Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

• görücü usülü

Kullanılan: 0 0.0%
  • severek anlaşarak evlenme

Kullanılan: 1 100.0%
  • bu konuda kararsızım

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1
Ç

ÇÝray

Guest
tabi ki anne ve babalarımız bizden sıkılmaz o ayrı bir sevgidir...normalde ben herseyden cabuk sıkılan biriyim heralde evlenecegim kişidende sıkılırım...çünkü kimseyi gercekten sevmem....

B

beyaz_ýþýk

Guest
bir gun gelir rabbim nasip eyler......canını sıkma......oylede dusunme sıkılırım falan diye....rahat ol....ve dua et.....her şeyin hayırlısını iste....selametle.

Ç

ÇÝray

Guest
aslında dogruyu söylemek gerekirse ben her zaman insanların imanına hayran olmusumdur....ve ben öyle bir insanı bulacagımı sanmıyorum..bu nedenle digerlerine hiçç katlanamam..

B

beyaz_ýþýk

Guest
rabbime dua edersen salih niyet ve kalple rabbim de sana istediğin gibi bir eş nasip eyler..
kimse seni, zorla evlendiremez unutma....tabiki secme hakkın olucak...ve sen istediğini bildiğin surece o bir dua olucaktır..cunku istekler duadır....rabbimde karşına dualarnı cıkartacaktır......tabiki sende oyle olmalısın..imanına hayran olacak biri....ki sende oyleler tarafından istenilen ol....

hülya

New member
ne yapayım huyum bu atalarımız bosuna dememiş can çıkar huy çıkmaz benim kide o misal
İLAHİ BE CASUS..AMA RABBİM İNŞAALLAH İSTEDİĞİN ŞEKİLDE VERİR.SEN RABBİM İN YOLUNDA HAKLA ADALETLE DUR YÜCE MEVLAM ZATEN NASİBİNİ ÇIKARIR KARŞINA.AMA BİZEDE TEBBESSÜMÜ YAŞATTIĞIN İÇİN ALLAH MİLYAR KERE RAZI OLSUN.SANA YAZMADAN EDEMEDİM.
HAMD VE SENA İLE..
DUALARDA BULUŞALIM..
CENABI HAK GÖNLÜMÜZE GÖRE VERSİN..

Ebu Zerr

New member
Allah'ın nasip etmesi için bizim nasip olmamız lazım...
Yoksa hayal kırıklıkları ortaya çıkar...
Görücü usulü her zaman tutmaz, hele günümüzde, evlilik müessesesinin çatırdadığı bir dönemde, görücü usulü ile evliliklerde de sorunlar çıkmaya başlaması, bir yerlerde yanlış bir şeyler olduğunu gösterir...Değişen toplum vakıası dikkate alınmalıdır...

Bir evlilikte üç hal kuramı vardır...

birinci hal: artı artı

kadın da artı'dır erkek'de artıdır, birbirlerini tamamlarlar, nurun ala nur'dur...

ikinci hal: artı eksi

eşlerden biri eksi diğeri artıdır, artı olan eksi'yi tamamlar, evliliği kurtarır...

üçüncü hal: eksi eksi

eşlerin ikisi de eksidir, birbirini iterler, eksilttikçe eksiltirler, sonuç hüsrandır...

(eksi ve artı, fizik kuralları bağlamında değildir)

nasıl bir evlilik mi?
bir kere emin sıfatı ile muttasıf olacaksınız...
ahlakınız ile temayüz edeceksiniz...
şahsiyetiniz, kişiliğiniz oturmuş olacak...
doğru düzgün bir işiniz olacak...
evlilik için maddi imkanlarınızı önceden hazırlayacaksınız...
ve sonra Allah'ın artık bir başka kulunun yükünü de yüklenebilirim diye dua edeceksiniz...ve eğer hakk etmişseniz, Hatice (ra) gibi müstesna biri çıkacaktır karşınıza...
(İmam-ı Azam'ın Ebu Yusuf'a tavsiyesinden bir kısmı'da bir ara bu konuya taşıyacağım)

sade, çok sade...

