Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislere göre evlilik kavramı

tahsin33

New member
LÂNETLEŞME" HAKKINDA

2235
Bize Ubeydullah b. Ab dil meçi d rivayet edip (dedi ki), bize Malik, İbn Şihâb'dan, (O da) Sehl b. Sa'd'dan (naklen) rivayet etti ki, Uveymir el-Aclani; "ya Rasulullah! Ne buyurursun, bir erkek, hanımıyla beraber bir erkek bulsa, onu öldürür, siz de onu öldürür müsünüz, yoksa nasıl yapar?" dedi... Derken Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
"ALLAH seninle kadın arkadaşının hakkında (hümünü) indirmiştir. Bu sebeple git de onu (buraya) getir!" Sehl, sözüne şöyle devam etmiş: Bunun üzerine (Uveymir hanımını getirip) lânetleştiler. Ben, halkla beraber Rasulullah'ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yanındaydım. Nihayet iânetleşmelerini bitirdiklerinde (Uveymir); "Eğer (bundan sonra) onu (yanımda) tutarsam, ya Rasulullah, ona yalan isnad etmiş olurum!" dedi ve onu, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendisine (birşey) emretmeden önce, üç (talâkla) boşadı. İbn Şihab demiş ki, "bu (yani lânetleşmenin sonunda boşama), ondan sonra lânetleşenlerin âdeti oldu."

2236
Bize Muhammed b. Yusuf, el-Evzai'den, (O) İbn Şihab'dan, (O da) Sehl b. Sa'd'dan (naklen) rivayet etti ki, "Uveymir Asım b. Adiyye -ki O, Aclanoğulları'nın büyüğü idi- geldi..." O sonra onun, (yani bir önceki Hadisin) aynısını zikretti, fakat "onu üç (talâkla) boşadı" (cümlesini) söylemedi.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 39 Hadis no 2235 - 2236

tahsin33

New member
"LÂNETLEŞME" HAKKINDA

2237

Bize Yezid b. Harun haber verip (dedi ki), bize Ab-dulmelik b. Ebi Süleyman haber verip dedi ki, Saîd b. Cü-beyr'i şöyle derken işittim: Bana, "Mus'ab ibnu'z-Zübeyr'in emirliğinde, lânetleşenlerin araları ayrılır mı, (evlilikleri sona erdirilir mi?)" diye soruldu, ben de ne diyeceğimi bilemedim. (Saîd) sözüne şöyle devam etti. Bunun üzerine kalkıp Abdullah b. Ömer'in evine geldim ve hizmetçiye; "benim için, ondan yanına girmeme izin iste" dedim. O da; "doğrusu O, öğle uykusunda. Yanına giremezsin" dedi. (Saîd) sözüne şöyle devam etti: O zaman İbn Ömer sesimi işitti de; "İbn Cübeyr mi?" dedi. Ben de; "evet" dedim. O da; "gir; zira seni bu saatte (buraya) ancak bir ihtiyaç getirmiştir!" dedi. Bunun üzerine huzuruna girdim de O'nu, deve palanının çulunu döşek, dirseğim -veya O, içi hurma lifi ile doldurulmuş "bir palan yastığı" demiştir. (Bunda) Abdullah (ed-Dârimî) şüpheye düşmüştür-, yastık edinmiş olduğu bir halde buldum. Dedim ki; "Ebu Abdirrahman! Lânetleşenlerin araları ayrılır mı?" Şöyle cevap verdi: "Sübhanallah, tabi! Şüphesiz bunu ilk defa soran, falandır.
O şöyle demişti: "Ya Rasulullah, ALLAH senin şanını yüceltsin! Ne buyurursun, şayet birimiz karısını kötü bir iş üzerinde görse nasıl yapar? Sussa, büyük bir işe susmuş olur. Konuşsa, yine bunun gibi!" (İbn Ömer) sözüne şöyle devam etti: O zaman Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) susup ona cevap vermedi. Sonra da ihtiyacı için kalkıp (gitti). Ertesi gün olunca (o adam tekrar) Hz. Peygamber'e {Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gelip, "ya Rasulullah! Gerçekten sana sorduğum şey başıma geldi!" dedi. (İbn Ömer) sözüne şöyle devam etti: Bunun üzerine yüce ALLAH, Nur Sûresi'ndeki şu ayetleri, yani "Karılarına zina isnad edenler..(diye başlayan) ayetleri” sonuna kadar indirdi. (İbn Ömer) sözüne şöyle devam etti: (Hz. Peygamber) de o adamı çağırdı ve bu (ayetleri) ona okudu, ona ALLAH'ı (anarak) öğüt verdi, ona dünya azabının Ahiret azabından daha hafif olduğunu bildirdi. O da; "ona yalan isnad etmedim" dedi. (Hz. Peygamber) sonra kadını çağırdı ve ona nasihat etti, öğüt verdi, ona dünya azabının Ahiret azabından daha hafif olduğunu bildirdi. O da; "seni hak (din) ile gönderen (ALLAH'a) andolsun ki, o gerçekten yalancıdır" dedi. O zaman Hz. Peygamber adamı çağırdı ve o, kendisinin gerçekten doğru söyleyenlerden olduğuna ALLAH'a yemin (ile) dört defa şahidlik etti ve beşinci (şahidliğinde), eğer (kocası) doğru söyleyenlerden ise, "ALLAH'ın gazabı kendi üzerime olsun" (dedi). (Hz. Peygamber) bundan sonra onların aralarını ayırdı.

