Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Risale-i Nur ve bunun gibi Kitaplar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

g_smile

New member
Selamunaleyküm, agabeyler, ablalar,
benim bu konuda bilgilenmek istedigim sundan geliyorki, ben cevremi izledigim vakit, degisik degisik kitaplar kuran seviyesine cikarilmaya calisildigindan dolayidir.
Bir temsil vereyim (Insallah kimseye hakaret etmem):
Gecen bir davet icabiyla bir "Nurcular" adinda bildigimiz bir toplumun yemegine gitmistim, bildiginiz gibi bu kardeslerde bazi baskalari gibi,beduzammanin kitaplarini ve helede Rizalei nuru (insallah yazilarimda yanlis yoktur :)) cok ama cok abartiyorlar (bence!!!). Bize anlatilan bir olay:
Günün birinde cok iciki icen ve haram isleyen adamin kapisina "Nurcular" (Hakkinizi helal edin,baska nasil tanitabilirim diye bilemedigimden bu isimi veriyorum) gelmis ve adami hidayete cagirip o rizalei nur u vermip gitmisler. Ve adam günün birinde yaptiklarindan pisman olup,tövbeye karar vermis,bu kitaplari eline almis ama malesef birsey anlamamis,bir CEVIZ AGACININ ??? altina gecip yine bir anlamaya calismis ve O AN BIR rizali nurun RUHU GELMIS (rizalei nurun ruhu????) ve buna herseyi anlatmis.(Ve adam herseyi anlayip hidayete glemis yani...)
Yani kardeslerim orada oturan gecekten hepsi 30 gecmis insanlardi...
Hemde kurani aciklayan bir kitap niye anlasilmiyor,sayet kurani acikliyorsa, kurani anlamayanlar onu okur ve anlarlar, öyle degilmi...
Birde kuran bizim icin anlasilmayan bir kitap olacaktiysa, niye allah bize onu verdi,(ve ben gercekten cok gencim ve be böylelikle bilgim cok az, ama buna ragmen kurani baya iyi anliyorum, AMA EKLEMEM GEREKEN : bilgim daha da cok olsa kurandan daha cok lezzet alirdim bunada kanaatim var.
kardeslerim bana az bu sorunlarimda az aciklik verirseniz sevinirim...
sizlerin hepinizden allah (c.c) razi olusun insallah

the okuz

New member
kardeş nurcular dediğin kesimi ben de bilirim dediğin kadar vardırlar...neredeyse gizli şirke bulaşmış haldeler...ve etrafımdaki birçok insan bu nurcu evlerine gidiyor ve ben onlara bu evlerde "Kur'an okunuyor mu?" diye sorduğumda genelde aldığım cevap negatif oluyor...bu da onların ne derece Kur'an'a sadık olduğunu gösterir...

Enes S.

New member
the okuz' Alıntı:
kardeş nurcular dediğin kesimi ben de bilirim dediğin kadar vardırlar...neredeyse gizli şirke bulaşmış haldeler...ve etrafımdaki birçok insan bu nurcu evlerine gidiyor ve ben onlara bu evlerde "Kur'an okunuyor mu?" diye sorduğumda genelde aldığım cevap negatif oluyor...bu da onların ne derece Kur'an'a sadık olduğunu gösterir...

Bende sana katılıyorum. Artı olarak, İslami Cihad konusunu da kavrayamışlardır genellikle.

Aysegul

New member
Ama ben hiçbirinizle aynı fikirde değilim nurculuk bir tarikat değil...Bir cemaattir...Ve ben onların yapmış olduğu o sohbetlere katıldım hemde 2 kere ikiside farklı tanıdığım insanlar vasıtasıyla oldu yani gittiğim iki topluluk farklı yerlerdi...Ve inanırmısınız inanılmaz haz duydum...Kur'an okunmuyor diyorsunuz...:)...Ya arkadaşlar nerden duyarsınız hiç anlamam...Ben kesinlikle nurcu değilim..Hiç bir yere bağlı değilim onu belirteyim bir kere ...o sohbetlerden istifade etmek için gittim...Yasin,Amme,Duhan ve daha başka sureleri sırayla okudular ve insanlar sırayla takip etti...Risale-i nur'u okundu sohbetler yapıldı..tesbih namazı kılındı...Yani bence kesinlikle karalama yapmayalım...

