Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Din ile bilim örtüşebilir mi?

Din ile bilim örtüşebilir mi?

• Evet, örtüşebilir?

Kullanılan: 1 100.0%
  • Hayır, örtüşemez?

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

kubus

New member
tabi ki dinimiz bilimle örtüşür kuran da bazı ayetler de bilimle ilgili ip uçları verilmiştir insanlar bu ip uçlarını daha yeni anlıyor.

rusen_alp

New member
Böyle düşünmek ezikliktir.
Bir kere soruyorum.Şu bilimle Allah'ı inkar cihetine sapan adamlar göz akılları ile bakmıyor mu? Peki bunlar senin gördüğün şeydeki harikaları göremiyor mu? Onlar onu tesadüfe, doğaya ,sebeplere vermiyor mu? İyide o zaman onlara neyi açıklıyorsun? Bak bu mucize bilime göre Allah'ın eseri, dediğinde sonuç ne olacak? Hiç ve hiç olmuş. Tesirsiz kalmış.

Bir soruya cevap vermek için soruyu sorandan üstün bir bilgiye sahip olmalısın. Onlar bilimde çok üstün hale gelmişler. Mesela Sen ise çok düşüksün. Bir konuyu çok iyi bilene o konuyu çok iyi bilmeyen,derleme ile toplama ile havaslama bir bilgi ile nasıl cevap verir. Seni önemser mi? Demek sen o adamı sustumak için daha büyük bir ilme sahip olmalısın ,oda Allah'ın başka ilmimlerini de bilmekle olur. O zaman bilimi havaslama bilsende onu ilzam edebilirsin.

Bilimi ilah yaparak Allah'tan uzaklaşmış adama sadece bilimle cevap verilmez. İlimle cevap verilir. Zira , onlar harika süsleme ve işçilikle yapılmış sanatlı bir elbiseye bakıp, o sanata ilah diyorlar. Sen onları o sanatı tarif etsen neye yarar. Sen sanatkarı tarif et. Yani terziyi. Onu göster. Vicdanı bütün bütün bozulmamışsa iskat olacaktır.

Muhabbetle

Kardeşim Duha'ya;

İslamiyet Cahiliye dini değildir, taassubu yasaklar, Kuran-ı Kerim de neden en çok namaz kıl, oruç tut, zina yapma değil de " DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ " geçer ???

Siz bilimden ne anlıyorsunuz onu anlamadım, ama anladığım kadarıyla bilimin ne olduğunu bilmiyorsunuz,eğer bilseydiniz , şu iki mesajınızda bilimle islamiyeti karşı karşıya getirmezdiniz.

İslam alemi ne zaman bilimin sahibi oldu, işte o zaman dünyaya hükümdar oldu,ne zaman bilimi terk edip cahiliye adetlerini döndü, işte o zamanda dünyanın kölesi oldu, sömürgesi oldu..

Biz müslümanların bilimle uğraşmasını isteriz, çünkü halka hizmet Hakk'a hizmettir, bugün tedavisi bilinmeyen çok sayıda hastalık vardır, bunların tedavisi mutlaka vardır, bunların bilinmesinde yarar var.

Siz bilimi reddedirseniz ve ondan korkarsınız, inancınıza ihanet etmiş olursunuz,çünkü bu dediklerinin söylediklerinizi sadece siz söylüyorsunuz dikkat edin! oysa ben söylediklerime sayısız delil getirebilirim, Bunu unutmayın! Biz burada bilim derken gerçek bilimden , bizim anladığımız şekilde bilimden bahsediyoruz.

rusen_alp

New member
Değerli kardeşim, bilim dine cevap veremez, din bilime cevap verir. Bir kere bilim başka bir şey ilim başka bir şeydir. Bilim parlak balonlardan ibarettir. Beş duyu ile algılananlardan ibarettir. Bilim görmediğine uzanamaz.Bilim Dünyanın imarını sağlar ,dünya hayatını tamir eder. Din ise hem dünya hem ahireti tamir eder. Bilimin eli dine ulaşamaz. Haddi değil...

Müslümanlar bilimle ihya olmuş değildir. İlimle ihya olmuştur. Farklı hem çok farklı şeyler.
Bu meseleyi biraz düşünmeni tavsiye ederim.
Muhabbetle

Duha kardeş ben de bunları düşünüyorum, aynı şeyler....sadece bilime cephe alamayız, bunu anlatmak istiyorum.

rusen_alp

New member
Mesela bir ateist bir doktor olsun, dindar bir hasat olsun.
Doktor hstanın hücrelerini inceliyor. Şu işe bak harika bir şey, diyor. Hastaa'da "Tabi Allah'ın sanatı", diyor. Doktor alayla "Ne Allah'ı. Bunlar tesadüf sonucu, doğa kanunlarının ve sebeplerin tesiri ile kendi kendine olmuş. Hasta kıt bilimsel bilgi ile doktoru asla Allah'a inandıramaz. Oysa , doktora bilim dürbününün camına din dürbünü takması lazım.
Şimdi düşünün o hasta "ata ot ite et verilir" diyerek bilimsel olarak o doktora Allah'ı ıspatlamay çalışsa nasıl rezil olup gider. Doktor onu hallaç pamuğu gibi atacaktır. O hücrenin oluşması için gerekli bütün doğa kanunlarını, sebepleri bildiğinden ve bunu kör şuursuz doğaya ve tesadüfe verdiğinden bilime cahil hasta gümler gider. Ta tutunamaz. Oysa akil ise o doğa kanunlarını, sebepleri keser Hilkati anlatır ve doktoru ikna eder. Zira, doktorun cahil olduğu kısım budur. İşte ata ot ite ot verilmez sözü şimdi tahakkuk etti.
Anladın?