2238
Bize Muhammed b. Ab d i İlah er-Rekaşi haber verip (dedi ki), bana Malik rivayet edip dedi ki, Nafî'i, Abdullah b. Ömer'den (naklederken) işittim ki, O şöyle demiş: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), lânetleşenlerin arasını ayırdı ve çocuğu anasına kattı.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 39 Hadis no 2237 - 2238

tahsin33

New member
EFENDİSİNİN İZNİ OLMADAN EVLENEN KÖLE HAKKINDA

2239

Bize Ebu Nuaym haber verip (dedi ki), bize el-Hasan b. Salih, Abdullah b. Muhammed b. Akil'den rivayet etti ki, O şöyle demiş: Cabir'i, şöyle derken işittim: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Hangi köle efendisinin -veya sahibinin- izni olmadan evlenirse, o günahkâr olur!"

2240

Bize Malik b. İsmail rivayet edip (dedi ki), bize Men-del, İbn Cüreyc'den, (O) Musa b. Ukbe'den, (O) Nafî'den, (O) İbn Ömer'den, (O da) Hz. Peygamber'den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) rivayet etti ki, O şöyle buyurdu: "Hangi köle efendisinin izni olmadan evlenirse, o zinakâr olur!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 40 Hadis no 2239 - 2240

tahsin33

New member
ÇOCUK DÖŞEĞE AİTTİR

2241

Bize Muhammed b. Yusuf haber edip (dedi ki), bize İbn Uyeyne, ez-Zühri'den, (O) İbnu'l-Müseyyeb'den, (O da) Ebu Hüreyre'den (naklen) rivayet etti ki, O, (sözü Hz. Peygamber'e) nisbet ederek şöyle dedi: "Çocuk döşek (sahibine) aittir. Zina eden erkeğe ise (doğan çocuk üzerinde her türlü haktan) mahrumiyet vardır!"

2242
Bize Abdullah b. Mesleme rivayet edip (dedi ki), bize Malik, ez-Zühri'den, (O) Urve'den, (O da) Hz. Peygamberin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hanımı Hz. Aişe'den (naklen) rivayet etti ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Çocuk döşek (sahibine) aittir!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 41 Hadis no 2241 - 2242

tahsin33

New member
ÇOCUK DÖŞEĞE AİTTİR

Bize el-Hakem b. Nâfi1 rivayet edip (dedi ki), bize Şuayb, ez-Zühri'den rivayet etti (ki, O şöyle demiş): Bana Urve, Hz. Peygamberin hanımı Hz. Aişe'den haber verdi ki, O şöyle demiş: Utbe b. Ebî Vakkâs, kardeşi Saîd b. Ebi Vakkâs'a, Zem'a'nm cariyesinin oğlunu kendisine almasını vasiyet etmişti. Utbe sonra; "şüphesiz o, benim oğlumdur" demişti. Derken Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (Mekke'nin) fethi zamanında (Mekke'ye) geldiğinde, Sa'd b. Ebî Vakkâs, Zem'a'nın cariyesinin oğlunu almak (istemişti de, bu sebeple Abd b. Zem'a ile aralarında tartışma çıkmıştı). O zaman bu (çocuğun), halkın, Utbe b. Ebi Vakkâs'a en çok benzeyeni olduğu görülmüştü. Neticede Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), (çocuk Abd'ın) babasının döşeğinde doğduğundan dolayı; "O, sana aittir, ya Abd b. Zem'a!" buyurmuştu. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem); (çocuğun) Utbe b. Ebi Vakkâs ile Şevde bint Zem'a'ya benzemesi hususunda gördüklerinden dolayı da; "O'ndan saklan, ya Şevde bint Zem'a!" buyurmuştu.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 41 Hadis no 2243

tahsin33

New member
ÇOCUĞUNU TANIDIĞI HALDE İNKÂR EDEN KİMSE

Bize Abdullah b. Salih rivayet edip (dedi ki), bana el-Leys rivayet edip (dedi ki), bana Yezid b. Abdillah, Abdullah b. Yûnus'tan, (O) Saîd b. Ebî Saîd'den, (O da) Ebû Hü-reyre'den (naklen) rivayet etti ki, O, Rasûlullah'ı (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), "lânetleşme âyeti" indiğinde şöyle buyururken işitmiş: "Hangi kadın bir topluluğa, onlarda'i olmayan bir soy sokarsa, o (kadının) Allah katında hiçbir değeri yoktur, (Allah) onu Cennet'e de sokmayacaktır. Hangi erkek de, kendisine baka baka çocuğunu inkâr ederse, Allah (rahmetini) ondan saklar ve onu (mahşer günü) öncekilerin ve sonrakilerin gözü önünde rezil rüsvay eder!"

Abdullah (b. Yûnus) sözüne devamla demiş ki: Muhammed b. Kâ'b el-Kurazi, Saîd kendisine bu (Hadisi) bu (senedle) rivayet ediyorken şöyle dedi: "Bu Hadis Rasûlullah'tan (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana ulaşmıştır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 42 Hadis no 2244

tahsin33

New member
ADAM, BABASININ KARISIYLA EVLENİRSE NE OLUR?

Bize Abdullah b. Ca'fer er-Rakkî rivayet edip (dedi ki), bize Ubeydullah b. Amr, Zeyd'den, (O) Adiyy b. Sabit'ten, (O) Yezid ibnul-Berâ'dan, (O da) babasından (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi:
(Birgün) amcama, beraberinde bir sancak var iken rastlamış ve "nereye gidiyorsun?" demiştim. O da şöyle cevap vermişti: "Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) beni, babasının karısıyla evlenmiş olan bir adama gönderdi ve bana, onun boynunu vurmamı, malını almamı emretti."

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 43 Hadis no 2245

mavigezegen

New member
Bana göre evlenmek kişinin kendi tercihine kalmıştır. İsteyen evlenir istemeyen evlenmez.

tahsin33

New member
mavigezegen,
Din sana bana göre olmaz kurallarını Allah CC koyar Resulde açıklar.
Kabul etmek yada etmemek insanlara kalmıştır zorlama yok ama kabul edenler mukafatını etmeyenlerde mucazatına katlanır.

