Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Türkiye bir Müslüman Ülkesimidir?

Türkiye bir Müslüman Ülkesimidir?

• Evet,bir Müslüman ülkesidir.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hayır,bir Müslüman ülkesi değildir.

• Kararsızım

• Kullanılan toplam oy
    0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
diyelim ki dediğin gibi bir şeriatı esas alan bir islam devleti kuruldu dünyanın herhangi bir yerinde , ve siz de o devlete vatandaşlık bağı ile bağlısınız , peki bu durum sizene kazandırır, yani daha iyi bir mümin mi olursunuz, bu sizi daha iyi bir müslüman mı yapar...???

Ben kişisel cevabımı vereyim, bunun cevabı koca bir hiç, bu yüzden önce kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor, islamı kendi hayatımızda yaşamaya gayret etmeliyiz, çalışmalarımız bu yönde olmalı...

bir gemiye binersiniz, kaptanıda olsanız paspascısıda olsanız limana varırsınız, onun için şeiratla yönetilen bir ülkede nefsi isteğiniz olsada günah işlemeye fırsatınız olmaz.
şimdi her günah elinizi uzatmadan sizi bukucak kadar yakın ama osmanlı imp. döneminde fransadaki müsehçen tiyatrolar bile bir emirle yasaklanırdı böylelikle kişillerin değerleri kourunurdu buda öküzün aklına karpuz kabuğu düşürücek sebepleri ordana kalırdmayı sağlıcaktır. yani soruyorum şuan ülkemiz şeriatle yönetilseydi gençlerimiz beyoğlunun arka sokaklarında heba olurmuydu? heba olucakta gizliden gizli evinde olurdu ve masumların kanına girilmez, bazı hatalar özenerek yapılır buda yapılan hataların aşikar olmasındadır. şeriatle yönetilen ülkede hatalar aşikar yapılmazdı böylelikle kişilerin daha inancına bağlı olucağı kanatindeyim. kişilerin halleri için çevresininde etkenlerini hafife almamak lazım...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Arkadaşlar dikkatinizi çekerim uygun bulmadığınız yönetim şekline yön veren yine bizleriz. % 99 u müslüman dediğiniz insanların tercihi. Bir ankette dikkatimi çekti çoğunuz seçimlerde çekimser kaldığınızı söylüyorsunuz öyle ise bence yorum yapmanızda doğru değil. Önce kendi sorumluluklarımızı yerine getirelim sonra yönetimi eleştirelim.

Çok doğru bir tespit...

efendimiz buyuruyor Siz nasılsanız yönetenleriniz öyledir...

Asya

New member
Arkadaşlar dikkatinizi çekerim uygun bulmadığınız yönetim şekline yön veren yine bizleriz. % 99 u müslüman dediğiniz insanların tercihi. Bir ankette dikkatimi çekti çoğunuz seçimlerde çekimser kaldığınızı söylüyorsunuz öyle ise bence yorum yapmanızda doğru değil. Önce kendi sorumluluklarımızı yerine getirelim sonra yönetimi eleştirelim.

bu sözleri bana istinaden yazdıysanız ben de sizin dikkatinizi dürtüklerim ben "uygun bulmuyorum" diye bir şey yazmadım.ama bu ülke bu şekilde yönetiliyor.uygundur değildir tartışlır ama ben bu tartışmaya girmem.
Türkiyenin bundan sonra yönetim şeklinin değişeceğini zannetmiyorum.

firdevs

New member
%99 u müslüman bir ülkedir türkiye ama yönetim şekli olarak bir müslüman ülkesi değil.

bence gayet net bir yorum da bulunmuşsun.yönetim şekli müslüman ülkesi değil diye bahsettiğiniz yönetimi yine biz seçiyoruz.yani bu bizim tercihimiz ben de sizin dikkatinizi çekerim kardeşim.

rusen_alp

New member
soruyorum şuan ülkemiz şeriatle yönetilseydi gençlerimiz beyoğlunun arka sokaklarında heba olurmuydu? heba

bundan bir kaç yıl önce bir gazetede İran ile ilgili bir araştırma yazı dizisi çıktı, hülasa İran'ın bir bölümünde gizli gizli uyuşturucu ve fuhuş partileri olduğu yazıyordu, o zaman beyoğlunun arka sokakları olmazdı belki ama karanlık izbe yerler olacaktır.

Bu arada Beyoğlu fethedilemeyen İstanbul'dur.

