Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislere göre evlilik kavramı

tahsin33

New member
ADAMIN, (DİN) KARDEŞİNİN EVLENME TEKLİFİ YAPTIĞI BİR KADINA EVLENME TEKLİFİ YAPMASI YASAĞI

Bize Abdullah b. Saîd rivayet edip (dedi ki), bize Ukbe b. Halid, Ubeydullah'tan rivayet etti ki, O şöyle demiş: Bana Nafî1, İbn Ömer'den (naklen) rivayet etti ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Biriniz (din) kardeşi kendisine izin vermedikçe, onun evleme teklifi yaptığı bir kadına evlenme teklifinde bulunmasın, onun alış-verişi üzerine alış-verişe girmesin!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 7 Hadis no 2182

tahsin33

New member
ADAMIN, (DİN) KARDEŞİNİN EVLENME TEKLİFİ YAPTIĞI BİR KADINA EVLENME TEKLİFİ YAPMASI YASAĞI

Bize Yezid b. Harun haber verip (dedi ki), bize Muhammed b. Amr, Ebu Seleme'den, (O da) Fâtıma bint Kays'tan (naklen) haber verdi ki; O, kendisine anlatmış, kendisi de anlattıklarını O'ndan iyice yazmış ki; O (yani Fâtıma), Kureyş kabilesinin Mahzumoğulları oymağından bir adamın nikâhındaymış. Derken (bu adam) O'nu kesin bir şekilde (üç talâkla) boşamış. Bunun üzerine O, (adamın) ailesine, kendilerinden nafaka istemek üzere (haberci) göndermiş de onlar; "senin nafaka hakkın yok!" demişler. Sonra bu olay Rasulullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ulaşmış, O da şöyle buyurmuş: "Senin nafaka hakkın yok. Ancak iddet beklemen gerekir. Ümmü Şerik'in evine taşın ve bize bildirmeden birşey yapma, iddetini bitirdiğinde bana danışmadan hiç kimseye evlenme sözü verme!" Sonra (Hz. Peygamber) şöyle buyurdu: "Doğrusu Ümmü Şerik, yanına muhacir kardeşlerinin girip çıktığı bir kadındır. Bunun için bilakis sen Ibn Ümmü Mektum'un evine taşın. Zira o âmâ bir adamdır. Elbiselerini çıkarırsan birşey görmez. Bize bildirmeden birşey de yapma!" Bunun nüzerine O, İbn Ümmü Mektum'un evine gitmiş. Nihayet iddeti bitince (Hz. Peygamber'e) anlatmış ki, Muaviye ile Ebu Cehm kendisine evlenme teklifi yapmışlar. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de şöyle buyurmuş: "Muaviye'ye gelince O, malı olmayan bir adamdır. Ebu Cehm'e gelince ise O, değneğini omuzundan indirmez! Sen Usâme'ye ne dersin?" Sanki (Hz. Peygamber'in bu teklifinden Fâtıma'nm) ailesi hoşlanmamış da O; "Vallahi, ancak Rasulullah'ın buyurduğu kimseyle evlenirim!" demiş ve Usâme ile evlenmiştir. Muhammed b. Amr demiş ki, Muhammed b. İbrahim, (bu haber üzerine Fâtıma'ya) şöyle dedi: "Fâtıma! Allah'tan kork! Sen gerçekten bu (olayın) hangi şey hakkında olduğunu (yani özel bir sebebe bağlı olduğunu) biliyorsundur!"

