Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Iste Nurcu Fetvasi... Hristiyanlar CENNETLİKTİR!

Enver Ýstek

metin mete
diyalog-1.jpg

Hristiyanlar CENNETLİKTİR!
18 Kasım 2008 Salı 00:51
Yeni Asya yazarı (fakih) Süleyman Kösmene, 'Ehl-i kitap, ehl-i necat mıdır?' sorusuna inanılmaz bir cevap verdi.

Yeni Asya yazarı Süleyman Kösmene, Fıkıh köşesine ilginç bir konuyu taşımış.

'Ehl-i kitap, ehl-i necat mıdır?' sorusuna verdiği cevapta önce Kur'andan ayetlerle "Ehl-i Kitap" hakkında te'vilde bulunan Kösmene, "Ehl-i kitabın, geçmişte her ne kadar Allah’ın sıfatlarını yanlış tanımış ve yanlış inanmış olsalar da; günümüzde eski batıl inançlarından her geçen gün biraz daha uzaklaşarak “Tevhid İnancına” yaklaştıkları ve hatta çok yerlerde “Tevhid İnancına” ulaştıklarını şükranla görmek mümkün." sözleri ile yumuşatıcı ve kabul görür ifadeler kullanmış.

EHL-İ KİTAP CENNETLİKMİŞ!

Daha sonra Bediüzzaman Said Nursi'nin sözlerini kendisine kaynak kabul eden Kösmene, " 'adem-i kabul başkadır; kabul-ü adem başkadır.' Bilmeyenlerin ve kasıtsız bulunanların durumu bunlarla bir değildir." diyerek günümüz Ehl-i Kitabını İslam anlatılmadığı için mecburen Hristiyan yahut Yahudiymiş gibi göstermeye çalışmış.

Bununla yetinmeyen Kösmene "bununla beraber Allah’ın var ve bir olduğunu tasdik eden bir ehl-i Kitab’ın ehl-i necat olduğunu; binâenaleyh Cennet ehli olduğunu söylemek mümkündür." diyerek Hristiyan ve Yahudileri CENNETLE MÜJDELEMİŞ...

Enver Ýstek

metin mete
Ayetleri gecsek dahi,Hala Hiristiyanlarin en büyük yetkilisi Papa Isanin Tanri oldugunu israrla söylerken Diyalogun geldigi durumu kavramak inanin akil kari degil,Hala bizi delilsizlik ile suclayanlar varken bu taze delil dahi bizim korkumuzu destekliyor...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu gün " Ehl-i Kitap " diye adlandırılan Hıristiysan ve Yahudilerin sadece, yalın bir "tevhid" inancına dönmeleri onları hangi noktaya getirebilir ki, "cennetlik" olabilsinler?

Hazreti Muhammed Mustafa (sav) in risaletinden itibaren, O'nu ve getirdiğini duyan, bilen, davası hakkında bilgi sahibi olan, O'nun tebliğlerini herhangi bir şekilde öğrenen veya duyan veya tüm bunlardan dolaylı olarak haberdar olan ve bunlara iman etmeyenlerin ve
O'nun ve getirdiğinin aksinin hak olduğunu iddia edenlerin, cennetlik olabilme ihtimali olduğunu, bu dinin bize öğrettikleri çerçevesinde, zannetmiyorum.

Bu iddiayı yapan kim olursa olsun, her platformda tartışabilirim.

Ve bu tür iddia sahiplerinin Hakk'tan konuştuğuna da inanmıyorum, vesselam...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bekir Abi, sen de mi?

Daha neyin ne olduğunu bilmeden hemen kılıçları çekiyorsun.

İşte İslamı bölen bu zihniyettir.

Kim demiş ki, İslam'ı Kur'anı ve Peygamberi bildiği halde iman etmeyen cennete gider. Nerde yazıyor?

Hiç mümkün mü? Olur mu öyle şey?

İşte itham edilen yazıyı yapıştırdım. o yazı bir okurun sualine cevap olarak gazetemizin fıkıh köşesinde çıkmıştır. Okuyun ve itirazınız varsa delilleri ile söyleyin ki tartışalım.