__BODOM

New member
şeriatla yönetildiğini sanan ülkelerinde durumu çok kötü

mhmt

New member
bundan bir kaç yıl önce bir gazetede İran ile ilgili bir araştırma yazı dizisi çıktı, hülasa İran'ın bir bölümünde gizli gizli uyuşturucu ve fuhuş partileri olduğu yazıyordu, o zaman beyoğlunun arka sokakları olmazdı belki ama karanlık izbe yerler olacaktır.

karanlık yerlerin olması kötüdür ancak açık seçikliğe oranla daha iyidir.. bu şu demektir.. bu kişiler yönetimden çekiniyorlar.. bu ise onları daha kolay av yapar... ancak beyoğlunda sokakta açıkseçik yapılıyor.. bu ise yönetimin kötülüğündendir.. işte yönetimler arası basit fark...

ayrıca gene yapılır mantığıla koyverelim o zamn millet dağıtsın ortalığı.. alsın başını gitsin, fuhuş, zina, uyuşturucu, bilmem ne.. peki bu mantıklımı kardeşim.. değil.!!!! öyle bi iki haber getirerek devletin sistemi kötülenmez.. ancak bu haberler türkiyede olduğu gibi hergün heryerde ve herzaman yapılıyorsa demekki yönetimde bi sıkıntı vardır.. anlaşılmışızdır umarım kardşim..
selametle..

münevver

New member
elbetteki bir müslüman ülkesi degil....eger müslüman ülkesi olsaydi kendi dinine saygi duyar bizler gönül rahatligi ile basimiz kapali universiteye giderdik..ve bizim örtümüze siyasi simge denmezdi...

rusen_alp

New member
karanlık yerlerin olması kötüdür

öyle bi iki haber getirerek devletin sistemi kötülenmez.. ancak bu haberler türkiyede olduğu gibi hergün heryerde ve herzaman yapılıyorsa demekki yönetimde bi sıkıntı vardır..

Karanlık her yerde kötüdür, ister gizli olsun ister açık olsun, tabi ortada bir günah varsa bunun gizli yapılması daha iyidir ama, pislik her yerde ayn pisliktir, demek istediğimiz şu, önce insan, önce insan adam olacak ki, sonra da diğerleri .... işte asıl demek istediğimiz bu....yoksa insanda ahlak yok, karakter yok , hiç bir şey yoksa, orası neyle yönetilirse yönetlilsin, benim için hiç bir fark yok.

Bir de Osmanlı şeriatla yönetilmiyrdu, keza Osmanlı'da saltanat vardı, islamda saltanat diye bir şey olmaz, islamda cumhuriyet vardır, osmanlı hukuk sisteminde islamdan etkilenmiştir en başta ceza hukuku olmak üzere, ama Osmanlı'da tam olarak bir hukuk devletinden bahsedemiyoruz, özellikle padişahlar bir insanın katlini emrettiği an hemen infaz yapılıyordu, oysa islam tam bir hukuktan bahseder, önce yargı olmalı,bu örnekler çoğaltılablir,

T

teslimolan

Guest
Insan hürdür istedigini kendi secer. Isteyen Cennete gitmek icin bir yasam tarzi secer isteyen Cehenneme gitmek icin bir yasam tarzi secer. Türkiye müslümanmidir sumudur bumudur böyle anketler zararli ve bostur. Insani birbirine düsürmektir baskada bir sey degil. Konuyu acan kardesimiz böyle düsünmemis olabilir ancak sonuc budur.

nicksizadam

New member
Insan hürdür istedigini kendi secer. Isteyen Cennete gitmek icin bir yasam tarzi secer isteyen Cehenneme gitmek icin bir yasam tarzi secer. Türkiye müslümanmidir sumudur bumudur böyle anketler zararli ve bostur. Insani birbirine düsürmektir baskada bir sey degil. Konuyu acan kardesimiz böyle düsünmemis olabilir ancak sonuc budur.

Sevgili kardeşim bu anket konusu üzerinde yıllara varan bir çalışmam mevcuttur.Tartışılır mı / tartışılmaz mı gibi endişelerim bu zamana kadar hep olmuştur fakat vardığım hüküm bu anketi siz saygıdeğer forum üyeleriyle paylaşmam doğrultusunda olmuştur.Sizlerin değerli görüşleri ve konu üzerindeki şahsi bakış açıları hayati bir önem arz etmektedir.Müslümanın başka müslümanlardan da mesul olduğu hakikatini bir kenara bırakmamak gerektiği düzleminden hareket ederk daha yapıcı eleştirileriniz olursa beni memnun edersiniz...

Asya

New member
bence gayet net bir yorum da bulunmuşsun.yönetim şekli müslüman ülkesi değil diye bahsettiğiniz yönetimi yine biz seçiyoruz.yani bu bizim tercihimiz ben de sizin dikkatinizi çekerim kardeşim.

yönetimi nasıl biz seçiyoruz?onu anlayabilmiş değilim.

abrec

New member
islam ülkesi değil demokratik laik bir ülke burası
çoğu islami kesim bundan şikayet etsede aslında bu onlarında hoşuna gidiyor

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
her ne kadar halkın çoğunluğu musluman olsada bu turkiye devletinin musluman bir yapı olduğunu göstermez.malumunuz uzere burada ALLAHın kanunları uygulanmıyor.bırakın uygulannmasını sözu bile edilmezi yasaktır/suçtur.hal böyle iken turkiye cumhuriyetine akıl sahibi hiç bir vatandaş islami devlet diyemez.yanı burası DARUL HARB dır.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
her ne kadar halkın çoğunluğu musluman olsada bu turkiye devletinin musluman bir yapı olduğunu göstermez.malumunuz uzere burada ALLAHın kanunları uygulanmıyor.bırakın uygulannmasını sözu bile edilmezi yasaktır/suçtur.hal böyle iken turkiye cumhuriyetine akıl sahibi hiç bir vatandaş islami devlet diyemez.yanı burası DARUL HARB dır.