rusen_alp

New member
Nasıl evlenirseniz evlenin, fakat evlendikten sonra akıldan çıkarılmaması gereken nokta şu ;Evlendiğiniz kişi sizin için en uygun insandır, başka insanlara bakarak huzurunuzu bozmayın, elin bal şerbetinden kimseye fayda yok, önünüzde peynir ekmek varsa buna da dua edin.
İdeal eş nasıldır ?
1)Allah'a itaat edecek
2)Rasululluh'a itaat edecek
3)Kocasına itaad edecek

Sorunlar varsa
1)Önce güzellikle nasihat,
2)Sonra hatalar yapıyorsa ondan bir şeyleri ayırın.
3)Eğer yine aynı hatalar varsa hafifçe dövmek gerekiyor
4)Eğer yine hatalar sürüyorsa , arabulucuk görevini devreye sokmak
5)Artık hatalar devam ediyorsa, yapılacak tek şey boşanmaktır..

black_66

New member
en doğrusu görücü usulü evlilik bence.görücü usulü evliliği çağdışı olarak tanımlayanlarıda kınıyorum.

Azra

New member
ahh leylam sen evlendin gittin konularına hala cevap geliyor.:)

seni hatırlıyorum hep.(yaa zaten hep hatırlıyorumda):)

özledim leylamı:)

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
bir genç kız,evleneceği zaman, eşinden neler isteme kte:

"Her şeyden önce şunu söyleyeyim;benim sadece karnımı doyura n bir eş değil,devamlı bana destek olacak dava arkadaşı,din soruml uluğunu bilen Müslüman bir eş istiyo rum.Be n de koltuk ve avizel erin tozunu almakl a ömür geçirecek süs gelini değil, davamın gelini olmak istiyo rum.

Toplum umuzda boşanmalar yüzünden ne kadar mutsuz kadınlar olduğuna şahidim. Siz de vicdan lı bir Müslüman iseniz, şartlarımda en ufak bir tereddütünüz varsa, bu işe"hayır"cevabını verin.çünkü, şimdi ufak bir tereddüt büyür.

Ben her şeyden evvel İslam'da ailele rin huzuru nu sergil emek istiyo rum.To plumum uzda bugün, tam islam ruhu ile geçinen eşler ne yazık ki çok az,benim yuvamın da bu az rakama, bir rakam daha ekleme sini istemi yorum. Ne yeni bir giyece k için kavga ederim,ne de çorbanın tuzu az olmuş diyere k kavga edilme sini isteri m.Beni m kavgam;dinimi yanlış tanıtanlar, dinimi zi kendi çıkarlarına alet edenle rdir.E minim sizin ki de öyle... Allah razı olsun, İslam'ı yaşıyor ve yaşatmaya çallışyorsunuz.Fakat sizin bu şekilde olmanız benim şartlarımı söylememem manasına gelmez .

Şartlarım sıra ile şunlardır:

1. Bütün hal ve hareke tlerim iz İslami olacak .Hayat ımızı" şeytanın kanunl arına"göre,değil Allah'ın(cc) ahkamına göre düzenleyeceğiz.
Allah(cc) Ku'ran'da ;
"Kim İslam'dan başka bir din ararsa, ondan bu din asla kabul edilme yecekt ir. O, ahiret te en büyük zarara uğrayanlardandır." (Ali-İmran-85)
Biz bunlar dan olmaya cağız.

2.Ben, eşya ve altın olarak size hiçbir şart koşmuyorum,çünkü benim için paranın hiçbir önemi yok ama geçimimiz için, namert e muhtaç olmama mız için ekonom ik kazancınızı helal yoldan elde etmeli siniz. Bunun az olması, en lüks eşyaları almama nız beni üzmez.Fakat siz de benden, her şeyini gösterişe dökmüş kızların götürdüğü çeyizi isteme yeceks iniz. Sizden odalar dolusu eşya isteme m, size de odalar dolusu eşya getire mem. Zaruri olan eşyalarımı getiri rim. Zira Allah Resulü dünya malına hiç önem vermem iştir. Bir hadisi şerifleri şöyledir:

"Ashabt an Abdull ah bin Mesud diyor ki; Resulu llah'ın yanına girdiğimde bir hasır üzerinde durduğunu ve üzerine uzandığı için hasırın vücudunda iz bıraktığını gördüm.Bunun üzerine dedim ki;Ya Rasulu llah! Sizi hasırdan koruma sı için bir yaygı, döşek getirs ek olmaz mı?O da bana şöyle buyurd u;"Benim dünya ile ne ilgim var?"