Yoksa müfteri olacaksınız?

Sinir katsayın artmış yine Duha Kardeşim...

Ben birinci permalinkte iddia edilen ifadeye, hiç kimseyi işaret etmeden; varsa birinci permalinkte ki iddianın arkasında her hangi bir kimse, o kişiye atfen yazı yazdım.

Bu tarz ve hareketle, "kılıç çekmek", "müfteri" olmak nasıl olabiliyor, anlayamadım, hayırlısı.
..

Enver Ýstek

metin mete
İşte Metin Mete Abi, senin sorunun burda. Bizi Üstadımız Peygamber gibi görmekle itham ediyorsun, sen herkezi peygamber gibi hatasız görüyor ve sözlerini araştırmadan kabul ediyorsun.

Oysa bir fasık bir haber getirdiğinde araştırmak lazım

İşte bahsi geçen yazı. Buyur iman etmemiş ehl-i kitabın cennete gittiğini nerde yazmış göster.

Diyor ki "bilmeyen, duymayan ehl-i necat olabilir. Necat olur, demek başka necat olabilir demek başka.

Kur'an ayetlerinde görüyoruz ki, Allah bir kavme peygamber göndermedikçe azab etmez.

Bu hükmün tevilini yapıyor.

Nasıl Hz. İsa'dan Peygamberimize kadar geçen süreye fetret denir. O devirde yaşayan zalim olmadıkça ehl-i necat olduğu söylenmiş ve ümit edilmiş.

Üstad'da diyor, bu asırda yarı fetretttir. İyi ve kötü birbirine karışmış Ehl-i Kitab olan biri eğer Kur'an ve Peygamberimiz hakkında malumatı yoksa ehl-i necat olacağı ümit ediliyor ve isteniyor. Müslümanlar herkezi cehenneme değil cennete gitmesini arzu eder. Bu arzu ile yazılmış söz neden sapıklık olsun.
Hem Yahudi ve Hristiyanlar sadece kendi dinlerine tabi olanların cennete gitmesini istiyor. Biz de yahudi ve hristiyan gibi mi olalım?

Hem biri Kur'an ve Peygamberimizi duyduğu vakit araştırma niyet etse, lakin bir fasık dese (haşa) O yalancıdır, inanma. O kişi araştırmayı bıraksa fetrete düştüğü için o meyli rahmet neticesinde necatına vesile olur ümit edilmiştir.

Meseleleri çarpıtmakta üstünüze yok.

Bak güzel kardesim Duha,Seyhinizin bu konudaki durumunu daha önce yazmistim.Ve inan ben o yaziyi zaten okudum.Ama genel kani buki nereye gittigimizi o göstermek amacli yazilmisti sadece baslik olarak..Detayi olsada olur olmasada sözün sonu bu baslik.Gerisi Seyhinizin dedigi gibi teferruat..Allahin cennetine ortakligimiz yok,Hatta herkesi oraya koysun isterse beni cehenneme atsin gibi bir taasubumda yok.Kim kurtulusa kucak acmis ise Allahin verdigine sükretmesi gerekir,yoksa her önüne geleni cennete gönderecek lüxümüz yok,Böyle bir yetkimizde yok.Bak su diyalog ile Vatikanda dahil hepsini melek ilan edenleri görünce eeee artik ne diyelim Fetvada sizin seyhinizden olsun....

Enver Ýstek

metin mete
Bekir Abi, sen de mi?

Daha neyin ne olduğunu bilmeden hemen kılıçları çekiyorsun.

İşte İslamı bölen bu zihniyettir.

Kim demiş ki, İslam'ı Kur'anı ve Peygamberi bildiği halde iman etmeyen cennete gider. Nerde yazıyor?

Hiç mümkün mü? Olur mu öyle şey?

İşte itham edilen yazıyı yapıştırdım. o yazı bir okurun sualine cevap olarak gazetemizin fıkıh köşesinde çıkmıştır. Okuyun ve itirazınız varsa delilleri ile söyleyin ki tartışalım.

Yoksa müfteri olacaksınız?

Gösterse Allah onuda kabule yanasan cikmaz sanirim...Cünki onlar Allahin yaninda mutlaka ortak icat ederek iman ederler diyor....

mhmt

New member
Peki netleştirip bir soru sormak istiyorum:

"La ilahe İllallah Muhammedün Resulullah", demeyenler içinden, nasıl inanırsa inansın, Cennete gidecek olanlar var mıdır? Varsa, neye göre vardır?

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
Peki netleştirip bir soru sormak istiyorum:

"La ilahe İllallah Muhammedün Resulullah", demeyenler içinden, nasıl inanırsa inansın, Cennete gidecek olanlar var mıdır? Varsa, neye göre vardır?

selametle..

Soruyu biraz daha acsana Mehmedim tam anlamlandiramadim.Tevhid olarakmi yoksa nasil?tam aciklik getirirsen bir acizane fikir beyani yapariz Insallah....

mhmt

New member
Kusura bakma abi, karışık yazmış olabilirim.
...
Kelime-i Tevhid'i; "Muhammedün Rasulullah"ı ekleyerek GETİRMEYENLER, yani Allah'ın TEK olduğuna inanıp, Hz. Muhammed (SAV)'yi Peygamber kabul etmeyenler içinden Cennete girecek olanlar var mıdır? Varsa, Kuran'dan ayetler ile delili nedir?

Kısaca: Peygamber efendimizi kabul etmeyen birinin cennete gitmesi mümkün müdür?

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
...
Kelime-i Tevhid'i; "Muhammedün Rasulullah"ı ekleyerek GETİRMEYENLER, yani Allah'ın TEK olduğuna inanıp, Hz. Muhammed (SAV)'yi Peygamber kabul etmeyenler içinden Cennete girecek olanlar var mıdır? Varsa, Kuran'dan ayetler ile delili nedir?

Kısaca: Peygamber efendimizi kabul etmeyen birinin cennete gitmesi mümkün müdür?

selametle..

Bende eklemiyorum Mehmedim,ama velakin Ben onun asigiyimdir.O Alemlere Rahmettir,O son Allahin Resulüdür.Inandim Iman ettim Elhamdülillah.Gerisine bugün cevap veremeyecegim.

mhmt

New member
Ender abi; ben sana "dinin ne" desem, İslam dersin. Benim kastettiğim tanım; "Dinin ne?" sorusuna İslam demeyenler içindir.

selametle..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Nasıl Hz. İsa'dan Peygamberimize kadar geçen süreye fetret denir. O devirde yaşayan zalim olmadıkça ehl-i necat olduğu söylenmiş ve ümit edilmiş.

Üstad'da diyor, bu asırda yarı fetretttir. İyi ve kötü birbirine karışmış Ehl-i Kitab olan biri eğer Kur'an ve Peygamberimiz hakkında malumatı yoksa ehl-i necat olacağı ümit ediliyor ve isteniyor.

Fetret dönemi, iki peygamber dönemi arasında yaşamış ve ne önceki peygamberin hükümlerine yetişebilmiş, ne sonraki peygamberin hükümlerine yetişebilmiş insanların yaşadığı dönem olarak tanımlanır. Bu tanımla asıl işaret edilen dönem Hz. İsa (as) ile Peygamberimiz (sav) arasında geçen dönem dönemdir.
Fetret dönemi insanları için ulema üç yol çizer.

1- Akıl ve basiretleriyle Allah'ın varlığını idrak edip O'nun birliğini kabul edenler.

2- Allah'a iman etmeyip putlara tapmak suretiyle O'na ortak koşanlar ve şerıâtleri değiştirip bir din icat edenler.

3- Allah'a ne ortak koşup ne de O'nun birliğine iman edenler. Yani iman ve küfürden tamamıyla gâfil olarak yaşayanlar.

Bu üç gruptan birincisinin mümin ve cennetlik, ikincisinin kâfir ve cehennem ehli oldukları ihtilafsız kâbul edilmiştir. Üçüncü grubun cennetlik yâ da cehennemlik olmaları hususunda ilim adamları ayrı ayrı görüşler belirtmişlerdir.

Ebu Mansur Mâtûridî'ye göre akaid, yani inanç esasları bütün peygamberler arasında müşterek olduğundan, o konuda fetret yoktur. Fetret yalnız ameli hükümlerdedir. Bunun içindir ki, fetret zamanında yaşayıp da aklı ile Allah'ın varlığını ve birliğini düşünüp O'na iman etmemiş olanlar mümin değillerdir.

Bu asrı ise fetret veya yarı fetret dönemi olarak misal vermek, Peygamberimiz (sav) in son Peygamber olması hasebiyle doğru olamaz. Bu nedenle de, bu asırda yaşayan insanlara, yukarıda ki üç madde hususiyetlerini tanımlamak mümkün değildir.

Yaklaşık bin dörtyüz yıldan beri tüm Dünyayı sarsan İslamiyet dalgalarına ve mevcurt enformasyon çağına rağmen İslamiyetten bi haber Hıristiyan ya da Yahudi olduğunu düşünmek, saflıktan da öte, kabul edilemez bir zihniyettir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hem biri Kur'an ve Peygamberimizi duyduğu vakit araştırma niyet etse, lakin bir fasık dese (haşa) O yalancıdır, inanma. O kişi araştırmayı bıraksa fetrete düştüğü için o meyli rahmet neticesinde necatına vesile olur ümit edilmiştir.

Meseleleri çarpıtmakta üstünüze yok.

Ve bu ifade Sevgili Duha... Eğer bu ifadeye iman etti isen, derhal tövbe et.

Bir Hıristiyan yada Yahudi'ye İslam'dan bahsedilecek, ve o kişiye birisi "inanma" diyecek ve o da inanmayacak ve bu tavrı fetret sayılacak, sende, bende bu adama kurtulur gözü ile bakacağız!..

Hayret ki hayret!..

O zaman Peygamber (sav) e inananlar ile inanmayanların farkı ne?

Sümme haşa, sümme haşa...

Asabiyetinden ne söylediğinin farkında değilsin Duha...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
...

selametle..

Ben söyleyeyim Mehmed'im müsadenle...

Deve, iğnenin deliğinden geçerse, onlarda cennete girecektir...

Rahmet4

New member
bu sözleri neye dayanarak söylemis hayret....insanlarin akillarini bulandirmaktan baska birsey degil...Alllah hidayet versin AMIN

ben biraz aciklamada bulundum insaallah dogru aciklamisimdir biraz türkce zayif kusura bakmayin kardesler...

yahudilikde Allahin insanlara gönderdigi bir dindi taki bozulana kadar ....sonra hiristiyanlik dini gelince yahudi dini gecersiz oldu... herkesin hiristiyan olmakla ancak dogru yolu ve Allaha kul olabilirlerdi....taki bu dinde bozulana kadar.... ne hiristiyanlar ne yahudiler islam dinine girmedikce cennete giremezler cünkü bu dinler gecersiz gercek yahudi ve hiristiyan dini degil .......simdi ise islam dini var herkes bu dini kabul etmedikce cennette giremez...dersenizki eger bunlarin icinde hic mi iyi insanlar yok var tabiki Allah ayetlerinde acikliyor kalplerinde iyilik olani dogru yola yani hidayete erdirecegini söylüyor...

Son düzenleme:

ibrahim571632

New member
Soru

Ehl-i kitap cennet'e girecek mi? sorusuna Risale-i Nur'dan cevap verebilir miyiz?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Ehli kitap, yani Hıristiyan ve Yahudiler İslam’ı kabul edip iman etmedikçe, kesinlikle ebedi olarak cennete giremezler. Bu hüküm hem Kur'an hem hadis hem icma ile, yani ehli sünnet vel cemaatin görüşü ile sabittir.

Ehli kitap, ancak batıl inançlarını bırakıp sahih bir şekilde Hazreti Muhammed (sav) ‘a iman ederlerse cennete girebilirler. Yoksa kesinlikle ebedi olarak cennete giremezler. Ehli kitabın kafir ve küfür içinde olduğunu beyan eden çok ayet ve hadisler vardır.

Bunlardan bazıları şöyledir:

(TEVBE suresi 30. ayet) Yahudiler: "Uzeyr, Allah'ın oğludur." dediler; Hıristiyanlar da: "Mesih, Allah'ın oğludur." dediler. Kendi ağızlarının sözüdür bu. Kendilerinden önce inkâr edenlerine sözlerine benzetme yapıyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da yüz geri çevriliyorlar!

(TEVBE suresi 31. ayet) Allah'ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler. Meryem oğlu Mesih'i de öyle. Oysa kendilerine, tek olan Allah'tan başkasına ibadet/kulluk etmemeleri emredilmişti. İlah yok o tek Allah'tan başka. Onların ortak koştuklarından arınmıştır O.

İbrahim, ne Yahudi idi, ne de Hıristiyandı: ancak, O hanif (muvahhid) bir Müslümandı, müşriklerden de değildi (3/67)

Andolsun "Şüphesiz Allah Meryem oğlu Mesih'tir " diyenler küfre düşmüştür De ki: "O eğer Meryem oğlu Mesih'i onun annesini ve yeryüzündekilerin tümünü helak (yok) etmek isterse Allah'tan (bunu önlemeye) kim birşeye malik olabilir? Göklerin yerin ve bunlar arasındakilerin tümünün mülkü Allah'ındır; dilediğini yaratır Allah herşeye güç yetirendir (5/17)

Andolsun "Şüphesiz Allah Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler küfre düşmüştür Oysa Mesih'in dediği (şudur "Ey İsrailoğulları benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin Çünkü O kendisine ortak koşana şüphesiz cenneti haram kılmıştır onun barınma yeri ateştir Zulmedenlere yardımcı yoktur " (5/72)

Risale-i Nurda bazı mazlum konumunda olan Hıristiyanların kurtulacağına dair ibareler şu şekilde geçiyor. “Âhirzamanda madem fetret derecesinde din ve din-i Muhammedîye (asm.) bir lakaytlık perdesi gelmiş ve madem âhirzamanda hazret-i İsanın din-i hakikîsi hükmedecek, İslâmiyetle omuz omuza gelecek. Elbette şimdi, fetret gibi karanlıkta kalan ve hazret-i İsaya mensup Hıristiyanların mazlumlarının çektikleri felâketler, onlar hakkında bir nevi şehadet denilebilir.” (Kastamonu Lâhikası)

Bundan sonra İslam alimlerinin ortak görüşünü yanıtsan fetret ile ilgili hükmü şu şekil özetliyor.

“Fakat zaman-ı fetrette " ve mâ künnâ muazzibîne hattâ nebase rasulâ" sırrıyla; ehl-i fetret, ehl-i necattırlar. Bilittifak, teferruattaki hatiatlarından muahezeleri yoktur. İmam-ı Şâfiî ve İmam-ı Eşarîce; küfre de girse, usûl-i imanîde bulunmazsa, yine ehl-i necattır. Çünkü teklif-i ilâhî irsal ile olur ve irsal dahi, ıttıla ile teklif takarrur eder. Madem gaflet ve mürur-u zaman, enbiya-i salifenin dinlerini setretmiş; o ehl-i fetret zamanına hüccet olamaz. İtaat etse sevap görür, etmezse azap görmez. Çünkü mahfî kaldığı için hüccet olamaz.” Mektûbat

Bunun gibi özel durumlarda olan bazı mazlum Hıristiyanlar cennete gidebilirler.Bu üstadın değil bütün Ehli Sünnet alimlerin ortak görüşüdür. Bunun dışında kalan ehli kitap ebedi olarak cehennemliktir. Risale-i Nur bütün ehli kitabı cennetlik olarak görmüyor, bazı art niyetli cahiller bunu kasti olarak; Nurcular ehli kitabı cennetlik olarak görüyorlar deyip avam insanları ifsat ediyorlar. Halbuki Risale-i Nur noktası noktasına Ehli Sünnet çizgisinde olan bir meslektir. Nurcular hiç bir zaman İslam’ın ortak aklı olan ehli sünnete muhalefet etmemiştir ve etmezler de.

Selam ve dua ile...

--SorularlaRisaleiNur--

Son düzenleme:

Enes1961

New member
Güzel bir yazı abi emeğine saygı ama ben anlamıyorum sanırım yaşımın küçüklüğünden dolayı..:D

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Soru

Ehl-i kitap cennet'e girecek mi? sorusuna Risale-i Nur'dan cevap verebilir miyiz?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Ehli kitap, yani Hıristiyan ve Yahudiler İslam’ı kabul edip iman etmedikçe, kesinlikle ebedi olarak cennete giremezler. Bu hüküm hem Kur'an hem hadis hem icma ile, yani ehli sünnet vel cemaatin görüşü ile sabittir.

Ehli kitap, ancak batıl inançlarını bırakıp sahih bir şekilde Hazreti Muhammed (sav) ‘a iman ederlerse cennete girebilirler. Yoksa kesinlikle ebedi olarak cennete giremezler. Ehli kitabın kafir ve küfür içinde olduğunu beyan eden çok ayet ve hadisler vardır.

Mesele bitmiştir... Aksi iddia da olanlar yazsın artık...

Enver Ýstek

metin mete
Mesele bitmiştir... Aksi iddia da olanlar yazsın artık...

Dogrudur Bekirim,mesele bitmistir hatta bu Risale yazari hep bu fikirlerinde daim kalmistir;Söyleki;

Şöyle diyor Said–Kürdi:
“Birinci Dünya Savaşı’nda bizimle savaşmış da olsa, bir Hristiyan ölmüşse şehit sayılır, ahirette mükafatı vardır.”

(Kastamonu Lahikası,s.45)

“Ne dinden olursa olsun bir nevi şehit hükmündedir. Mükafatı büyüktür, belki onu cehennemden kurtarır. Elbette şimdi fetret gibi karanlıkta kalan ve Hz. İsa’ya mensup Hristiyanların mazlumlarının çektikleri felaketler, onlar hakkında bir nevi şehadet denebilir.”

(Kastamonu Lahikası,s.75)

“Hatta o mazlumlar kafir de olsa, ahirette kendilerine göre o dünyevi afattan çektikleri belalara mukabil rahmet–i ilahiyenin hazinesinden öyle mükafatları var ki, eğer perde–i gayb açılsa o mazlumlar haklarında büyük bir tezahürü rahmet görünüp, “Ya Rabbi şükür elhamdü lillah diyeceklerini bildim ve kati surette kanaat getirdim.”

(Kastamonu Lahikası,s.45)

Saidi Nursi risalelerinde pek çok yerde Hristiyanlarla yakınlaşmayı, kaynaşmayı ve ittifakı şu şok edici sözlerle “emreder”: “Müslümanlık – Hristiyanlık ittifakını bozmaya çalışanlara karşı üç zümre; Nurcular, Hristiyan ruhaniler ve misyonerler uyanık olmalıdır.”

(Emirdağ Lahikası I, s. 1712, Tarihçe–i Hayat, s.434’den nakleden Prof. Dr. Yumni Sezen, Dinlerarası Diyalog İhaneti, Kelam Yayınları)

“Misyonerler ve Hristiyan ruhanileri, hem nurcular çok dikkat etmeleri elzemdir. Çünkü herhalde şimal cereyanı, İslam ve İsevi dininin hücumuna karşı kendini müdafaa etme fikriyle İslam ve misyonerlerin ittifakını bozmaya çalışacak.”

(Lem’alar,111,141)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İlginç... Bu ifadeleri de artık Risaleyi Nur'a aşina arkadaşlarımız izah ederler sanırım...

Üst Alt