kardesim yapma böyle hangi mezhebe hangi seriate neyi delil göstererek darul harb dersin

savasmi var

ibadetini engelleyenmi var

kölelikmi var

bilirmisinki darul harbte bazi seyleri yapmak caiz hale geliyor
bundan dolayimi acaba bana delil göster

%99 u müslüman bir ülke olan türkiye nasil darül harb olur

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
“…Ecnebi diyarına, lisan-ı şeriatta “dâr-ı harb” denilir. Dâr-ı harbde çok şeylere cevaz olabilir ki, “diyar-ı İslâm”da mesağ olamaz.” (Mektubat)

Şafii mezhebine göre, bir yer bir defa bile müslümanların eline geçmişse, orası ebediyyen daru’l-İslâmdır. Hanefi mezhebine göre ise, böyle bir ebedilik söz konusu değildir. Buna göre, İspanya, Şafii mezhebine göre daru’l-harb kabul edilmezken, Hanefi mezhebine göre daru’l-harbtir.

İngiltere, Fransa, Almanya, Amerika, Japonya gibi ülkelerin daru’l-harb olduğunda ittifak vardır.

Daru’l-harbte yaşayan Müslümanlar, emniyette olmadıklarından kendilerine Cum’a farz değildir. Fakat yaşadıkları ülke buna izin veriyorsa Cum’alarını eda ederler. Günümüzde pek çok Avrupa ülkesinde Cum’a namazı kılınmaktadır.

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
“…Ecnebi diyarına, lisan-ı şeriatta “dâr-ı harb” denilir. Dâr-ı harbde çok şeylere cevaz olabilir ki, “diyar-ı İslâm”da mesağ olamaz.” (Mektubat)

Şafii mezhebine göre, bir yer bir defa bile müslümanların eline geçmişse, orası ebediyyen daru’l-İslâmdır. Hanefi mezhebine göre ise, böyle bir ebedilik söz konusu değildir. Buna göre, İspanya, Şafii mezhebine göre daru’l-harb kabul edilmezken, Hanefi mezhebine göre daru’l-harbtir.

İngiltere, Fransa, Almanya, Amerika, Japonya gibi ülkelerin daru’l-harb olduğunda ittifak vardır.

Daru’l-harbte yaşayan Müslümanlar, emniyette olmadıklarından kendilerine Cum’a farz değildir. Fakat yaşadıkları ülke buna izin veriyorsa Cum’alarını eda ederler. Günümüzde pek çok Avrupa ülkesinde Cum’a namazı kılınmaktadır.
,
,
KARDEŞİM BEN islami kuralların geçerli/hakim olmadığı her yeri darul harb olarak biliyordum.beni bilgilendirdiğin için ALLAH razı olsun.,
,
,ama bu yinede benim fikrimi değiştirmez.türkiye de islami kurallar hakim olmadığı surece ben turkiyeyi musluman bir ulke göremem/görmemeliyim.isterse gece gunduz cami yapsınlar namaz kılmamız için teşvik primi versinler:) bu yine de böyledir.sen de biliyorsun ki hukum koyucu yalnız ALLAH tır.ALLAH tan başka her kim kanun koyarsa o kişi veye kurum tağuttur.işte bunun içindir ki turkiye cumhuriyeti laik bir ulke olduğu ve ALLAHın kanunlarının hakim olmadığı bir ulke olduğu için musluman bir devlet değildir.ha nufusun %99 u musluman olabilir ama bu demek değildir ki turkiye bir i,slam devletidir.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
devletin dininin olmasi kisi icin nekadar önemlidir kac milyon insan avrupada yasiyor ve bu devletin dinine bakmadan

kisi isterse yasadigi yeri darul islam yapar ve devlet ona engel teskil etmedigi sürece darul islam olur onun hayati bu mümkündür ama insanin bütün pozitif degerler hayatinda mevcut iken bir ülkeye darul harb deyip bazi edalari yerine getirmemesi ise namümkündür canim kardesim bu ise insan rahatligindan gelir bir ülkenin islam devleti olup yada olmamasi bizim imanimiz konusunda bize nekadar cok sey kazandirsada bunu farkli yollarla yani islam olmayan devlettede gerceklestirmemiz icin bir sakinca söz konusu olamaz

onun icin hastalik kiside ise kisiyi sorgulamak yanlistir hastaligin tedavisini bulmali ve hastalikla ugrasmaliyiz lakin o kisi önemlide olsa hastaliga bakmadigin sürece kisi iyilesmez vede bosa caba sarfetmis oluruz
doktor misali ksii ile degil hastalikla ilgilenmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt