Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Klonlama ve Ruh Hakkında...

Huseyinmustu

New member
LÜTFEN OKUYUN!!

Benim aklıma son günlerde çok fena sorular takıldı.Yaz tatili olduğundan yapacak birşeyim olmadığı için aklıma sürekli bunlar geliyor.Sorularım şunlar:

-Klonlama koyun yapılmıştı.Koyunu insan yaptığına göre koyun ruhsuz olmalı.Eğer bir canlı ruhsuz yaşayabiliyorsa bu da ruh yok demektir.Acaba böyle mi yoksa bunun bir açıklaması var mı?
-Allah ruhlarımızı yarattığında ona bağlılık yemini etmişiz.Ama dünyaya geldik bundan haberimiz yok.Haksızlık değil mi bu?Şimdi diyeceksiniz Allah kur'an'ı bunun için gönderdi diye.Eskiden birşeyler hatırlasaydık ben kesinlikle çok iyi bir müslüman olurdum.Ve ayrıca neden doğmadan önceki hiçbirşeyi hatırlamıyoruz?Bu önceden hiçbirşey olmadığına kanıt getirmez mi?

Ve son sorum:
-Allah bizi dünyaya niye getirdi?-Ona kulluk edelim diye.-Ona ahirette de kulluk edemez miydik ki?Ve cennetin değeri anlaşılsın diye demişti bir hocam.Eğer allah herşeyi yapabiliyorsa bizim kafamıza da bunu sokamaz mı?Yani dünyaya gelmemize gerek yok.Ve allah bizim geçmişimizi de geleceğimizi de biliyorsa cennete ya da cehenneme gideceğimizi önceden biliyor demektir.Niye bizi dünyaya gönderdi o zaman?Bu da allahın bazı şeyleri yapamadığı anlamına gelmezmi?

Çok katı sorular ama ne olursunuz bana yardım edin çıldırmak üzereyim.Öldükten sonra hiçbirşeyin olmaması beni deli ediyor.

tahsin33

New member
Huseyinmustu,

Yaz tatili olduğundan yapacak birşeyim olmadığı için aklıma sürekli bunlar geliyor.

Demişsin,
Kaç yaşındasın? ve bu sorular ne zamandan beri kafana takılıyor?
Ve enson hangi kitabı okudun ?

Cevap landırırsan inşaallah sana yardım edeceğiz elimizden geldğiğince

Huseyinmustu

New member
Daha 15 yaşındayım Ağustosun 2 sinde 16'ya gireceğim.

Huseyinmustu

New member
Yazdan beri takılmaya başladı ağırlığımı bu konulara vermeye başladığımdan beri..

Huseyinmustu

New member
En son dinsel içerikli kitap okumadım yani bu düşündüklerimin kitaplarla bi ilgisi yok.

sumisali

New member
Doğa canlılığı yarattı", "doğa insanı ortaya çıkardı", "tabiat ana hayatın kanununu koydu" gibi ve buna benzer kalıplarla ifade edilen bu üslubun altında çok önemli bir amaç ve bir aldatmaca vardır. Amaç, Allah'ın varlığını gözardı etmek, aldatmaca ise doğanın kendisini bizzat bir yaratıcı gibi göstermektir.
Size ne oluyor ki, Allah'tan bir vakarı ummuyorsunuz? Oysa O, sizi gerçekten tavır tavır yaratmıştır." (Nuh Suresi, 13-14)
Ey insanlar, eğer dirilişten yana bir kuşku içindeyseniz, gerçek şu ki, biz sizi topraktan yarattık, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyo), sonra yaratılış biçimi belli belirsiz bir çiğnem et parçasından; size (kudretimizi) açıkca göstermek için. Dilediğimizi, adı konulmuş bir süreye kadar rahimlerde tutuyoruz. Sonra sizi bebek olarak çıkarıyoruz, sonra da erginlik çağına erişmeniz için (sizi büyütüyoruz). Sizden kiminizin hayatına son verilmekte, kiminiz de, bildikten sonra hiçbir şey bilmeme durumuna gelmesi için ömrün en aşağı ucuna (yaşlılığa) geri çevrilmektedir. Yeryüzünü kupkuru ölü gibi görürsün, fakat biz onun üzerine suyu indirdiğimiz zaman titreşir, kabarır ve her güzel çiftten (ürünler) bitirir. (Hac Suresi, 5)

