Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

• görücü usülü

Kullanılan: 0 0.0%
  • severek anlaşarak evlenme

Kullanılan: 1 100.0%
  • bu konuda kararsızım

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

~KaRTaL~

New member
Arkadaşlar foruma yeni geldim geziniyordum bu anketi gördm girdim içeri yazılan bütün mesajları okudum herkes kendince birşeyler sölemiş . yalnız genelde görücü usulu sanki damdan alır gibi hadi tamam mı tamam der gibi anlatılmış görücü usulu evlilik gine anlaşarak sadece ön tanışmayı orda yapılması yoksa sevgiden ödün verilcek bir durum yok bence severek evlilikte güzel tabii ama sizlerinde bileceği gibi RaBBİM ne verirse hayırlısını versin umarım hepmizn kalbindeki neyse o olur ..

SAYGILAR ...​

nicksizadam

New member
GERÇEK BİR HİKAYEDİR:
Yıllar önce, genc bir budala iken, kendime çok güvenen biri idim. Benim için evlilik, hiçbirşey ifade etmeyen bir olgu idi. "Ne olacak ki?" diyordum. "Evlenirsin, olmaz ise boşanırsın! Bu kadar basit!" ve valide evlen diye baskı yapmaya başlayınca, "Peki!" dedim, "Bulun bir hanım evleneyim!"

Aptallık para pulla değil ya, işte bu da benim aptallığımdı. Hiç önemsemedigim halde, görücü usulü ile evlendim. Benim dışımda gelişen bir olguya, sırf meraktan şahitlik eden bir sinema izleyicisi gibi, kendi yaşamımı izlemeye başladım.

Valide ve kızkardeşim, bir eve gitmemiz, orda müstakbel eşim olacak hanımın kahve yapıp getirmesi... Küçük bir kız çocuğu görmüştüm elleri titreyen, bakmaya korkan... Sigara içmek istedim. Orada ki çok bilmiş kocakarılar... ona işaret ettiler. Sigaramı yakmaya geldi. Elleri titriyordu, elini tuttum, burnumu yakmaması için. Sigaraya denk getiremiyordu çünkü ateşi.

Söz kesildi. Ben, merakla bakıyordum. Bir şeyler oluyor ama "Olsun bakalım, sonu ne olacak!". "Nisan!" dediler. Umurumda değil.

Ve bu süre zarfında görmeye bile gitmiyordum. Kendi yaşamımı yaşıyordum. Arkadaşlarla geziyor, keyif yapıyordum. "Nisan!" dediler, o nasıl oldu, hatırlamıyorum. Sanki ihtiyaç molası verdim de, filmdeki o sahneleri kaçırmışım gibi...

"Düğün!" dendi, aklım başıma geldi. Uyandım, ama heyhat geç kalmıştım. "Evlenmek istemiyorum yahu saçmalamayın, buraya kadar gelmem bile hataydı!" dedim. Eh, dedimde, kimseyi inandıramadım. Valide "Sen bırakırsan kimse almaz!". "Neyi almazlar, kim almıyor, yahu pazardan malmı alınıyor. Bu nasıl mantık!" derken kendimi düğünde dans ederken buldum...

Evli bir adamdım artık. Kendine güvenen bir budala olarak, bundan sonra bari dürüst olayım, elimden geleni yapayım dedim. Tüm hata benimdi. Meraklı çocuklar gibi başımı belaya sokmuştum. Onun bir suçu yoktu. Madem girdim bu işe, dürüstçe bu işi götürelim deyip, eşimle mutlu bir yaşam için elele verme çabası içine girdim.

Ama olmuyordu. Paylaşım olması için ortak bir dil konuşmak gerekiyordu. Bunun için de ortak bir kültür gerekiyordu. Ben odamda kitap okurken, o dantel örüyordu. Halbuki ben neler hayal etmiştim gençlik hayallerimde, birlikte kitap okuyacaktık, eşimle birlikte sinemaya gidecek, filmin kiritiğini yapacaktık. Konuşacak, tartışacak, bir yaşam boyu aynı paydada buluşacaktık.

Ne kadar toymuşum. Kurulan hayaller ile gerçekler ne kadar fakli imiş. Eşim çok iyi, çok mükemmel bir hanımdı ama ben bana hizmet eden bir hanım istemiyordum. İşte, burada anlaşamıyorduk. Ben romantik, serseri bir tiptim. O ise tüm yaşamı, evi olan bir ev hanımı, yıllarca süren bir evlilik yaşadım.

Yaşamak isteyip, yaşayamadıklarımdı sorun. Yoksa herşeyim vardı. Gözüme bakan bir eşim. Bir dediğimi iki etmeyen, toplumun ona öğrettigi gibi daima eşine hizmet eden, eşi için yaşayan.