He bu konuyu açan arkadaşımız risalei nur anlaşılmıyor diyor risale-i nur 1900 lü yıllardan itibaren yazılmaya başlandı bediüzzaman hzleri (ne kadar çok andım kendisini bugün hayır olsun inşallah) 1960 lı yıllarda vefat etti...Atatürk'ün gençliğe hitabesinde bile anlaşılması güç kelimeler var...yani o zamanın türkçesiyle yazılmış o yüzden anlamak biraz zor oluyor...Kur'anı kerimi daha iyi anlamak için okunmaı gerekir diye düşünüyorum...Ya bi besmelenin anlamını bile sayfalarca yazmış bir zat...Lütfen rica ediyorum bilmediğimiz konularda konuşmayalım

Enes S.

New member
Çok mu kırıcı olacağım biliyorum ama Nurcular, hayatı gerçekleriyle görememiş, o'nu toz pembe sanan ve bu görüşlerini İslam'a yansıtırlar. Nurcu değilim, olmakta istemem asla!

Aysegul

New member
Ben genelleme yapılmasına karşıyım...Bir dersanenin kuruculuğunu yapan grup var onların yapmış olduğu bir çok saçmalığı bende duyuyorum...Ama bediüzzamanın yazmış olduğu risalelerin insanlığa çok yararlı olduğunu düşünüyorum...Ayrıca kur'an tefsiri niteliğinde olduğu için saygı gösterilmesi gerekir!

ercan1980

Üyeliði durduruldu
Web sitesi
www.kurandini.net.tc
Aysegul' Alıntı:
Ben genelleme yapılmasına karşıyım...Bir dersanenin kuruculuğunu yapan grup var onların yapmış olduğu bir çok saçmalığı bende duyuyorum...Ama bediüzzamanın yazmış olduğu risalelerin insanlığa çok yararlı olduğunu düşünüyorum...Ayrıca kur'an tefsiri niteliğinde olduğu için saygı gösterilmesi gerekir!

Tefsir yorumdur. Rezale-i Nur, Saidi Kürdi'nin yorumlarıdır. Salt Kuran'a ters birçok (faul) açıklaması var. Halkı karanlığa sürükleyen mezhep dininin ateşli savunucusudur! Onu ve izleyicileri olan kör mukallitleri şiddetle kınıyorum. Birçok müslümanı böldüler! Yazıklar olsun! :mad:

