Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gizli Şirk(Bir Takva Örneği)

ÇAPANOÐLU

New member
Ben gördüm kardeşim. Ben de var. Dünya bildiklerinden ibaret değil.

Hem okumayı öğren; Besmele çekmemeye şirk demedik. Besmele çekmek bütün şirki keser dedik.

Allah iyiliğini versin. Okumayı bilmiyor musun? :D

Ya hu ben de diyorum ki bu görüşünüzü neye dayandırıyorsunuz, açıkla delilini de sende rahat et ben de..

CCCCCC

New member
Bismillahirrahmânirrahîm
1,2. Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.
3. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

CCCCCC

New member
çapanoğlu besmelesiz iş yapmak istermisin

ÇAPANOÐLU

New member
Bismillahirrahmânirrahîm
1,2. Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.
3. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

Her insan ziyanda olabilir,
şirk neresinde bunun peki..
verdiğin ayet elimizdeki mushafta son sıralarda olsa da, nüzül sıralamasıyla yazılan mushaflarda ilk ayetlerdendir ve bu sure indiğinde daha şirk ile ilgili birşey bilinmiyordu, çünkü, şirk ayetleri inmemişti henüz..

CCCCCC

New member
besmeleye dua dedik dua.oku ve öğren Şirki ortadan kaldırır nasıl kaldırır eğer besmele çekipte bilmeden şirke girersen ve senin haberinde yoksa ALLAH C.C başındaki besmele hürmetine bu kişi beni anmış kendinin aciz olduğunu anlamış ve bu gizli şirk affedilmiş olabilir.işte bu işe yarar.

CCCCCC

New member
Ayrıca şirkle asr suresini bağdaştırmadım.onu okumak amacıyla yazdım.

ÇAPANOÐLU

New member
çapanoğlu besmelesiz iş yapmak istermisin

Bir mü'min şunu bilir, besmeleli veya besmelesiz yaptığı her işi Allah'ın verdiği güçle yapar, bu bilinç bile onun mü'minliğinin belirtisidir.. Lakin, tuvalete girerken bile besmele çektirip dualar ettiren zihniyetin yanlışlığına işaret etmek istiyorum..
Müslüman içki içerse dinden çıkmaz, ama içmeye başlarken besmele çekerse...

yine bir döngünün içine çektiniz beni, incir kabuğunu doldurmayacak şeylerle vakit harcıyoruz..
Yahu siz ne istiyorsanız onu yapın, bırakın biz de bildiğimiz gibi (Allah'ın mümeyyiz akla bildirdikleriyle) hareket edelim..

ÇAPANOÐLU

New member
Ya ilk ayet şirki kesiyordu. Oku yaratan Rabbinin adı ile oku.

Fesubhanallah .Çapanoğlu Kardeş bu arlar kendinde değilsin galiba.
Besmeleyi mi inkar ediyorsun?
Besmele çekmeyene bir şey denmiyor. Besmele şirki kesiyor denmiş.

Peki, şimdi sana son ve en önemli bir soru..

İLK AYET ŞİRKİ KESİYORDU?
PEKİ NİYE İLK AYET BESMELE DEĞİL DE "OKU"
hatta sizinkiler besmelenin ayet olup olmadığı konusunda bile hala anlaşmış değiller..
N'apcaz şimdi

CCCCCC

New member
İlk ayet besmeledir kardeş :) ikinci ayet oku

CCCCCC

New member
Besmele KUR'AN dan ayrı değildir.

CCCCCC

New member
asıl KUR'AN'DA besmele yoktur.Ama KUR'AN insana indirildiği için her sureyi besmele verilmiştir.Çünkü besmele ALLAH C.C ait olduğunun ispatıdır.

CCCCCC

New member
Hadisi şerifte besmele sonra ilave edilmiştir. söyleyeyim mi dinlemek istermisiniz

CCCCCC

New member
ilk nâzil olan âyet; yani Hazreti Muhammed' S.A.V e gelen ilk emir "OKU" emri yani "İKRA'" ...

