Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Takvim de Bugün

seniseven

New member
4 Eylül 2007

4 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 4 Eylül 2007 Hicri:22 Şâban 1428 – Rûmi:22 Ağustos 1423 – Hızır 122 Sivas Kongresi (1919) – Bigadiç, Bozüyük, Söğüt, Buldan, Tire, Simav, Kula ve Sarıgöl’ün kurtuluşu (1922) – Bıldırcın Geçimi Fırtınası[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Biriniz, bazı dertlere uğramış bir kişiyi gördüğünde içinden “Beni sana verdiği dertten koruyan, beni sana ve kullarının bir çoğuna gerçekten üstün kılan Allah’a hamdolsun” dese, bu söz, kendisine verilen o nimete şükür olur. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis (Beyhaki).[/FONT]

[FONT='Arial','sans-serif']
994789666_632e94909e_b.jpg
[/FONT]

İMÂM-I ŞAFİÎ (R.A.)'DEN NASÎHATLER
Senden daha çok malı ve parası olan kimseyi kıs­kanma. O malına ve parasına hasretle ölür. İbâdeti ve tâatî çok olan kimselere gıpta et. Her yaşayan sonunda ölecektir. Onların dünyalıklarına özenmeye değmez.
Hiçbir kimse yoktur ki, dostu ve düşmanı olmasın. Mademki böyledir, o hâlde Allâh-ü Teâlâ'ya itaat eden­ lerle beraber bulun, onları sev.
İlim, ezber edilen şey değil, ezber edilen şeyden te­min edilen faydadır.
İlmi kibirlenmek ve kendisini büyük görmek için iste­yenlerden hiçbiri iflah olmamıştır. Ama âlimlere ve in­sanlara hizmet etmek için öğrenen felah bulmuştur.
Lâyık olmayana ilmi öğretmek ilme zulmetmektir. Lâyık olana öğretmemek o kişiye zulmetmektir.
Hiçbir vakit yoktur ki, ilimle uğraşmak hüzün ve ke­deri yok etmesin. İlimle uğraşmak, kalbin en ince ve engizli noktalarını harekete geçirir,
Dünya işlerinde bir darlığa ve sıkıntıya düşen kimse ibâdete yönelmelidir.
İnsanları tamamen razı ve memnun etmek çok zor­ dur. Bir kimsenin bütün insanları kendinden hoşnut et­mesi mümkün değildir. Bunun için, kişi dâima Rabb'ini razı etmeye çalışmalıdır.
Dünya sevgisi ile Allah sevgisini bir arada toplama iddiası yalandır.
Zaman içinde gelen musibet ve belâlardan dolayı sabırsızlık gösterme. Dünyânın belâ ve musibetleri de­vamlı değildir.
Hocama hafızamın zayıflığından şikâyet ettim. Bana günahlardan uzaklaşmamı söyledi ve dedi ki: "İlim bir nurdur, Allah'ın nuru âsîlere verilmez."
[FONT='Arial','sans-serif']Ey Rabbim, günahlarım gözümde büyüdü. Ancak [/FONT][FONT='Arial','sans-serif']onları senin affınla karşılaştırınca senin affının daha [/FONT][FONT='Arial','sans-serif']büyük olduğunu gördüm.[/FONT]

MANİ
Armudun dalı yerde
Bülbül ötmez her yerde
Felek bizi ayırdı
Her birimiz her yerde

531137840_fedaf13a0d_o.gif
BİLMECE
Hangi tasla su içilmez?

Cevabı yarın.
Dünkü cevap:
Kontrol kalemiyle

seniseven

New member
5 Eylül 2007

5 Eylül 2007

div012.jpg

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 5 Eylül 2007 Hicri:23 Şâban 1428 – Rûmi:23 Ağustos 1423 – Hızır 123 Kuyucak, Nazilli, Sultanhisar, Susurluk, Pazaryeri, Alaşehir, Gördes ve Salihli’nin kurtuluşu (1922)
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Bir bedevi Resulullah’a gelerek; Ya Resulullah! Rüyamda başımın koparılıp yuvarlandığını, kendimin de onun peşinden koştuğumu gördüm. Bunun tabiri nedir? Diye sordu. Resulullah Efendimiz ona şu cevabı verdi: Uyurken, şeytanın seninle oynamasını, halka anlatma... [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Müslim).[/FONT]

[/FONT]
div012.jpg

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]
210116445_d8874463d5_o.jpg
[/FONT]

İLİM ÖĞRENMENİN FAZİLETİ
Hasan-ı Basrî (r.a.) şöyle buyurdu: "İlim öğrenmenin dışında Allah yolunda cihad etmekten daha fazîletli bir amel bilmiyorum. İlim öğrenmek, Allah yolunda cihad et­mekten daha üstündür. Kim ilim öğrenmek gayesi ile evinden ayrılırsa melekler onu kanatları altına alırlar; gökte uçan kuşlar, karada yaşayan yırtıcı hayvanlar ve denizdeki balıklar onun için dua ederler. Allah ona yetmiş iki sıddîk sevabı verir.
İlim öğreniniz, ilimle sekînet, yumuşak huyluluk ve ağırbaşlılık isteyiniz. Gerek hocalarınıza ve gerekse tale­belerinize karşı mütevazı olunuz. İlminizi âlimlere karşı övünme, câhillere karşı çekişme, devlet adamlarına karşı ihtilâf ve Allah'ın kullarına karşı üstünlük taslama vâsıtası olarak kullanmayınız. Eğer böyle yaparsanız Allâh-ü Teâlâ'nın gazabına uğrar, burunları üzerinde süründü­rerek cehenneme attığı zorba âlimlerden olursunuz.
Sizi Allah'a ibâdetten alıkoymayacak şekilde ilim öğre­niniz ve ilim öğrenmenize zararlı olmayacak şekilde de ibâdet ediniz. İlimsiz amel işleyen kimse, varmak istediği hedefin tersine doğru yürüyen kimseye benzer. Ne kadar çok emek harcarsa hedefinden o kadar uzaklaşmış olur."
Sözlerinin burasında dinleyenlerden biri Hasan-ı Basrî (r.a.)'a "Bu ilmi kimlerden öğrendiniz?" diye sordu. Ha­san-ı Basrî Hazretleri şu cevâbı verdi: "Bildiklerimin asıl kaynağı, Bedir gazasına katılmış yetmiş sahâbî ile yap­mış olduğum sohbetlerdir. Bundan başka ilim öğrenmek uğrunda kırk yılımı gurbette geçirdim."
BEYİTLER:
İtme halka satacak ilme heves,
Eyleme bîyhûde tazyî-i nefes.
(Halka satacak ilme heves edip de boşu boşuna nefe­sini tüketme.)
Öyle bir ilme çalış kim mutlak,
Anı bir sen bilesin bir dahi Hak. (Nâbî)
(öyle bir ilme çalış ki gerçekte onu bir sen bilmelisin, bir de Allah.)
[/FONT]​
div021.jpg

MANİ
Al şalım yeşil şalım
Dağlarda dolaşalım
Tenha tenha yerlerde
Seninle buluşalım

531137850_a446747e4f_o.gif
BİLMECE
Ayakta yetişen bitki nedir?

Cevabı yarın.
Dünkü cevap:
Kafatasıyla

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]
[/FONT]

seniseven

New member
6 Eylül 2007

6 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 6 Eylül 2007 Hicri:24 Şâban 1428 – Rûmi:24 Ağustos 1423 – Hızır 124 Bilecik, Balıkesir, Gönen, Savaştepe, İnegöl, Yenişehir, Akhisar, Bayındır, Köşk ve Söke’nin kurtuluşu (1922) – Tebriz’in Fethi (1514) – Şeyh Edebâli’yi anma günü (Bilecik)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']En erdemli (üstün) iyilik, kişinin beraber oturup kalktığı kimselere (çalışma arkadaşlarına) karşı kerim (cömert ve fedakar) olmasıdır. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
(Kazai).[/FONT]

118701571_fe040809c3_o.jpg

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V.) İLK HUTBESİ
Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Medine-i Münevvere'ye hicreti esnasında Kubâ köyünde birkaç gün istirahat etmiş ve burada pazartesiden perşembeye kadar bir mescid inşâ buyurmuştu. Peygamber Efendimiz (s.a.v), yolculuğu es­nasında Beni Salim ibn-i Avf yurdunda müsâfir oldu. Cuma vakti geldiğinde mescidde belîğ bir hutbe okuyup cuma namazı kıldırdı. Resûl-i Zîşân Efendimiz'in (s.a.v.) kıldıkları ilk cuma namazı ve îrâd ettikleri ilk hutbe budur.
Resûl-i Ekrem (s.a.v.), Hakk Teâlâ Hazretlerine lâyık olduğu veçhile hamd ü sena ettikten sonra şöyle buyur­muştu: "Ey insanlar! Sağlığınızda âhiretiniz için hazırlık yapınız. Muhakkak ki kıyamet günü, Cenâb-ı Hakk: 'Sa­na benim resulüm gelip de tebliğ etmedi mi? Ben sana ihsan ettim, sen ne tedârik ettin?' buyuracak o kimse dahi sağına soluna bakacak, etrafında cehennemden başka bir şey göremeyecek. Öyle ise her kim ki ken­disini, velev ki bir yarım hurma ile olsun, ateşten kur­tarabilecek ise, hemen o hayrı işlesin."
Resûl-i Ekrem ikinci hutbede şöyle buyurmuştu: "Allah'a hamdolsun. Allah'a hamdederim ve ondan yardım isterim, nefislerimizin şerlerinden ve kötü amel­lerimizden Allah'a sığındık. Allah'ın hidâyet ettiğini kim­se idlâl edemez, sapıtamaz. Allah'ın idlâl ettiğini, sapıt­tığını dahi kimse hidâyet edemez.
Doğrusu Kitabullâh, kelâmların en güzeli ve en belî-ğidir. Allah'ı cân ü gönülden seviniz. Allah'ın sevdiğini seviniz. Allah'ın kitabından ve zikrinden usanmayınız. Zira Allah'ın kitabı, her şeyin en iyisinden haber verir. Amellerin hayırlısını ve kulların güzîdesi olan peygam­berleri ve kıssaların iyisini zikreder. Helâl ve haramı be­yan eyler. Artık Allah'a ibâdet ediniz ve ona hiçbir şeyi ortak etmeyiniz. Ondan hakkıyla korkunuz. Muhakkak bilmelisiniz ki, Allâh-ü Teâlâ ahdini bozanlara gazap eder, vesselâmü aleyküm..,"

MANİ
Ayva günde pişer mi
Al yanaktan düşer mi
Bir sevip bir ayrılmak
Şansımıza düşer mi

531137852_4faac8bc26_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Başımda saç yok, içimde tat çok. [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:
Mantar

seniseven

New member
7 Eylül 2007

7 Eylül 2007

div.jpg
[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 7 Eylül 2007 Hicri:25 Şâban 1428 – Rûmi:25 Ağustos 1423 – Hızır 125 Kanuni Sultan Süleyman Han’ın irtihali (1566)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Kişinin henüz hayatta (canlı ve sağlıklı) iken servetinden bir dirhemi sadaka olarak vermesi; vefat ederken yüz dirhemi sadaka olarak dağıtmasından daha sevaplıdır vehayırlıdır. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Ebu Davud).[/FONT]

217054951_c2ba8d12eb_o.jpg
[/FONT]

CÖMERTLİK
Hz. Ali (k.v.)'nin kardeşi Cafer-i Tayyar'ın (r.a.) oğlu Abdullah (r.a.) cömertliği ile ma'ruf bir kimse idi ve kendisi Hz. Muâviye'nin (r.a.) yakın dostlarmdandı. Halîfe ken­disine hazineden gelir tahsis etmişti. O ise bütün gelirini fakirlere, muhtaçlara, yetimlere dağıtırdı. Hattâ bâzılarına da borçlu kalırdı.
Bir gün, Hz. Muâviye'ye (r.a.) "Abdullah bin Cafer'e devlet hazinesinden para vermek doğru değildir." de­nilince, Hz. Muaviye (r.a.) "Ben bu parayı Abdullah'a değil, Medine fakirlerine veriyorum, araştırın." dedi. Bunun üzerine araştırdılar, hakîkaten Abdullah hepsini fa­kirlere, yetimlere, dul olup muhtaç durumda olanlara, tale­belere vermiş, dağıtmış. Kendisi fakir düşmüş.
Daha önce Abdullah'a ta'n edip dedikodu edenler, son­ra devlet hazinesinden ona vermenin fakirlere vermek mânâsına geldiğini îtirâf ettiler.

406013101_5ac43c206e_o.jpg

ŞABÂN'IN 27. GECESİNDE KILINACAK NAMAZ
Şabân-ı şerîf'in 27'nci gecesi, yâni yarın akşam, ak­şamla yatsı arasında iki rek'at teşekkür namazı kılınır. zamm-ı sûre olarak ne istenirse o okunur. Namaza şöyle niyet edilir: "Yâ Rabbî, bani Resûl-i Zişân Efendimizin ayının sonuna yaklaştırdın. Resûlüllah Efendimiz'! vb mübarek ayını bana hem şefi' ve nem de şâhld eyİB." Namazdan sonra;
70 istiğfar (Estağfirullâhe'l-azıym ve etübû ileyk.)
100 defa da şu salavât-ı şerîfe "Allâh-ümme salll alâ rûhl Muhammedln f/'l-arvâh. Ve salll alâ cesed-l Mu-hammedln fl'l-ecsâd. Ve salll alâ kabr-l Muhammedln fl't-kubûr" okunur. Sonra da, "Yâ Rabbl, senin huzûr-l sırr-ı ehadlyyetlne İltica adıyorum" denilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

KITA:
iki âlemde tasarruf ehlidir rûh-ı velî.
Deme kim; 'Bu mürdedir, bundan nice derman ola?1
Rûh şemşîr-i Huda'dır, ten ğılâf olmuş ana;
Dahi âlâ kâr eder bir tîğ kim uryân ola! (Lâ edrî)

MANİ
Ay doğar elek gibi
Gün doğar melek gibi
Şu Karaman kızları
Turfanda kelek gibi

531137856_e8581c6fd5_o.gif

BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Ben giderim o kalır [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Kabak

seniseven

New member
8 Eylül 2007

8 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 8 Eylül 2007 Hicri:26 Şâban 1428 – Rûmi:26 Ağustos 1423 – Hızır 126 Koç ayırma zamanı – Burhaniye, Kemalpaşa, Selçuk ve Manisa’nın Kurtuluşu (1922)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Bana 2 çenesi ile 2 bacağı arasını koruma konusunda garanti verene, ben de cenneti garanti veririm... [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Buhari, Tirmizi).[/FONT]

1139770472_c9b5eeb16b_o.jpg
[/FONT]

ALLAH'IN KELİMESİNİ YÜCELTMEK
İslâm’ın yayılması ve insanların îmân ile müşerref olabilmeleri için çekilen zahmetler, yapılan fedakârlık, gayret ve hizmetler "İ'lâ-yı Kelimetillah" tabiriyle ifâde
edilir.
Bu tabir "Allah'ın dinînin ve tevhid akidesinin yüceltilmesi" manasınadır. Aslında islâm ve tevhid aki­desi bizzat Allah'ın muhafazası altındadır ve zâten yü­cedir. Tevbe Sûresi'nin 40. âyet-i kerîmesinde meâlen şöyle duyurulmaktadır:
"Eğer siz ona (Resûlullâh'a) yardım etmezseniz mu­hakkak ki Allâh-ü Teâlâ ona yardım etmiştir; o zaman ki, kâfirler onu çıkarmışlardı. O İkinin biri bulu­nuyordu. O İkisi mağarada bulundukları sıra, o vakit­te ki, arkadaşına diyordu; Mahzun olma, şüphe yok ki Allâh-ü Teâlâ bizimle beraberdir.' Artık Allâh-ü Teâlâ onun üzerine sekinetini indirdi ve bunu da görme­diğiniz askerlerle teyîd buyurdu ve kâfir olanların sözünü alçalttı. Allâh-ü Teâlâ'nın kelimesi İse o en yüksektir ve Allâh-ü Teâlâ azizdir, hikmet sahibidir. "
Bu âyet-i kerîme şu şekilde tefsir olunmuştur: "Al­lah'ın kelimesi en âli ve en yüksek kelimedir ve Allah azîz ve hakimdir; yenilmez, yanılmaz, onunla uğraşıl­maz, hükmüne karşı gelinmez, koruduğu kahredil­mez, kahrettiği kurtarılmaz. Onun İzzet ve celâli baş­kalarının yardımına muhtaç olmaktan münezzehtir."
Tevbe Suresi 41 âyet-i kerîmesinde ise meâlen "Sizler gerek hafif ve gerek ağırlıklı olarak seferber olunuz ve mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad »diniz, eğer bilir takımdan iseniz, bu sizin İçin hayırdır." buyuruluyor.
Âyet-i kerimede geçen "gerek hafif gerek ağır ola­
rak"
ifâdesi; gerek kolay olsun, gerek zor olsun; genç ve
ihtiyar, bekâr ve evli, işsizve meşgul, fakir ve zengin, binekli ve yaya; her ne hâlde olursa olsun mânâsına gelir.

