Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kadın çalışmalı mı?

kadın çalışmalı mı?

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

• evet (maddi durumu kötüyse)

• kararsızım

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

khan19556

New member
Selam,Güzel kardesim Duha neden beni kirasin.Benim dedigim eger mümkünse yani durumuna göre(bunu illaki maddi olarak düsünmeyelim)calismalidir diyorum yok ben evlenmem dedinmi iste olmuyor.Calisan bir hanim kardesimizin sucu nedir diyorum?Ama dedigin gibi sadece lüx icinse tabiki bu ayri bir konu...Allaha emanet ol.

Bakın çalışıp çalışmama meselesinde şahsi kararları destekleyen fikirleri sunmak lazım.

Şimdi Duha evlenmem diyor!Peki sebebi nedir?

Yada ben çalışmayan bir bayanı almam diyenler varsa - ki var - kendi sebeplerini söylesinler.

Ben islami yaşantıya muhalif olmasa dahi çalışılması taraftarı değilim!

Sebebim : çoçukların perişan halleri...(daha bir çok sebepte dile getirebilirim)

yolcu

New member
Selam,sen ne duruyorsun Yolcu gardas haydi cocuk bakimina(latife)Bakin güzel kardesim bizim yazilarimizi takib ediyorsun ama ya tam okumuyor yada atliyorsun.Biz diyoruzki bir mazereti yoksa.(mesela benim evimde 5 cocuk var ama sorun o degil)Yani bir insanin ya cok cocuk veya baska sebeblerden dolayi calismasi mazurlu olabilir buna hic kimse bir sey diyemez(benim böyle bir mazeretim var diye demiyorum)ama hic bir mazeret yokken calistirmam,Evlenmem dediginiz zaman tabiki Karsi cikiyoruz haliyle;neden o kardesimin hakkinda beyler karar veriyor?Neden bir yasami var calismalarina engel?Veya toplumda bunu ayipmi karsiliyorlar?Yoksa calisanlarin iffetinden süphenizmi var?yani sorulari cogalda biliriz..

ALLAHIN selamıseninde üzerine olsun saygı deger metın mete ağabey
benim lafın zaten hiç bir sebeb olmadığı halde çalışmak isteyen bayanlara, bu devırde maddidurumu iyi olup ta çalişma sevdalısı bayanlar çok fazla, ben buna anlam veremiyorum,
dinimiz zaruret halinde haddi aşmadan leş in yenmesine bile müsade etmiş, zaruri olarak çalişan bayanlara kelime sarf etmek benim haddime degil bbilmem anlatabildimmi
saygılar

soldierking

New member
İhtiyacı olmayıpta çalişan kadınlara kolay gelsin....?