CCCCCC

New member
Ebu Bekir geldi... Rasûlullah yoktu o sırada...

Hatice , Rasûlullah'ın sözlerini Ebu Bekir' e anlattı ve:

-Muhammed ile beraber Varaka' ya git!.. dedi..

Rasûlullah gelince, Ebu Bekir onu tutup,

-Hadi bizi Varaka' ya götür... dedi..

Ebu Bekir böyle deyince; Rasûlullah sordu...

-Kim söyledi bunu sana?

Bunun üzerine O da..

-Hatice!... dedi..

Birlikte Varaka' ya gittiler ve olayı anlattılar...

Rasûlullah şöyle dedi:

-Yalnız halvette iken, arkamdan, ya Muhammed Ya Muhammed diye bir nidâ işitiyorum... Ve hemen koşup kaçıyorum...

Varaka cevap verdi:

-Öyle yapma!... Geldiği zaman söyleyeceğini iyice anlayana kadar bekle ve iyi dinle... Sonra da ne dediğini gel bana haber ver!... dedi...

Daha sonra Rasûlullah halvete çekildiğinde bu defa şöyle hitap geldi:

-Ya Muhammed, şöyle de:

“Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdulillahi Rabbil Alemin” diyerek “ve laddaliyn”e kadar vardı... Ve bir de:

“LA İLAHE İLLALLAH” diye ilâve etti...

Bunun üzerine, o da gelip, bu olan biteni Varaka' ya nakletti!..

Bunun üzerine Varaka da şöyle dedi:

-Müjdeler olsun sana!... Ben şehâdet ederim ki, Sen ibni Meryem' in tebşir ettiği zâtsın!.. Ve sen, Musa' nın namusu gibi bir namus üzeresin... Sen Nebiyyi Mürsel’sin ve cihada memur olacaksın!”

ÇAPANOÐLU

New member
Ebu Bekir geldi... Rasûlullah yoktu o sırada...

Hatice , Rasûlullah'ın sözlerini Ebu Bekir' e anlattı ve:

-Muhammed ile beraber Varaka' ya git!.. dedi..

Rasûlullah gelince, Ebu Bekir onu tutup,

-Hadi bizi Varaka' ya götür... dedi..

Ebu Bekir böyle deyince; Rasûlullah sordu...

-Kim söyledi bunu sana?

Bunun üzerine O da..

-Hatice!... dedi..

Birlikte Varaka' ya gittiler ve olayı anlattılar...

Rasûlullah şöyle dedi:

-Yalnız halvette iken, arkamdan, ya Muhammed Ya Muhammed diye bir nidâ işitiyorum... Ve hemen koşup kaçıyorum...

Varaka cevap verdi:

-Öyle yapma!... Geldiği zaman söyleyeceğini iyice anlayana kadar bekle ve iyi dinle... Sonra da ne dediğini gel bana haber ver!... dedi...

Daha sonra Rasûlullah halvete çekildiğinde bu defa şöyle hitap geldi:

-Ya Muhammed, şöyle de:

“Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdulillahi Rabbil Alemin” diyerek “ve laddaliyn”e kadar vardı... Ve bir de:

“LA İLAHE İLLALLAH” diye ilâve etti...

Bunun üzerine, o da gelip, bu olan biteni Varaka' ya nakletti!..

Bunun üzerine Varaka da şöyle dedi:

-Müjdeler olsun sana!... Ben şehâdet ederim ki, Sen ibni Meryem' in tebşir ettiği zâtsın!.. Ve sen, Musa' nın namusu gibi bir namus üzeresin... Sen Nebiyyi Mürsel’sin ve cihada memur olacaksın!”

1.. bu yazdıklarına delilin nedir?

2.. Bu yazıda vahy peygambere mi yoksa varakaya mı geliyor..

3.. Peygamberin vahy aldığında korktuğu, ürktüğü ve kaçıştığını hangi delile bağlıyorsunuz, bu konuda kanıtınız nedir?..

4.. Hayret, bir peygamberin korktuğu bir meselede varaka öyle rahat ki, gören, varakayı daha önce vahy ile muhatap olmuş ya da vahy alan bir peygamber görmüş gibi duruyor..

5.. Ve en önemlisi, VARAKAnın bir yahudi olma rivayetleri mevcut, böyleyse eğer, bu hikaye bir İSRAİLİYYAT yani bir yahudi hikayesi olma ihtimali ne kadardir, bir peygamberin nübüvet yolculuğuna çıkması bir yahudinin şehadeti ile olması ne kadar akli, nakli ve de fıtridir..

6.. Yahudiler ve hiristiyanlar dini sulandırmak suretiyle cezalandırılmışlardır, bu tip kıssalarla islamı sulandırmak isteyen ve buna aracılık edenlerin durumu ne olur bu durumda..

ÇAPANOÐLU

New member
Ya demek yukarda söylediğini yutuyorsun.
... bu sure indiğinde daha şirk ile ilgili birşey bilinmiyordu, çünkü, şirk ayetleri inmemişti henüz..
demiştin. Yani sözündeki yanlışı kabul ettin.
Yapma kardeş. İlk inen ayet Besmele olmasa da Besmele şirki kesiyor. Ben onunla her işime başlarım.

Peki sence Besmele ayet mi? Yoksa sonra mı ilave edilmiş?

Çapanoğlu kardeş. Ya işin yok mu senin. İnan sırf itiraz için itirazın var.
Başta yazdıklarımızı oku. Delil istiyorsun. Zaten delil verilmiş.
Yahu Allah içinde bir yazıyı tam oku veya onu üsütünden git. İlimnden şüphe etmeye başladım

elbette ilmimden şüphe etmelisin, çünkü, ilim diye bildiğimiz, o kadar farklı ki, siz üstadlar dininden, biz Rab dininden anlatmaya çalışıyoruz vee böyle uyuşamıyoruz..
biliyor musun, uyuşamamak o kadar çok hoşuma gidiyor ki, mazallah ya uyuşsaydık!!!!!!!!!

yýldýz

New member
Gizli ŞİRK
(ALLAH C.C ım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
evet bu sure yabancı değil fatiha suresinin 5.ayeti hergün namaz kılanlar bu kelimeyi tekrarlarlar.Peki arkadaşlar yalnız senden yardım dileriz diyen kişi gün içinde de anne ve babasından yardım istiyormu veyaa arkadaş bana yardım etti dese ne olurdu cevaplıyorum ;

GİZLİ ŞİRK OLMUŞ olur. hergün söylediğin KUR'AN ayeti yalan olurdu.Peki Ne demeli bence ben sadece vesileyim demeli.Yalnız takva sahipleri pay alsın.Diğer arkadaşlar alınmasın.Kimseyi üzmek istemem.Öğrenenlerde uygulamalı çünkü şirk ve yalan affedilmesi zor günahlardır.

Allah(c.c.) razı olsun diyebiliriz. :rolleyes:

CCCCCC

New member
İlmine güvenen benimle kapışsın...

yýldýz

New member
Bir mü'min şunu bilir, besmeleli veya besmelesiz yaptığı her işi Allah'ın verdiği güçle yapar, bu bilinç bile onun mü'minliğinin belirtisidir.. Lakin, tuvalete girerken bile besmele çektirip dualar ettiren zihniyetin yanlışlığına işaret etmek istiyorum..
Müslüman içki içerse dinden çıkmaz, ama içmeye başlarken besmele çekerse...

yine bir döngünün içine çektiniz beni, incir kabuğunu doldurmayacak şeylerle vakit harcıyoruz..
Yahu siz ne istiyorsanız onu yapın, bırakın biz de bildiğimiz gibi (Allah'ın mümeyyiz akla bildirdikleriyle) hareket edelim..

Birde şu vardı,
İçkili oruç tutulur mu?
:rolleyes:

Üst Alt