3. Ben eşyaya hizmet için yaratılmadım, eşya bana hizmet etmeli dir.O halde eşyam ihtiyaç kadar olmalı, israf yapılmamalıdır. Zihnim deki ve tatbik at planımdaki en uygun dekor, Resulu llah'ın evinin dekoru dur.
Allahu Teala bir ayetin de; "Dünya hayatı bir oyunda n ve oyalan madan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise sakınacaklar için elbett e daha hayırlıdır. Hala aklınız başınıza gelmey ecek mi?"(En'am-32) demiyo r mu?

Meşhurdur, Hz.Ali'ye
"Dünya nedir?"diye sormuşlar,demiş ki;
"Sizi, Mevla'dan alıkoyan her şeydir."
Bizim evliliğimiz de, bizi Mevla'dan uzaklaştırmaktan ziyade, Mevla'ya yaklaştırmalıdır.Aynen şu şiirin mısralarında anlatıldığı gibi.. ..

Davayı kucakl ayan körpe sarmaşıklarız
Hak yoluna baş koyan divane aşıklarız.
Dizgin vurduk zamana,dursun ...
Ayrı bir zevk bu aşkın gönülleri yaksın.

4. Islam'a göre gelin olmak ve Islam'a uygun düğün yapmak istiyo rum.Al lah rızası ve Peygam ber Sünneti için evlend iğimize göre en başta düğünümün ve gelinl iğimin buna uymasını isteri m.

5. Islam'dan taviz verirs em engell emeniz i isteri m.Onun için Islam'ı en iyi şekilde bilmen iz ve uygula manız gereki r.

6. Evlend ikten sonra da çalışmalarıma devam etmek isteri m. Günde en az üç saat Ku'ran öğretip,vaaz vereceğim.şimdi yapmay a çalıştığım tebliğ görevim, evlend ikten sonra da devam etmeli .
Allahu Teala, Ali-İmran suresn de mealen şöyle buyuru yor;
"Sizden öyle bir cemaat bulunm alıdır ki;(onlar herkes i) hayra çağırsınlar."
Biz bu cemaatın insanı olmaya çalışmalıyız..

7. Evimde n hiç bir yere gitmem, eşimden de sadaka t isteri m.Gece 12'lere kadar kahved e, şurda-burda gezen bir eş düşünemiyorum. Siz öyle değilsinizdir de ben şartımı söylüyorum.

8. Hatamın bana söylenmesini isteri m. Benim hatam olursa, ki mutlak a olur, önce bana bildir menizi , benden önce bir başkasının duymasını isteme m.

9. Eşit saygı isteri m.Kend i aile efradınıza benim nasıl saygı göstermemi istiyo rsanız, ben de sizden aynı saygıyı aileme göstermenizi isteri m.

10. Benim evim bir ilim yuvası olmalıdır.Her akşam en az 1 saat fıkıh, tefsir ve dini kitapl ardan ders yapmayı ve evde kim varsa onların da dersim ize iştirak etmele rini sağlamanızı isteri m.

11. Eşimin derdin i beniml e paylaşmasını isteri m.Onun her zaman can yoldaşı, dert ortağı olmak isteri m.

12. Sadece adelet isteri m. Ne benim için aile efradını, ne de ailesi için benim tarafımı tutsun isteri m. Haklı kimse doğ?ru söylemesini isteri m.

13. Elimde n geleni en iyi şekilde yapmay a çalışırım.Yemeğimi, evimin işini elimde n geldiğince yapmay a çalışacağı, bu arada yaptığım küçük hatala rın büyümemesini, hatamın İslam'a uygun şekilde söylenmesini isteri m.

14.Hel al-haram çizgisine dikkat edilsi n isteri m.Mahr emimde n başkasının yanına çöküp oturma m.Aynı hassas iyeti eşimden de bekler im.

15. Kılık-kiyafette de İslam'a riayet edilsi n isteri m.Eşimin sakallı olmasını isteri m.

16. Evimiz in rızkını helal yoldan sağlamasını ister,bir sıkıntı ve darlık çekersek Allah için sabred er, bu konuda proble m çıkarmam.Ama paramız varken de mağdur edilme k isteme m, bu iyi niyeti min suisti mal edilme sine müsaade etmem.