MANİ
Bizim köyün kızları
Sürmelidir gözleri
Gözlerine bakarken
Kaçırdım öküzleri

531137860_8f3f6c3fbb_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Ben giderim, O gider,Güneşte Beni İzler [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:
Ayak izi

seniseven

New member
9 Eylül 2007

9 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 9 Eylül 2007 Hicri:27 Şâban 1428 – Rûmi:27 Ağustos 1423 – Hızır 127 Osmanlı’da ilk telgraf hattı açıldı (1855) – Keban Barajı’nın hizmete girmesi (1974) – İzmir, Bornova, Menemen, Edremit ve Orhaneli’nin Kurtuluşu (1922)
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Hz. Peygamber, çocuklara ve aile bireylerine karşı, insanların en merhametlisiydi.[/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (İbn-i Asakir).[/FONT]

64263280_5b8fbd8aa5_b.jpg
[/FONT]

MUKABELE OKUMAK SÜNNETTİR
, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "Sizin hayırlınız, Kur'â-n ı öğrenen ve onu öğretendir!","Kur'ân'ı öğreniniz! Çunku Kur'ân kıyamet günü şefaatçi olacaktır!", "Kim Kuran ı okur, ezberler, onun helâline helâl, haramına naram olarak inanırsa, Allah o kimseyi bu amelinden dolayı cennete koyar ve kendisini ev halkından on kişiye şefaatçi kılar!" buyurmuştur.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kur'ân-ı Kerîm'in ilk hafı­zı idi. Cebrail (a.s.) her yıl Ramazan ayında her gece ge­lir, Ramazan'ın sonuna kadar Kur'ân-ı Kerîm'i Peygambe­rimiz (s.a.v.)'e bir kere mukabele ederdi; yâni Hz. Cebrail (a.s.) okur, Peygamberimiz dinler, Peygamberimiz okur, Cebrail (a.s.) dinlerdi. Peygamberimiz (s.a.v.) irtihal ettiği senede ise bu mukabele iki kere yapılmıştır.
İmâmı Âzam (r.a), "Her yıl, iki kere hatmeden, Ku­r'ân-ı Kerîmin hakkını ödemiş olur. Çünkü, Peygam­berimiz (sav), ruhu kabzolunduğu yılda Kur'ân-ı Ke­rîm'i, Cebrail Aleyhisseiâma iki kere arz etmişti." bu­yurmuştur.
Hatim okunurken, Duhâ sûresinden Kur'ân-ı Kerîm'in sonuna kadar olan sûreler okunup aralarında (Allâh-ü ek-ber! Lâ ilahe illâllâhü vAllâh-ü ekber!) diyerek tekbir getirilir.
Peygamberimiz (Kul eûzü bi Rabbinnâs) Sûresi'ni oku­yunca, Fâtiha'dan başlar ve Bakare Sûresi'nin başından (Ve ülâike hümülmüflihûn) Âyetine kadar okuduktan son­ra hatim duasını yapardı.

GALİBA SEN BAŞKA MÛSÂ AĞASIN
Sadrâzam Yusuf Kâmil Paşa, bir ramazan günü Aya-sofya Camii'nde ihtiyar bir hocanın vaazını dinler. Vaaz­dan sonra hoca, sadrâzamı tanıdığı birine benzetir ve "Musa Ağa, hoş geldin, canım, nerede kaldın? Kaç se­nedir yüzünü görmedim. Nicesin bakalım?" der.
Paşa, yanında bulunan adamlarından birine, hocaya beş altın vermesini emreder. Hoca, altınları görünce te­şekkür makamında "Benim tanıdığım Mûsâ Ağa beş altın verecek adam değildir. Galiba sen başka Mûsâ Ağa'sın." der.

MANİ
Bahçelerde badılcan
Ben askere yazılcam
Ben askerden gelince
Gerdan benli kız alcam

531247645_d33c7948f7_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Ben iki hasretlinin arasında dururum. Onları konuştururum. [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Gölge

[/FONT]​

seniseven

New member
10 Eylül 2007

10 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 10 Eylül 2007 Hicri:28 Şâban 1428 – Rûmi:28 Ağustos 1423 – Hızır 128 Peygamberimiz (s.a.v)’in Mekke’den Medine’ye hicret için yola çıkışı (M.622) – Sultan Dördüncü Murad’ın tahta çıkışı (1623) - Sivastopol’un geri alınışı (1855)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']İyiliği yap, kötülükten de sakın. Yanlarından kalktığında, halkın senin hakkında söylemelerinden hoşlanacağın şeyleri gözet ve onları yerine getir. Yanlarından kalktığında halkın senin hakkında söylemelerinden hoşlanmayacağın şeylere ise, dikkat et ve onları yapmaktan da sakın. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadisi Şerif ( Beyhaki )[/FONT]

925519551_776188a734_o.jpg
[/FONT]

ZEKÂT
Zekât lügatte taharet, bereket, nema manasınadır. Dînî ıstılahta ise; 'Bir malın muayyen bir miktarını, muayyen bir zaman sonra hak sahibi olan bir kısım Müslüman­lara Allâh-ü Teâlâ'nın rızâsı İçin tamamen temlik etmek'
(vermek)ten ibarettir.
Zekât, kulların kulluk vazifesindeki sadâkatlerine delâlet eder. Bu cihetle, zekâta sadaka da denilmiştir. Bununla be­raber sadaka, zekâttan daha umûmîdir. Vâcibler ve nafile­lere de şâmildir. Zekât vermek farzdır. Hicretin ikinci yılında, oruçtan önce farz kılınmıştır. İslâm'ın şartlarından biridir. Muayyen miktar nakitlerin ve ticâret mallarının üzerinden bir yıl geçince, zekâtlarını geciktirmeden hemen vermek gere­kir. Çünkü zekât mallarına yoksulların hakları taalluk etmiş olur. Artık bunu özürsüz olarak geciktirmek caiz olmaz.
Zekâtın aşikâre verilmesi efdaldir. Zekâtın bu şekilde ve­rilmesi, başkalarına örnek olur ve teşvîk yerine geçer. Ken­disi hakkında, zekât vermiyor diye, Kötü zannı da ortadan kaldırmış olur. Zekât farz olduğu için, bunun edasında riya olmaz. Nafile olarak verilen sadakalarda ise gizli vermek gösteriş ihtimalinden kaçınmak efdaldir.

RAMAZÂN AYI İCTİMÂ'I, RU'YET VE BAŞLANGICI
Hicrî-Kamerî 1428 yılı Ramazan ayı ictima'ı yarın 11 Eylül Salı günü Türkiye saati ile 15.44'dedir.
Ru'yet ise ertesi gün (12 Eylül Çarşamba) Türkiye yaz saati ile 08.21'de. Hilâlin görüldüğü yerler: Fiji, Kiribati, Marshall ve Solomon Adaları ile Avustralya, Malezya, En­donezya ve Antarktika kıtasının batı kıyıları. Hilâlin görül­düğü günü takip eden 13 Eylül Perşembe günü de Rama­zan ayının 1'i olmaktadır.
PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI
Yarın (11 Eylül Salı günü) parçalı güneş tutulması mey­dana gelecektir. Güney Amerika ve Antartıka'dan görüle­bilecek olan bu tutulma, Türkiye'den görülemeyecektir.
Tutulmanın büyüklüğü: 0,7492'dir.
Başlangıcı: 11 Eylül 2007 13.25 (Türkiye yaz saati ile)
Tutulmanın ortası: 11 Eylül 2007 15.31
Tutulmanın sonu: 11 Eylül 2007 17.36

MANİ
Arpa ektim bir evlek
Dadandı kara leylek
Yazın beraber idik
Kışın ayırdı felek

531247651_6a0363e65d_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Ben varmadan o varır,Her şeyden çok o yol alır [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Telefon

seniseven

New member
11 Eylül 2007

11 Eylül 2007

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif][/FONT][FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 11 Eylül 2007 Hicri:29 Şâban 1428 – Rûmi:29 Ağustos 1423 – Hızır 129 Budin (Budapeşte)’nin (1526) ve Graz’ın (1532) fetihleri – (ABD) Dünya Ticaret Merkezi’ne Saldırı (2001) - Parçalı güneş tutulması (Saat 15:31’de, Türkiye’den gözlenemeyecektir.) [/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Herhangi bir kimse ücretini vermemek niyetitle bir şey satın alırsa öldüğü gün hain olarak ölür. Hain ise cehennemdedir. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
hadis-i şerif( Taberani )[/FONT]

Ramadan_Prayers_by_mekaeel.jpg
[/FONT]

RAMAZAN-I ŞERİF
13 Eylül Perşembe günü idrâk edeceğimiz mübarek Ramazân-ı şerîf ayı. 11 ayın sultânıdır. Ümmet-i Muham-med'in ayıdır. Gündüzleri oruçla, geceleri teravih namaz -lanvia ihya edilir Ramazin-ı şerir Kur'ân ayıdır. Bu İti­barla. Kur'in okumasını bilen herkes, bu ayda hatim yapmalıdır. Ramazân ayının evveli rahmet, ortası mağ­firet, sonu da cehennemden âzaddır.
Ramazân-ı şerifte yapılması tavsiye edHen İbâdetler:
Birinci on gün içinde, mümkünse, taafaHı namazı kılı­nır ve hatm-i enbiyâ yapılır
İkinci on gün içinde, mümkünse, yine teşbih namazı kılınır ye hatm-i enbiyâ yapılır
Üçüncü on gün içinde ise tevbe-istiğfar, hatm-i enbiya ve 7 salât ü selâmdan sonra mümkünse hatm-i istiğfar yapılıp, yâni 1001 defa, "Estağfirullahel-aziym ve etûbü ileyk" denilip, bittikten sonra da 7 İlâ 70 salât-ü selâm okunur ve duâ edilir.

BU AYIN İLK AKŞAMI KILINACAK NAMAZ
Yarın aksam Ramazan-ı şerîf ayının ilk gecesini idrak edecek, ilk teravih namazını kılacağız Şâban'ın son günü­nü Ramazân'ın ilk gününe bağlayan bu gece Ramazân-ı şerîf in ilk akşamı olması İtibariyle, akşamla yatsı arasında iki rek'at teşekkür namazı kılınır "Yâ Rabbi, Ramazân-ı şarif ile müşerref kıldığın için' diye niyet edip "Allâhü Ekber" denilerek namaza durulur
Fatiha'dan sonra birinci rekatte 1 İnnâ a'taynâ, ikinci rek'atte 1 İhlâs-ı Şerif okunur.
Namazdan sonra 70 latiftür-ı şerif, 70 salavât-ı şerife (Salat-ı Münciniye efdaldir) okuyup, duâ edilir.
(Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

MANİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Anadolu uşağı
Köşük bağlar kuşağı
Onu bunu dinlemez
Çeker vurur bıçağı
[/FONT]

531247653_9a1500794a_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Bir küçücük fıçıcık,içi dolu turşucuk[/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Işık

[/FONT]​

seniseven

New member
12 Eylül 2007

12 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 12 Eylül 2007 Hicri:30 Şâban 1428 – Rûmi:30 Ağustos 1423 – Hızır 130 Yarın Ramazan-ı Şerif’in 1.günü – Çaylakların gitme zamanı – Türkiye’de Ordu’nun idareye el koyması (1980) – Mudanya, Urla ve Kırkağaç’ın kurtuluşu (1922)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Allah Resulü, bir gün ashabına sordu: Size en sevimsiz ve en yararsız insanın kim olduğunu söyleyeyim mi? Ashap: Söyle ya Resulallah! dediler. Allah Resulü şöyle buyurdu: Kendisinden Allah için yardım istenildiğinde vermeyen (yok diyen cimri) kimsedir. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis (İbn-i Ebi’d-Dünya).[/FONT]

248894630_8d28a5457d_o.jpg
[/FONT]

RAMAZAN-I ŞERÎF AYINA GİRERKEN
Allah'ın kitabında zikredilen, Resûlullâh Efendimiz'in (s.a.v.) dilinde meth ü sena edilen bu İlâhî rahmetin oluk oluk aktığı, mübarek ayı gaflet ile geçirmemeliyiz. Ra-mazân-ı Şerîf, Allâh-ü Jeâlâ sevgisiyle dolacağımız, duâ ve secdelerle manevî âlemlere koşacağımız, daha iyi bir kul olmak için yarışacağımız mübarek günlerdir.
Ramazân-ı Şerîf, kendimizi hesaba çekeceğimiz, kal­bimizi ve kalıbımızı kötülüklerden arındırmaya, gönül­lerimizi kardeşlik bağlarıyla kaynaştırmaya çalışarak gelişiyle şereflendiğimiz Ramâzan-ı Şerîf ayını kendi­mizden hoşnut olarak uğurlamalıyız.
Kalplere nur, gönüllere şifâ, mü'minlere rahmet ve bütün insanlığa hidâyet olan Kur'ân-ı Kerîm de bu ayda indirilmiştir. Allâh-ü Teâlâ, Sûre-i Bakara'nın 185. âyet-i kerîmesinde meâlen şöyle buyururlar:
"O Ramazân ayı ki, insanları irşad için, hak ile ba­tılı ayıracak olan, hidâyet rehberi ve delîller hâlinde bulunan Kur'ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Kim de hasta, yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayı­sınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı tekbir et­menizi ister. Umulur ki şükredersiniz." Cennet kapı­larının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şey­tanların zincire vurulduğu bu ayda, oruç tutmak suretiyle nefsin arzu ve isteklerini frenlemeliyiz. Sevgili Peygam­berimiz (s.a.v) hadîs-i şerîflerinde şöyle buyurmuşlardır:
"Ramazân-ı Şerîf ayı gelince cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlara zincir vu­rulur."
O Ramazân ayı ki; bin aydan hayırlı olan Kadir Ge­cesi de onun içinde gizlenmiştir. Orucu, sahuru, iftarı, teravihi ve mukabelesi Ramazân ayının manevî nimet­leridir. Bu sebeple, boş ve kötü sözden, kin, haset gibi çirkinliklerinden uzak kalarak bu ayı ihya edelim ki, onun manevî nimetlerinden istifâde etmiş olalım.

MANİ
Rafta duran siniler
El vurmadan iniler
Yar aklıma geldikçe
Kulaklarım çınılar

531247657_9a1500794a_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Bir sihirli fenerim, kibritsiz de yanarım [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Limon

seniseven

New member
13 Eylül 2007

13 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 13 Eylül 2007 Hicri:1 Ramaza 1428 – Rûmi:31 Ağustos 1423 – Hızır 131 Bugün Ramazan-ı Şerif’in 1.günü – Çaylak Fırtınası – Sakarya Zaferi (1921) – Kınık, Karacabey ve Soma’nın kurtuluşu (1922)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Yemeklerinizi biraz soğutarak yeyin ki, sizin için bereketli kılınsın... [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis (İbn-i Adiyy).[/FONT]

58792108_b3cc3f6b34_o.jpg

RAMAZÂN-I ŞERÎF'IN FAZİLETİ
Ibn-i Huzeyme, Selman-ı Pâk (r.a.)'dan naklediyor: Resûlullâh (s.a.v.) Şâbân ayının son gününde bize hi­tap etti ve şöyle buyurdu:
"Ey insanlar! Büyük mübarek bir ay size geliyor. Öyle bir ay ki; onda bin aydan hayırlı bir gece vardır. Allah o ayın orucunu farz kılmıştır. Gece sahura kalkmayı da sünnet kılmıştır. Kim o ayda iyilikten bir hasletle (Al­lah'a) yaklaşırsa onun dışında farzı yerine getiren kimse gibi olur. Kim onda farz edâ ederse, onun dışında yet­miş farz edâ eden gibi olur. O, sabır ayıdır. Sabrın se­vabı cennettir. Yardımlaşma ayıdır. Onda mü'minlerin rızkı artar. Kim bir oruçluya iftar ettirirse, günahlarını af­fettirir, boynunu ateşten kurtarır. Onun sevabından bir şey eksilmeksizin kendisi de aynı sevabı alır."
Dediler ki: "Yâ Resûlullâh! Hepimiz oruçluya iftar etti­recek bir şey bulamıyoruz." Bunun üzerine Resûlullâh (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Hz. Allah bu sevabı, bir hurma ile veya su içirmekle veya su karıştırılmış sütle oruçluya iftar ettirene de ve­rir. O öyle bir aydır ki, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden âzât olmaktır. Kim bu ayda köle veya cariyesinin işini hafifletirse, Ailâhü Teâlâ onu affeder ve cehennemden âzât eder.
Şu dört hasleti mümkün olduğunca çoklaştırın. Bun­dan iki hasletle Rabbinizi hoşnut edersiniz, iki haslete de siz muhtaçsınız. Rabbinizi hoşnut kıldığınız iki has­let: Allah'tan başka ilâh olmadığına şehâdet etmeniz ye ondan bağışlanma dilemenizdir. Muhtaç olduğunuz iki haslet de; Allah'tan cenneti istemeniz ve cehennemden ona sığmmanızdır. Kim oruçlu birine su içilirse; Allah da ona benim havzımdan içirir ki o, cennete girinceye ka­dar susamaz."
Enes (r.a.): Ramazân yaklaştığında Resûlullâh (s.a.v.) bize akşam namazında kısa bir konuşma yaptı ve:
"Size Ramazân geliyor. Siz de onu karşılayınız. Dikkat edin! Ramazânın ilk gecesinde ehl-i kıbleden hiç kimse kalmaksızın hepsi bağışlanır." buyurdu:

MANİ
Ayva dalını eğmeli
Ayvasını yemeli
Komşuda kız dururken
Kime boyun eğmeli

531247659_cc8e426637_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Çat orda, çat burada, çat kapı arkasında [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Ampul

seniseven

New member
14 Eylül 2007

14 Eylül 2007

div01.gif

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 14 Eylül 2007 Hicri:2 Ramazan 1428 – Rûmi:1 Eylül 1423 – Hızır 132 İstanbul’da Büyük Deprem (Kıyamet-i Suğra) (1509) - Bergama , Dikili, Manyas ve Mustafakemalpaşa’nın kurtuluşu (1922)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Mü’mini gücü yettiği şeye karşı hareketli ve gayretli; gücü yetmediği şeyde ise, “keşke yapabilseydim” diye istekli olarak görürsün... [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Müsned).[/FONT]

div02.gif

36361109_443cc6a927_b.jpg

TERÂVÎH NAMAZI NASIL KILINIR?
Terâvîh namazı, Ramazan ayına mahsûs yirmi rek'âtten ibaret bir sünnet-i müekkededir. Bu namaza Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile dört halîfe (Hulefâ-i Râşidîn) devam etmişlerdir. Terâvîhin cemâatle kılın­ması da, sünnet-i kifâyedir. Mescidlerde teravih namazı cemâatle kılındığı hâlde, bir özrü olmaksızın cemâati terk edip bu namazı evinde kılan kimse, fazîleti terk etmiş olur. Bu kimse evinde cemâatle kılsa, cemâat se­vabını alırsa da, mesciddeki cemâatin faziletine ere­mez. Çünkü mescidlerin fazîleti daha fazladır.
Terâvîh namazını, her iki rek'atte bir selâm vererek on selâm ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rek'atte bir selâm da verilebilir. Sekizde, onda veya yirmi rekâtte bir selâm vererek bitirmek de caiz, fakat mekruhtur.
Terâvîh namazı, iki rek'atte bir selâm verilince, ak­şam namazının iki rek'at sünneti gibi kılınır. Dört rek'at­te bir selâm verilince, yatsı namazının dört rek'ât sün­neti gibi kılınır. Cemâatle kılındığı zaman, cemâat hem teravihe, hem de imama uymaya niyet eder. imâm da kıraati aşikâre okur. Terâvîh namazında imâmın güzel sesli olmasından ziyâde, okuyuşunun düzgün olmasına itibar gösterilmelidir.
Terâvîh namazının bir kısmı kılındıktan sonra imâma uyan kimse, terâvîh son bulunca noksan kalan rek'âtleri tamamlar. Sonra da vitir namazını kendi başına kılar.
Bir kimse, imâm yatsı namazını kıldırıp teravihe baş­lamış olduğu sırada mescide gelse, önce yatsı namazını kılar, sonra terâvîh için imâma uyar. Noksan kalan rek'at-leri de sonra tamamlar. Yine teravih namazını imâm ile kılmayan kimse, vitir namazını imâm ile kılabilir. İmâm ve cemâat, yatsı namazını cemâatle kılmamış olursa, yalnız terâvîh namazını cemâatle kılamazlar.
Terâvîh -orucun değil- vaktin sünnetidir. Mazeretin­den dolayı oruç tutamayanlar dahi teravihi kılarlar.

div04.gif

MANİ
Bugün ayın onudur
Yüküm buğday unudur
Evliye gönül verme
Eve varır unutur

531247663_95b44afaaa_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Çeke çeke biter. [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:
Süpürge

div03.gif

seniseven

New member
15 Eylül 2007

15 Eylül 2007

[FONT='Arial','sans-serif']Bugün 15 Eylül 2007 Hicri:3 Ramazan 1428 – Rûmi:2 Eylül 1423 – Hızır 133 Sıcakların Kırılması - Ayvalık’ın kurtuluşu (1922)[/FONT]
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']İnanan insan ülfetlidir. Kendisi başkalarına kolayca ısındığı, kaynaştığı gibi; başkaları da kendisine hemen ısınır, ünsiyet eder. Kendisi ülfet etmiyen ve kendisinede ülfet edilemeyen kimsede hayır yoktur. İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok faydası dokunandır.[/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Darekutni).[/FONT]

260445945_32d80f46b2_o.jpg

TERAVİH NAMAZI
Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) "Kim Ramazân gece­lerinde (ibâdetin sevabına) inanarak ve (karşılığını Al-lâhü Teâlâ dan) umarak teravih namazını kılarsa geç­miş günahları bağışlanır." buyurmuştur.
Resûlullah (s.a.v.) bir gece mescidde (teravih) namaz kıldı. Birçok kimse de ona uyarak namaz kıldı. Sabah olunca, "Resûlullah geceleyin mescidde namaz kıl­dı." diye konuştular. Ertesi gece de namaz kıldı. Ashab yine onları konuştu, katılanların sayısı iyice arttı. Üçün­cü (veya dördüncü) gece halk toplandı. Öyle ki mescid, insanları alamayacak hâle gelmişti. Ancak Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yanlarına çıkmadı. Sabah olunca Pey­gamber Efendimiz "Yaptığınızı gördüm. Size çıkmam­dan beni alıkoyan şey, namazın sizlere farz oluver-metlnden korkmamdır." buyurdu.
Peygamber Etendimiz'in vefatına kadar teravih na­mazı evlerde kılınmıştır. Hz. Ebû Bekir'in hilâfetinde ve Hz. Ömer'in ilk devirlerinde bu usûl devam etmiştir. Ab-durrahman bin Abdulkârl'nin (r.a.) söyle rivayet eder: "Hicretin 14. senesi rsmtzân-ı şerîf ayının bir gecesi, Hz. Ömer (r.a.) İle mescide gitmiştik. Müslümanlar­dan bir kısmı münferit olarak teravih namazı kılıyor­du. Hz. Ömer (r.a.) "Bunları bir imam arkasında top-issam daha İyi olurdu." dedi. Hz. Ömer (r.a.) ertesi gü­nü de, Ubey bin Ka'b'ı (r.a.) imâm tayin etti. Müteakip bir geoe, cemaatle teravih kılanları gören Hz. Ömer (r.a.); "Bu namazın oemaatle kılınması ne güzel oldu." bu­yurdu. Hz. Ömer (r.a.), Medîne-i Münevvere'de erkeklere ve kadınlara teravih kıldırmak üzere iki hafız tâyin etti İslâm beldelerine de bu hususta yazılı emirler gönderdi
Teravih namazının cemâatie ve yirmi rek'at olarak edasının sünnet olması Resûlullah Efendimiz'in (s.a.v.) Benim sünnetime, benden sonra da Hulefâ-yl Râşidînin sünnetine Ittibâ etmeniz, uymanız vâcibdir. mealindeki hadıs-i şerîfi ile sabittir.

MANİ
Bahçelerde bal kabak
Açılır tabak tabak
Beni beğenmez iken
Aldığın metaha bak

531248017_44e51194f5_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Dişim var ağzım yok. [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Sigara

seniseven

New member
16 Eylül 2007

16 Eylül 2007

Bugün 16 Eylül 2007 Hicri: 5 Ramazan 1428 – Rûmî: 4 Eylül 1423 - Hızır 135 Adnan Menderes’in idamı (1960)- Rusların Polanya’yı işgali (1939) – Havaların soğumaya başlaması – Bandırma’nın kurtuluşu (1922)
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Allah, benim için, ümmetimin hata ile, unutarak veya baskı ve tehdid altında işlemiş olduğu günahları bağışlamıştır. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
hadis (İbn-i Mace).[/FONT]

EBU'L FARUK SÜLEYMAN HİLMÎ TUNAHAN (K.S.)
Süleyman Hilmî Tunahan (k.s.) Hazretleri, Rûmî 1304 (Hicri 1305-Mîlâdî 1888) yılında Silistre'de dünyâya geldiler. Babası, tahsilini İstan­bul'da tamamlamış ve Silistre'nin Satirli Medresesi'nde yıllarca mü­derrislik etmiş Osman Efendidir. Dedesi ise Kaymak Hafız nâmıyla mâ­ruf bir zât olup 110 yaşına doğru vefat etmiş olan Mahmûd Efendi'dir. , Hocazâdeler olarak bilinen bu asıl ailenin ceddi İdris Bey'e dayanır. Idris Bey, Fâtih Sultan Mehmed tarafından Tuna Hanı nasbedilmiş ve üstelik kendisine kız kardeşi tezvîç edilmiş bir zâttır.
Babası Osman Efendi, İstanbul'da tahsiline devam ederken bir rü'yâ-sında, vücûdundan kopan bir parçanın gökyüzüne çıkıp etrafa ışıklar saçtığını görür. Rü'yâyı, sulbünden gelecek bir evlâdının dünyâyı ma'nen aydınlatacağı şeklinde tâbîr eder. Bu isti'dâdı; Fehim, Süleyman Hilmî, İbrâhîm ve Halfl isimli dört oğlundan Süleyman Hilmfde aörür. Onun yetişmesi için hiçbir fedâkârlıktan kaçınmaz ve fevkalâde alâka gösterir.
Süleyman Efendi, ilk tahsilini Satirli Medresesi'nde ve Silistre Rüşdiyeslnde yaptı. Daha sonra babası, tahsilini tamamlamak üzere onu İstanbul'a gönderdi ve şu tavsiyede bulundu: 'Oğlum! Usûl-ı fıkıh İlmine iyi çalışırsan dîninde kuvvetli olursun, mantık ilmine iyi çalışırsan ilminde kuvvetli olursun.'
İstanbul'da Fâtih dersiamlarından ve devrin meşhur âlimlerinden Bafralı Ahmed Hamdi Efendi'nm ders halkasına oturdu ve birincilikle icazet aldı. Bilâhare ihtisasım yapmak üzere Süleymâniye Medreseleri, Medre•atû'l-Mutehassısın m Tefsir ve Hadîs şubesine girip birinci derece ile mezun oldu. Aynı zamanda amş imtihanını birincilikle kazandığı Medresetü'l-Kuzfit (Hukuk F dan da mezun oldu. Böylelikle devrinin aklîve nakli ilimlerinde en yüksek dereceyi ihraz etmiş oldular.
Ezeli takdir olarak Silsile-i Sâdât'ın 33. ve son halkası kendilerinin
nasibi olduğundan, Seyyidler zincirinin 32. halkası Salâhuddîn İbnü
Mevlânâ Siracüddin ık s.) Hazrt .n seyr ü sülûkünü tamamla­
dılar. Sonra
ustazı kendilerini İmâm-ı Rab­ bani Müceddıa-ı eıusanı ik.s, Hazretlerinin nisbet-i rûhâniyesine tes­lim ettiler. Dünyânın şu scn "anlarında ilâhî feyzden nasipleri bulu­nan insanları yüksek hin ,ie küfr u dalâl çukurundan îmân ve ihlâs saha hâlen de çıkarmaktadırlar.
Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.) Hazretleri, 16 Eylül 1959 (Hicrî 13 Rebîulevvel 1379) Çarşamba günü irtihal buyurdular. (KaddesAllâh-ü sirrahü'l-e'azz). Ancak tasarruf ^ ^Adları tamâmîle ve kemâliyle ber­devamdır. Çenâb-ı Hakk sevt ve bütün müminleri şefaatlerine nail kılsın. Âmin.