Ama olmuyor. Kısaca gençlere tek tavsiyem var. ''Kendilerini tanımadan evlenme kararı vermesinler.'' Benim kendimi tanımam yıllarımı aldı.

Eşimle konuşup, boşandık. Hala görüşüyorum. Kendi yaşamımızı kurduk ve ileri bakıyoruz artık. Şu an ikinci evliliğimi yapma hazırlığı içindeyim. Ne mutlu bana ki kendimi tanıdım ve eşimi buldum.

"Eşim" sözünün içini doldurabiliyorum artık...

leyla

New member
doğru haklı olabilirsin ama bütün suç senin kendin hatalısın kızın yani eski eşinin hayatı mahvolmuş gerçekten duygulandım içim bi hoş oldu o hanımın yaşadıkları nı düşünüyorumda sizinle ne hayallaerle evlendi görki hiç suçu yokken kızken dul oldu tabi bide herkesin lafını dilini çeker günah değilmi sizin gençlik hatanızı o çekiyo siz güzel bi hanımla evlenirken o dul bi hatta yaşlı bi adamla evlenir bence çünkü toplumdA bu böyle .bence siz onun değerini bilmemişiniz onu siz eğitebilirdiniz istediğiniz yöne çekebilirdiniz diye düşünüyorum çünki insan isterse herşeyi başarır .size gelince onu çooooooooooook ararsınız çok yeni evleneceğiniz kişiyle mutlu olacagınıza asla inanmıyorum eğer mutlu olursanız mesaj atın. saygılarımla bu benim düşüncem tabi ama içten düşüncelerim,

gulya

New member
Cok Uzuldum.tabi Nasip Kismet Diyoruz Ama Burda Erkegin Sucunu Kadin Odemis Bas Baya.hayirlisi Ins

Asya

New member
doğru haklı olabilirsin ama bütün suç senin kendin hatalısın kızın yani eski eşinin hayatı mahvolmuş gerçekten duygulandım içim bi hoş oldu o hanımın yaşadıkları nı düşünüyorumda sizinle ne hayallaerle evlendi görki hiç suçu yokken kızken dul oldu tabi bide herkesin lafını dilini çeker günah değilmi sizin gençlik hatanızı o çekiyo siz güzel bi hanımla evlenirken o dul bi hatta yaşlı bi adamla evlenir bence çünkü toplumdA bu böyle .bence siz onun değerini bilmemişiniz onu siz eğitebilirdiniz istediğiniz yöne çekebilirdiniz diye düşünüyorum çünki insan isterse herşeyi başarır .size gelince onu çooooooooooook ararsınız çok yeni evleneceğiniz kişiyle mutlu olacagınıza asla inanmıyorum eğer mutlu olursanız mesaj atın. saygılarımla bu benim düşüncem tabi ama içten düşüncelerim,

adam sevmemiş,boşanmış,çok normal.

Asya

New member
görücü usulde biraz hazırdan yiyorsun yani her şey bir anda kolayca oluyor gibi geliyor bana ama severek olunca emek veriyorsun, emeklerinle ve fedakarlıklarında büyütüyorsun, görücü usul ise biraz daha gizemli, aslında her ikisinin de güzel tarafları var,

görücü usülü evlilikler genelde doğu taraflarında oluyor sanırım.eğitim seviyesi düşük insanlar görücü usülüyle evleniyor.ama bir doktor bir mühendis olanlar genelde severek evleniyorlar.

nicksizadam

New member
arkadaşlar o hikaye benim başımdan geçmemiştir.Yanlış anlaşılma olmasın... :)

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Görücü usulü evlilik gerçekten çok kötü bir durum yaa..hala bu zihniyette olan insanlar var..hiç kendinizi o durumda hissettinizmi??mesela bi evin tek kızısınız ve bir aile size görücü geliyo...ne acayip bi durum düşünsenize:)
-Görücü:''iyi akşamlarrr!!!..biz hayırlı bi iş için gelmiştikte''..
-Kız tarafı:''Buyrun efendim şöyle içeri geçin''...
-Görücü:''Biz kızınızı yakından takip ediyoruz..eğer evdeyse bi bakıp çıkacaz?..bizim oğlanda merak ediyo zaten..uzaktan bi defa görmüş..biraz miyop olduğu için tam seçememiş..''
-Kız tarafı:''İşte bizim kız!nasıl buldunuz''
-Görücü:''oğlum tak şu gözlüğünü iyi seçemedin heralde''
-Kız tarafı:''bu sıralar biraz kilo aldı ama normalde 60'ın üzerine çıkmaz''
-Görücü:''tamam beyfendi..biz bi eve daha gidicez..ona da bakalım..sonra oğlan kararını versin..''
-Kız tarafı:''tabi tabi hanfendi siz düşünün biraz daha sonra sms atarsınız bize..buraya kadar zahmet etmeyin..''
:D :D :D

leyla

New member
iğrenç bi yaklaşım hiçde öyle olmuyo beyfendi çok saçma düşünceler bende görücü usulü evleniyorum dediğinizin hiç biri olmuyo kusura bakmayın. anlaşarak severek sanki çokmu iyi bi kız 10 belki daha fazla erkekkle geziyo tozuyo bilmem ne oluyo vs.onun nefsiniz kaldırıyosa evleninn eşinizi kıskanmayacaksanız ki ben ona nasıl erkek derim .tabi günümüzde layt erkek çok çok normal karşılanıyo isteyen tertemiz namusuyla evlenir vs.

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
iğrenç bi yaklaşım hiçde öyle olmuyo beyfendi çok saçma düşünceler bende görücü usulü evleniyorum dediğinizin hiç biri olmuyo kusura bakmayın. anlaşarak severek sanki çokmu iyi bi kız 10 belki daha fazla erkekkle geziyo tozuyo bilmem ne oluyo vs.onun nefsiniz kaldırıyosa evleninn eşinizi kıskanmayacaksanız ki ben ona nasıl erkek derim .tabi günümüzde layt erkek çok çok normal karşılanıyo isteyen tertemiz namusuyla evlenir vs.

Hanfendi ben kötü niyetli bir insan değilim..''iğrenç bir yaklaşım''sözünüzü kesinlikle yakıştıramadım...kimseyi rencide etmek amacında da değilim..verdiğim örnekte işin içine espri katarak olayın tamamen uç boyutunu irdeledim...yaptığım skeç tamamen kurgu..tabiki sms göndererek kız istenmez..
siz görücü usulu evleniyo olabilirsiniz..benimde sülalemde görücü usulü evlenen var..evlilik hayatta verebileceğiniz en önemli kararlardan biridir..siz hiç tanımadığınız birisiyle nasıl bir hayat kurmaya kalkışıyosunuz?neye göre değerlendiriyosunuz?1 günde ya da 1 haftada eşiniz olarak hayatınıza giricek kişiye nasıl güvenebiliyosunuz??

~KaRTaL~

New member
Hanfendi ben kötü niyetli bir insan değilim..''iğrenç bir yaklaşım''sözünüzü kesinlikle yakıştıramadım...kimseyi rencide etmek amacında da değilim..verdiğim örnekte işin içine espri katarak olayın tamamen uç boyutunu irdeledim...yaptığım skeç tamamen kurgu..tabiki sms göndererek kız istenmez..
siz görücü usulu evleniyo olabilirsiniz..benimde sülalemde görücü usulü evlenen var..evlilik hayatta verebileceğiniz en önemli kararlardan biridir..siz hiç tanımadığınız birisiyle nasıl bir hayat kurmaya kalkışıyosunuz?neye göre değerlendiriyosunuz?1 günde ya da 1 haftada eşiniz olarak hayatınıza giricek kişiye nasıl güvenebiliyosunuz??

Hem kendin evlilik hayatta verilecek en önemli karar demisin ve onla dalga geçiyorsun bunun arasındaki bağlantıyı çözemedim . Madem ailende görücü usulu ile evlenen var bu işlerinde dediğin gibi olmadıgını biliyorsunn . eğer görücü usulu ile evlilik birini hiç görmeden bir ömür boyu devam ediyorsun çok saçma siyorsanız bu zamana kadar gelmiş dedelerimiz ninelerimiz nasıl olmuştu mutlu yüz yıllarca bile yaşamış eğer onlar geride kaldı şimdiye bak diyorsanız bende derim ki eskiden boşanma oranlarına bakın şimdiki evlenip 1 sene sonra boşanma oranlarına bakın bence hem görücü usulu ile hemde anlaşarak evlilik olabilir. Bizler kalbimizden ne geçiyorsa onu bulmaya çalışıp gerisini Allaha tevekküll etmemiz gerekli kanaatimce ...

SAYGILAR ...​

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH

Hem kendin evlilik hayatta verilecek en önemli karar demisin ve onla dalga geçiyorsun bunun arasındaki bağlantıyı çözemedim . Madem ailende görücü usulu ile evlenen var bu işlerinde dediğin gibi olmadıgını biliyorsunn . eğer görücü usulu ile evlilik birini hiç görmeden bir ömür boyu devam ediyorsun çok saçma siyorsanız bu zamana kadar gelmiş dedelerimiz ninelerimiz nasıl olmuştu mutlu yüz yıllarca bile yaşamış eğer onlar geride kaldı şimdiye bak diyorsanız bende derim ki eskiden boşanma oranlarına bakın şimdiki evlenip 1 sene sonra boşanma oranlarına bakın bence hem görücü usulu ile hemde anlaşarak evlilik olabilir. Bizler kalbimizden ne geçiyorsa onu bulmaya çalışıp gerisini Allaha tevekküll etmemiz gerekli kanaatimce ...