http://www.hemenpaylas.com/download/922797/erreddualerresail.rar.html

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
g_smile' Alıntı:
benim bu konuda bilgilenmek istedigim sundan geliyorki, ben cevremi izledigim vakit, degisik degisik kitaplar kuran seviyesine cikarilmaya calisildigindan dolayidir.
Gecen bir davet icabiyla bir "Nurcular" adinda bildigimiz bir toplumun yemegine gitmistim, bildiginiz gibi bu kardeslerde bazi baskalari gibi,beduzammanin kitaplarini ve helede Rizalei nuru (insallah yazilarimda yanlis yoktur :)) cok ama cok abartiyorlar (bence!!!). Bize anlatilan bir olay:
Günün birinde cok iciki icen ve haram isleyen adamin kapisina "Nurcular" (Hakkinizi helal edin,baska nasil tanitabilirim diye bilemedigimden bu isimi veriyorum) gelmis ve adami hidayete cagirip o rizalei nur u vermip gitmisler. Ve adam günün birinde yaptiklarindan pisman olup,tövbeye karar vermis,bu kitaplari eline almis ama malesef birsey anlamamis,bir CEVIZ AGACININ ??? altina gecip yine bir anlamaya calismis ve O AN BIR rizali nurun RUHU GELMIS (rizalei nurun ruhu????) ve buna herseyi anlatmis.(Ve adam herseyi anlayip hidayete glemis yani...)
Hemde kurani aciklayan bir kitap niye anlasilmiyor,sayet kurani acikliyorsa, kurani anlamayanlar onu okur ve anlarlar, öyle degilmi...
Birde kuran bizim icin anlasilmayan bir kitap olacaktiysa, niye allah bize onu verdi,(ve ben gercekten cok gencim ve be böylelikle bilgim cok az, ama buna ragmen kurani baya iyi anliyorum, AMA EKLEMEM GEREKEN : bilgim daha da cok olsa kurandan daha cok lezzet alirdim bunada kanaatim var.
risale-i nur anlaşılmıyor dğeil, risale-i nuruda derdki avam dahi nasiplenir, lakin dili ağır olduğu için anlaşılmakta zorlanıyor şayet isterseniz benim bizzat yaptığım bir çalışmayı size yolluyabilirm günümüz türkçesiyle risale dilerseniz bir kısmını yollıyabilirm. okursunuz. şöyle söyim kuran ı anlıyamazsındemiyoruz ama anlıaybilmen için ilim alman gerekiyor, tıpkı bir matematik ilmi veriliş lakin onu anlıyabilmen için eğitimini alman gerekiyor gibi yada bir ıp eğitimi veirlniş onu anlıyailmen için bir eğitim alamn gerekiyor böylelikle herkes bir öğretmen ediniyor bu basit iş dğeil böylelikle kişi içinde bulunan kibiri öldürüyor, benlikten kurtulup bize mazahr oluyor, hikmetlerinden biri dbudur her devride kuranı anlatabilicek bir ulul emri bulunur ehliyet sahibi vardır . buda içimizde kibiri öldürmek için onu dinlemeliyiz aksi halde enaniyet duygusu içinde boğuluruz. sanırım anlatabildim...

e.ulutas

New member
the okuz' Alıntı:

Kardeş bende o hizmet insanların evlerine gidiyorum fakat hiçbir yanlışlarını görmedim (kişiler şahsi hatalar yapabilir fakat hizmetlerin, cemaatlerinin yanlış bir düşüncesi yok tamamen Allah rızası için talebelere hizmet ediyorlar vb.)
Aman dikkat iftira çukuruna düşmeyelim.
Ayrıca "nurcu" tabirini onlar kullanmıyorlar kendilerine nurcu denmesinden de hoşlanmıyorlar. Nurcu, ....cu filan değiliz. İllaki bir cı-cu ekleyecekseniz.
"Biz Muhammedçiyiz diyorlar.

En iyi Allah ve resulü bilir.

ercan1980

Üyeliði durduruldu
Web sitesi
www.kurandini.net.tc
e.ulutas' Alıntı:
Nurcu, ....cu filan değiliz. İllaki bir cı-cu ekleyecekseniz.
"Biz Muhammedçiyiz diyorlar.
Allah'ım sen o cahiller yüzünden bizi helak mi edeceksin? Bu senin düzenlediğin bir sınav olmalı! Rabbim onları da hidayetine erdir!

imran268

New member
g_smile' Alıntı:

selam

arkadaş bu nurculardan burda yğınla var. vet biraz abartırlar. ama Risale i nur gerçektende değerli bir kitaptır ona laf yok. ama onu kullanan birileri var. baksana millet kurana laf atıyor. risalai nurdan mı korkacaklar. ama sen dinleme bu kafirleri. risalai nur külliyuatının eşi yoktur. onun böyle kullanır lar ki milletin ağzına sakız olsun. yoooooooooo yanlış..

kalın sağlıcakal 268

Aysegul

New member
ercan1980' Alıntı:
Allah'ım sen o cahiller yüzünden bizi helak mi edeceksin? Bu senin düzenlediğin bir sınav olmalı! Rabbim onları da hidayetine erdir!

Allahım aynı dua onun için geçerli olsun amiiiiiiin

the okuz

New member
ya zaten ben kesinlikle risale-i nur'a ve said nursi'ye bir hakkaretvari birşey demedim. ve zaten risale-i nur'un günümüz türkçesine uyarlanmış versiyonları da cemaatin dışındaki insanlar tarafından yapılmıştır. çünkü cemaat bu olaya şiddetle karşı çıkmakta ve böyle yapanları da cemaatten dışlamaktadır...
ve ben nurcular hakkında birşey duymadım ben de bizzat onların arasındayım...ama sizin de bildiğiniz gibi bu cemaat ikiye bölünmüş: said nursi'ye sadık kalanlar, f. gülen denen ajanefendi'nin peşinden gidenler...zaten said nursi'ye sadık kalanlara hiçbirşey demeye hakkım olamaz, ama diğer kesimin hali içler acısı...

imran268

New member
risale i nur kadar
insana bilgi veren(kuran hariç) başka kaynak varmı................

kalın sağlıcakla 268

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
the okuz' Alıntı:
ve ben nurcular hakkında birşey duymadım ben de bizzat onların arasındayım...ama sizin de bildiğiniz gibi bu cemaat ikiye bölünmüş: said nursi'ye sadık kalanlar, f. gülen denen ajanefendi'nin peşinden gidenler...zaten said nursi'ye sadık kalanlara hiçbirşey demeye hakkım olamaz, ama diğer kesimin hali içler acısı...

belliki ya okuyucu grubundansın yada asya vakfının gittiği sahip olduğu druptansın, nu cemati sadec 2 ye değil bir çok kola ayrıldı said nursi hz.lerinim vefatı ile, hocaefendi kolu, okuyucular kolu, yazıcılar kolu, asya vakfı kolu, şimdilik sadece bu kadarı ile görüşmüşlüğümüz oldu, sizinide madem aynı topluluk üzeirnesiniz kakıp sizinle davasaını aynı yapan bi rbaşka kol için böyle asılsız söz sarfetmeniz yersiz, bunun sbebi şudurki siz cemaatin alt kademsindesiniz bu sölzeri sarfederken , cemaatin ileri gelenleri birbirleri ile güzel bi rmuhabbet içerisindeler, ne varki tartışmalar ve söz atımı hep cemaatlerin talebeler kesiminde oluyor hepsinin gayesi risal-i nurun içinde barıcrıdığı hakikatleri algılamak ve hakikatlerin çerçevesinde hakka layığıyla kul olmak , hiçbiri diğerinden farklı değil, birbirinden farklı gibi göstermekte anlamsız. çünkü hepsinin muhabbetinde bulunduk ve dinledik, farklı bir yol değiller, büyük abilerin bu konu hakkındaki yazılırını okuyun, size tavsiyem ozaman nur cemaatinin bütün kollarına aynı gözle bakarsınız, Allah , rızası için çalışanların yar ve yardımcısı olsun inşallah...

Enes S.

New member
Ateizm sitesinde gördüm biri yazmış ki; "Kuran'ı bizim dışımızda kimse okumuyor artık yüzüne tükürecek adamda kalmadı Kuran'ın. Müslümanların en çok okudukları kitaplar Risale-i Nur, Kuran'ın Şifresi, Mihr'in son kitabı gibi şeyler" yazmış.

Aslında pek de haksız sayılmaz, Kuran yeterince açık, hidayete ermek istiyorsanız o'nu anlamada Allah(c.c) yardımcı olur. Benim tarikatımda, cemaatimde Kuran'dır.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
risale-i nuru kurandan dislayan farki ne anlamadim böyle bir asirda böyle kitaplar olmasaydi senin gibi insanlarin sorulariyla ufak deccaller ortaya cikacakti allah o insandan razi olsun kuranin rehberliginde bize gecesini gündüzüne katip böyle kitaplar yazdigi icin,sükürler olsunki böyle kitaplari okuyupta su asirda esfel-i safilinden asgi seviyeye dusmedigimize...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt