Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

• görücü usülü

Kullanılan: 0 0.0%
  • severek anlaşarak evlenme

Kullanılan: 1 100.0%
  • bu konuda kararsızım

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

Bora

New member
görücü usulü ile evlilik mi kalmış , hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına ?

..:naz:..

New member
görücü usulü ile evlilik mi kalmış , hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına ?

öyle deme kardeşim herşey nasip nasibinde eğer görücü usulüyle evlenmek varsa......

ben burda görücü usulünü savunduğumdan değil diğerleride yani severek yada tanıdıkların tavsiyesi üzeri bunlarda nasip

Z

zeynep_hearty

Guest
bence aslında günümüzdeki aşk a inanmak hata ..herşey lafta biraz övgü beğenilme hissiyle oluşan özgüven nefsin kabartılması kişi için o kadar cazip hale geliyorki acaba!! diye düşünmeyi bile düşünmüyor çünkü düşünülse gerisinde gelen bir nefs aldatmacası sözkonusu olmıyacak nefis için kafi gelmeyecek ..ayeti kerimede şöyle der “Ey iman edenler! Neden söyledikleriniz ile yaptıklarınız birbirine uymuyor. ''....herzaman bişeyler söylenir yazılır çizilir aslında hata olduğunun kişi farkındadır fakat işte bu noktada nefse dur diyemiyorsak yine ayeti kerimede ifade olunan gibi Şüphesiz Allah sinelerin özünde saklı duranı bilendir." (Al-i İmran Suresi, 119)..herşeyin hesabının verileceği günler yakındır ...selam ve dua ile...

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Anlayış Anlayış Anlayış

Kim doğruyu söylüyorsa evin içinde onun sözü dinlenmeli

M

muhik

Guest
sadece iki türlü evlilikmi var yani?hayret bişey sünnete uygun evlilikte var.ha bu arada chat evliliğide çıktı .daha ne görcez Alla alla başımıza taş yağcak töbe töbe bismillah

hikmetimm

New member
tabiki severek ve anlaşarak tabi islam çerçevesi içerisinde olmak şartıyla
gerçi benimki görücü oldu şuan sözlüyüm başkasını severken sözlenmek zorunda kaldım bir başkasıyla gerçi uzun mesele ama galiba kararsızımmmmmmm ama şu bir gerçektir ki GÖRÜCÜ USÜLÜ evlenen kişiler daha mutlu ve mesut olurlar ALLAH (C.C.) bütün evlenen müminlere mutluluk nasip etsin

GEZGÝN

New member
......... ama galiba kararsızımmmmmmm .........

benim herhangi bir fikrim yok
sözlümle kendimiz görüştük yollarımız aynı idi birbirimize destek olalım dedik birbirimizi beğendik ve oluyor Allah'ın izni ile...
yalnızzzz arkadaşlardan birinin de yazdığı gibi bu çeşit evlenmeler cidden insanı çook yoruyor. Helal daireyi korumak çoook ama çoook zor..
bu durumda keşke onunla görücü usulü evlense idim diyorum...
vesselam...

ihlas03

New member
Görücü usulü islami açıdan en uygunudur.Ama yaşadığımız devirde bunun imkansız hale geldiğini söylemekten kendimi alamıyorum maalesef.
Tanıdığım bir çok bay yada bayanın bir arkadaşı var.Maalesef bunlar arasında belli bir zaman sonra ayrılanlarda var.Ve bunlar ayrıldıktan sonra başkası ile evleniyorlar.Merak ettiğim husus acaba böyle kişilerin gönlü rahat olabiliyor mu evliliğinde???Gerçekten şaşıyorum bu duruma!!!
Dua etmekten başka yapacak bir şey yok galiba!!!