SAYGILAR ...​

Kartal kardeşim ben evlilikle dalga geçmiyorum..sadece görücü usulü benim görüşüme uymuyo..tamam görücü usulü ile yaptığım skeçten dolayı özür diliyorum..bir defa daha kötü niyetli olmadığımı ve kimseyede saysızlık etmek istemediğimi belirtiyorum..ben ailemde görücü usulü evlenen var demedim...dedemin dedeleri görücü usulüyle evlenmiş..Tabiki hayırlısını Allah'tan diliyoruz..nasibimiz neyse o olur..ama önceden tanımak huyunu suyunu bilmek görücü usulü ile yapılan evlilikten daha garanti bir evliliktir benim görüşüm bu....

leyla

New member
tamam sizin kötü niyetli olmadığınızı anladık birden yazıyı okuyunca sinirlendim iyi günler

Azra

New member
çetin bey tanımadığınız biriyle nasıl evlenebilirsiniz diyosunuz.ne yani görücü usulü oluyo diye çiftler birbirlerini hiç tanımayacaklarmı?hayır onlarda konuşur anlaşır tabiiii.bide nasıl güvene bilirsiniz diyosunuz. evleniyosun o kişiye güvenmişin yani.güven olmadan bu işler olmaz...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
çetin bey tanımadığınız biriyle nasıl evlenebilirsiniz diyosunuz.ne yani görücü usulü oluyo diye çiftler birbirlerini hiç tanımayacaklarmı?hayır onlarda konuşur anlaşır tabiiii.bide nasıl güvene bilirsiniz diyosunuz. evleniyosun o kişiye güvenmişin yani.güven olmadan bu işler olmaz...

Değerli kardeşim Azra!..bakın ben ne demeye çalışıyorum biliyomusunuz..bir insanın ne olduğunu bir miktar borç para vererek ya da aynı evi paylaşarak anlayabilirsiniz..insanların yüzünde devamlı maske var..kendilerini olmak istedikleri gibi anlatmaya çalışırlar..birbirlerini görücü usulü ile beğenen çiftler evlilik olasıya kadar kesinlikle falso vermemeye çalışır..ama ben de diyorumki herhangi bir arkadaş ortamında ya da bir iş ortamında tanıştığınız zaman onu gözlemleme imkanı bulabilirsiniz..birbirinize karşı daha içten olursunuz..ve en önemlisi işin içine aileyi sokmadan bi karara varabilirsiniz..çünkü aileyi de sokarsanız geriye dönüşünüz olmayabilir..bunu anlatmaya çalışıyorum....

Azra

New member
evet anlıyorum de sizi ya o güvenerek evlendiğiniz kişi size sonradan bir güvensizlik verirse bide onu düşünün...bakim.. evleneceğimiz kişi insan olması gerekir...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
evet anlıyorum de sizi ya o güvenerek evlendiğiniz kişi size sonradan bir güvensizlik verirse bide onu düşünün...bakim.. evleneceğimiz kişi insan olması gerekir...

Tamam azra kardeşim bu konuda anlaştık dimi??..ben üzerime düşen görevi yaptım ve karşımdakini tanımaya çalıştım ve evlilik kararı verdim...bundan sonrası artık Allah-ü Teala'ya kalmış..belki o kişi gerçekten doğru kişi olmayabilir,ya da görücü usulü ile evlendiğim kişi;doğru kişi olabilir.burda sadece kararı ben verdim ve kesinlikle aileleri işin içine sokmadım..

Azra

New member
evet kardeşim anlaşamdık önemli olan mutlu olamak.nasıl evlendiğin önemli değil.size mutluluklar kardeşim...

khan19556

New member
Behlül Dânâ, bir mezarlıkta bulduğu üç kurukafayı zembiline koymuş ve pazara getirip "Satıyorum" diye bağırmaya başlamış.

"Satıyorum, alan var mı?"

Meraklılar başına toplanıp fiyatını sormuşlar:

"Birincisi parasız,
ikincisi ise sudan ucuzdur", demiş.
"Ama üçüncüsünü hiç sormayın... O, ağırlığınca paradır."

Sebebini merak etmişler. Birincisini gösterip:

" Bu gördüğünüz "Taşkafa"dır demiş, nasihata bile yanaşmazdı. O yüzden beş para etmez.

İkincisi de "Boşkafa"dır, nasîhat istemesine rağmen onları tutmazdı; üç-beş kuruş verenin elinde kalır.

Üçüncüsü ise "Hoşkafa"dır ki, buna "Kâmil kafa" da diyebiliriz. Hem ameli, hem de ihlâsı vardı; hedefi ise Allah rızâsıydı. O yüzden kurusu bile Altın değerindedir.

3.sünü evlilikte de tatbik etmeli sanırım :)

Üst Alt