17. Saygım size bağlıdır. Namaz ve Allah'ın farz kıldığı emirle rden taviz verirs eniz size olan saygım azalır. Saygın biri olmak istiyo rsanız,buna dikkat etmeli siniz.

18. Hayatımı Allah'ın dinine adadım. Sizin de böyle biri olmanızı isteri m. Bu uğurda uğrayacağımız hakare t, kötüleme, ayıplama, işkence, zulüm ve hatta cezaev i bile hadise lere sabret meyi ve birbir imize sabrı tavsiy e edip destek li olmayı isteri m.
Allah'ın Resulü'nün ve Ashabının çektiği çileler malumd ur...B ir örnek verece k olursa k,

"Sahabe artık zulüm ve işkenceden usanıyor ve Resulu llah'a gelere k,müşriklere beddua etmesi ni istiyo r.
Resulu llah;
'Sizden önceki Müslümanların vücutları kemikl erine varıncaya kadar demir tarakl arla tarana rak elleri koparıldı. .Bu onları,dinlerinden vazgeçiremedi. Başları, saç ayrımından tester e ile ikiye biçildi. Onlar yine dinler inden vazgeçmediler.'diye onları teskin etti.
İşte biz de birbir imize destek olacak, davamız için yapılan her türlü zulme berabe r göğüs gereceğiz.

19. Bana eş olmanızdan ziyade, hocam olmanızı isteri m. Birbir imizi tamaml amayı ve eksiks iz bir Islam yaşantısı sergil emeyi arzu ediyor um.

20.Her şeyin tatlılıkla olmasını isteri m.Olay ların büyütülüp dışa yansımasından ziyade, kendi içimizde anlaşma yoluyl a hallet meliyi z.

21.Her şeyi Allah yoluna tercih etmeli yiz.Is lami çalışmalarınız için, davamıza hizmet için.Allah yolund a yarışmak için, beni ve eğer olursa çocuklarımızı engel görmemenizi ister, bizler i Allah'a emanet ederek mücadeleye koşmanızı isteri m.
Allahu Teala bir ayeti kerime sinde şöyle buyuru yor:
"De ki: Eğer babala rınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, kabile niz,elinize geçirdiğiniz mallar, durgun gitmes inden korktuğunuz ticare t, hoşunuza gitmek te olan evler, size Allah'tan, O'nun peygam berind en ve onun yolund an(cihadd an)daha sevgil i ise,artık Allah'ın emri gelinc eye kadar bekley e durun. Allah fasıklar güruhunu hidaye te erdirm ez." (Tevbe-24).
Bu ayetin muhata bı olmalıyız.

22. Mihir olarak ilmimi tamaml amama yardım etmeni zi ve aldığım ilmi anlatm ama izin vermen izi istiyo rum.Bi r de mümkünse, evlend ikten sonra ilk hac zamanı hacca gitmey i mihir olarak sizden talep ediyor um.

Evet benim istekl erim bu kadar. Ağır maddi şartlar ileri sürmeyip, sizi maddi proble mlerle bunalt madığımı düşünüp, 'Bunlar da ne var canım, kolay! yaparız!' diyip de hafife almayın. Maddi talepl erde bulunm uyorum ama bu konuda ki iyi niyeti minde suisti mal edilme sini doğru bulmuy orum.

Maddi istekl erim yok, çünkü gün olup devran tersin e dönebilir. Büyük sıkıntılarla alınan eşyaları bir gün satmak zorund a kalabi liriz,. iflas edileb ilir.Çok zengin ken, fakir olunab ilir işte o günlerde, insanın maddi-manevi dünyasının karardığı zamanl arda dünyanın gerçek yüzünü ve mahiye tini bilen dindar ve bilgil i eş imdada yetişir, beyine destek olur.T abii benim destek olabil mem için beyimi n de aynı şekilde benim bu şartlarım noktasında bana destek olması, bunları hafife almayıp gerçekleştirebilmek için mücadele etmesi ve bu soruml uluğu kaldıİabilecek ?slami ahlaka sahip olması gereki r.