"Evlenmeye gücü yetip de evlenmeyen, bizden değildir!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2170

mavigezegen

New member
mavigezegen,
Din sana bana göre olmaz kurallarını Allah CC koyar Resulde açıklar.
Kabul etmek yada etmemek insanlara kalmıştır zorlama yok ama kabul edenler mukafatını etmeyenlerde mucazatına katlanır.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2170

Ben din ile ilgili bir yorumda bulunmadım. Kuran'ın hangi ayetinde evlenmeyenlerle ilgili bir hüküm var? Evlenip evlenmemenin dinle ne ilgisi var?
Dinde evlenmenin usulleri belirtilir. Evlenip evlenmeme ile ilgili hüküm belirtilmez.

tahsin33

New member
mavigezegen,
Size göre Allah resulü bilmeden mi söylemiş bu hadisi
Resulün bizden dedikleri kimler. Tabi bu hadisi kabul etmiyorsanız diyecek bir şey yok.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2170

mavigezegen

New member
mavigezegen,
Size göre Allah resulü bilmeden mi söylemiş bu hadisi
Resulün bizden dedikleri kimler. Tabi bu hadisi kabul etmiyorsanız diyecek bir şey yok.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2170

Peygamberimiz bilmeden birşey söylemez. Ama ben hadis kaynaklarının birçoğuna güvenmiyorum. Sahih denilen hadislerin bile bir çoğu çelişkilerle dolu.

ibrahim571632

New member
Peygamberimiz bilmeden birşey söylemez. Ama ben hadis kaynaklarının birçoğuna güvenmiyorum. Sahih denilen hadislerin bile bir çoğu çelişkilerle dolu.

Çelişkili hadis olabilir ancak çelişkili ayet yoktur.O halde alın çelişkili hadisinizi çelişkiden münezzeh olan eyetlere vurun bakın rengi kızardımı,yahut tezatlık var mı?
Şayet var ise o bal dolu hadis küpüne bulaşan o sineği alın ve dışarı atın.Ama lütfen dikkat edin bal küpüne zarar vermeyin yahut dökmeyin.Çünkü o bal küpü bir sinek kanadı yahut ayağıyla kirlenmeyecek kadar temiz,geniş ve muazzamdır.

mavigezegen

New member
Çelişkili hadis olabilir ancak çelişkili ayet yoktur.O halde alın çelişkili hadisinizi çelişkiden münezzeh olan eyetlere vurun bakın rengi kızardımı,yahut tezatlık var mı?
Şayet var ise o bal dolu hadis küpüne bulaşan o sineği alın ve dışarı atın.Ama lütfen dikkat edin bal küpüne zarar vermeyin yahut dökmeyin.Çünkü o bal küpü bir sinek kanadı yahut ayağıyla kirlenmeyecek kadar temiz,geniş ve muazzamdır.

Ben de aynen bunu söylüyorum.
Selametle.

tahsin33

New member
mavigezegen,
Konu başlığımız hadislere göre evlilik burada evlilik kavramını hadisler ışığında incelemeye çalışıyoruz. 43 ncü bölüme kadar olan hadislerin tamamını yok sayabiliriz yada kabul edebiliriz.

Ama günümüzde Hadis karşıtlığı ve hadislerde güvensizlik insanlara aktarılmakta ve islamın temel kaynaklarından birisi yıkılmaya çalışılmakta.
Dolayısı ile burada aktarılan hadisler konusunda şüphesi olmayanlar yada hadisin sıhhati konusunda şüphesi olan varsa bunun gerekçelerini aktarması gerekir.
Mesela
Bana göre bu doğru değil demek bilgilenme adına doğru bir yaklaşım olmaz.
Dariminin bu hadisi yoktur. Raviler yalancıdır. Bu hadis uydurmadır, kaynakları ile ortaya koyarsınız.
Doğru bilgilenme adına bu bir hizmet olur.

Son düzenleme:

tahsin33

New member
YÜCE ALLAH'IN; "BUNDAN SONRA SANA (BAŞKA) KADINLAR HELAL OLMAZ" SÖZÜ HAKKINDA

2246

Bana Ya'lâ b. Şeddâd rivayet edip dedi ki, bize Vu-heyb, Dâvûd b. Ebi Hind'den, (O) Muhammad b. Musa'dan, (O da) Ensârdan Ziyâd isimli bir adamdan (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Ubey b. Kâ'b'a dedim ki; "ne dersin, şayet Hz. Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hanımları ölselerdi, O'nun (tekrar) evlenmesi helâl olur muydu?" O şöyle cevap verdi: Evet. Allah O'na yalnız bir grup kadım helâl kıldı ve O'na (onları) iyice tavsif etti, sonra da; "Bundan sonra (yani bu tavsiften sonra) sana (başka) kadınlar helâl olmaz!" buyurdu.

2247
Bize el-Muallâ haber verip (dedi ki), bize Vuheyb, İbn Cüreyc'den, (O) Atâ'dan, (O) Ubeyd b. Umeyr'den, (O da) Hz. Aişe'den (naklen rivayet etti ki, O şöyle dedi:
"Rasulullah (Salallahu Aleyhi ve Sellem) vefat etmeden önce Allah O'na, kadınlardan diledikleriyle evlenmeyi helâl kılmıştı."

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 44 Hadis no 2246-2247

tahsin33

New member
KADIN KÖLENİN HÜRRİYETİNE KAVUŞTURULMASININ, MEHRİ SAYILMASI HAKKINDA

2248
Bize Mü şedde d rivayet edip (dedi ki), bize Hammâd b. Zeyd, Şuayb ibnu'l-Habhâb'dan, (O da) Enes'ten (naklen) rivayet etti ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hz. Safiyye'yi hürriyetine kavuşturup (Onunla evlendi) ve hürriyetine kavuşturulmasını O'nun mehri saydı.

2249
Bize Ebun-Nu'mân haber verip (dedi ki), bize Ebû Avâne, Katâde'den, (O da) Enes'ten (naklen) rivayet etti ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hz. Safiyye'yi hürriyetine kavuşturup Onunla evlendi ve hürriyetine kavuşturulmasını, O'nun mehri saydı.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 45 Hadis no 2248-2249

tahsin33

New member
KADIN KÖLESİNİ HÜRRİYETİNE KAVUŞTURUP, SONRA ONUNLA EVLENEN KİMSENİN FAZİLETİ

2250

Bize Amr b. Avn haber verip (dedi ki), bize Huşeym, Salih b. Selîh b. Hayy el-Hemdânî'den rivayet etti ki, O şöyle demiş: (Birgün) eş-Şa'bi'nin yanındaydım. Derken O'na Horasan ahâlisinden bir adam gelip şöyle dedi: "Yâ Ebâ Amr! Bizim oradaki Horasanlılar, adam hakkında; "o, kadın kölesini hürriyetine kavuşturup sonra onunla evlendiğinde, kurbanlık devesine binen kimse gibi olur!" diyorlar, (bu konuda siz ne dersiniz?)" Bunun üzerine eş-Şa'bi şöyle dedi: Bana Ebû Burde b. Ebi Musa, babasından rivayet etti ki, O şöyle demiş: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
"—Üç sınıf insan var ki, onlara sevapları iki defa verilir:
Ehl-i Kitâb'dan olup da kendi Peygamberine inanan, sonra Hz. Peygambere (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kavuşup O'na da inanan ve uyan kimse;
Allah'ın hakkı ile efendilerinin hakkını yerine getiren köle kimse. Bunlara iki sevap (verilecektir.)
Bir kadın kölesi olup da onu besleyen ve beslemesini güzel yapan, onu terbiye eden ve terbiyesini güzel yapan, sonra da onu hürriyetine kavuşturup onunla evlenen kimse...
Buna da iki sevap verilecektir."

(Eş-Şa'bî) sonra adama şöyle dedi: "Bu Hadisi hiçbir şey (vermeksizin) al! (Önceleri) bundan azı için Medine'ye yolculuk yapılırdı!" Huşeym de şöyle dedi: "(Bunu) bana Basra'da anlattılar. Sonra ben (eş-Şâbi'ye) gelip bunu O'na sordum."

2251
Bize Sehl b. Hammâd, Şu'be'den, (O) Salih b. Hayy'dan, (O) eş-Şa'bi'den, (O) Ebû Burde'den, (O) babasından (O da) Hz. Peygamber'den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) bunu, (yani bir önceki) Hadisin benzerini haber verdi.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 46 Hadis no 2250-2251

Üst Alt