Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislere göre evlilik kavramı

tahsin33

New member
CİMANIN BAŞINDA SÖYLENİLECEK SÖZ

Bize Ubeydullah b Musa, İsrail'den, (O) Mansur'dan, (O) Salim'den, (O) Küreyb'den, (O da) İbn Abbas'tan (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Sizden birinizi, hammıyla cima edeceğinde; "Allah'ın adıyla! Allah'ım, şeytanı bizden uzaklaştır! Şeytanı, bize takdir ve nasib ettiği şeyden de uzaklaştır!" demekten ne alıkor? Böylece, Allah bir çocuk takdir ederse, şeytan ona zarar veremez!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 29 Hadis no 2218

tahsin33

New member
HANIMLARA ARKALARINDAN VARMA YASAĞI

Bize Ubeydullah b. Saîd haber verip (dedi ki), bize Ebu Usâme, el-Velid b. Kesir'den, (O) Ubeydullah b. Abdillah ibni'l-Husayn'dan, (O) Abdulmelik b. Amr b. Kays el-Hatmi'den, (O da) Haremi b. Abdillah'tan (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Huzeyme b. Sabitin şöyle dediğini işittim: Rasulullah! (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyururken ışıtımştım: "Şüphe yok ki, Allah hakkı (söylemekten) çekinmez. Kadınlara arkalarından varmayın!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 30 Hadis no 2219

tahsin33

New member
HANIMLARA ARKALARINDAN VARMA YASAĞI

Bize Halid b. Mahled rivayet edip (dedi ki), bize Malik, Muhammed ibnu'l-Münkedir'den, (O da) Cabir b. Ab-dillah'tan (naklen) rivayet etti ki, yahudiler müslümanlara; "kim karısına, o arkasını dönmüş olarak varırsa, (yani onunla bu şekilde cinsi münasebet yaparsa bundan doğacak) çocuğu şaşı gözlü olur!" demişlerdi de, bunun üzerine yüce Allah : "Kadınlarınız sizin tarlanızdır. O halde tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın" ayetini indirmişti.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 30 Hadis no 2220

tahsin33

New member
ADAM BİR KADIN GÖRÜR DE NEFSİNE KARŞI ENDİŞEYE DÜŞEBİLİR?

Bize Kabîsa haber verip (dedi ki), bize Süfyan, Ebu İshak'tan, (O) Abdullah b. Hallam'dan, (O da) Abdullah b. Mes'ud'dan (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir kadın görmüş de hoşuna gitmiş. Bunun üzerine, bir yemek yapmakta olan ve yanında bazı kadınlar bulunan Hz. Sevde'nin yanma gelmiş. Kadınlar da (Hz. Peygamber'i Hz. Şevde ile) yalnız bırakmışlar, O da ihtiyacını gidermiş, sonra şöyle buyurmuş: "Hangi adam, hoşuna giden bir kadın görürse, hanımının yanına kalkıp gitsin! Çünkü hoşlandığı kadındakinin benzeri onda da vardır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 31 Hadis no 2221

tahsin33

New member
HİÇ EVLENMEMİŞ OLAN KADINLARLA EVLENMEK HAKKINDA

Bize Abdullah b. Muti' haber verip (dedi ki), bize Hüşeym rivayet edip (dedi ki), bize Seyyar, eş-Şa'bi'den haber verdi (ki, O şöyle demiş): Bize Cabir b. Abdillah rivayet edip dedi ki, biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber bîr yolculukta idik. Nihayet geri döndüğümüzde ben çabukladım. Derken bir binekli bana kavuştu. (Cabir, sözüne devamla) şöyle dedi: Ben de ona doğru dönüp baktım. Bir de ne görsem, ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile karşı karşıyayım! Bana; "Seni acele ettiren nedir, ya Cabir?" buyurdu. (Cabir) dedi ki, (o zaman ben); "doğrusu ben zifaftım yeni yapmıştım!" dedim. "Bakire ile mi evlendin, dulla mı?" buyurdu. (Cabir) dedi ki, ben de; "bilakis, dulla!" dedim. "Keşke, senin kendisiyle oynaşacağın, onun da seninle oynaşacağı bir bakire ile evlenseydin!" buyurdu. (Cabir) dedi ki, (Hz. Peygamber) sonra bana şöyle buyurdu: "(Hanımının yanına) geldiğinde aklını kullan, aklını! (Yani hayızlı ise ona yaklaşma, değilse cima yapıp hemen çocuk sahibi olmaya bak!)"
(Cabir) sözüne şöyle devam etti: Neyse, (şehre) gelince (evlerimize) girmeye gittik. (Fakat Hz. Peygamber) şöyle buyurdu: "Acele etmeyin de (evlerimize) geceleyin -yani akşam üzeri- girelim. Ta ki, saçları-başları dağınık olan kadınlar (saçlarını) 'tarasınlar, kocaları yanlarında bulunmayan kadınlar ustura tütünsün (yani koltuk ve etek tıraşı olsunlar!)"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 32 Hadis no 2222

tahsin33

New member
EMZİKLİ KADINLA CÎM'A YAPMAK HAKKINDA

Bize Halid b. Mahled haber verip (dedi ki), bize Malik, Muhammed b. Abdirrahman b. Nevfel el-Esedi'den, (O) Urve'den, (O) Hz. Aişe'den, (O da) Cüzame bint Vehb el-Esediyye'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Ben gerçekten "ğîle"yi yasaklamayı içimden geçirdim. Sonra hatırladım ki, Fârislerle Rumlar bunu yapıyorlar da çocuklarına zarar vermiyor. (Bunun üzerine onu yasaklamaktan vaz geçtim)."
Ebu Muhammed (ed-Dârimî) dedi ki: "Ğîle, (erkeğin hanımıyla), o süt emzirdiği (dönemde) iken cima yapmasıdır."

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 33 Hadis no 2223

tahsin33

New member
KADINLARI DÖVME YASAĞI HAKKINDA

Bize Ca'fer b. Avn rivayet edip (dedi ki), bize Hişam b. Urve, babasından, (O da) Hz. Aişe'den (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: "Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hiçbir hizmetçiyi asla dövmezdi. O, Allah yolunda cîhad etmesi (esnasındakiler) hariç, eliyle hiçbir şeye de asla vurmadı."

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 34 Hadis no 2224

tahsin33

New member

Bize Muhammed b. Ah m e d b. Ebi Halef haber verip dedi ki, bize Süfyan, ez-Zühriden, (O) Ubeydullah b. Abdillahtan, (O da) İyâs b. Abdillah b. Ebi Zübâb'dan, (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Bir gün Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem);
"Allahın kadın kullarını dövmeyin!" buyurdu. Bir müddet sonra Ömer ibnu'l-Hattab, Rasulullaha (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)e gelip; "Kadınlar kocalarına karşı cüretkâr oldu! dedi. Resulullah da onlara, kadınlarını dövme hususunda izin verdi. Bu sefer birçok kadın, kocalarını şikayet etmek üzere Rasulullahın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hanımlarını dolaştı. Bundan sonra (İyâs) sözüne şöyle devam etti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Hakikaten birçok kadın, kocalarını şikayet etmek üzere Muhammedin hanımlarını dolaşmıştır. Bu şikayet edilen kocalar sizin hayırlılarınız hiç değildirler!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 34 Hadis no 2225

tahsin33

New member

Bize Ca'fer b. Avn haber verip (dedi ki) bize Hişam b. Urve, babasından, (O da) Abdullah b. Zem'a'dan (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) birgün halka bir konuşma yaptı ve onlara kadınlar hakkında öğütte bulunup şöyle buyurdu: "Adama ne oluyor da karısını, kölenin dövülmesi gibi dövüyor? Belki o, onunla o günün sonunda beraber yatacaktır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 34 Hadis no 2226

tahsin33

New member
ERKEĞİN, HANIMINA YUMUŞAK DAVRANMASI

Bize Muhammed b. Abdillah er-Rekaşi haber verip [dedi ki), bize Abdulvaris rivayet edip (dedi ki), bize el-Cureyri, Ebu'l-Ala'dan, (O) Nuaym b. Ka'neb'den, (O da) Ebu Zerr'den (naklen) rivayet etti ki, Rasulullah (Salîallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Şüphe yok ki, kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Bu sebeple eğer onu doğrultmaya (çalışırsan), onu kırarsın. O halde yumuşak davran. Çünkü onda eğrilik ve (bununla beraber) yetecek miktarda (doğruluk) vardır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 35 Hadis no 2227

gönül dostu

New member
müslümanların evlenmesi konusunda Buharinin sahih hadislerinden birinde" size helal kılınanı kendinize haram kılmayınız.Evleniniz ve neslinizi çoğaltınız ."die bir hadis aktarılmıştır.Selam ve duayla...

tahsin33

New member
ERKEĞİN, HANIMINA YUMUŞAK DAVRANMASI

Bize Halid b. Mahled haber verip (dedi ki), bize Malik, Ebu'z-Zinad'dan, (O) el-A'rac'dan, (O da) Ebu Hüreyre'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
"Kadın ancak kaburga kemiği gibidir. Onu doğrultmak (istersen), kırarsın. Ondan yararlanmak istersen, kendisinde eğrilik olduğu halde yararlanırsın!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 35 Hadis no 2228

tahsin33

New member
"AZL" HAKKINDA

Bize Süleyman b. Davud el-Haşimi, İbrahim b. Sa'd'dan, (O) ez-Zühri'den, (O) Ubeydullah b. Abdillah b. Utbe'den, (O da) Ebu Saîd'den (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Bir adam Resulullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) "azl"in (hükmünü) sordu da, O şöyle buyurdu: "Siz bunu yapıyor musunuz? Şimdi siz bunu yapmazsanız size bir zarar gelmez. Çünkü, ALLAH'ın olmasını takdir ettiği hiç bir canlı yoktur ki, o olmasın."

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 36 Hadis no 2229

tahsin33

New member
"AZL" HAKKINDA

Bize Yezid b. Harun haber verip (dedi ki), bize îbn Avn, M uh amme d b. Sîrîn'den, (O da) Abdurrahman b. Bişr'den (naklen) haber verdi ki, O, sözü Ebu Saîd el-Hudri'ye ait göstererek şöyle dedi: "Biz; "ya Rasulullah" dedik, "adamın cariyesi olur da ondan faydalanır, ama gebe kalmasını istemez. Ondan azil yapabilir mi? Yine adamın süt emziren karısı olur da ondan faydalanır, ama gebe kalmasını istemez. Ondan azil yapabilir mi?" O da şöyle buyurdu: "Siz bunu yapmazsanız size bir zarar gelmez. Çünü o (yani gebelik), ancak kaderden ibarettir!" İbn Avn demiş ki, "sonra ben bunu el-Hasan'a anlattım da O şöyle dedi: Vallahi hakikaten bu sanki bir azarlamadır, vallahi hakikaten bu sanki bir azarlamadır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 36 Hadis no 2230

tahsin33

New member
KISKANÇ HAKKINDA

Bize Yala rivayet edip (dedi ki), bize el-A'meş, Şekik'ten, (O da) Abdullah'tan (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Hiçkimse ALLAH'tan daha kıskanç değildir. Bundan dolayı O, kötü söz ve işleri haram kılmıştır. Hiçkimse de övülmeyi ALLAH'tan daha çok sevmez!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 37 Hadis no 2231

tahsin33

New member
KISKANÇ HAKKINDA

Bize Ebu'l-Muğîre haber verip (dedi ki), bize el-Evzai rivayet edip (dedi ki), bize Yahya b. Ebi Kesir, Muhammed b. İbrahim'den rivayet etti (ki, O şöyle demiş): Bana İbn Cabir b. Atik rivayet edip (dedi ki), bana babam rivayet etti ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "ALLAH'ın sevdiği bazı kıskançlıklar vardır. ALLAH'ın kızdığı bazıları da vardır.
ALLAH'ın sevdiği kıskançlık, şüphe (durumunda gösterilen) kıskançlık;
ALLAH'ın kızdığı kıskançlık ise, şüphe bulunmayan (durumda gösterilen) kıskançlıktır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 37 Hadis no 2232

tahsin33

New member
KISKANÇ HAKKINDA

Bize Zekeriyya b. Adiyy rivayet edip (dedi ki), bize Abdullah b. Amr, Abdulmelik b. Ömer'den, (O) el-Muğire'nin azadhsı Verrad'dan, (O da) el-Muğire'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: (Birgün) Rasulullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ulaştı ki, Sa'd b. Ubade; "onunla (yani karısıyla) bir erkek bulsam, ona kılıçla, (kılıcın) enli tararını çevirmeksizin (yani ince, keskin tarafını çevirerek, öldürmek kastıyla) vururdum!" diyormuş. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Sa'd'ın kıskançlığına şaşıyor musunuz?
Ben Sa'd'dan daha kıskancım, ALLAH da benden daha kıskançtır!
Bundan dolayı O, açik-gizli (bütün) kötü söz ve işleri haram etmiştir.
ALLAH'tan daha kıskanç hiç kimse yoktur.Bazı özürleri kabul etmeyi (O'ndan) daha çok seven de yoktur!
Bu sebeple Peygamberleri müjdeleyiciler ve korkutucular olarak göndermiştir.
Övülmeyi ALLAH'tan daha çok seven kimse de yoktur. Bunun için (inanan kullarına) Cennet'i sözvermiştir!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 37 Hadis no 2233

zocor

New member
Evlenmek Kuran' da tavsiye edilmiş ve en büyük günahlardan biri olarak kabul edilen hatta Allah' ı ortak koşmak ile neredeyse eş tutulan zina gibi bir günahtan koruyan önemli bir emirdir..

Geçim şartlarının çok ağırlaştığı ve hatta geçim sıkıntısını geçtim milyonlarca işsiz genç erkeğin bulunduğu Türkiye hatta dünyada evlilik nasıl gerçekleşecek ?

Evliik için en önemli unsur "gelir" dir..Geliri -işi olmayan hiçbir erkeğe kız verilmez..Milyonlarca işsiz genç varken "evliliği" nasıl gerçekleştirebiliriz sizce ?

Dostlara duacýyýz

New member
Evlenmek Kuran' da tavsiye edilmiş ve en büyük günahlardan biri olarak kabul edilen hatta Allah' ı ortak koşmak ile neredeyse eş tutulan zina gibi bir günahtan koruyan önemli bir emirdir..

Geçim şartlarının çok ağırlaştığı ve hatta geçim sıkıntısını geçtim milyonlarca işsiz genç erkeğin bulunduğu Türkiye hatta dünyada evlilik nasıl gerçekleşecek ?

Evliik için en önemli unsur "gelir" dir..Geliri -işi olmayan hiçbir erkeğe kız verilmez..Milyonlarca işsiz genç varken "evliliği" nasıl gerçekleştirebiliriz sizce ?

ßu genelde çok sorun oluyor önemlii olan ahlak ..çok zengin olmuşta gece geç saatlerde içikiyi eline almış masaya vuruyorda ne faydaa..bende nişanlı bir gençkızım en önemlisii benim için para mülk değilde ahlak ALLAH (c.c)hamdu senalar olsunkii nişanlımda ben bunu gördüm ALLAH (c.c.)ıslah etsin inşALLAH :)Ahlak ahlak çok önemlii ALLAH (c.c)hayırlı eşler nasip etsin inşALLAH:)____AMİN ____AMİN

tahsin33

New member
KOCANIN KADIN ÜZERİNDEKİ HAKKI KONUSUNDA

Bize Haşim ibnu'l-Kasım rivayet edip (dedi ki), bize Şu'be rivayet edip (dedi ki), bize Katâde, Zürare b. Evfa el-Amiri'den, (O) Ebu Hüreyre'den, (O da) Hz. Peygamber'den (Sallallahu Aleyhi ve Seltem) (naklen) haber verdi ki, O şöyle buyurdu: "—Kadın, kocasının döşeğini terketmiş olarak gecelerse, melekler, (döşeğine) dönünceye kadar ona lanet eder!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah kitabı
Bölüm 38 Hadis no 2234

Üst Alt