(Muhammed b. İbrahim) sözüne şöyle devam etti: (Bu olay hakkında) îbn Abbas da şöyle dedi: "Yüce Allah şöyle buyurmuştur: "O boşanmış kadınları iddetleri bitinceye kadar evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar, ancak apaçık bir edebsizlik etmeleri hariç?' "Edebsizlik=fâhişe", (boşanmış kadının), ailesine çirkin söz söylemesidir. (Kadın) bunu yapınca onlara onu (evinden) çıkarmaları helâl olur.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 7 Hadis no 2183

tahsin33

New member
KİŞİNİN EVLENME TEKLİFİ YAPMASININ CAİZ OLDUĞU DURUM

Bize Yezid b. Harun haber verip (dedi ki), bize Davud -yani İbn Hind- rivayet edip (dedi ki), bize Amir rivayet edip (dedi ki), bize Ebu Hüreyre rivayet etti ki; Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Seltem) kadınla, halasının üzerine; hala ile, erkek kardeşinin kızı üzerine, veya kadınla, teyzesinin üzerine; yahut teyze ile, kız kardeşinin kızı üzerine evlenilmesini yasakladı (ve şöyle de buyurdu): "Ne daha küçük olanla (yeğenle) daha büyük olan (yani halası ve teyzesi) üzerine, ne daha büyük olanla daha küçük olan üzerine evlenilmez!

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 8 Hadis no 2184

tahsin33

New member
KİŞİNİN EVLENME TEKLİFİ YAPMASININ CAİZ OLDUĞU DURUM

Bize Ubeydullah b. Abdilmecid rivayet edip (dedi ki), bize Mâlik, Ebu'z-Zinâd'dan, (O) el-A'rec'den, (O da) Ebu Hü-reyre'den (naklen) rivayet etti ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadınla halasının ve kadınla teyzesinin (aynı zamanda bir nikâh altında) bir araya getirilmelerini yasakladı

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 8 Hadis no 2185

tahsin33

New member
DEĞİŞ-TOKUŞ ŞEKLİNDE MEHİRSİZ EVLENME YASAĞI HAKKINDA

Bize Hâlid b. Mahled rivayet edip (dedi ki), bize Malik, Nafi'den, (O da) İbn Ömer'den (naklen) rivayet etti ki,O şöyle dedi: "Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), değiş-tokuş şeklinde mehirsiz evlenmeyi ("şiğâr"ı) yasakladı." Mâlik şöyle demiştir: "Şiğâr ise, bir adamın, kızını başkasıyla, bu başkasının kızını kendisiyle mehirsiz olarak evlendirmesine mukabil evlendirmesidir."

Ebu Muhammed (ed-Dârimî'ye); "bu (şekilde evlenenler) arasında (meşru) evliliğin olduğu görüşünde misin?" denildi de O; "(bu şekilde evlenme) hoşuma gitmiyor" karşılığını verdi.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 9 Hadis no 2186

tahsin33

New member
İYİ ERKEKLERLE İYİ KADINLARIN EVLENMESİ HAKKINDA

Bize Ebu Asım, İbrahim'den, (O) Ömer b. Keysan'dan, (O) babasından, (O da) Vehb b. Ebi Muğis'ten (naklen) haber verdi ki, O şöyle demiş: Bana Esma bint Ebi Bekr, Hz. Aişe'den, (O da) Hz. Peygamber'den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) naklen rivayet etti ki, O şöyle buyurmuş: "İyi erkeklerle iyi kadınları birbirleriyle evlendirin!"
Ebu Muhammed (ed-Dârimî) dedi ki:
"Bu Hadisin; "Böylece onların ardından gelen nesil güzel olur. Onların ardından gelen de ve sırasıyla sonra gelen de güzel olur" kısmı benim sema'ımdan, kitabımdan düşmüştür!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 10 Hadis no 2187

Son düzenleme:

tahsin33

New member
VELİSİZ EVLENME YASAĞI

Bize Mâlik b. İsmail haber verip (dedi ki), bize İsrail, Ebu İshak'tan, (O) Ebu Burde'den, (O da) babasından (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: "Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), "Evlenme ancak veli ile olur!" buyurdu.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2188

Son düzenleme:

tahsin33

New member
VELİSİZ EVLENME YASAĞI

Bize Ali b. Hucr rivayet edip (dedi ki), bize Şerîk, Ebu İshak'tan, (O) Ebu Burde'den, (O) Ebu Musa'dan, (O da) Hz. Peygamber'den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) haber verdi ki, O şöyle buyurdu: "Evlenme ancak veli ile olur!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2189

tahsin33

New member
VELİSİZ EVLENME YASAĞI

Bize Ebu Asım, İbn Cüreyc'den, (O) Süleyman b. Musa'dan, (O) ez-Zühri'den, (O) Urve'den, (O) Hz. Aişe'den, (O da) Hz. Peygamber'den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) rivayet etti ki, O şöyle buyurdu: "Hangi kadın velisinin izni olmadan evlenirse, onun evliliği ("nikah"ı) geçersizdir, onun evliliği geçersizdir, onun evliliği geçersizdir! Eğer (kadının velileri) anlaşmazlığa düşerlerse (="işteceru"), -Ebu Asım dedi ki, (İbn Cüreyc) bir defasında; "eğer (kadının velileri) anlaşmazlığa düşerlerse (="teşaceru) demiştir-, hükümdar (hakim, vali), velisi olmayanın velisidir. Şayet (bir erkek, velisiz yapılan, dolayısıyla geçersiz olan bir nikahla bir kadından) faydalanırsa (onunla cima ederse), artık mehir, helal edindiği kadınlık organı sebebiyle, bu (kadınındır!)" Ebu Asım dedi ki, (İbn Cüreyc) bu (Hadisi) bana yüzkırkaltı yılında yazdırmıştı

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2190

Son düzenleme:

tahsin33

New member
YETİM KIZIN EVLENDİRİLMESİ HAKKINDA

Bize Ebu Nuaym haber verip (dedi ki), bize Yunus b. Ebi İshak rivayet edip (dedi ki), bana Ebu Burde b. Ebi Musa, Ebu Musa'dan rivayet etti ki, O şöle demiş: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Yetim kıza, kendisinin (evlendirilmesi) hususunda danışılır. Eğer susarsa, izin vermiş demektir. Razı olmazsa, zorlanmaz."

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 12 Hadis no 2191

tahsin33

New member
HİÇ EVLENMEMİŞ KADINLA DUL KADINA DANIŞMA

Bize Ebu'l-Muğire haber verip (dedi ki), bize el-Evzai rivayet edip (dedi ki), bana Yahya, Ebu Seleme'den, (O da) Ebu Hüreyre'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Dul kadın, kendisine danışılmadıkça evlendirilmez, hiç evlenmemiş kadın da kendisinden izin istenmedikçe evlendirilmez. Onun izni ise, susmasıdır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 13 Hadis no 2192

tahsin33

New member

Bize Vehb b. Cerir haber verip (dedi ki), bize Hişam, Yahya'dan, (O da) Ebu Seleme'den (naklen) rivayet etti ki, Ebu Hüreyre O'na, Resulullah'tan (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) bu (yani bir önceki) 2192 nolu Hadisi rivayet etmiş.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 13 Hadis no 2193

tahsin33

New member

Bize Halid b. Mahled rivayet edip (dedi ki), bize Malik, Abdullah ibnu'l-Fadl'dan, (O) Nafi' b. Cubeyr b. Mut'im'den, (O da) İbn Abbas'tan (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Dul kadın, kendisini (evlendirmeye) velisinden daha layıktır. Hiç evlenmemiş (kadından) ise, kendisinin (evlendirilmesi) konusunda izin istenir. Onun izni, susmasıdır"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 13 Hadis no 2194

tahsin33

New member

Bize İshak b. İsa rivayet edip (dedi ki), bana Malik, kendisine sorduğum ilk şeyin (cevabı) olarak rivayet edip (dedi ki), bize Abdullah ibnu'1-Fadl, Nafi' b. Cübeyr'den, (O da) İbn Abbas'tan (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Hiç evlenmemiş kadından, (evlendirilmesi hususunda) izin istenir. İzni ise, susmasıdır!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 13 Hadis no 2195

tahsin33

New member

Bize Ubeydullah b. Abdilmecid haber verip (dedi ki), bana Ubeydullah b. Abdirrahman b. Mevheb rivayet edip (dedi ki), bize Nafı1 b. Cübeyr b. Mut'im, İbn Abbas'tan (naklen) haber verdi ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Dul kadın, (evlenmesi hususunda) işine velisinden daha fazla sahiptir. Hiç evlenmemiş kadından ise, kendisinin (evlendirilmesi) konusunda izin istenir. Onun susması, kabul etmesi demektir!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 13 Hadis no 2196

Enver Ýstek

metin mete
EVLENMEYE TEŞVİK

Bize Ebu Asım, İbn Cüreyc'den, (O) Ebu'l-Muğallis'ten, (O da) Ebu Necih'ten (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasulullah {Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuş: "Evlenmeye gücü yetip de evlenmeyen, bizden değildir!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2170

Selam ile,Bir soru sorsam kizarmisiniz?Bir cok Tarikat,cemaat Seyhi,ve bir cok taraftarlari evlenmiyorlar(Gücleri yetmediginden degil,pirlerinin evlenmediginden yani pirlerinin sünneti)bu onlar icinde gecerlimi?Kesinlikle bir ard niyetim yoktur!!!!

tahsin33

New member
metin mete,
Burada konu açanlar, yazanlar, okuyanlar içerisinde art niyetlilerin olacağını tahmin etmek bile istemiyorum
Bizim dinimizin kaynağı Allah CC gönderdiği kitap ve resulun uygulamalarıdır. Bahse konu iki hadis herkesi kapsar. Gereğini yapıp yapmamakta kişilerin hür iradesine kalmıştır.

tahsin33

New member
DUL KADINI, İSTEMEDİĞİ HALDE BABASI EVLENDİREBİLİR Mİ?

Saîd haber verdi ki; O, el-Kasım b. Muhammed'den işitmiş ki, Ensarlı Abdurrahman b. Yezid ile Mücemmi' b. Yezid O'na anlatmışlar ki, kendilerinden yani Ensardan, "Hizam" diye çağrılan bir adam bir kızını evlendirmiş de (kız), babasının (yaptığı) nikâhtan hoşlanmayıp Rasulullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gelmiş ve bu (nikâh meselesini) O'na anlatmış. Rasulullahda ondan babasının (yaptığı) nikâhı geri çevirmiş. Sonra o, Ebu Lubabe b. Ab-dilmunzir'le evlenmiş. Bu Hadisi haber verdikten) sonra Yahya bildirmiş ki, kendisine bu (kadının) dul olduğu (haberi) ulaşmış.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 14 Hadis no 2197

Enver Ýstek

metin mete
metin mete,
Burada konu açanlar, yazanlar, okuyanlar içerisinde art niyetlilerin olacağını tahmin etmek bile istemiyorum
Bizim dinimizin kaynağı Allah CC gönderdiği kitap ve resulun uygulamalarıdır. Bahse konu iki hadis herkesi kapsar. Gereğini yapıp yapmamakta kişilerin hür iradesine kalmıştır.

Lütfen alinmayin Tahsin33,belkide biliyorsunuz benim bu gibi konularda yazmam rahatsizlik verir.Cünki Kuran disi beyyineler sebebi ile.Bende bastan ard niyetim olmadigini bunu her hangi bir sekilde,size göre Resulün sünneti kabul edilen bir konuyu kacgündür sormayi düsündügümden hemen sordum ama yinede iste anlayiniz...

tahsin33

New member
DUL KADINI, İSTEMEDİĞİ HALDE BABASI EVLENDİREBİLİR Mİ?

Bize Halid b. Mahled haber verip (dedi ki), bize Malik, Abdurrahman ibnu'l-Kasım'dan, (O) babasından, (O da) Yezid'in oğulları Abdurrahman ile Mucemmi'den (naklen) rivayet etti ki, Hansa bint Hizam'ı, dul iken babası evlendirmiş. O da bundan hoşlanmayıp Rasulullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gelmiş, (Rasulullah) da nikâhını geri çevirmiş.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 14 Hadis no 2198

Üst Alt