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Portal bölümünden adıma tıklayarak,bütün mesajlarımı yazdığım konu'ya zan konuşmamak için bu yazıyı yazdım,içim bu yüzden çok rahat.Güncel mevzular olsun,dini mevzular olsun kendimi çok yorum yaparken gördüm,Allah beni affetsin,benim ne haddime Kuran-ı Kerim ayeti ve Resulullah'ın hadis-i şerifini belirtmeden söz söylemem böyle bir iş yaparsam sapıtmış olurum,kardeşlerim ben zan konuşmadan önce ilim öğrenmek istiyorum,zira Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.'' bir diğer hadis-i şerifinde Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan sözün en yalan olanıdır.'' zancı olmak yalancı olmaktır,ben böyle olmaktan korkuyorum,bugüne kadar yazmış olduğum yazılarımda doğru kısımda vardır yanlış kısımda siz onları atın bir kenara . Allah Teala Hazretleri insanoğluna Ayetler ve Resuller göndermiştir.Allah insanların uymaları gereken bilgileri insanlara vermiştir.İnsan kendi nefsince konuşamaz,konuşursa baş kaldırmış olur.Yazılarımda sizlere herhangi bir yanlış harekette bulunduysam beni affedin.Bir konu ile ilgili konuşulması lazım geliyorsa bu konuda tek söz sahibi nefisler değil Allah'ın ayetleri ve Resulullunun uygulamaları (sünnetleri) olmalıdır,gerisi yalan.Yazı yazdığım her konunun arkasına bu yazımı da yazacağım nasip olursa.Demek istediğim şu,konuştum konuştum konuştum ama ne konuştum ? artık konulara katılımımda ben değil önce Allah Teala Hazretleri ve sonrasında Resulu söz sahibi olacak kendimden bir şey eklemeyeceğim.Allah'ım nasip ederse

B

beyaz_ýþýk

Guest
acıkca demek gerekirse sanırım efraail kardeşimdi bu konuya layık bir yazı asmıştı...evlilik uzerine....o yazı cokca dogruydu

birkere islamda bir kızla erkek arkadaş olamaz....
ikiside salih niyetli olsalar bile bu arakdaşlıktan cokca haram ve gunah cıkabilir cıkar....
cunku nefsanı duygular once kucuk gunahları gormezden gelinmesini ve şeytanın tabiri caizse göbek atmasını saglar...

şimdi etrafımıza baktıgımızda gencler ailerlerin habersiz dısarda buluşuyor ve el ele geziyor...ondan sonra bu ele olayıyla başlayan olaya ceşitli boyutlarda ceşitli ortamlarda daha ileriye gidiyor...salih bir insana bumlar yakışmaz...

tabiki her kes sevdiğiyle evlenmek ister..seveceğiyle evkenmek ister..ama bu hiçbir zaman haram dairesinde olamaz...

Helal dairesi oldukca geniş ve cokca keyif surulecek bir dairedir...

TAbiki insanların biribirini tanıma hakkı vardır...ama hak flort gibi uzatılacak bir hak değildir...
flort tam anlamıyla haram işleme hakkıdır...

Gorucu usulundede kimseyi zorlama diye bişey yoktur....
ciftler konuşurlar....anlaşırla yada birbirlerini begenirlerse..bu iş olur...

Oburturlu bir kızdanmı hoşlandınız..niyetinizi belli dersiniz...ve aileleri devraya sokarsıız....yok bir tanıyım bir kaç ay gezeyim olmaz..zaten gorucu usulude olsa nekadar karşı tarafı tanıya bilirsin...insan oglu ciğ sut emmiş...kımın ne olacagı bell,i olmaz onca yıl evli olupta birbirini tanımayn ne cok insan ver..
okadar flort edeipde ayrılan ne cok insan var.....
onun icin en dogru olanı haram yola sapmayıp bolbol dua edeip rabbimden hayırlısını salihini istemek ve işlerimizin kolaylıkla hal olmasını istemektir..

İşin aslı esası budur......

selametle...

cesmeli

New member
Tabii ki de Alahın emri ile... Ben severek, anlaşarak evlenme şıkkını işaretledim, ki genel yargı da öyle olmuş, en azından yarısı. Allah cümlemize hayırlı eşler nasip etsin. Yeter ki biz iyi olalım, gerisi gelir Allahın izniyle. Görücü usulüyle evlenmenin çağdışı olarak kaldığını da düşünmüyorum, isteyen istediği şekilde evlenir tabii ki de ama 2-3 yıl fgezip tozduktan sonra da yorumsuz. Şeriatın da çağdışı olduğunu söylüyorlar, halbuki onun kuralları ne de güzel. Bakmayalım çağa ya da millete. AeO...

radikal

New member
nasıl bir evlilik düşünürsünüz ?

nasıl bir evlilik düşünürsünüz ?

Gözlerinin içine bakarak, bana olan sevgisini yüreğimde hissederek evlenmek isterdim.
Tabi bu dediğim şıklarda olmadığı için oylamaya katılamıyorum :p

lotus

New member
Radikal abiciğim peki bu bahsettiğiniz severek evlemeye girmiyormu

lotus

New member
Sen öyle diyorsan bize susmak ve dua etmek düşer abiciğim.

Üst Alt