MANİ
Bizim köyün yolları
Çamurluktur kayarsın
Bizim köyün kızları
Dalgacıdır yanarsın

BİLMECE

Cevabı yarın.
Dünkü cevap:

seniseven

New member
17 Eylül 2007

17 Eylül 2007

Bugün 17 Eylül 2007 Hicri: 5 Ramazan 1428 – Rûmî: 4 Eylül 1423 - Hızır 135 Adnan Menderes’in idamı (1960)- Rusların Polanya’yı işgali (1939) – Havaların soğumaya başlaması – Bandırma’nın kurtuluşu (1922)
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Biriniz bir yere girmek istediğinde 3 defa izin istesin. Müsaade edilmezse, geri dönsün. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis (Müsned).[/FONT]

569403189_08d880b480_o.jpg

SİGARA BELİYYESİ
Malûm olsun ki, şerîatde izâ'a-i mâl, kesret-i suâl haramdır. Bu makamda izâ'adan murâd, emvalin dünyâ ve âhirete îî!â!sı olmavarak sarf ve istihlâkidir. Bu kabîl sarfiyat ve istıhlâkât-ı umûmiye muharremdir. Sigara isti'mâlinde hur-met-i mezkûre tamamıyla sabit ve mütehakkakdır. Çünkü sigara isti'mâlinde menfaat-i dünyeviye yoktur. Bilakis ma­zarrat hâkimdir. Öyle mazarrat ki andan bedene, cismâni-yete hâsıl olan ılel ve emrazın ref u izâlesi bir zaman sonra daha mühim mebâliğin sarf ve istihlâkini, neticede de bir fâide elde eyleyememesini mûcibdir.
Manevî mazarratı ise ta'dâd etmekle bitmez. Mâni'-i terakkidir. Râyihasından ervâh-ı tayyibe muazzeb olur. Ve-sâit-i rahmet olan ervâh-ı mezkûrenin temasını, yâni alâka-i rûhâniyelerini men' eder. Bu, büyük bir musibettir. Şu hal­de sigara içmek manen ve maddeten muzırdır, haramdır. Haram, Allah'ın nehyettiği emirdir. Ana musir olanlar emri­ne isyan ve muhalefet edenlerdir. İş, bu netîceye müncer olur (götürür). Yevmiye 25-30 sigara içenler, günde bu se­beple Allâh-ü Teâlâ'ya 25-30 defa muhalefet ediyor, haram irtikâb eyliyor demektir.
... Bu umuru teemmül etsinler. Sigarayı azm-i kavî ile terk etsinler. Mizâcda hâsıl olan muvakkat teşettütten dola­yı korkmasınlar. Bu hal az bir zaman sonra sıhhati müstelzim olur. Rızâ-i Mevlâ da inzimam eder. Azim ve irâdenin musırran isti'mâli lâzımdır. Şehr-i Ramazan kesîru'l-berekâttır. Bu terkin, bu ayda başlamış olması kat'î muvaffaki­yetle tetevvüc etmesini mûcibdir. Fırsatı ganîmet bilsinler. Ben de Mevlâ'dan bu beliyyeden kat'î surette kurtulmalarını niyaz ediyorum. Ba'de-mâ, -velev bir sigarayı olsun- elle­rine almasınlar ve ağızlarına koymasınlar. Mevlâ'dan tevfîk ve medet istesinler, mutlaka muvaffak olurlar. (Mektublar)
Beliyye: Belâ. İzâ'a-I mâl: Malı zayi etmek. Kesret-i suâl: Çok suâl. İstihlâk: israf ile mahvetmek. Ref u İzâle: Ortadan kaldırma, giderme. Mebâliğ: Paralar. Ta'dâd: Saymak. Râyiha: Koku. Vesâlt-ı rahmet: Rahmet vâsıtaları. Teemmül: Etraflıca düşünmek. Tesettüt: Perişanlık, dağınıklık. İnzimam: İlâve. Kesîru'l-berekflt: Çok bereketli. Tetevvüc: Taçlandırma. Musırran: Israrla.

MANİ
Maşrapanın kalayı,
Kızlar çeker halayı,
Allah için söyleyin,
Var mı aşkın kolayı.

531137860_8f3f6c3fbb_o.gif
BİLMECE
D[FONT='Times New Roman','serif']ört ayaklı ayı üstünde kabadayı [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Tarak

seniseven

New member
18 Eylül 2007

18 Eylül 2007

[FONT=Lucida Handwriting, Cursive][/FONT]​

[FONT=Geneva, Arial, Sans-serif]
Bugün 18 Eylül 2007 Hicri: 6 Ramazan 1428 – Rûmî: 5 Eylül 1423 - Hızır 136 Ertuğrul Firkateyni Japon sularında battı (1890) – Erdek,Biga, Yenice ve Mahmudiye’nin Kurtuluşu (1922)
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Bir kötülük işlediğinde peşinden hemen bir iyilik yap ki, o kötülüğü silsin.[/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Tirmizi).[/FONT]

Ertugrul.jpg

ERTUĞRUL FİRKATEYNİ FACİASI
Sultan İkinci Abdülhamîd Hân devrinde, Japon imparatorunun amcası İstanbul'u ziyaret etmişti. Bu dostluk ziyaretine mukabelede bulunmak, uzak memleketlerde İslâm bayrağını dalgalandırmak ve buralardaki Müslüman halkın halîfeye olan bağlılıklarını artırmak için se­yahate karar verildi. Bu ziyaret için, bir harp gemisi olan Ertuğrul Firkateyni tahsîs edilmişti. İstanbul tersanele­rinde inşa edilen bu gemi, 2.344 ton ağırlığında olup hem yelken hem de makine ile hareket edebiliyordu.
Heybeliada Bahriye Okulu'nun yeni mezun mülâzim teğmenleri, 15 Temmuz 1889 günü Yarbay Ali Bey'in idaresinde İstanbul'dan hareket ettiler. Gemide 1.092 kişi bulunuyordu. Aden, Cidde ve Bombay güzergâhından yoluna devam eden Ertuğrul Firkateyni, uğradığı yerlerde Müslüman halkın sevinç gösterileriyle karşı­lanıyordu. 7 Haziran 1890'da Japonya'nın Yokohama li­manına ulaşıldı.
Osmanlı heyeti, imparatorluk sarayında kabul olundu ve kendilerine birer nişan verildi. Mürettebat, Japonya'da kaldığı üç ay müddetince en îtibârlı misafirler olarak ağırlandılar. Gittikleri her yerde büyük alâka gördüler.
15 Eylülde Yokohama'dan ayrılan firkateyn, iki gün sonra gittikçe şiddetlenen bir fırtınaya tutuldu. Rüzgarın şiddetinden geminin arka direği kırıldı açılan delikten makine dâiresine su doldu. Dümen hâkimiyeti tamamen kaybolan gemi, Oskima burnu civarındaki kayalıklara doğru sürüklenerek 18 Eylül 1890 günü battı. Bu faciada mürettebatın 587'si şehit olmuştu. Şehitler, Japon köylüleri ve kurtulan Türk denizcileri tarafından yakın­daki bir tepeye defnedildiler. Sağ kalan Osmanlı asker­leri ise iki Japon harp gemisi ile 25 Aralık 1890'da İstan­bul'a gelmişlerdi. Japon imparatorunun bu yakın alâka­sına, Sultan ikinci Abdülhamîd Hân da fazlası ile muka­belede bulunmuştur. Japonlar, bu şehit denizcilerimizin hâtırasına hürmeten bir de âbide dikmişlerdir.
Ertugrulsehitligi.jpg

Japonya/Kuşimoto'daki Ertuğrul faciası sonrası yapılan şehitlik.