Muhabbetle

Eşşeğe altın semer vurmuşlar yine eşek ,yine eşek...

Anladın?

yolunyolcusu

New member
"Ben ilmin şehriyim, Ali de onun kapısıdır" Hz.Muhammed

rusen_alp

New member
Bilime cephe almıyorum kardeşim. Bilime Allah için bakıyorum . Ben bilimi mana-i harfi ile görüyorum.

Muhabbetle

İşte bakın ne güzel söylemişsiniz, bilime mana-i harfi ile bakabilmek...
Karbon elementi hem elmasın hem de kömürün yapı taşıdır.Bilimde bazıları maddeye takılır, bazıları da manayı görür, biz manayı görenlerden yanayız.

rusen_alp

New member
Değerli kardeşim, ben bilime Allah'ı ıspatlamak için sadece bilim kullanılmaz iddia ediyorum. Bu iddiamı da ıspat etmeye çalışıyorum. Yoksa benim bilime bir sözüm yok. Ancak, bilimin eli kısadır, Allah'ı anlatmaya yetmez, diyorum.Yeter diyorsan sen bilirsin. Ben sadece burasını forum görüyorum. CEvap veriyorum. Başka bir derdim yok.
Muhabbetle

Bilim Allah'ı anlatmaya yeter diye bir laf söyleyebilir miyim ?Aslaa söylemem...onu anlamaya giden yol ,kalpten başlar.

Seygiyle

zalim09

New member
örtüşür elbet niye örtüşmesinki zaten öyle bir dinimiz varki tek kelimesi bile hiç bir şeyle çelişmiyor Rabbimiz en büyük delil olarak Yüce Kitabı göndermiş bize

zalim09

New member
Bo konuda Kainat Efendimiz(sav) 50 nasihatından birini hatıratmak istedim hakkınızı helal edin kardeşlerim bana:

İlim Öğrenmekteki Gayeniz Hakk’a Hizmet Olun

Ebû Hüreyre (r.a.)anlatıyor:[7]

Allah Resûlü (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Kim sadece Allah’ın rızası arzu edilmesi gereken bir ilmi sırf dünya amacı için öğrenirse kıyamet gününde cennetin kokusunu bile duyamaz.”

Ebû Davud

Sevgili gençler...

Bu hadis-i şerîfte genel ve dar anlam söz konusudur.

Dar anlamda hadisi şöyle anlayabiliriz:

Amacı insanlara hizmet ederek Allah katında sevap kazanmak olan belirli bir ilmi, sırf dünyevi maddi bir kazanç için öğrenen kimse hakkında söz çok açıktır. Allah kıyamet günü o insana cennetin kokusunu bile haram kılmıştır.

Günümüzde pek çok insanın yaptığı da budur. Kimi insanlar, bu görüşümüzde bize katılmasalar da, özellikle de Kur’an ticareti yapan insanlar böyledirler.

Sevgili gençler...

Genel anlamda ise hadisi şu şekilde anlamak mümkündür:

Sizler ilim öğrenme çağındasınız. İlim öğrenmek, sizi yakından ilgilendirmektedir. Çünkü sizler onun ehlisiniz ve ona layıksınız.

Hz. Peygamber (s.a.v.) öğrenmek istenilen ilmin, hem size hem de toplumunuza faydası dokunacak bir ilim olması yönünde öğütte bulunmaktadır. Böylece maddi ve manevi durumunuzu iyileştirir, kendinize saygın bir yaşamın kapılarını açarsınız. Bu ilim sayesinde hem câhil kimseler olmaktan kurtulursunuz hem de başkasına yük olmazsınız. Sanayi, ziraat, ticaret... vs. her alanda daha iyi bir toplumun kurulmasına da katkınız olur.

Ama ilminizi, insanları sömürmek ya da onlara tahakküm etmek için bir araç yapmayınız. Böyle yaparsanız, ilim temel dayanak noktalarını yitirir ve ilmin ahlâkî prensipleri ile bağdaşmayacak bir biçimde eğilip bükülür.

Sevgili gençler...

Hadisin genel anlamı çerçevesinde önemli bir noktaya da dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu nokta: İlmin bir gösteriş aracı yapılmamasıdır. Gösteriş için ilim öğrenmiş bir insan, kıyamet günü hesap için Allah’ın huzuruna getirilir. Kendisine:

–Öğrendiklerinle ne amel işledin? diye sorulur.

–Şöyle şöyle yaptım! diye cevap verir.

Ona:

–Hayır, sen âlim -ne bilgili- desinler diye ilim öğrendin! denir. Ardından bu riyakâr insanın yakalanması emredilir ve cehenneme atılır. Böylece cennetin kokusundan bile mahrum edilir.

Nefsin kötülüklerinden ve keyfi arzuların tuzaklarından Allah sizleri de beni de esirgesin.

Allah’ın selâmı üzerinize olsun...

yýldýz

New member
"Az yemek, Az uyumak, Az konuşmak." Dinimizin emirleri sanırım.

Araştırma sonucunu kaleme alan yazarlardan Hugo Aguilaniu, "Eğer bir hayvana, normal ihtiyacının yüzde 70’i kadar yem verirseniz, ömrü yüzde 20 ile 30 oranında uzuyor" diyor. Aguilaniu’ya göre sınırlı ve dengeli bir beslenmeyle insanın yaşam süresini 15-20 yıl kadar uzatmak mümkün.

:eek:

Üst Alt