Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

üstad Bediüzzaman

müttaki

New member
Ya şimdide kur'anın orjinal olmadığını değiştirildiğinimi ima ediyosunuz...pes yani artık pes

Kur'an'da çelişki olmamasına rağmen Kur'an'a hakim olamayanlar kendi çelişkilerini Kur'an ayetlerine yansıtmışlardır. Yoksa tefsir kitaplarında anlatılan surenin başına besmelenin başına besmelenin gelmemesinin sebebi ayetin başında "Kafirlerle karşılaştığınız zaman onları boyunlarından vurun" emrinin başına merhamet sıfatının gelmesi bu zavallıların yorumuna göre mutabık düşmemektedir. Bu mantığa göre hiçbir hayvanın da kesilmemesi ve onlardan faydalanılmaması gerekir. Zira onlara eziyet vermek merhametle çelişmektedir. Bu Kur'anî olmayan safsataları biz kabul etmiyoruz.

bu cevap sizi tatmin etmediyse maaleesef sizi tatmin edecek başka yanıt yoktur.

Aysegul

New member
Bismillahirrahmanirrahim Neml Suresinin bir ayetidir kardeşim.

113 surenin başına gerçekte konmamış olsada ayet olduğu için konulmasında bir sakınca yoktur. Ki Besmele İmam-ı Şafinin kavli ile 114 kez nazil olmuş tek bir ayettir.

Tevbe Suresi ise Allah'ın dinine savaş açanlara savaş açılmasını ve onlarla mücadeleyi farz kıldığı için başında zihinlere dalalet vermemesi için konulmamıştır. Zira, Besmeledeki Rahman ve Rahim isimleri Allah'ın Cemali yani güzelliğini gösteren isimlerdir,esirgeme, koruma,şefkat ,merhamet, affetme ve bağışlama gibi anlamları olduğu için ve Tevbe Suresi ekser olarak Kafirleri tehdit ettiğinden onlarada merhamet, şefkat ve esirgeme mümkün olmadığından başında zikredilmez. Olsa olsa o surenin başında Allah'ın Kahhar ve Cebbar ,Müntakim gibi Celali isimler zikredilir.

Ayşegül Kardeşim , işte Allah'ı tanımayan Celali ve Cemali isimleri arasındaki farkları ve her bir Cemali ve Celali isimlerin fonksiyonunu bilmiyenler kalkmış Kur'ancılık taslıyorlar.

Takma kafana ;)
Muhabbetle

Allah C.C. razı olsun...Diğerlerine diyecek laf bulamıyorum...Cevap verdikçe daha kötüye gidiyor...

TAYFUR

Mesajlari Onaylanacak
Al Sana sahih hadisiniz; tasdik mi edeceksin...?

Al Sana sahih hadisiniz; tasdik mi edeceksin...?

53- Ebû Seleme’nin yaptığı diğer bir rivayette şöyle gelmiştir: “Hz. Aişe (radıyallahu anhâ)’nin yanına girmiştim. Yanımda Hz. Aişe’nin süt kardeşi vardı. Kendisine, Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)’ın cenâbetten nasıl yıkandığını sorduk. Bir sa’ miktarında bir kap getirtti ve onunla yıkandı. Aişe ile aramızda bir perde vardı. (Yıkanırken) üzerine üç kere su döktü ve dedi ki: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın zevceleri, saçları kulak memesi civarında olması için saçlarının başlarını alırlardı.” (K.S. 3760 C.10 S.542 Akçağ-1990, alıntıları; Buhari, Gusl 2, Müslim Hayz 41,42, (319-320); Muvatta, Tahâret 68, (1,44,45); Ebu Dâvud, Tahâret 97, (238); Nesâi, Tahâret 144, (1,127) )

İddia ettiklerine göre, bir tanesi ki kim olduğu belli değil, iki kişi Aişe’ye giderek Peygamberin cünüplükten nasıl yıkandığı konusunda soru sormuşlar. Güya, Aişe yıkanarak onlara öğretide bulunmuş. Arada perde vardı demeleri ise lafı dallandırmalarından başka bir şey değildir. Zira yıkanan görünmeyecekse, yıkanmak suretiyle tarifte bulunmanın bir manası yoktur. Görünmesi halinde yıkanarak tarifte bulunması mümkün olur. Nitekim, başına üç kere su döktü demeleri ve saçın kısalığından bahsetmeleri bunu ima etmek içindir. Olay iddiaları sırf başa su dökülmesi olayı da değildir, zira cenâbetten yıkanmada bütün vücudun yıkanması söz konusu olduğundan asıl anlatmak istedikleri, Aişe’nin bu yıkanmayı tatbiki olarak gösterdiğidir. Aişe’ki, müminlerin annesidir. Ona yapılmış bir iftira bütün müminleri derinden yaralar. Yıkanma merak ediliyorsa, neden gidip kendisinden bayan sahabeler sormadı da, erkek sahabeler gidip sorsun. Kaldı ki yıkanmayı bir çocuk bile anlaya bilirken, Aişe yıkanmayı niçin tatbiki olarak erkeklerin önünde göstersin ki? Kaldı ki, belli bir yaştan sonra, İslam dinine göre çocuklar dahi öz anne babalarını çıplak olarak göremezler. Bu konuda daha birçok şey yazılabilir. Fakat konu üzücü olup uzatmak istemiyorum. Zira hakaret kastıyla bu rivayeti uydurdukları çok açıktır.

FEREÇ hüdür ( Kütüb-i sittenin Kur'ana arzı)

reyyan

New member
Büyük kafalar fikirleri, orta kafalar hadiseleri, küçük kafalar da kişileri konuşur.
saidi nursiiiiii

müttaki

New member
ilginçliğe bak büyük kafa pek bulamıyorum.herkes ezbere konuşuyor burda.
doğru dürüst beyninden tek bir kelime ekleyen yok. vahim bir durum.. çaresi ne bu hastalığın?

TAYFUR

Mesajlari Onaylanacak
Büyük kafalar fikirleri, orta kafalar hadiseleri, küçük kafalar da kişileri konuşur.
saidi nursiiiiii

Şualar, Birinci Şua, Yirmi dördüncü Ayet ve Ayetler, Üçüncü Nokta, c. I, s. 842:

“Kur’an’ın gizli hakikatleri Risale-i Nur ile birlikte bize iniyor!! Tenzil’ül-Kitab cümlesinin sarih bir manası asrı saadette vahiy suretiyle Kitab-ı Mübîn'in nüzulü olduğu gibi, manayı işarîsiyle de, her asırda o Kitabı Mübin'in mertebe-i arşiyesinden ve mu'cize-i maneviyesinden feyz ve ilham tarîkıyla onun gizli hakikatları ve hakikatlarının bürhanları iniyor, nüzul ediyor...”

Üstadınız onun için mi burda peygamberlik iddiasında bulunuyor?

Evet haklısınız. Büyük bir deccal olduğu bu fikirlerinden anlaşılıyor.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Şualar, Birinci Şua, Yirmi dördüncü Ayet ve Ayetler, Üçüncü Nokta, c. I, s. 842:

“Kur’an’ın gizli hakikatleri Risale-i Nur ile birlikte bize iniyor!! Tenzil’ül-Kitab cümlesinin sarih bir manası asrı saadette vahiy suretiyle Kitab-ı Mübîn'in nüzulü olduğu gibi, manayı işarîsiyle de, her asırda o Kitabı Mübin'in mertebe-i arşiyesinden ve mu'cize-i maneviyesinden feyz ve ilham tarîkıyla onun gizli hakikatları ve hakikatlarının bürhanları iniyor, nüzul ediyor...”

Evet haklısınız. Büyük bir deccal olduğu bu fikirlerinden anlaşılıyor.

bak kardesim hangi sifatinla yorumunla bu yorumu getiriyorsun seni edebe davet ediyorum burada insanlara bu yakistirmalari yapamazsin bediüzzaman böyle bir karalamayi hak edecek hicbir yazisi yoktur bu yazisida yine ne kadar cok kurani en üst mertebeye cikarip risale-i nurlarin onun feyzinden geldigini söylüyor burda peygamberlik gibi bir iddia gösterirmisin olmayan iddialardan sizi tenzih ederim varsa deliliniz dogru aciklayin yoksa susun

Tuvare

New member
saidi nursiiiiii

Reyyan kardeşim.

eğer küçük kafalar kişileri konuşur ise bu konunun burada ne işi var? çünkü konu bir kişi üzerine. bunun da ötesinde bu konuya yorum yazan kardeşlerimiz de bu sözünüzden sonra ne düşünürler?
lütfen biraz dikkat ediniz..

selam ve dua ile...

CCCCCC

New member
:) gördüğüm kadarıyla bayağı tartışılmış.Üstad Hz. tanımak isteyen istihare yapabilir.Ben güzellikle anlattım.Siz devamını tartışarak getiriyorsunuz.Üstadı en iyi tanıyanlar ancak talebeleri olur tabi dünyadan bahsediyorum.Onu en iyi tanıyan ALLAH C.C. dır.Maneviyatına güvenen varsa istihare kılsın çünkü ALLAH C.C. a sormuş oluyorsunuz istihare namazı ile.

CCCCCC

New member
Değerli kardeşim, Rüya ile amel edilmez.Bence rüyalarla amel edin demiyorum.İstihare namazını basite almak yakışmıyor,bir evliya istihare namazı İLE evlemiştir ve rüyasında Hz. Ali r.a dan izin alarak ALLAH C.C A DANIŞMA İŞİDİR.BÖYLE BASİTE ALMAYIN.

reyyan

New member
saidi nursiiiiii yine diyorum

CCCCCC

New member
Evet şimdiki dediğine katılıyorum.Fakat anlamayan insanlara başka gösterecek yolum kalmadı :)

radikal

New member

Ey fikri sapıklığında ısrarcı olan anlayış garabeti! Burada iddianın ne olduğunu anlayacak kapasite varmı acaba sende! Var ise yemin ederek söylüyorumki ben ümmi kere ümmiyim. Azıcık izan lütfen azıcıkda akıl! Burada anlatılmak istenen "bürhan" nedir ? Varmı bir fikrin. ne kadar basit bir düşünce bu! Senin düşündüğün küfrü; senin muhteviyatının zerrelerine kadar hakim olabilecek bir ilim ile senin yüzüne sayabilecek derecede bir alim göremeyecek kadar acz mi? hadi canım sende! Ömrü hayatını Kur'an ilmi ile an be an geçiren bir insan, sırf senin gibi cahil cühela takımı anlasında avamlıktan kurtulsun amacı ile yazılmış risaleleri Kur'an'dan üstün görecek, öylemi ? Ve bu insanın etrafında her zaman bulunan alimlerde buna göz yumacak, öylemi ? Bu ne kin bu ne hırstır bu ne aymazlıktır be. İnsaf yahu! Bir alim sizsiniz öyle değilmi. Hadi be ordan zerzavat!

CCCCCC

New member
bÖYLE tepkiler alacağız diye Üstadı R.A anmayacağız olmaz kesinlikle katılmıyorum.100 kişi Üstadı sevecekse 1 kişinin nefret etmesine tercih ederim.O yüz kişidende mahrum olup 1 kişi nefret etmeye devam edecektir bu ise %101 kayıptır.

radikal

New member
Her hakkı söylemek üzerine hakk'tır, her hakkı her yerde söylemek üzerine hakk değildir.

Muhabbetle kaynayan yüreğine anlayışla yaklaşıyorum. Yukarıda verdiğim Üstad'ın (k.s.) sözüne, seninde aynı hassasiyetle yaklaşmanı rica ediyorum.
Selametle.

khan19556

New member
s.a arkadaslar.yazilariniz bilgileriniz icin Allah razi olsun ama.ben yine rica ediyorum biraz sade dilde yazib anlatsaniz? cunki bu foruma bitek turkler degil benim gibi azerilerde katila biliyor.turkcem her ne kadar iyi olsada yazilarini tam anlamiyla derk edemiyorum.lutfen bu bi elestiri degil.sadece rica.yazilari sade dille yazin ki baska milletlerden olan insanlarda anlaya bilsin.selam ve dua ile

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili gulya kardeşim. Birşeyler anlamak, öğrenmek ve onu hayatına kılavuz etmek istiyorsan Kuran okumanı tavsiye ederim. Anlaşılmaz kitaplarla uğraşıp vaktini ve ömrünü heba etmeyesin.

Vatandaş bilmem kimlerin kitaplarını kutsallaştıra dursun. Biz Kendi hayatımızı inşa edecek olan vahye (KUR'ANA) bakalım yeter.

Şu kutsallığını tartışıp durdukları kitapların çoğu uyurken okunacak ve asla anlaşılamayacak ninni masallarıdır.

Cevabü'l-ahmak es-sükût" kaidesince, böylelere karşı cevap sükûttur.

CCCCCC

New member
Her hakkı söylemek üzerine hakk'tır, her hakkı her yerde söylemek üzerine hakk değildir.

Muhabbetle kaynayan yüreğine anlayışla yaklaşıyorum. Yukarıda verdiğim Üstad'ın (k.s.) sözüne, seninde aynı hassasiyetle yaklaşmanı rica ediyorum.
Selametle.

eY kardeşim Her hakkı her yerde söylemek hakk değildir kimin sözüdür.Ben kişilerin değil ALLAH C.C ın ve Rasulün kelimelerini dikkate alırım.Bu söz kime aittir.Eğer bilmiyorsanız şeytan aldatmacasıdır.

khan19556

New member

eY kardeşim Her hakkı her yerde söylemek hakk değildir kimin sözüdür.Ben kişilerin değil ALLAH C.C ın ve Rasulün kelimelerini dikkate alırım.Bu söz kime aittir.Eğer bilmiyorsanız şeytan aldatmacasıdır.

Senin üzerine haktır ki, her söylediğin hak olsun. Fakat her hakkı söylemeye senin hakkın yoktur. Her dediğin doğru olmalı; fakat her doğruyu demek doğru değildir. Zira senin gibi niyeti hâlis olmayan bir adam, nasihati bazan damara dokundurur, aksülâmel (ters etki) yapar.

Bediüzzaman Said Nursi (R.A.)

Sizi edebe davet ederim....

Üst Alt