MANİ
Uykum geldi esnerim
Yar sinemde beslerim
Yedi türlü meyveyi
[FONT='Times New Roman','serif']Bir manide isterim [/FONT]
531247645_d33c7948f7_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Elsiz ayaksız kapı açar [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Sandalye

[/FONT]

seniseven

New member
19 Eylül 2007

19 Eylül 2007

Bugün 19 Eylül 2007 Hicri: 7 Ramazan 1428 – Rûmî: 6 Eylül 1423 - Hızır 137 En son vefat eden sahabe Ebu’t-Tufeyl Amir bin Vasile’nin (r.a) irtihali (718) – İstanbul Rasathanesi Kurtuluşu (1576)- Güz rüzgarları
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Kişinin hatalarının çok olması, yumuşak huyluluğunun eksik bulunması, doğruluk ve hakperestliliğinin az olması, gece boyunca ölü gibi uyuması, gündüzleyin işsiz boş oturması, tembel olması, sürekli sızlanması, halinden şikayetçi olması, cimri olması, aç gözlü olması... Bütün bunlar, kişiye dininde ve kişiliğinde zayıflık ve kötülük olarak yeter... [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis (Ebu Nuaym).[/FONT]

125968653_69bd15dd35_o.jpg

BİZE RESÛLULLÂH'DAN BİR HABER VER
En son vefat eden sahabe Ebu't-Tufeyl (r.a.) Hz. Ali'ye (k.v.) "Bize Retûlullih (s.a.v.)'ın sır olarak sana bildirdiği bir şey haber ver!" der. Hz. Ali (k.v):
Resûlullâh (s.a.v.) İnsanlardan gizlediği hiçbir şeyi bana sır olarak söylemedi. Lâkin, ben onu "Allah'tan başkası nâmına hayvan kesene Allah lanet etsin! Bid'atçı barındırana Allah lanet etsin! Annesine babasına lanet edene Allah lanet etsin! Ve alâmeti de­ğiştirene (arazi sınırını değiştirip kendi mülkünü büyü­ten) Allah lanet etsin!" buyurduğunu işittim, buyurdu.
ZEKÂTIN HİKMETLERİ
Zekâtın hikmetlerinden bâzıları; günahlardan temiz­lenmek, Allâh-ü Teâlâ'ya manevî yakınlık, fakirlerin ihtiyaçlarını azaltmaya çalışarak onların muhabbetlerini kazanmak, mal ve servetin bereketini temine muvaffak olmak, kalbi cimrilikten, ve dünyâya düşkünlükten kur­tarmaktır. Bunun neticesinde de insan, Allâh-ü Teâlâ'nın mahlûkâtına şefkat ve merhamet vasfını kazanır.
Zekât, nimete bir şükürdür. Şükür ise nimetin artmasına vesiledir. Nitekim âyet-i kerimede (meâlen) "Eğer şükür ederseniz elbette nimetlerinizi artırırım." (İb­rahim Sûresi, âyet 7) Duyurulmuştur. .Peygamber Efen­dimiz (s.a.v.) bir hadîs-i şeriflerinde "İlâhî, infak edene (zekat veya sadaka verene) halefi (verdiğinin yerine yenisi)ni ver, İmsak (cimrilik) edene de telefi ta'cîl buyur (malını helak et)."
"Malının zekatını verince kendinden o malın şerrini gidermiş olursun." buyurmuşlardır.
Bir Müslüman malının zekâtını verince, buna dâir olan uhrevî mesuliyetten kurtulur, ve malının dünyâda ziyandan kurtulmasına, bereketlenmesine vesîle olur. Zekât ibâdetini îfâ etmeyenler İse günahkâr olurlar. Ellerindeki nimetin şükrünü yerine getirmemiş bulunurlar. Nihayet mallarının şerrine uğrar, zarar görürler.

MANİ
Çapa vurdum pancara
Teslim ettim kantara
Hile yapma kantarcı
Basmam artık mantara

531247651_6a0363e65d_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Et dedim met dedim git şuraya yat dedim. [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Anahtar

seniseven

New member
20 Eylül 2007

20 Eylül 2007

Bugün 20 Eylül 2007 Hicri: 8 Ramazan 1428 – Rûmî: 7 Eylül 1423 - Hızır 138 Peygamberimiz (s.a.v)’in hicret esnasında Kûba’ya gelişi (M.622) – Bozcaada, Bayramiç, Mihlıççık ve Sivrihisar’ın kurtuluşu (1922)
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Ben rahmet olarak gönderildim. Azap olarak değil.(Buhari). Ben, size ihsan edilmiş bir rahmetim[/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Hakim).[/FONT]

452374049_6aa7f77fe7_o.jpg

ÂLİMLER CENNETTEDE REHBER
Cenâb-ı Hakk ehl-i cennete şöyle buyurur: "Kullarım, benden ne isterseniz vereyim, zevk ve safa İçinde olun." Ehli cennet de:
"Yâ Rab! Bizi cehennemden âzât eyledin. Cennetine koydun. Akla gelmedik, gözler görmedik, kulak­lar İşitmedik nimetler verdin. Bundan sonra senden bir şey İstemeye haya ederiz." dediklerinde, Cenâb-ı Hakk tekrar:
"Ey kullarım, dünyâdayken içinden çıkamayacağınız bir mesele İle karşılaştığınız zaman ne yapar­dınız?" diye buyurur. Onlar:
"Âlimlere varırdık. Onlara meselemizi arz ettiğimiz vakit, bize bir çıkış yolu gösterirlerdi." diye ce­vap verirler. Bunun üzerine Cenâb-ı Hakk:
"O hâlde varın ulemâya. Onlar size neyi haber verirlerse size vereyim." buyururlar. İşte cennette dahi ulemâya muhtaç olunacak. Onlar neyin istenileceğini bi­lenlerdir. Ulemâ:
"Cenâb-ı Hakk'tan isteyeceğimiz şey Cemâl-i Manî'sini müşahede etmektir." diyecekler.
Allah Azîmüşşan da, mekândan münezzeh olarak Cemâl-i İlâhî'sini gösterir. Onun Cemâl-i Pâki'ni seyre dalan ehl-i cennet nice bin yıl hayran kalacaklardır.
ONU İNSAN YÜKLENDİ
Namaz vakti girdiğinde Hz. Ali (k.v.) titrer ve yüzünün rengi değişirdi. Kendisine sebebi sorulduğunda: "Biz o emâneti göklere, yere ve dağlara arz ettik, onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi, o cidden çok zâlim, çok câhil bulunuyor." (Ahzâb Sûresi, âyet 72) mealindeki âyet-i kerî­meyi îmâda bulunarak: "Bu ânın, Allâh-ü Teâlâ'nın göklere ve yere teklif edip de onların bunu yüklenmekten kaçındıkları, ama benim yüklendiğim emâ­neti yerine teslim etme vakti olduğunu bilmiyor mu­sunuz? Yüklendiğim bu vazîfenin îcâbını yerine gü­zelce getirebilecek miyim, bilmiyorum." der.

MANİ
Yaylaların yoğurdu
Seni kimler doğurdu
Seni doğuran ana
Bal ile mi yoğurdu

531247653_9a1500794a_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Eve bitişik odada ,Yemek pişer orada [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Süpürge

seniseven

New member
21 Eylül 2007

21 Eylül 2007

Bugün 21 Eylül 2007 Hicri: 9 Ramazan 1428 – Rûmî: 8 Eylül 1423 - Hızır 139 Sultan 2. Abdülhamit’in doğumu (1842) – Askerlerimizin Güney Kore’ye gidişi (1950) - Fırtına
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Şüphesiz ki, ben insanların kalbini yarıp bakmakla ve göğüslerini açmakla emrolunmadım. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis (Buhari).[/FONT]

