Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Risale-i Nur ve bunun gibi Kitaplar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Enes S.

New member
Mahfuz' Alıntı:
"Ya eyyühellezıne amenu aminu billahi ve rasulihı ..." olarak başlıyor ayet. yani "ey iman edenler iman edin Allah'a ve rasulüne ..." ne demek bu? Allah hem iman edenlere sesleniyor, hem iman edin diyor. biz neye inanmıştık ki Allah bizi Allah'a ve rasulüne iman etmeye çağırıyor?? bizim imanımızda bir farklılık mı vardı? yada başka birşeye mi iman ettik? ki Allah bize Allah'a ve rasulüne iman edin diyor?? biz zaten eşhedü enlailaheillallah ... dememiş miydik??

Türkçe'ye çevirilen ayetlerde genelde parantez kullanılmasının sebebi Arap dilinde parantez içindeki kelimeyi kullanmasanda aynı anlamı taşımasıdır."Ya eyyühellezıne amenu aminu billahi ve Rasulihı" de ayetin devamı birleştirildiğinde az önce yazdığım ayetteki anlam ortaya çıkıyor.

Ben sana açıklama yaptım, anlamamak istiyorsan benim sorunum değil. Kimseyle polemiğe girmek istemiyorum. Allah'a emanet ol!

Mahfuz

New member
yuh be bilmiyon bari sallama bu kadar da pişkinlik olmaz ki ...

Enes S.

New member
Bilen biri kimin pişkinlik yaptığını anlar. Cevap vermeyeceğim bundan sonra. Müslüman olupta şunu anlamadım diye Allah'a isyan edemezsin.

Enes S.

New member
Daha doğrusu bu ayetin saçma geldi Allah'ım da diyemessin bu senin dinden çıkmana bile vesile olur. Vardır bi açıklamasıda Allah ondan öyle göndermiştir o ayeti.

Mahfuz

New member
büyük İslam Alimleri bu ayeti tefsir ederlerken, Allah'ın müslümanlara şeksiz şüphesiz iman etmeleri çağrısında bulunuduğunu buyurmuşlar. yani İman ettik demekle kurtulamazsınız buyuruyor Allah. o zaman imanınızın gereğini yerine getirin, Allah'a ve rasulüne şeksiz şüphesiz teslim olun. bütün benliğinizle, iradenizle, sizi siz yapan bütün değerlerle teslim olun. yani ölmeden önce ölün. İslam'da ölün, Muhammed Mustafa (s.a.v.)'de ölün. O'nun ahlakı ile ahlaklanın. Kendinizden eser kalmasın, her yanınız, zerreleriniz bile O olsun. Biz güzel ahlakı tamamlamak için gönderildik buyuruyor Efendimiz (s.a.v.)

Allah'da öyle buyuruyor "O'nda sizin için iyi bir öğüt vardır" diye.

Oyy bee...

313

New member
g_smile' Alıntı:
Selamunaleyküm, agabeyler, ablalar,
benim bu konuda bilgilenmek istedigim sundan geliyorki, ben cevremi izledigim vakit, degisik degisik kitaplar kuran seviyesine cikarilmaya calisildigindan dolayidir.
Bir temsil vereyim (Insallah kimseye hakaret etmem):
Gecen bir davet icabiyla bir "Nurcular" adinda bildigimiz bir toplumun yemegine gitmistim, bildiginiz gibi bu kardeslerde bazi baskalari gibi,beduzammanin kitaplarini ve helede Rizalei nuru (insallah yazilarimda yanlis yoktur :)) cok ama cok abartiyorlar (bence!!!). Bize anlatilan bir olay:
Günün birinde cok iciki icen ve haram isleyen adamin kapisina "Nurcular" (Hakkinizi helal edin,baska nasil tanitabilirim diye bilemedigimden bu isimi veriyorum) gelmis ve adami hidayete cagirip o rizalei nur u vermip gitmisler. Ve adam günün birinde yaptiklarindan pisman olup,tövbeye karar vermis,bu kitaplari eline almis ama malesef birsey anlamamis,bir CEVIZ AGACININ ??? altina gecip yine bir anlamaya calismis ve O AN BIR rizali nurun RUHU GELMIS (rizalei nurun ruhu????) ve buna herseyi anlatmis.(Ve adam herseyi anlayip hidayete glemis yani...)
Yani kardeslerim orada oturan gecekten hepsi 30 gecmis insanlardi...
Hemde kurani aciklayan bir kitap niye anlasilmiyor,sayet kurani acikliyorsa, kurani anlamayanlar onu okur ve anlarlar, öyle degilmi...
Birde kuran bizim icin anlasilmayan bir kitap olacaktiysa, niye allah bize onu verdi,(ve ben gercekten cok gencim ve be böylelikle bilgim cok az, ama buna ragmen kurani baya iyi anliyorum, AMA EKLEMEM GEREKEN : bilgim daha da cok olsa kurandan daha cok lezzet alirdim bunada kanaatim var.
kardeslerim bana az bu sorunlarimda az aciklik verirseniz sevinirim...
sizlerin hepinizden allah (c.c) razi olusun insallah