amenna

New member
arkadaşlar baştan sona bütün yorumları okudum.bilim için, avrupayı yakalamak için, teknoloji için, para için, kendini korumak için çalışmalı veya çalışmamalı deniyor.sanki bi insandan değil farklı bir tür canlıdan bahsediliyor.evet biliyorum ki herkes eşini vs. koruma iç güdüsüyle hareket ediyor.ama Allah'ın onada bir insan olarak akıl,fikir,ruh verdiğini unutuyorsunuz.evt kadın anne ve eştir öncelikli olarak.ama bunların yanında istekleri,becerileri,idealleri de vardır.hayat akıp giderken kadına 'sen anne ve eş olarak mutlu olmaya çalış, bununla yetin' demek ne derece doğrudur.bir kadının iffetiğle hayatın içinde olabileceğini kabul etmek bu kadar zor mu?çalışan kadına hoş gözle bakmamak,onun hakkında direkt önyargılar edinmek doğru değildir.görünen herşeyin arkasında başka bir gerçek vardır.aslını bilmeden bi insanı zan altında bırakmak da müslümana yakışmaz zaten. toplumumuzun yaşadığı ahlaki erozyonun bedelini kadın ödememeli.girilen her türlü ortamda kadın kendini korumayı çok da iyi bilir ayrıca.kadınları bu kadar düşünen,seven erkeğin,kadının da kendileri gibi (hatta daha derin,daha ince) insani bütün duygulara, sahip olduğunu gözardı etmemesi gerekir.tabi bunları insanların genel bakış açısıyla çerçeveliyorum.elbet istisnalar vardır.ancak önüne setler çekilen kadın yaşar, ama özgüven kaybıyla birlikte mutsuz olması muhtemel bir sonuçtur .ve insan bireysel olarak mutlu olmadıkça sağlıklı bir aile hayatı yaşayamaz ,kimseyi mutlu edemez.çünkü hep bastırılan ve kendisininde bastırmak zorunda olduğu fikirlerle savaşır içten içe.kadının psikolojik olarak çektiği sıkıntının hiç bir önemenin olmadığının düşünülebileceğini varsaymak istemiyorum.
'bekara boşanmak kolaydır' diye bir laf var.erkeklerde kadınlar adına çok kolay konuşuyor ve karar veriyor.herkes istediğini düşünmekte özgür elbet.ama objektif olmak,biraz empati kurmak insana çok şey kazandırır,hayatı kolaylaştırır.haddim olmayarak birde bu yönden bakılmasını tavsiye ediyorum ben.

sevgi ve dua ile

==insanı hayatının dönüm noktasına,zamanında önemsiz görünen küçük ayrıntılar getirir==

soldierking

New member
Emrahcana özellikle

Emrahcana özellikle

Sanırım hiç kimse kimsenin yazsını okumuyor. Yada yazan iyi yazamıyor yada okuyan iyi anlamıyor.

Ortada bir hata var ,ama kimde bilemiyorum.
Yazdıklarımdan çıkabilecek ve gerçekte demek istediklerimi maddeler halinde yazayım. Böylece edebiyat çabasına girmediğim çin belki anlaşılır. Yazdıklarım benim İslam'i dürbünümde gördüklerimdir. Dünya dürbünü değil.
1)Kadınların çalışmasına karşı değilim
2)Evlendiğm sırada eşim bana çalışma şartı koysa kabul etmezdim.
3)Kabul eden olursa; laf söylemek benim haddim değil.
4)Kadın bence birinci dereceden topluma yararlı bir meslek sahibi ise para içi değil hizmet için çalışmasını teşvik ederdim.
5)Kadının para için çalıştırldığını söylüyorum. Para içinse çalıştırın demiyorum. Çok farklı şeyler.
6)Aile erkeğin tek başına gücü yetmeyecek bir maddi zorluk içinde ise kadının çalışmasını normal görüyorum. Allah herkezi muhafaza etsin; ailem böyle bir duruma düşse belki bende çalıştırırdım. Ama son ana kadar sabrederdim.
Bir eve ayda 3000 ytl girer bir eve 800 ytl girer. 800 ytl olan daha rahat yaşayabilir. Dünya gözü ile matematikle bu iş çözülmez. Bereket ve iktiran meselesi. Yani elinde İslami dürbün olan ancak anlar.
7) Maddi durmu iyi olan bir ailede kadının mesleği topluma yaralı bir hizmet üzere değilse çalışmaması daha iyi olur diye düşünüyorum.
8)İslamin ihyası için bilim ve teknoloji şart değildir
9Bilim ve teknolojinin ihyası için kadın yuvasından çıkarılmaz. İcat yapmış kaç kadın tanıyorsunuz.

10)Çalışan kadın çocuğuna bakmakta zorlanır.
11) Çocuğun ilk ve en etkili hocası ne baba ne bakıcı ne kayınvalidedir. Annedir. Bkz. Büyük Alimlerin Hayatı
12)Çalışan kadın fıtratına yerleştirilmiş şefkati yüzünden aynı olayda erkeğin on misli acı çeker. Gaddar dünya kadın ile erkek eşit gördüğü için bu ayırımı yapmak istemez.
13) Kadın topluma faydallı olacaksa en güzeli çocuğunu topluma yararlı bir hale getirmesidir. Biftek yedirerek çocuk yararlı hale getirilmez.

