Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an Anlaşılır Bir Kitaptır!

Abd

New member
chamdali' Alıntı:
Değerli Abd, inan ne demek istediğini anlayamadım. Kusura bakma!..

Selamlar!

okuuğunu anlayamayacak durumdaysan yapacak bişeyim yoktur soru gayet açık.

ikincisi rabbin fil sahiplerine neden böyle yaptıki ben bunu bilip ibret alıyım. ikincisi ALlah savaşmak haram diyor şu aylarda bende senden bu ayları bana kuranda göster diyorum. hala anlamadıysan sen nasıl kuranı anlama iddasındasın anlamıyorum.

chamdali

New member
Abd' Alıntı:
okuuğunu anlayamayacak durumdaysan yapacak bişeyim yoktur soru gayet açık.
ikincisi rabbin fil sahiplerine neden böyle yaptıki ben bunu bilip ibret alıyım. ikincisi ALlah savaşmak haram diyor şu aylarda bende senden bu ayları bana kuranda göster diyorum. hala anlamadıysan sen nasıl kuranı anlama iddasındasın anlamıyorum.

Abd arkadaşım anlayamadığımı söylediğim şey aşağıdaki cümlendi. Haram aylar ile ilgili sorun için böyle bir şey söylemedim. Aksine soruna karşılık ilk yazımdan alıntı yaptım (ikinci sayfada). Herhalde görmedin.

Abd' Alıntı:
Ve bunu ancak üstün akıllılar anlar
neymiş herkesin anlayamayacağı yerlerde varmış.

chamdali' Alıntı:
Değerli Abd, inan ne demek istediğini anlayamadım. Kusura bakma!..

Ayrıca haram aylar ile ilgili bana soru sorman beni yanlış anladığını gösteriyor. Kur'an ansiklopedi kitabı değildir. Her konuda Kur'an'da bilgi bulunmaz. Kur'an rehberlik eden bir kitaptır. Ölçü verir.

Haram aylar ilk defa Kur'an'ın bahsettiği bir olgu değildir. Kur'an'ın hitap ettiği toplumun örfünde zaten vardır.

Tekrar ve altını çizerek ifade etmem gerekirse Kur'an her tür bilgiyi içinde barındıran bir kitap değildir. İnsana hidayeti için gerekli olan bilgileri barındırır. Bu konuda rehberlik eder.

Selamlar!

Abd

New member
chamdali' Alıntı:
Abd arkadaşım anlayamadığımı söylediğim şey aşağıdaki cümlendi. Haram aylar ile ilgili sorun için böyle bir şey söylemedim. Aksine soruna karşılık ilk yazımdan alıntı yaptım (ikinci sayfada). Herhalde görmedin.

Ayrıca haram aylar ile ilgili bana soru sorman beni yanlış anladığını gösteriyor. Kur'an ansiklopedi kitabı değildir. Her konuda Kur'an'da bilgi bulunmaz. Kur'an rehberlik eden bir kitaptır. Ölçü verir.

Haram aylar ilk defa Kur'an'ın bahsettiği bir olgu değildir. Kur'an'ın hitap ettiği toplumun örfünde zaten vardır.

Tekrar ve altını çizerek ifade etmem gerekirse Kur'an her tür bilgiyi içinde barındıran bir kitap değildir. İnsana hidayeti için gerekli olan bilgileri barındırır. Bu konuda rehberlik eder.

Selamlar!

kardeşim size göre hiçbirşey eksik değil bu kitapta o zaman böyle önemli bir konuda bulunmalı. ben ne biliyim geleneklerin hadislerin doğru geldiğini değilmi? (biraz empati bazan iyi oluyor:))

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Abd' Alıntı:
kardeşim size göre hiçbirşey eksik değil bu kitapta o zaman böyle önemli bir konuda bulunmalı. ben ne biliyim geleneklerin hadislerin doğru geldiğini değilmi? (biraz empati bazan iyi oluyor:))

En'am Suresi 38 Yeryüzünde debelenen hiçbir canlı, iki kanadıyla uçan hiçbir kuş istisna olmamak üzere hepsi sizin gibi ümmetlerdir. Biz bu Kitap'ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. Onlar, sonunda Rableri önünde haşredilirler.

Sevgli dost, Kur'anda hiçbirşeyin eksik olmadığı bilgisi bize değil, O kitabın sahibine aittir. Yukarıdaki ayeti okursanız bunu iyi anlarsınız.. dualarımla

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
En'am Suresi 38 Yeryüzünde debelenen hiçbir canlı, iki kanadıyla uçan hiçbir kuş istisna olmamak üzere hepsi sizin gibi ümmetlerdir. Biz bu Kitap'ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. Onlar, sonunda Rableri önünde haşredilirler.

Sevgli dost, Kur'anda hiçbirşeyin eksik olmadığı bilgisi bize değil, O kitabın sahibine aittir. Yukarıdaki ayeti okursanız bunu iyi anlarsınız.. dualarımla

Bizde zaten kur'anı kerimi reddetmiyoruz Abd kardeşim reddetmiyor...Kur'anı okuyoruz...Ama derin manasını başka kitapların yardımıyla öğreniyoruz...o kitaplar bize geçmişten bilgi veriyor...

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
Bizde zaten kur'anı kerimi reddetmiyoruz Abd kardeşim reddetmiyor...Kur'anı okuyoruz...Ama derin manasını başka kitapların yardımıyla öğreniyoruz...o kitaplar bize geçmişten bilgi veriyor...

Konu, Kur'anda eksik veya fazla var mı meselesiydi, sizin bahsettiğiniz manada bir yorum değildi, yine de teşekkürler.. dualarımla

Abd

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:

ben sana şu meyvayı yemeyeceksin diyorum ama sana o meyvanın adını vermiyorum. bu bir eksiklik değilmi? (eğer dinde sadece kurana uyulur sünnet diye birşey yoktur diyorsanız kuranın bu eksikliği karşılıyor olması gerekir).

kuran biz hiçbirşeyi eksik bırakmadık. diyorda eksklikten kastı ne acaba? ortada böyle bir belirsizlik varsa ve bu hadislerle anlaşılıyorsa demekki sizin sadece kuran düşüncenizde bir sakatlık var.

chamdali

New member
Abd' Alıntı:

Sevgili Abd,

Bu başlığın konusu Kur'an'ın anlaşılırlığı ile ilgili.

Tekrar ifade etmem gerekirse, Kur'an'da hiçbir şey eksik değil demek eksik bir ifade olur. Doğrusu şu: Kur'an'da insanın hidayeti için gerekli her bilgi vardır. Önce biz onu anlayamayız önyargısından sıyrılıp ona yönelmeliyiz. Kur'an'a samimyetle yönelip te gerekli gayreti gösteren kimse yolda kalmaz. Kur'an onu doğru yola çıkarır. Eğer çevrenizde Kur'an'a yönelipte/yöneldiğini söyleyipte sapan birileri varsa inanın onlar Kur'an'dan sapmışlardır.

Kur'an'da her bilgiyi aramak gerçekten safdillik olur. O hidayet kitabıdır. İnsanların hidayeti için gönderilmiştir. Ölçü veren bir kitaptır. Bahsettiği şeylerden gerektiği kadar bahseder. Kendine has bir dili/üslubu/konuları ele alış tarzı vardır. Kur'anla olan birlikteliğimiz arttıkça ona olan yakınlığımız da artacaktır. İnşaAllah!

Selamlar!

chamdali

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
Kruan anlaşılır bir kitaptır yalnız ulul elbab için, ulema-i rasıhin için...

Kur'an anlaşılmaz bir kitaptır, aklı olmayanlar için,
aklını kullanmayanlar için,
aklını kiraya verenler için,
tefekkür etmeyenler için,
tedebbür etmeyenler için,
tezekkür etmeyenler için,
vesaire.
Kur'an, kimseyi anlamaya zorlayamaz. Anlamak istemeyen gerçekten anlayamaz.

Selamlar!

S

seha

Guest
Kur'an-ı Kerim apaçık bir kitaptır. En amiden en alime herkeze farklı mertebelerde hitab eder. Dileyen kolayına geleni okur ve bilgi ve kapasitesine göre anlar. Lakin, mana çıkarmak zevi'lelbab ve ulema-i rasih'in işidir. Bu kapı ise herkese açıktır. Allah dilediğini bu mertebelere çıkarır.
Madem Kur'an insanlara inmiştir. İnsanın anlamıyacağı ayet bırakılımamıştır. Bazı ayetleri ise ancak ilimde derinlik kazanmış alimler anlar ve anlatır.
Mana şu olsa gerek; anlamadığımız ayetler hakkında ilmimiz yokken hüküm vermek cehaletin şennidir. Bakınız etrafınıza herkez kendi meşrebini mesleğini doğrulamak adına nasıl işine geldiğince ayet yorumluyor. Mana budur,geliniz alınız, diyor.Oysa Kur'an'ın manası incidir,onların ki ise çakıldır. Ezhan onları tard edecektir,senin manan siliktir, ayet canlıdır senin ki ise ölüdür,deyip red edecektir. Red ediliyor. Arada hakikat küsüp gidiyor.

Medet ya Sahib-i Kur'an(c.c).

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak

Hmm... Demek Kur'an'ı yalnız ulul elbab anlar...

Peki sadece onlar anlıyacaksa Kur'an niçin sadece onlara inmedi de bütün insanlığa indi?

Veya, Kur'an'da hitap edilirken niçin "Ey ulul elbab" değil de "Ey iman edenler" diye buyuruluyor?

Aysegul

New member
HaNiF' Alıntı:

Peki sadece onlar anlıyacaksa Kur'an niçin sadece onlara inmedi de bütün insanlığa indi?

Veya, Kur'an'da hitap edilirken niçin "Ey ulul elbab" değil de "Ey iman edenler" diye buyuruluyor?

Siz sanki cevapları okumuyorsunuz gibi bir hisse kapılıyorum...Çünkü seyfullah kardeş demişki...Ulul erbab 'ın en iyi en doğru şekilde anlayıp yorumlayacağını belirtmiş...Sizde farklı boyuttan ele almışsınız...Burada herkes ayetleri yorumlar önemli olan doğru olarak anlayıp yorumlamaktır:cool:

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
Siz sanki cevapları okumuyorsunuz gibi bir hisse kapılıyorum...Çünkü seyfullah kardeş demişki...Ulul erbab 'ın en iyi en doğru şekilde anlayıp yorumlayacağını belirtmiş...Sizde farklı boyuttan ele almışsınız...Burada herkes ayetleri yorumlar önemli olan doğru olarak anlayıp yorumlamaktır:cool:

Aysegul hanım lütfen seyfullah beyin şu sözlerini lütfen dikkatli okuyun

Kruan anlaşılır bir kitaptır YALNIZ ulul elbab için, ulema-i rasıhin için...

Daha başka söz söylemeye gerek yok sanırım... Herşey ortada apaçık...

Z

zeynep_hearty

Guest
HaNiF' Alıntı:

Saygıdeğer Hafız , siz Seyfullah kardeşimin yazısında ne demek istediğini anlamamışsınız.... Kuran-ı kerimi nasıl anlıyosunuz!!
Seyfullah yazısında kuran-ı tümüyle yanlız onlar anlar demek istemiştir...selam ve dua ile..

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
zeynep_hearty' Alıntı:
Saygıdeğer Hafız , siz Seyfullah kardeşimin yazısında ne demek istediğini anlamamışsınız.... Kuran-ı kerimi nasıl anlıyosunuz!!
Seyfullah yazısında kuran-ı tümüyle yanlız onlar anlar demek istemiştir...selam ve dua ile..

Sevgili zeynep hanım.

1.si benim adım hafız değil HaNiF.

2.si burda ne demek istediğini bırakın kendisi savunsun... Çünkü yazdığı apaçık ortada.... Tümüyle yalnız onların anlamasından değil, yalnız onların anlamasından bahsetmiş... Bu gerçeği asla yalanlayamazsınız....

Vesselam...

Z

zeynep_hearty

Guest
Saygıdeğer Hanif öncelikle çok pardon fakat söylenek istenen aşikardır neden görmek istemiyosunuz anlamış değilim...kaldıki bu bir savunma değildir bir yanlış anlaşılmanın düzeltilme çabasıdır...selam ve dua ile.....

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
zeynep_hearty' Alıntı:
Saygıdeğer Hanif öncelikle çok pardon fakat söylenek istenen aşikardır neden görmek istemiyosunuz anlamış değilim...kaldıki bu bir savunma değildir bir yanlış anlaşılmanın düzeltilme çabasıdır...selam ve dua ile.....

Yapmayın zeynep hanım etmeyin eylemeyin ne olur...

"Yalnız ulul elbab ve..." anlar diyor... siz de orda tümüyle yalnız onlar diyorsunuz...

Eğer tümüyle onların anladığını söylemek isteseydi yazdığı yazıya bir de "tümüyle" kelimesi eklerdi... Bu o kadar yorucu bir şey değil sanırım...

"Yalnız şu anlar" demekle "yalnız onlar tümüyle anlar" demek farklı şeyler...

Lütfen biraz daha tarafsız yorumlayın...

Vesselam...

Aysegul

New member
HaNiF' Alıntı:

Yapmayın zeynep hanım etmeyin eylemeyin ne olur...

"Yalnız ulul elbab ve..." anlar diyor... siz de orda tümüyle yalnız onlar diyorsunuz...

Eğer tümüyle onların anladığını söylemek isteseydi yazdığı yazıya bir de "tümüyle" kelimesi eklerdi... Bu o kadar yorucu bir şey değil sanırım...

"Yalnız şu anlar" demekle "yalnız onlar tümüyle anlar" demek farklı şeyler...

Lütfen biraz daha tarafsız yorumlayın...

Vesselam...

siz nasıl anladınız peki ,pek zeki ,pek akıllı Hanif kardeşimiz?...Çok merak ettim doğrusu

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
siz nasıl anladınız peki ,pek zeki ,pek akıllı Hanif kardeşimiz?...Çok merak ettim doğrusu

seyfullah putkıran´isimli üyeden Alıntı

Ben seyfullah kardeşimizin yazısından yalnızca "ulul elbab ve ulema-i rasıhın" ın anladığını, diğer insanların anlamayıp, onların anladığı şekilde hareket etmesi gerektiğini anladım...

Üst Alt