Çevremizde görüyoruz ki; her gün birileri geliyor, birileri gidiyor dünyaya… Pekiyi nereden geliyor bu insanlar, nereye gidiyorlar ve geliş gayeleri nedir?

Şu kainatın ve içindeki varlıkların Sanatkarı olan Cenabı Hak, şu kainatı çok ciddi gayeler için yaratmıştır. Kuran bunu şöyle bildirir:
"Biz göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları oyun olsun diye yaratmadık."(Enbiya suresi, 16)

"Göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları boşuna yaratmadık."(Sad suresi, 27)

Bütün varlıklar kendilerine mahsus dillerle yüce yaratıcıyı tesbih ve takdis ederler. Kendilerine verilen görevleri büyük bir zevk ve şevkle yerine getirirler. Mesela güneş bir saniye bile geri kalmadan kendine çizilen yörüngede yoluna devam eder. Irmaklar bir coşku ile denizlere doğru akar. İnsanın emrine verilen hayvanlar tam bir itaatle ona hizmet eder.

İlahi emirleri yerine getiren bu varlıklar içinde insanlar ve cinler farklı bir konuma sahiptirler. Gerçi onlar da, "Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım" ( Zariyat suresi, 56 ) ayetinin hükmünce ibadetle mükelleftirler. Fakat bunu yapıp yapmamakta serbesttirler.

İnsan ve cinlerin bu farklı konumu, onlara verilen iradeden kaynaklanır. Onlar bu irade ile, imanı veya küfrü, iyiyi veya kötüyü, güzeli veya çirkini, itaati veya isyanı... seçebilirler. Cenabı Hak bunu şöyle bildirir:"De ki: Rabbinizden size hak (gerçek) gelmiştir. Artık dileyen inansın, dileyen inkar etsin."( Kehf suresi, 29 )

"Biz ona (insana) yolu gösterdik. İster şükreder, isterse nankörlük yapar."(İnsan suresi, 3) Arzın halifesi olan insanın büyük ve küçük her ameli görevli melekler tarafından kaydedilmektedir. Kuran bunu şöyle bildirir: "Üzerinizde koruyucu, kiramen katibin (değerli yazıcı) melekler var. Bunlar, siz ne yaparsanız hepsini bilirler."(İnfitar suresi, 10-12)

"İnsanı biz yarattık nefsinin ona ne vesvese verdiğini biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız. İnsanın sağında ve solunda iki melek oturmuş kayıt alırlar. Her ne söz söylerse, mutlaka onun yanında hazır bir gözcü vardır."(Kaf suresi, 16-18)

İnsanın ehemmiyetli rütbesi ve dünyada yaptıklarının karşılığını diğer alemde görecek olması, böyle bir kitabeti gerektirir. Nasıl ki medya mensupları sıradan bir vatandaşın peşinde dolaşmazlar. Ama, başbakan gibi yüksek bir mevkide olanı gölge gibi izler, her yaptığına dikkat eder, ağzından her çıkanı kaydederler. Onun gibi, arzın halifesi olan insanın her yaptığı meleklerce yazılır, her söylediği kaydedilir.

Meleklerin bu mühim görevi nasıl yaptıkları meçhulümüz olmakla beraber, günümüz kayıt cihazları meseleyi anlamamıza yardımcı olabilir. Sözgelimi, gizli kamerayla bir kimsenin yaptıkları tesbit edilebildiği gibi, uydudan çekilen fotoğraflarla parkta gazetesini okuyan birinin hangi gazeteyi okuduğu görülebilmektedir.

İnsanın her amelinin kaydedilmesinin herkesce vicdanen tasdik edilen bir örneği hafızadır. Cenabı Hak bu hafıza vasıtasıyla yeniden dürülmenin o büyük mahkemesinde herşeyin nasıl ortaya çıkacağını göstermektedir. Zira, her insanın hafızasında kendi hayat filmi ana hatlarıyla, hatta bazan ayrıntılarıyla bulunmaktadır.

Kuranın bildirdiğine göre, “Allah o büyük mahkemede, insanın unuttuğu şeyleri tek tek sayacaktır.”(Mücadele suresi, 6)

Ezel ve ebedi kuşatan bir ilmin sahibi bir Zatın kelamı olan Kuranda, diğer alemde gerçekleşecek bir muhasebe tablosu şöyle anlatılır:
"Onları mahşere toplar, hiç kimseyi geride bırakmayız. Hepsi grup grup Rabbine arzedilirler. İşte, der, sizi ilk yarattığımız gibi bize geldiniz. Fakat siz, sizin için bir hesap zamanı yapmıyacağımızı sanmıştınız." O gün kitap / amel defterleri ortaya konulur. Mücrimleri bulundukları dehşetten titreşiyorlar bir halde görürsün. "Eyvah, derler, yazıklar olsun bize. Bu nasıl kitap! Ne küçük koymuş ne büyük, her şeyi tek tek saymış." Her yaptıklarını önlerinde hazır bulurlar. Rabbin kimseye asla zulmetmez."( Kehf suresi, 47-49)

Şu yeryüzü sahnesinde her yaptığının meleklerce kaydedildiğini bilen insan, "ben başıboş değilim ve vazifedar bir yolcuyum" der, iyi poz vermeye çalışır. Ve kulaklarında hep şu İlahi hatırlatmalar çınlar:

"İnsan başıboş bırakılacağını mı sanıyor?" (Kıyamet suresi, 36)

"Yoksa siz, bizim sizi abes / boşuna yarattığımızı ve bize döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?" (Müminun suresi, 115)

tahsin33

New member
Huseyinmustu,
İnsan fıtratı gereği bunları düşünür fıtrat ne demek biliyormusun?

Soruların;
1 - Klonlama koyun yapılmıştı.Koyunu insan yaptığına göre koyun ruhsuz olmalı.
Eğer bir canlı ruhsuz yaşayabiliyorsa bu da ruh yok demektir.Acaba böyle mi yoksa bunun bir açıklaması var mı?
2 - Allah ruhlarımızı yarattığında ona bağlılık yemini etmişiz.

Ama dünyaya geldik bundan haberimiz yok.
Haksızlık değil mi bu?
Şimdi diyeceksiniz Allah kur'an'ı bunun için gönderdi diye.
Eskiden birşeyler hatırlasaydık ben kesinlikle çok iyi bir müslüman olurdum.
Ve ayrıca neden doğmadan önceki hiçbirşeyi hatırlamıyoruz?
Bu önceden hiçbirşey olmadığına kanıt getirmez mi?
3 - Allah bizi dünyaya niye getirdi?-

Ona kulluk edelim diye.-Ona ahirette de kulluk edemez miydik ki?
Ve cennetin değeri anlaşılsın diye demişti bir hocam.
Eğer allah herşeyi yapabiliyorsa bizim kafamıza da bunu sokamaz mı?
Yani dünyaya gelmemize gerek yok.
Ve allah bizim geçmişimizi de geleceğimizi de biliyorsa cennete ya da cehenneme gideceğimizi önceden biliyor demektir.
Niye bizi dünyaya gönderdi o zaman? Bu da allahın bazı şeyleri yapamadığı anlamına gelmezmi?