14)Çalışan bir kadının çocuğu pek ala iyi yetişebilir. Ancak ,gaddar dünya ile boğuşan şefkat kahramanı kadın onu yetiştirmek için gücü ve vakti nerden bulacak bilinmez.
15)Çalışmadığı halde çocuğu dinsiz imansız, çalıştığı halde çocuğu dindar insan çoktur. Ama çalışmayıp çocuğunu iyi yetiştiren kadın çalışıp çocuğu sevgisiz büyütmüş insan daha çoktur.

16)Karı koca çalışan bir evde kadın akşam yorgun gelir yemek yapar evi temizler. Erkek ise yan gelir yatar. Evde adil olabilen kaç eş tanıyorsunuz. Ben tanımıyorum da... Tanımamam olmadığını göstermez. Ama az olduğunu gösterebilir.

Neyse yeni şeyler aklıma geldi ilavede olmuş oldu.

BURAYA EKLİM BELKİ OKURSUN..

SEN ÇÜNKÜ YAZILANLARI OKUMUYOSUN HERHALDE...

OKUDA ANLAMAYA ÇALIŞ EMRAHCAN..

mhmt

New member
ee şimdi sonuç ne?? fikri değişen var mı?
hakkaten pek okunmuyor yazılanlar zannımca..
hayırlısı olsun...

bi zamanlar diyodum ki
bekarlık sultanlık,
nişanlıklık bi üstü,
evlilik daha bi üstü...

şimdi..
bekarlık sultanlık,
evlilik rezillik(evliler alınmasın..bide onlarla tartışamayalım..Allah mesud etsin sizi)

selametle..

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
hayrin ve serrin allahtan geldigine inanarak ne kadar yükümlülügü agir bile gelse Allahin su aciz kuluna hz ömer söyleyisi gibi ölecegime 6 gün kalacagini bile bilsem bekar olsam evlenirdim sözü gibi evlenmek belkide su ahir zamanda isledigimiz günahlara böyle bir vasita ile ebedi bir cenneti kazandiracaktir bizlere......

evlilik kolay degil ama cennette ucuz degil degilmi

bekar kalmak her ne kadar nefse agir geliyor ise kisinin evlenmesi günahlardan bu sekilde kacinmasi onun icin dünyevi SIKINTILARINI bir hic olarak görerek en hayirli is olacagi kanaatindeyim

Allah insana cekemeyecegi yük vermez ise kacmak neden degilmi

mhmt

New member
eyvallah kerim kardeşim..
sağolasın..

Enver Ýstek

metin mete
arkadaşlar baştan sona bütün yorumları okudum.bilim için, avrupayı yakalamak için, teknoloji için, para için, kendini korumak için çalışmalı veya çalışmamalı deniyor.sanki bi insandan değil farklı bir tür canlıdan bahsediliyor.evet biliyorum ki herkes eşini vs. koruma iç güdüsüyle hareket ediyor.ama Allah'ın onada bir insan olarak akıl,fikir,ruh verdiğini unutuyorsunuz.evt kadın anne ve eştir öncelikli olarak.ama bunların yanında istekleri,becerileri,idealleri de vardır.hayat akıp giderken kadına 'sen anne ve eş olarak mutlu olmaya çalış, bununla yetin' demek ne derece doğrudur.bir kadının iffetiğle hayatın içinde olabileceğini kabul etmek bu kadar zor mu?çalışan kadına hoş gözle bakmamak,onun hakkında direkt önyargılar edinmek doğru değildir.görünen herşeyin arkasında başka bir gerçek vardır.aslını bilmeden bi insanı zan altında bırakmak da müslümana yakışmaz zaten. toplumumuzun yaşadığı ahlaki erozyonun bedelini kadın ödememeli.girilen her türlü ortamda kadın kendini korumayı çok da iyi bilir ayrıca.kadınları bu kadar düşünen,seven erkeğin,kadının da kendileri gibi (hatta daha derin,daha ince) insani bütün duygulara, sahip olduğunu gözardı etmemesi gerekir.tabi bunları insanların genel bakış açısıyla çerçeveliyorum.elbet istisnalar vardır.ancak önüne setler çekilen kadın yaşar, ama özgüven kaybıyla birlikte mutsuz olması muhtemel bir sonuçtur .ve insan bireysel olarak mutlu olmadıkça sağlıklı bir aile hayatı yaşayamaz ,kimseyi mutlu edemez.çünkü hep bastırılan ve kendisininde bastırmak zorunda olduğu fikirlerle savaşır içten içe.kadının psikolojik olarak çektiği sıkıntının hiç bir önemenin olmadığının düşünülebileceğini varsaymak istemiyorum.
'bekara boşanmak kolaydır' diye bir laf var.erkeklerde kadınlar adına çok kolay konuşuyor ve karar veriyor.herkes istediğini düşünmekte özgür elbet.ama objektif olmak,biraz empati kurmak insana çok şey kazandırır,hayatı kolaylaştırır.haddim olmayarak birde bu yönden bakılmasını tavsiye ediyorum ben.

sevgi ve dua ile

==insanı hayatının dönüm noktasına,zamanında önemsiz görünen küçük ayrıntılar getirir==

selam,kardesim asla öyle bir sey yok calisan veya ev hanimi olan tüm müminelere selam olsun.Bizde diyoruzki hanimlarimiz isterlerse ve hic bir sorunlari yoksa ve ister maddi ister meslek icrasi icin olsun calismalidir diyorum.Diger kardeslerimde aslinda farkli degil istekleride bence ceviriyorlar kimi cok sert kimi oldukca incitmeden ama inan en iyi Duha aciklama yapmis eline saglik.Allaha emanet olun.

amenna

New member
=Duha;82868]Değerli kardeşim, yazdıklarını tek tek cevaplamak istiyorum inşaallah.

... sanki bi insandan değil farklı bir tür canlıdan bahsediliyor.evet biliyorum ki herkes eşini vs. koruma iç güdüsüyle hareket ediyor.ama Allah'ın onada bir insan olarak akıl,fikir,ruh verdiğini unutuyorsunuz.

Kadın ve erkek eşit değildir. Aralarında eşitçe değil adilce hüküm vermek gerekir. Nasıl bir kadına 100 kg lik bir Mermer Taşını verip 5inci kata çıkartırmak zulümdür. Bunu kadın ve erkek eşitliğini savunan sözde medeniler yaygara ile karşı çıkar. Kadının ruhuna ,kalbine ,bedenine ağır gelen kaldiramıyacağı yükleri vermek zulümdür. Aynen öyle kalbi şefkat dolu ince nazik yaratılmış kadını şu kapitalist düzenin içine salmak 5. kata 100 kg lik mermer verip taşıtmaktan daha büyü bir zulüm daha büyük bir cinayettir.

evt kadın anne ve eştir öncelikli olarak.ama bunların yanında istekleri,becerileri,idealleri de vardır.hayat akıp giderken kadına 'sen anne ve eş olarak mutlu olmaya çalış, bununla yetin' demek ne derece doğrudur.

Din dürbünü ile doğru, dünya dürbünü ile yanlıştır. Kapitalist dünya insanların becerilerini ecir yapar ve sermaye olarak görür. Duygu ve ruh onda yoktur. Şimdi birisinin çıkıp kadın bir insandır, ince nazik şefkatlidir, ruhu, kalbi, becerileri, idealeri vardır ,deyip onu o becerileri ,idalleri yutarak beselenen kapitalist dünyanın gaddar ,canavar eline hak adına savunmasız bırakmak en büyük bir cinayettir, zulumdür.
Din dürbünü ile baksak, kadın önce annedir. En büyük sermayesi olan hayatını o evladının bir saç teline feda etmeye hazır bir şefkat kahramanı olarak yaratılmıştır. Fıtrat ve kader evlatlarımızı dine ve topluma yararlı bir birey olarak yetiştirme görevini ona vermiş. İslam gaddar dünyanın elinden kadını kurtarmış geçim ,imar, topluma hizmet görevlerini önce erkeğe vermiş. Çok luzum olursa kadını göreve çağırmış. Ayetin dediği gibi "kadının geçimini erkeğin sağlaması görevidir". Kadının değil.

kadının iffetiğle hayatın içinde olabileceğini kabul etmek bu kadar zor mu?çalışan kadına hoş gözle bakmamak,onun hakkında direkt önyargılar edinmek doğru değildir.görünen herşeyin arkasında başka bir gerçek vardır.aslını bilmeden bi insanı zan altında bırakmak da müslümana yakışmaz zaten. toplumumuzun yaşadığı ahlaki erozyonun bedelini kadın ödememeli.girilen her türlü ortamda kadın kendini korumayı çok da iyi bilir ayrıca.kadınları bu kadar düşünen,seven erkeğin,kadının da kendileri gibi (hatta daha derin,daha ince) insani bütün duygulara, sahip olduğunu gözardı etmemesi gerekir.tabi bunları insanların genel bakış açısıyla çerçeveliyorum.elbet istisnalar vardır.ancak önüne setler çekilen kadın yaşar, ama özgüven kaybıyla birlikte mutsuz olması muhtemel bir sonuçtur .

İşte esas kadını iffet metası olarak gören zihniyetin tezahürü burdadır. Biz kadının çalışmasını tavsiye etmiyorsak iffet bir gerekçedir. Tek gerekçe de değildir. Hem topluma bir bak bakalım hangi çalışan kadın işinden memnun. Hangi kadın mutlu, huzurlu. Yok kadar azdır.
Kadını asıl mutluluğu evladına bakması ve en büyük sermayesi olan hayatını ve hayatına takılan şefkatin zevkini en çok evladı ile ailesi ile birlikte iken, dünyanın gaddar boğuşmalarından uzak bir vaziyette huzurlu evinde yaşar.
Ancak ,gözü lükste olan bir kadın evinde buz huzuru duymak istemez. Çıkar çalışmaya başlar. (Evimizin üst katında yaşıyan çift her sabah altıda kavga ederek işe gidiyorlar. Akşam işten gelip bir iki saat kavga edip erkenden yatıyolar. Babanın evlatlarına "senin gibi evlat olmaz olsun dediğine şahitim"
Bir kardeşimizin karsı basit bir bilgi işlem işinde her akşam mutsuz eve gelip eşi ile kavga etmesinede şahitim.
Kadın mutlu olmak istiyorsa tek tatmin edilecek ve zevk ve mutluluk verecek şeyin para olmadığı bilmesi lazım. Böyle sanan kadın çıkar çalışır ama mutlu olan ben görmedim(Belki vardır)

Neyse uzadı. Gitmem gerekiyor. Yanlız şunu ilav etmek isterim. Özgürlük, hürriyet bir insanın dilediğini yapması demek değildir. Hürriyet ,kendine ve başkasına zarar vermediği sürece dilediğini yapmaktır.

Çalışıp çocuğuna biftek yediren bir kadın sorumluluğunu yerine getirmiş sayıyor. Oysa o eevladının gün boyu anne şefkatini duyması ve onun terbiyesi ile terbiye edilmesi en büyük haktır. Bir kadın kendi özgürlüğü için çocuğunun bu hakkını feda etmesi neresi hürriyetse varın siz düşünün.

Son söz.
Konunun başlığı şudur " kadın çalışmalı mı?". Bizde fikrimizi söyledik. Kimse üzerine alınmaya hakkı yok. HEr yazılan konu birilerinin üzerine alınmasına sebep olacaksa öyle konuları kapatın gitsin. Hatta forum lüzumsuz kapat düğmeyi gitsin.

muhabbetle]

Saygıdeğer kardeşim
Seninde dediğin gibi burası herkesin serbetçe fikirlerini belittiği bir platform. Kızmaya,gerginliğe lüzum yok. Ben kadının istediğinde çalışması ve önüne engeller getirilmemesi gerektiğini bununda bir suç gibi görülmemesi gerektiğini düşünüyorum. Tabii evin dirliği pahasına değil ama anlayış çerçevesinde. Kadın Zaten kadın yaratılışı gereği birçok konuda fedakarlık yapıyor. Ben inançlı ve bunun gereklerini yerine getirmeye çalışan bir insanım ve yazdıklarımla da sizin yaptığınız yorumları hakettiğimi düşünmüyorum.
İlk olarak kadın erkek eşittir demedim hiç. Elbette kadının her türlü işte çalışması yaratılışı gereği mümkün değildir. Kadın yaratılışına,karakterine ve inancına ters düşmeyecek işlerle uğraşabilir ancak. Ben çok basit birşeyden bahsettim. Sıradan bir kadının, sıradan bir iş edinmesi ve varlığını birşeyler yaparak sürdürebilmesinden bahsettim. Evet, belki işinden memnun olmayan kadınlar da vardır. Ama ben hiçbirinin evde oturmaya yanaştığını da görmedim. Ayrıca hiçbir iş yerinde kadına işkence yapıldığını da sanmıyorum,ki kadın kendini savunmasını beceremeyecek acizlikte de değildir.
İkinci olarak para ve lüksten de söz etmedim. Aksine maddiyattan,somut olan herşeyden uzak, tamamen manevi bir yönden değindim konuya. Hiç hesapsız...Birde şunu söylemeden geçemiycem: kadın sadece çalışma ortamına savunmasızca atıldığında değil, kapitalist düzen tarafından değil; evinde eşi tarafından da zulüm görmekte zaman zaman. Bunu yok sayamayız (görüyorsa hakediyordur,suçludur diyen zihniyetler mutlaka çıkar).
Saygı ve dua ile...

rusen_alp

New member
Sevgili Amenna , kadın çalışıp çalışmayacağına kendisi karar verir, saygı duymak lazım, ama size günün ekonomik koşulları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
Bir örnekle konuyu açıklamak istiyorum:
Kadının çalışmadığı orta gelirli büyükşehirde yaşayan bir aileyi ele alalım.Kocanın maaşı 650YTL olsun, evi de kirada olsun, aylık kiraya 400 YTL verse, elektrik su en iyi koşullarda aylık 50 YTL verse, apartman aidatı , yakıt ortalama ayda 100 YTL verse, toplu ulaşım araçlarına ayda 70 YTL verse , giyim için ortalama ayda 40 YTL verse , bu adam yemek için parayı nereden bulacak, hiç çocuğu olmayacak mı, çocuğunu okula göndermeyecek mi, bu adam ailesiyle birlikte hiç tatile gidemeyecek mi, eşine bir gül hediye edemeyecek mi, ????
Asıl cevaplanması gereken konu bu, maddi durumu iyi olanlar için sorun yok, ama orta gelirli ve dar gelirle geçinenler için tek maaş artık 21. yüzyılda hayal...

amenna

New member
Selamün aleyküm Metin Mete kardeşim. Ben burda kimseyi suçlamak amacıyla yazmadım. Sadece yapılan bazı yorumlara katılmadığımı belirtmek istedim. Evet sizin bu fikre sahip olduğunuzu biliyorum ve teşekkür ediyorum. Fakat Duha kardeşimiz sizin kadar ılımlı bir yaklaşım sergilemiyor ona da saygı duyuyorum.

Allaha emanet olun.
sevgi ve dua ile...

==insanı hayatının dönüm noktasına, zamanında önemsiz görünen küçük ayrıntılar getirir==

amenna

New member
Sevgili Amenna , kadın çalışıp çalışmayacağına kendisi karar verir, saygı duymak lazım, ama size günün ekonomik koşulları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
Bir örnekle konuyu açıklamak istiyorum:
Kadının çalışmadığı orta gelirli büyükşehirde yaşayan bir aileyi ele alalım.Kocanın maaşı 650YTL olsun, evi de kirada olsun, aylık kiraya 400 YTL verse, elektrik su en iyi koşullarda aylık 50 YTL verse, apartman aidatı , yakıt ortalama ayda 100 YTL verse, toplu ulaşım araçlarına ayda 70 YTL verse , giyim için ortalama ayda 40 YTL verse , bu adam yemek için parayı nereden bulacak, hiç çocuğu olmayacak mı, çocuğunu okula göndermeyecek mi, bu adam ailesiyle birlikte hiç tatile gidemeyecek mi, eşine bir gül hediye edemeyecek mi, ????
Asıl cevaplanması gereken konu bu, maddi durumu iyi olanlar için sorun yok, ama orta gelirli ve dar gelirle geçinenler için tek maaş artık 21. yüzyılda hayal...

arkadaşım tamam bunlar doğru da.ne anlatmak istedini anlayamadım.

mhmt

New member
yahu amenna nın dediği senin dediğin le aynı ruşen kardeşim...aynı şeyi söylüyonuz zaten..:)
selametle..

amenna

New member
Eşi de çalışmıyorsa, adamcağız tek maaşla geri kalan ihtiyaçları için gerekli olan parayı nereden bulacak ?

Arkadaşim sen yazdıklarımı yanlış anlamışsın sanırım. Benim kadınların çalışmasına karşı olduğumu mu sandın? Aksine ben kadınların isterlerse çalışması taraftarıyım ve isteyeninde engellenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Senin benim sözlerimden ne çıkardın ki ?

gönüldostuelif

New member
Kadın calışmalımı?
istiyorsa calışmalı islama uygun yerlerde calışır bi sakıncası yok diye düşünüyorum.Cocuğu küçük olan bir kadın zaten calışmaz cocuğunun kişiliği için belli bir yasa kadar ona bakar.Vede benim tanıdığım cok evli ciftler var eşi calışan cocuklarıda evlilikleride gayet sağlıklı..........

müttaki

New member
mecburiyetlik değilse neden çalışsın ki!
günümüzde şahit oluyoruz ki anne sevgisi ve şefkatinden uzak dadıların vs.. elinde büyümüş çocuklar psikolojik sıkıntılar yaşamakta bir tür adaptasyon sorunu çekmektedirler.
zorunluluk tabiki müstesna! nice şahit olduğumuz olay varki maddi yetersizliklerden ötürü aileler birbir dağılmakta boşanmalar hızla artmaktadır. böyle bir durumda çalışması bence makuldur.

khan19556

New member
MADDİ MANADA RAHAT ETMEK İÇİN KADININ ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİ ZANNETMEYİN.

Erkeklerin ekserisi kadını maddi gelir kaynağı olarak görmekte ne yazık ki...

Amma kadın maddi rahattan ziyase toplumda kabul görme sevdasıyla çalışmayı istemekte...

Çünkü cemiyet çalışmayan kadına duyduğu saygı ile çalışan kadına duyduğu saygıyı tefrik etmekte.Bunu en çokta erkekler yapmakta.

Mesela eşi çalışan bir erkek eşine yardım etmekte iken;aynı erkek boşanıp ev hanımı aldığında eşine yardım etmemekte.

Kadın ise değer görmek için çalışmayı istemekte.

Oysa bilseler ki Allah Resulü (ASM) eşiyle şakalaşıp eşine yardım etmiştir.
Müslüman bir erkeğinde sünneti seniyye ye ittiba etmesi gerektir.

Bu arada eşinin çalışmasını istemeyenlere gerici diyenlere duyurulur

Üst Alt