:) güzel kardesim Kur´an-i Kerim i ac bak, orda bir ayette ancak korkanlar anlar, buyuruluyor. Takva ehli anlar INSAALLAH, tabi ki lazim olan yardimci ilimleri de ögrenmek lazim. Yada bu saydigim hasletlere sahip Tasavvuf büyüklerinin kitaplarini okumak lazim, onlar da tesirlidir. Risale-i Nur lar icin diyebilecegim, ehli (benim görüp duyduklarim) baslari göge ermis kimseler.

Iman kurtarma davasinda iken bi bakmissin allame olmuslar, nasib!

ALLAH hidayet versin cümlemize, amin.

Selamun aleyküm...

313

New member
Aysegul' Alıntı:
Ben genelleme yapılmasına karşıyım...Bir dersanenin kuruculuğunu yapan grup var onların yapmış olduğu bir çok saçmalığı bende duyuyorum...Ama bediüzzamanın yazmış olduğu risalelerin insanlığa çok yararlı olduğunu düşünüyorum...Ayrıca kur'an tefsiri niteliğinde olduğu için saygı gösterilmesi gerekir!

Risaleler tefsir degildir, al bir tefsir kitabi mukayese et istersen kardesim, selametle...

Not: Said Nursi den baska hic bir alim duymadim ki, ayetlerin kendi kitabina isaret ettigini söylesin...

the okuz

New member
1-Ben tefsirlere karşı değilim, aksine yanındayım.
2-Kur'an anlaşılırdır diyip işin içinden sıyrılmadım sadece. Elbette Kur'an'ı anlatan kitaplar da okunmalıdır, ama önce Kur'an okunmalıdır.
3-Bal gibi de mealden yorum yapılabilir, çünkü Kur'an'ın mealinin yapılması ona en küçük bir zarar bile getiremez, bu garantiyi bizzat Allah vermiş zaten...
4-Ama şu konuda hararetle katılıyorum, Kur'an'ın yüzde yüze yakın bir şekilde anlaşılması için Arapça'yı çok çok iyi bilmek ve Arap kültürünü tanımak gerekir. Yani günümüzde olduğu gibi sadece yüzünden okumayı değil, diğer diller nasıl öğretiliyorsa Kur'an'da kullanılan Arapça'nın da o şekilde öğretilmesi gerekir.

Aysegul

New member
_313_' Alıntı:
Risaleler tefsir degildir, al bir tefsir kitabi mukayese et istersen kardesim, selametle...

Not: Said Nursi den baska hic bir alim duymadim ki, ayetlerin kendi kitabina isaret ettigini söylesin...

Bu senin kendi fikrindir saygı duyuyorum...Ama herkes gibi bende kur'an tefsiri niteliğinde olan o kitaplardan bizlerin istifade edeceğine inanıyorum...

Ve ayrıca bi idda atacaksak mutlaka derin bir araştırma yapalım

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
risale-i nur kuran-ın emrilerinin hikmetini anlatan bir kitab ve hikmeti avama tabakasına kadar indirmeyi amaçlıyan bir kitaptır, ve içi hikmetlerle doludur, yapılan amellern hikmetini anlatan bir kitaptır. bizler eleştirmeden evvel araştırarak bakmalıyız ne diyor sonra anlıyamdığımız şeyleri sebebiytini araaştırmalıyız....