Bunlardan başka kafana takılan sorular varmı?
Sen burda sormuş ve kendin cevaplamışsın Yani emin olmasanda kendince cevaplamışsın

Huseyinmustu

New member
Gerçekten çok teşekkür ederim... :)

Ama sorularıma kesin bir yanıt olarak kendi cevabınız var mı ?

tahsin33

New member
Huseyinmustu
gençlik böyle işte aceleye gerek varmı? önce bir anlşalım doğru anladıkmı sorularını?
1 sorunun cevabı Klonlanmış koyunun ruhsuz olduğunu nasıl bildin bununla ilgili nasıl bir bilgi var?
Klonlamanın gerekçeleri şunlar şimdi sen bunlardan klonlanmış koyunun cansız ruhsuz olduğun anlayabilirmisin?
• Araştırmalarda kullanılmak üzere, birbirinin aynısı olan hayvanları üreterek yapılan deneyler sırasında hayvanlar arasındaki farklılıkların deney sonuçlarını etkilemesini engellemek.
• Ticarî değeri olan hayvanların hepsinde aynı özellikleri yakalamak için seçilen bir hayvanı kopyalayarak çoğaltmak.
• Nesli tükenmekte olan hayvanların yeniden çoğalmalarını sağlamak.
• Tedavi amaçlı hastaya özel doku ve organ üretmek.

tahsin33

New member
Huseyinmustu,
1 Soruda anlaştıkmı ? 2 ve 3, soruyuda cevaplayacağız Bana yardım edin demişsin elimizden geleni yapacağız ama her soruyu ve cevabını anlayıp ikna olmamız lazım öyle değilmi?

Huseyinmustu

New member
tam emin değilim 1. soruda. Şimdi klon denilen şey nasıl yapılıyor ki?Bunu bile tam bilmiyorum.

sumisali

New member
hepimiz bu dünyaya ona kulluk etmeye geldik bizi kusursuz yaratan rabbimiz bizden neler istiyor neden yaratıldık bizi yaratan rabbimizin emir ve yasaklarına uymak için ona kulluk etmek için .peki rabbimiz bize ne emrediyor? bizi yarataanı rabbi önce rab olarak bilip kuranda emir ve yasaklarına uygulamaya başlarız bizi yaratan bizi tanıyor fakat bizde kendimizi emir ve yasaklarına uyarak tanıtmış olacağız yani ona kul olarak
hepimiz cennet cehennemi biliriz cennetteki nimetleri ve cehennem yani azp ve ateş düşünelim rabbimiz bizi yaratırken neden cennet cehennemi de yarattı? demekki yaratan rabbimiz bizden birşeyler istiyor?
işte bizi yaratan bu dünyaya imtihan olarak gönderiyor sınava giren bir öğrenci gibi...
bunlardan birini seçmek elimizde ya bizi yaratanın emir ve yasaklarına uyup cenneti kazanıcaz yada rabbinin yaratığı nimetlerle şükretmeyen rızasını kazanmadan sonsuz cehennem de azpta olacağız

bizi yaratan tercihi bize bırakmış

Huseyinmustu

New member
Çok teşekkür ederim gerçekten sumisali.. Çok işime yaradı verdiğiniz bu bilgi allah sizden razı olsun.Ama bir sorum daha olacak.Eğer söylediğiniz doğruysa kaderde herşey değil de bazı şeyler yazıyor.kiminle evleneceğimiz vb. gibi. Öylemi?

tahsin33

New member
Huseyinmustu
kardeşim, o zaman 1 soruyu hal edip ikinci ve üçüncü sorulara geçeceğiz.
sen istersen biraz bu konuda bilgilen bak sana bir site linki vereceğim sende üşenmeden onu okuyacaksın sonra 2 ve üçüncü soruya geçeceğiz
Klonlama

sumisali

New member
güzel kardeşim önce kader ne onu bilelim fakat kafanızda oluşan sorular tam anlamıyla netleşmedn başka soru sormak yanlış ve sağlıksız olur sanırım

sumisali

New member
güzel kardişm önce diğer sorulara cevap bulamazsan anlayıp öğrenemezsen kaderide bilemezsin bu yüzden sen ilk sorduğun soruların muhatabı ol öğren idrak et ki kaderi anlayasın

Üst Alt