Ve bence her şeyden önce, kurula cak yuvanın İslami yuva, İslami müessese olması gereki r.O yuvada İslami eğitim olmalı ve o yuvada zamanın Firavu n ve Nemrut larına meydan okuyac ak Musala r ve Ibrahi mler yetişmelidir. İşte bu sebepl erden dolayı öne sürdüğüm bu şartlarım dikkat lice okunup,değerlendirilmeli ve en uygun cevap net olarak verilmelidir ."

tabi bu bayan ağzıyla biraz uzun erkekler bunu şöle özetler:

İslami yaşantı, saygı, sadakat. o kadarr :)

yavuzburak

New member
Mükemmel bir yazı olmuşş. Anketin en güzel cevabı diyebilrim dedim bile;)
Slmlr...

miniksercen

New member
görücü usulune bende katilmiyorum : ) benim annem babamda öyle evlenmemisler ama nedense bizler icin böyle evlilikler düsünebiliyorlar : )
birde dikkat edelim lütfen hafizmis felan imam hatib mezunuymus ... bunlarda b yere kadar önemli olan AHLAK GÜZELLIGI eger bu yoksa bos verin o kisinin hafizligini , mezunlugunu , zengligini : )

evlenecegin insan senin sadece esin degilde , dostun , arakdasin , sevdigin , yerine göre ögretmenim , efendin , sevgilin , .... olacaksa yani sendeki eksikleri dolduracaksa sende ondaki eksiklikleri dolduracaksan bu evlilik yürür : )

efendimiz hz. FAtma ve hz. Ali efendimiz evlendikleri ilk bunlari yanlarina cagirir ve derki ...." ya Ali sen FAtmaya köle olki o sana cariye olsun " ve " ya FAtma sen Ali ye cariye olki o sana kölre olsun "

evlilik fedakarlik ister anlayis ister : )
en önemlisi saygi ister sevgi ister :) bunlarda olursa : ) sizin daha mutlu olan kimse yokdur : )

hamidü'l Quran

New member
görücü usulune bende katilmiyorum : ) benim annem babamda öyle evlenmemisler ama nedense bizler icin böyle evlilikler düsünebiliyorlar : )
birde dikkat edelim lütfen hafizmis felan imam hatib mezunuymus ... bunlarda b yere kadar önemli olan AHLAK GÜZELLIGI eger bu yoksa bos verin o kisinin hafizligini , mezunlugunu , zengligini :
evlenecegin insan senin sadece esin degilde , dostun , arakdasin , sevdigin , yerine göre ögretmenim , efendin , sevgilin , .... olacaksa yani sendeki eksikleri dolduracaksa sende ondaki eksiklikleri dolduracaksan bu evlilik yürür : )

kesınlıkle katılıyorum guzel kardesım dusuncelerıne ....Allah razı olsun .....

selam ve dua ıle...

ruhlara

Mesajlari Onaylanacak
bırakın kendinizi kandırmayı kimsenin Allah rızasını düşündğü yok
benim çevremde hacısıda hocasıda anasıda babasıda oğluda kızıda nefsani çıkarlarını hesap ediyor
sadece laf çalımı geldiğinde Allahı anıyor

dünyada vitnenin çok olduğu türkiye gibi başka ülke varmı bilmiyom ama bence yok gibi
benim şehrim böyleyse türkiye genelide istisna hariç öyledir
erkek kızda güzellik kız erkekte zeginlik arıyor istisnalar hariç ama genel durum bu malesef

firoll

New member
evlenmeyi düşünmüyorum...hiç düşünmeyenlerdenim...

gokhann

New member
bırakın kendinizi kandırmayı kimsenin Allah rızasını düşündğü yok
benim çevremde hacısıda hocasıda anasıda babasıda oğluda kızıda nefsani çıkarlarını hesap ediyor
sadece laf çalımı geldiğinde Allahı anıyor

dünyada vitnenin çok olduğu türkiye gibi başka ülke varmı bilmiyom ama bence yok gibi
benim şehrim böyleyse türkiye genelide istisna hariç öyledir
erkek kızda güzellik kız erkekte zeginlik arıyor istisnalar hariç ama genel durum bu malesef

Altına imzamı atıyorum. Çok doğru tespitler daha Allah Rızası için evleneni görmedim ben. Hep bir şeyler olsun diyorlar ama iş dindarlığa geldimi mangalda kül bırakmazlar.

Üst Alt