1202903893_a65625dd31.jpg
ZEKÂT
Zekât, İslâm'ın beş şartından biridir. Kur'ân-ı Kerîm'de meâlen "İmân edip sâlih amel işleyen, namaz kılan ve zekât veren kimselerin Rableri indinde ecirleri şüphesiz kendilerinindir ve onlara bir korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklar." (Bakara Sûresi, âyet 277) buyurulmuştur.
Resûlullâh Efendimiz (s.a.v), "İslâm, beş esas üzerine kurulmuştur: Allah'tan (c.c) başka ilâh olmadığına ve Muhammed (s.a.v)'in Allah'ın peygamberi olduğu­na şehâdet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, hac­cetmek ve Ramazan orucunu tutmak." buyurmuştur.
Ehemmiyetine binâen zekât dînin direği olan namazdan hemen sonra ve birlikte zikredilmektedir.
Zekâtı vermeyenler hakkında Kur'ân-ı Kerîm'de;
Âl-i İmrân Sûresi'nin 180. âyetinde meâlen; "Allah'ın, fazlından kendilerine bahşettiği şeyde (intakta) cimrilik gösterenler, sakın onu kendilerine hayırlı sanma­sınlar. Hayır, o, onlar için bir serdir. Cimrilik ettikleri şey de kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah'ındır. Allah bütün yap­tıklarınızdan haberdardır." buyurulmuştur.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.); "Allah'ın kendisine vermiş olduğu malın zekâtını yermeyen kimsenin malı, kıyamet gününde, iki gözünde iki siyah nokta bulunan, dehşetli, zehirli bir yılan şekline sokulur ve bu yılan o gün mal sahibinin boynuna sarılır. Sonra ağzı ile mal sahibinin çenesinin İki tarafından yakalar ve 'Ben senin dünyâda çok sevdiğin malınım, ben senin hazinenim' der." buyurmuştur.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in vefatından sonra halife seçilen Hz. Ebû Bekir (r.a.), zekât vermeyenler hak­kında "Allâh-ü Teâlâ'ya yemin ederim ki, namazla ze­kâtın arasını ayıranlarla mutlaka savaşırım. Çünkü zekât, mâlî bir haktır. Allâh-ü Teâlâ'ya yemin ederim ki Resûlullâh'a (s.a.v.) vermiş oldukları bir deve yu­larını dahi bana vermezlerse, bu sebeple onlarla mutlaka savaşırım." buyurmuştur.

MANİ
Zindan cihan gözüme
Ah inanmaz sözüme
Öldüğüme yanmazdım
Bir gün gülse yüzüme

531247657_9a1500794a_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Gece gündüz yufka açar! [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Mutfak

seniseven

New member
22 Eylül 2007

22 Eylül 2007

Bugün 22 Eylül 2007 Hicri: 10 Ramazan 1428 – Rûmî: 9 Eylül 1423 - Hızır 140 Yavuz Sultan Selim Han’ın vefatı (1520) – İran-Irak savaşı başladı (1980)
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']Biriniz namaza durduğunda, rahmet ona yönelip gelir. [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Ebu Davud).[/FONT]

955241668_e284a101c4_b.jpg

SENİN SADAKAN KABUL EDİLEN SADAKALARDANDIR
Sahâbe'den Ulbe bin Zeyd (r.a.) bir gaza zamanı binek bulamadığı için ağlamış ve gece namaz kıldıktan sonra "Ey Allah'ım! Sen cihâdı emrettin ve insanları ona teşvik buyurdun. Sonra cihâda gitmek için bana bir mal vermedin. Resulünün elinde beni bindirecek bir imkân yoktur. Malımda, canımda, bana yapılan her zulmü, Müslümanlara helâl ettim." demiş ve son­ra halkla beraber sabah namazına katılmıştı.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "Bu gece sadaka veren nerededir?" diye sormuş. Kimse cevap vermeyin­ce, tekrar "Bu gece sadaka veren kimse ayağa kalk­sın." deyince Hazret-i Ulbe ayağa kalkıp durumu an­lattı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "Müjdeler olsun. Nefsimi elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, senin sadakan, kabul edilen sadakalar arasına yazıldı." buyurdular.
1400276720_d42b19b68d_b.jpg
BEN İÇEMEM
,. Medîneli bir Müslüman Ramazân-ı Şerîfte Halife Hz. Ömer (r.a.)'i iftar yemeğine davet etti. Yemekte Hz. Ömer'e bir içecek sunuldu. Hz. Ömer (r.a.) "Bu nedir?" diye sordu. Ev sahibi cevap verdi:
"Bal şerbetidir efendim..." Hz. Ömer (r.a.) onu içmeyi reddederek şöyle dedi:
"Benim idaremdeki insanların çoğu, içmek için henüz kuyu suyunu bile bulamazken ben burada bal şerbeti içemem."
HIZLI (!) TERAVİH NAMAZI
Teravih namazının yirmi rek'at olması onun daha hız­lı ve süratli kılınmasını gerektirmez. Onun da diğer namazlar gibi, kaidelerine ve ta'dil-i erkâna riâyet ederek kılınması gerekir.
Bugün ülkemizde çok yanlış bir tatbikat var: Teravih namazını en kısa sürede bitirmek. Halbuki Ramazân'da imamlık yapan mü'minler, kıldırdıkları namazlardan manen mesul olduklarını düşünmek durumundadırlar.

MANİ
Şu dağlar kireç olsa
Duvarı erkeç olsa
Güzel çirkin aramam
Sevdiğim güleç olsa

531247659_cc8e426637_o.gif
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Geceleri fener, gündüzleri söner [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Deniz

seniseven

New member
23 Eylül 2007

23 Eylül 2007

Bugün 23 Eylül 2007 Hicri: 11 Ramazan 1428 – Rûmî: 10 Eylül 1423 - Hızır 141 Devlet Demir Yolları’nın kuruluşu (1856) – Çan’ın kurtuluşu (1922) – Sonbaharın başlangıcı
GÜNÜN HADİSİ
[FONT='Verdana','sans-serif']İnsanlarla alay eden kimseler var ya, kıyamette onlardan birine cennetten bir kapı açılır. “Haydi gel” denilir. O kişi, kapının önüne varınca, kapı yüzüne kapanır. Sonra başka bir kapı açılır. “Haydi gel!” denilir. O kapıya da ümitle koşar. Fakat yanına varınca, o kapı da yüzüne kapanır. Ve böylece, kapı açılıp kapanma durumu sürüp gider. Nihayet, kişiye cennetten gerçek bir kapı açılır. “Haydi gel, bu sefer gir!” denilir. Ama adam, yine suratıma kapatılır endişesiyle, bu açık kapıya yanaşmaz. (Alaycılığın cezasını, bu şekilde alaya alınarak bulur.) [/FONT][FONT='Verdana','sans-serif']
Hadis-i Şerif (Ramuz).[/FONT]

273129330_277d0392a1_o.jpg
İSLÂM NİMETİ
"İşte bugün sizin İçin dîninizi kemâla yetirdim, üzerinizdeki nl'metimi tamâma erdirdim ve size din olarak İslâm'a rızâ verdim." (Mâide Sûresi, âyet 3)
Bu âyet-i kerîme şöyle tefsir edilmiştir: Bugün kâfirler sizin dininizden artık me'yus oldular, bu dîni bozmak ve sizi kendilerine çevirmekten veya bu dîne karşı size galebe edebilmekten ümitlerini kestiler. Binâenaleyh siz o kâfirlerden korkmayın ve yemenizde içmenizde vesâir iş ve hareketlerinizde onlara uymayı hatırınıza getirmeyin. Ancak benden korkun. Emirlerimi, nehiylerimi tamamen icra edin. Bugün sizin dîninizi kemâline yetirdim: Size bü­tün îman ve akâid ve ahlâk kaidelerini apaçık beyân ede­rek size ni'metimi tamamladım ve size din olmak üzere İslâm'ı beğendim, ona râzî oldum. Allah ka­tında makbul dîn başkası değil, ancak odur.
İmdi mü'minler bugün kâmil dîne erdiklerinden küfür pisliğinden kurtulup temiz ve tam bir ni'mete nail olduklarından dolayı Allâh-ü Teâlâ'ya hamd ve şükretsinler, bayram yapsınlar ve sakın harama el sürmesinler, bu haramların helâl olabileceğini hatırlarına getirtmesinler.
HANGİSİNİ TERCİH EDERSİN?
Râbia-yı Adviyye Hazretleri, elindekini muhtaçlara dağıtır, günlerinin çoğunu oruçla geçirirdi. Bir defasında yedi gün yiyecek bir şey bulamadı. İftarlarını sadece su ile yap­tı. Sekizinci günü açlığı iyice şiddetlendi. Akşam ezanın­dan sonra kapı açıldı, bir tabak yemek getirilmişti.
Yemeği aldı. Mum almak için gitti. Geri döndüğünde kedinin yemeği dökmüş olduğunu gördü. Su bardağı almak için gitti. Bu esnada mum söndüğünden ayağı takılıp bardak kırıldı. Anladı ki bunlar birer imtihan.
- Yâ Rabbi! Bu zavallı kulunu İmtihan ediyorsun.
Fakat acizliğimden sabredemiyorum,
diyerek bir ah
çekti. Bu sırada gaibden bir ses işitti: "Ey Râbia! ister­
sen dünya ni'metlerini üzerine saçalım, üzerindeki sıkıntıları kaldıralım. Hangisini tercih edersin?"
- Yâ Rabbi! Beni senden uzaklaştıracak şeylerden
uzak eyle! diye yalvardı.

MANİ
Elimde sarı kağıt
Ağlarım saat saat
İşte ben gidiyorum
Oturun rahat rahat

531247663_d6fa36a1a0.jpg
BİLMECE
[FONT='Times New Roman','serif']Geldi mi gelir, gitti mi gelmez? [/FONT]
Cevabı yarın.
Dünkü cevap:Yıldız