313

New member
Aysegul' Alıntı:
Bu senin kendi fikrindir saygı duyuyorum...Ama herkes gibi bende kur'an tefsiri niteliğinde olan o kitaplardan bizlerin istifade edeceğine inanıyorum...

Ve ayrıca bi idda atacaksak mutlaka derin bir araştırma yapalım

Benim kendi fikrim falan degil, esegi boyamakla zebra olmaz.

Git önce tefsir nedir onu ögren, sonra tefsir de, diyebilirsen...

313

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
risale-i nur kuran-ın emrilerinin hikmetini anlatan bir kitab ve hikmeti avama tabakasına kadar indirmeyi amaçlıyan bir kitaptır, ve içi hikmetlerle doludur, yapılan amellern hikmetini anlatan bir kitaptır. bizler eleştirmeden evvel araştırarak bakmalıyız ne diyor sonra anlıyamdığımız şeyleri sebebiytini araaştırmalıyız....

Ben risale-i nurlari okudum ve bir tasavvuf kitabinda anlatilan hikmetlerin 1000 de birini dahi görmedim.

Cevabi olan varsa buyursun, Said Nursi den baska kim ayetler benim kitabima isaret ediyor demis???

Mahfuz

New member
Kur'an'dan sonra yazılmış, İslam ile ilgili bütün kitaplar tefsirdir. yani hepsi Kur'an'ı açıklar... hepsinin çıkış noktası Kur'an'dır...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
_313_' Alıntı:
Ben risale-i nurlari okudum ve bir tasavvuf kitabinda anlatilan hikmetlerin 1000 de birini dahi görmedim.

Cevabi olan varsa buyursun, Said Nursi den baska kim ayetler benim kitabima isaret ediyor demis???

bu mevzuyu daha evvel konuşmuştuk ama sakıncası yok sevgi değer abim, mesela mektubat eserinde mektubunda hayat tabakasını anlataan said nursi burda şua yetin hikmetini anlatmıştır, ayette bahsederşehitler için onlara öldüdemeyin onlar dirdirler , hayat tabakasın biligileri anlatan risale-i nur bu ayetin hikmetini anlatıyor...

313

New member
Mahfuz' Alıntı:
Kur'an'dan sonra yazılmış, İslam ile ilgili bütün kitaplar tefsirdir. yani hepsi Kur'an'ı açıklar... hepsinin çıkış noktası Kur'an'dır...

Kafana göre yorum yapma, istilah da tefsirin manasi baskadir.

Ilmihal kitabina ilmihal, tefsir e de tefsir denir, vesselam.

313

New member
HZ Ömer derki 'devem kaybolsa,Kuran'a bakarım, devenin bile yerini işaret eden kuran ,risale-i nur a neden işaret etmesin?

Bunun bi örnegini ver, baska böyle iddiada bulunan alim var mi?

313

New member
bu mevzuyu daha evvel konuşmuştuk ama sakıncası yok sevgi değer abim, mesela mektubat eserinde mektubunda hayat tabakasını anlataan said nursi burda şua yetin hikmetini anlatmıştır, ayette bahsederşehitler için onlara öldüdemeyin onlar dirdirler , hayat tabakasın biligileri anlatan risale-i nur bu ayetin hikmetini anlatıyor...

Bu mevzuyu seninle zaten bosuna konustuk, said nursi yetmez gibi bir de f.gülen i de mi savunmaya baslamissin, yanlis anlamiyorsam.

Hubbi fillah bugdi fillah diye bisey duymadin mi?

313

New member

Peki o isaretleri nasil bulmus?

Ebced hesabiyla mi?

Enced hasabinin dogru olacagina ve mesru olduguna delilin var mI?

Hadis veya ayet - ebced hesabi yapin diye?

Mahfuz

New member
_313_' Alıntı:
Kafana göre yorum yapma, istilah da tefsirin manasi baskadir.

Ilmihal kitabina ilmihal, tefsir e de tefsir denir, vesselam.

evet doğru. ama sen benim yazdığımı iyi okumadın herhalde "... yani hepsi Kur'an'ı açıklar ..." tefsirden kastım bu. tefsiri kelime anlamıyla kullandım ben orada.. bilmem anlatabildim mi?..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt