Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Risale-i Nur ve bunun gibi Kitaplar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aysegul

New member
Ya ne alaka....Allah Allaaah...Kur'anı kerimi anlayıp amel edebilmemiz için Allah'u teala peygamberler ve evliyalar göndermiştir...Sadece kur'an yeter mutlaka....Ama alimlerin yazmış olduğu kitapları okuyarak kur'anı kerime nasıl bir bakış açısıyla bakmamız gerektiğini ve bize asıl anlatılanın ne olduğu çok daha iyi düşünerek okumamız bizim için daha faydalıdır...Okuma yazma yeni öğrenen birinin hemen eline kur'an mealini alıp okuması ve yanlış yorumlama olasılığı çok fazladır...İlimde derinleşmiş insanların kitaplarından yararlanarak kur'anı okumamız çok daha önemli bence

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
birde bir sorum olcak sana islamin ve kuranin aciklayamayacagi hicbir.............felan yazmissin bu iki kelimede birbirinden farklimi ki ayirmissin bana göre bu hayatta said-i nurside ,imam-i gazalide,imam rabbani de ve daha fazlasiyla olan bu alimler ne yazmissa allah icin yazmisdir hayatta hersey allah icin oldugu icin yazmisdir

the okuz

New member
imran268' Alıntı:
risale i nur kadar
insana bilgi veren(kuran hariç) başka kaynak varmı................

kalın sağlıcakla 268

ya şimdi de evliyaları mı yarıştırmaya başladınız? Ne demek risale-i nur kadar değerli kitap var mı? diğerleri önemsiz de risale-i nur mu değerli? yapmayın lütfen ya...

Enes S.

New member
alptraum' Alıntı:
birde bir sorum olcak sana islamin ve kuranin aciklayamayacagi hicbir.............felan yazmissin bu iki kelimede birbirinden farklimi ki ayirmissin bana göre bu hayatta said-i nurside ,imam-i gazalide,imam rabbani de ve daha fazlasiyla olan bu alimler ne yazmissa allah icin yazmisdir hayatta hersey allah icin oldugu icin yazmisdir

Tabii ki farklı, Kuran'a laf atanlaradır benim sözüm. O yüzden Kuran'ın açıklayamayacağı hiçbir husus yoktur diyorum. İslam'ın açıklayamayacağı hiçbir hususun olmamasıda, Müslümanlara laf atanlara hitaben.

Enes S.

New member
Ayrıca, diyorsunuz ki İslam'ı anlamaları için büyük alimlerden yararlanmak lazım. Günümüzde de görüyoruz bazı kimseler Risale-i Nur'u, Kuran'dan daha çok okuyorlar. Kalıplaşmış dua şekillerini 'geçerli' diye sunuyorlar. Örneğin göz ağrısı için dua vs.. Allah'ın senin duanı kabul etmesi için içten olman ve imanlı olman gibi bazı şartlar var. Şu şekilde dua ederseniz,birde Arapça okursanız olur diye birşey yoktur.

Herşeyi orjinalinden almak en iyisidir. Örneğin bir haber duydunuz, başkalarına anlata anlata o haberin aslı değişir çünkü herkes anladığı gibi anlatır. Kuran'da böyle bir şüphe yok. Ondan sonra yeni yeni meshepler,tarikatlar,cemaatler çıkar böyle. Onun için parçalanmamak çok önemli.

Kuran en önemli kitaptır demekle bitmiyor olay. Biraz faaliyet gösterip anlamaya çalışmak gerek ama tabiiki alimlerden de "anlamadığın" konular üzerinde yararlanman lazım.

Kuran, Müslüman'ın rehberidir, hayat tarzıdır...

Mahfuz

New member
Kur'an'ı anlamak her babayiğidin harcı değil. Kur'an'ı anlamaya çalışmak yerine anlayanları anlamaya çalışmak daha önemli ve daha kolay.

Enes S.

New member
Mahfuz' Alıntı:
Kur'an'ı anlamak her babayiğidin harcı değil. Kur'an'ı anlamaya çalışmak yerine anlayanları anlamaya çalışmak daha önemli ve daha kolay.

Allah, Kuran'ın üslubunun anlaşılır olmasını, Andolsun Biz Kuran'ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık... (Kamer Suresi, 22) ayetiyle haber verir…

Mahfuz

New member
peki kardeş. "ey iman edenler iman edin" ayetinden ne anlıyorsun? ben çok düşündüm bir anlam veremedim. biz iman ettik zaten, daha nasıl iman edeceğiz?

Enes S.

New member
Mahfuz' Alıntı:
peki kardeş. "ey iman edenler iman edin" ayetinden ne anlıyorsun? ben çok düşündüm bir anlam veremedim. biz iman ettik zaten, daha nasıl iman edeceğiz?

İslam mantık dinidir, Hristiyanlık'ta çok yükselmiş insanlar dinini terk ederken bizde cahil olanlar dinden çıkar...

Dediğin söz hangi ayette geçiyor? Ben aslını araştırdım hiçbir yerde bulamadım.

the okuz

New member
Mahfuz' Alıntı:

işte bu safsata Müslümanları Kur'an'dan fersah fersah uzaklaştırmak için dış güçlerin biricik ajanları tarafından uydurulmuştur.
Kur'an kendisini birçok yerde anlaşılır bir kitap olarak tanımlarken sen ne hakla böyle adice ve saçma birşey diyebiliyorsun?
Kur'an'ı Iq'su 90'dan yüksek olan herkes rahatça anlayabilir...:mad:

Mahfuz

New member
bak kardeş. Kur'an elbette ki anlaşılır. ama tam manasıyla anlaşılır değil. mesela bir ayet çok farklı anlamlara gelebilir. bazı ayetleri anlamak hiç mümkün olmayabilir. Kur'an'ı tam olarak anlamak için derin bir ilime ihtiyaç var. en azından arap dilini çok çok iyi bilmek, arap kültürünü yakından tanımak gerekiyor. bu da senin benim yapabileceğimiz bir iş değil. eğer öyle olsaydı peygamberlere ne gerek vardı. Allah kitabını bir şekilde ulaştırırdı, herkes amel ederdi olur biterdi. ama öyle değil. bunca alim neyi yazdı? ne için yazdı? bunca tefsir ne için yazıldı? madem iq'su 90 üzerinde olan herkes anlayabiliyordu neden bunca tefsir yazıldı? neden ihtiyaç duyuldu? neden meali için Kur'an değildir sadece mealdir denildi? ...

Aysegul

New member
Kur'anda müteşabih ayetler vardır...İsterseniz bi kur'an mealini elinize alıp inceleyin müteşabih ayetleri anlaşılması zor ayetlerdir...

Mahfuz

New member
yok hala anlayamıyor insanlar. Kur'an anlaşılır diyor çıkıyor işin içinden. Kur'an arapça. kaçımız çok iyi arapça biliyoruz. mesela size bir örnek: bazı ayetlerde "onlar cehennemde ebedi kalacaklardır" gibi ifadelerde kullanılan ebedi anlamına gelen kelime arap kültüründe sonu olan şeyler için kullanılırmış. bu durumu düşünen bazı alimler cehennemin ebedi olmayabileceğini söylemişler. ama cennet için kullanılan ebedi kelimesi ise sonu olmayan anlamına geldiği için cennet hayatının sonsuz olacağını söylemişler.

bu ne anlama geliyor? bir ayeti "anlamak" için arap dilini çok çok iyi bilmek gerekiyor. en ince ayrıntılarına kadar. o zaman Allah'ın ne demek istediği daha iyi anlaşılır. bu da ciddi bir ilim gerektirir. Allah tahmin ettiğmiz kadar ucuz değil arkadaşlar...

Enes S.

New member
Mahfuz' Alıntı:

Ayetin aslı;

Ey iman edenler, Allah'a, elçisine, elçisine indirdiği kitaba ve bundan önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, elçilerini ve ahiret gününü inkar ederse, şüphesiz uzak bir sapıklıkla sapıtmıştır.

Yani, " Ey iman edenler! İman edin..." diye başlamıyor.

Ayette iman edenlere yolunuzdan sapmayın, hep imanlı olun mesajı verilmek isteniyor. Büyüklerimiz de bize "çalış çalış kendini kurtar" demez mi çok çalıştığımızı bildiği halde? Bunu söylerken belli ki amacı pekiştirmektir.

Enes S.

New member
Mahfuz' Alıntı:
yok hala anlayamıyor insanlar. Kur'an anlaşılır diyor çıkıyor işin içinden. Kur'an arapça. kaçımız çok iyi arapça biliyoruz. mesela size bir örnek: bazı ayetlerde "onlar cehennemde ebedi kalacaklardır" gibi ifadelerde kullanılan ebedi anlamına gelen kelime arap kültüründe sonu olan şeyler için kullanılırmış. bu durumu düşünen bazı alimler cehennemin ebedi olmayabileceğini söylemişler. ama cennet için kullanılan ebedi kelimesi ise sonu olmayan anlamına geldiği için cennet hayatının sonsuz olacağını söylemişler.

bu ne anlama geliyor? bir ayeti "anlamak" için arap dilini çok çok iyi bilmek gerekiyor. en ince ayrıntılarına kadar. o zaman Allah'ın ne demek istediği daha iyi anlaşılır. bu da ciddi bir ilim gerektirir. Allah tahmin ettiğmiz kadar ucuz değil arkadaşlar...

Dediğin ayeti ben çok iyi anlayabiliyorum pekala. O ayetten çıkarılacak sonuç, cehennem kafir ve münafıklar için sonsuza kadar kalacakları, çok kötü ve çıkışı olmayan bir yerdir. Günahkar Müminler için ise cehennem onların paklanacağı yerdir ve sonunda oradan çıkaklardır.

Sende "evime gidiyorum" dersin ama o evin içinde odalar, mutfak, salon vs.. bölümler vardır. Cehennemde böyledir. Anlamaya çalışsan anlarsın, eğer anlamassan o konuda 'ayeti anlamış' birine danışırsın.

Dünyayı, evreni anlamdıran bizleriz çünkü düşünebiliyoruz. İslam da mantık diniyse "Kuran'ı anlamış alimleri anlamak" bana göre değil! ve böyle olmamalı!

Mahfuz

New member
kardeş, açıklanmadan önce sen böyle birşeyin varlığından haberdar olabilir miydin? sadece mealden okuyarak Kur'an'ı anlamaya çalışmak ahmaklıktır. ............. Allah aşkına söyle arap dili hakkında ne biliyorsun? ne kadar biliyorsun? ki onca bilen insan bile meal hazırlarken hep farklı farklı yorumlar çıkmış. onca tefsirler yazılmış. şu ayet şu olay üzerine inmiştir, şu manaya gelebilir, ayrıca şu da kastediliyor olabilir... yeterince bilgisi olmayan bizim gibi insanlar Kur'an'dan anlam çıkartmaya çalışırsa ne olur? bilip bilmeden işkembeden sallıyorsunuz

Enes S.

New member
Hakarete de giriyorsun, ben kibirli değilim. Kuran'ı o'nun istediği gibi anlamak kibir değildir umarım senin gözünde. Ayrıca ben demiyorum ki bütün alimler boşu boşuna yazmış, şimdi onlar yorumunu yapmışken baştan başlayalım anlamak için.

Ben senin gibi araştırmadan, hooop tamam bu anlatmış hemen kabul ettim diyenlere karşıyım!

Sorduğun soruya bakılırsa yeni Müslüman olmuş gibisin. "İman edenler iman edin!.." diye bir cümlenin ayette varlığını sana yutturmuşlar. Araştırdım gösterdim, böyle bir şey olmadığını. Sen duyduğunla geldin buraya. "biz iman ettik zaten, daha nasıl iman edeceğiz?" bu sorunun cevabınıda düşünseydin bulacaktın.

Mahfuz

New member
"Ya eyyühellezıne amenu aminu billahi ve rasulihı ..." olarak başlıyor ayet. yani "ey iman edenler iman edin Allah'a ve rasulüne ..." ne demek bu? Allah hem iman edenlere sesleniyor, hem iman edin diyor. biz neye inanmıştık ki Allah bizi Allah'a ve rasulüne iman etmeye çağırıyor?? bizim imanımızda bir farklılık mı vardı? yada başka birşeye mi iman ettik? ki Allah bize Allah'a ve rasulüne iman edin diyor?? biz zaten eşhedü enlailaheillallah ... dememiş miydik??

Aysegul

New member
Mahfuz' Alıntı:
"Ya eyyühellezıne amenu aminu billahi ve rasulihı ..." olarak başlıyor ayet. yani "ey iman edenler iman edin Allah'a ve rasulüne ..." ne demek bu? Allah hem iman edenlere sesleniyor, hem iman edin diyor. biz neye inanmıştık ki Allah bizi Allah'a ve rasulüne iman etmeye çağırıyor?? bizim imanımızda bir farklılık mı vardı? yada başka birşeye mi iman ettik? ki Allah bize Allah'a ve rasulüne iman edin diyor?? biz zaten eşhedü enlailaheillallah ... dememiş miydik??

Allah razı olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt