Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gizli Şirk(Bir Takva Örneği)

CCCCCC

New member
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Sözlerime başlamadan önce tüm surelerden üstün olan besmelenin ne kadar güzel olduğunu ve ne berektli olduğunu 114 sureninde başında olmasının,bir sebebi olmalıdır.

Vahşî İbni Harb şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ashâbı:
- Yâ Resûlallah! Yemek yiyoruz, fakat doymuyoruz, dediler.
Resûl-i Ekrem onlara:
- "Herhalde ayrı ayrı yiyorsunuz!" diye sorunca:
- Evet, öyle yapıyoruz, dediler.
Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem de:
- "Yemeği birlikte yiyiniz; besmele çekiniz; yemeğiniz bereketlenir" buyurdu.
Ebû Dâvûd, Et`ime 14. Ayrıca bk. İbni Mâce, Et`ime 17

Nitekim KUR'AN okurkende KUR'AN bereketini besmeleden alıyordu.

PEKİ NEDİR BESMELEDEKİ BEREKET

CCCCCC

New member
HAYR KAPISI BESMELE
Üstad hazretleri R.A besmelenin her HAYRIN BAŞIDIR.Demekki işlerimizin hayrını burdan almalıyız.

__BODOM

New member
NUR SÛRESİ
(61) Köre güçlük yoktur, topala güçlük yoktur, hastaya da güçlük yoktur. Kendi evlerinizde veya babalarınızın evlerinde veya annelerinizin evlerinde veya erkek kardeşlerinizin evlerinde veya kız kardeşlerinizin evlerinde veya amcalarınızın evlerinde veya halalarınızın evlerinde veya dayılarınızın evlerinde veya teyzelerinizin evlerinde veya anahtarlarına sahip olduğunuz evlerde ya da dostlarınızın evlerinde yemek yemenizde de bir sakınca yoktur. Bir arada veya ayrı ayrı olarak yemek yemenizde de bir sakınca yoktur. Evlere girdiğiniz zaman birbirinize, Allah katından mübarek ve hoş bir esenlik dileği olarak, selam verin. İşte Allah, düşünesiniz diye âyetleri size böyle açıklar.

CCCCCC

New member
On Dördüncü Lem'anın İkinci Makamı(SÖZLER)
Demek, "Bismillahirrahmanirrahim" sahife-i âlemde bir satır-ı nurânî teşkil eden üç sikke-i ehadiyetin kudsî ünvânıdır ve kuvvetli bir haytıdır ve parlak bir hattıdır. Yani, "Bismillahirrahmanirrahim" yukarıdan nüzûl ile, semere-i kâinat ve âlemin nüsha-i musağğarası olan insana ucu dayanıyor. Ferşi Arşa bağlar; insanî arşa çıkmaya bir yol olur.

Yani, meselâ, nasıl ki güneş, ziyâsıyla hadsiz eşyayı ihâta ediyor. Mecmû-u ziyâsındaki güneşin zâtını mülâhaza etmek için, gayet geniş bir tasavvur ve ihâtalı bir nazar lâzım olduğundan, güneşin zâtını unutturmamak için, herbir parlak şeyde güneşin zâtını, aksi vâsıtasıyla gösteriyor.

CCCCCC

New member
Evet besmele için şunu diyebiliriz Üstad üst yazıda anladığım kadarıyla şöyle demiştir;
BİSMİ yani ismi ALLAH C.C BİSMİLLAH taki açılımı ismi ALLAH C.C olan eğer bune ER-RAHMAN VE ER-RAHİM eklersek ismi ALLAH C.C sıfatları RAHMAN ve RAHİM olan anllamı katar.

CCCCCC

New member
Yani O C.C RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH C.C olur peki bu başındaki b harfi nedir.

CCCCCC

New member
Hz. Ali'nin (K.V) "Kur'ân-ın sırrı Fâtiha'da; Fâtiha'nın sırrı Besmele'de; Besmele'nin sırrı da başındaki "B"dedir!" şeklindeki sözüyle Besmele'nin başındaki "B" harfinin sırrına dikkat çekmişti.

CCCCCC

New member
İlginç olan Kur'ân-ı Kerîm'de Tevbe Sûresi hariç hiç bir sûre "B" harfi ile başlamıyor, başındaki Besmele ayetlerini hariç. Sadece Tevbe Sûresi "B"erae diye başlıyor ve onun da başında Besmele yok.Yani B harfiyle başlayan tek sure Tevbe Sûresi ve başında Besmele yok; diğer surelerin hiç biri B harfiyle başlamıyor, ama başlarında Besmele var. "Neden acaba?"

CCCCCC

New member
Evet arkadaşlar bildiğim kadarıyla diyorumki oradaki B harfi farklı bir sır Bir işi yaparken çektiğimiz besmelenin başındaki b HARFİ ona şu anlamı katıyor.

Bu işi ben değil RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH C.C yapıyor ben bu işe aracıyım.ben acizim ki nasıl olur herşeyi elinde tutan ve kontrol eden YÜCE BİR ZAT-I ZÜLCELALİ C.C in izni olmadan böyle bir şeyi onu izni olmaksızın yapabilirim demek

PEKİ SIR NEREDE ?

CCCCCC

New member
Söyleyeceğim ama bir okunsun bayağı oldu galiba.

CCCCCC

New member
Evet asıl sır burada "B harfinde" Hz. ALİ (R.A.) da öyle diyordu.Eğer anlamını anlatmasaydım biraz daha karmaşık olacaktı anlaşılması zor olacaktı.Burda dikkati çeken bir nokta var.Hiç bir ayet B harfi ile başlamıyor. Tevbe suresi ise B harfi ile başlıyor."Berae" kelimesi ile

Bu sır şu; Şayet bir kul Bu işi ben değil RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH C.C yapıyor ben bu işe aracıyım.ben acizim ki nasıl olur herşeyi elinde tutan ve kontrol eden YÜCE BİR ZAT-I ZÜLCELALİ C.C in izni olmadan böyle bir şeyi onu izni olmaksızın yapabilirim deyip besmele çekerse şu sırra erer;

ALLAH C.C 3 EN güzel ismiyle anıp bu işi kendisinin değil sadece ALLAH C.C. yapacağını söyleyen kişiyi ALLAH C.C bilir.Ve onun yaptığı bu davranışa karşı bu işte ALLAH C.C. o kişinin arkasında olur. Zorluklarda kişinin haddini aşan işlerinde ALLAH C.C onu tamamlar.Çünkü daha başındayken aracı ediyor ALLAH C.C. bu işinde yardım etmesini istiyor bu işini tamamlamasını istiyorsun.

Peki bu bize neyi kazandırır.En başından ALLAH C.C yanına almış onun yardımını kazanmış olursun.
Peki kimlere yardım eder sorusuna ise bence ALLAH C.C. istediğine yardım eder.

CCCCCC

New member
BURADA İŞİNDE ALLAH C.C 'A yönelme var.ALLAH C.C işlerinde kendisine yönelenleri seveceğine inanıyoruz.

CCCCCC

New member
Gizli ŞİRK
(ALLAH C.C ım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
evet bu sure yabancı değil fatiha suresinin 5.ayeti hergün namaz kılanlar bu kelimeyi tekrarlarlar.Peki arkadaşlar yalnız senden yardım dileriz diyen kişi gün içinde de anne ve babasından yardım istiyormu veyaa arkadaş bana yardım etti dese ne olurdu cevaplıyorum ;

GİZLİ ŞİRK OLMUŞ olur. hergün söylediğin KUR'AN ayeti yalan olurdu.Peki Ne demeli bence ben sadece vesileyim demeli.Yalnız takva sahipleri pay alsın.Diğer arkadaşlar alınmasın.Kimseyi üzmek istemem.Öğrenenlerde uygulamalı çünkü şirk ve yalan affedilmesi zor günahlardır.

CCCCCC

New member
Güzel anlattın ALLAH C.C RAZI OLSUN.SENDE sırrına erdin kardeş.

ÇAPANOÐLU

New member
İlginç olan Kur'ân-ı Kerîm'de Tevbe Sûresi hariç hiç bir sûre "B" harfi ile başlamıyor, başındaki Besmele ayetlerini hariç. Sadece Tevbe Sûresi "B"erae diye başlıyor ve onun da başında Besmele yok.Yani B harfiyle başlayan tek sure Tevbe Sûresi ve başında Besmele yok; diğer surelerin hiç biri B harfiyle başlamıyor, ama başlarında Besmele var. "Neden acaba?"

Evet, elimizde bulunan Mushafta Berae nin başında besmele yok, ama, bu demek değildir ki, bu doğru bir kuraldır..
bak kardeşim, Kur'an senin elindeki mushaftan ibaret değildir, zaten, diziliş yapısıyla doğrusu da bu değildir..
Gerçek Kur'an mushafı iniş sırasıyla dizilen mushaftır ve bu mushaf siz bilmesenizde piyasada mevcuttur..
Hz Ali mushafı, Abbas mushafı ve kadroğlu mushafı iniş sırasına göre dizayn edilmiştir ve ne enteresandır ki, hepsinde de Berae'nin başında besmele vardır..
Peki, elemizdeki mushafta neden berae yoktur derseniz..
Tarihte Kur'an sayfalarını yırtıp mızraklarına geçirip, ayetlerle hüküm ettiklerini zanneden hizip ve fırkacılara inmeniz gerekli..
çünkü, bunun cevabı orada yatıyor..
Haa, bu cevabın ne olduğunu merak ediyorsanız, biraz mezheplerin doğuşuyla ilgili tarihe gömülmeniz gerek, şu herşeyi çok iyi bilen üstadlarınıza götürün bu konuyu, umarım cevabını vereceklerdir..
Fakat, beraenin başında b ver diye besmelenin olmayışı öyle anladığınız gibi sır falan değil, tamamen geçmişte yaşanan din savaşlarının bir eseridir..

CCCCCC

New member
şu herşeyi çok iyi bilen üstadlarınıza götürün bu konuyu, umarım cevabını vereceklerdir..

Bak arkadaşım ahiretin için üzülmeye başladım mübarek insanları kırman PEYGAMBER S.A.V i üzebilir.AİHRETTE PEYGAMBERİN S.A.V SEVMEDİĞİ kişilerin nereye gideceğini bilmiyorum.Öyleyse dikkat et.Kelimlerimin başında ilginç ve bence kelimesini kullandım yanlış varsa söylenir.Ayrıca kaynak verip konuşalım kişisel görüşlerinden sıkıldım.

ÇAPANOÐLU

New member
Allah razı olsun.

Yani Besmele bütün şirki ortadan kaldırıyor. Allah namına deyip Allah namına alıyoruz ve Allah namına veriyoruz.

Her fiile başlarken Bismillah diyoruz ki o fiilin sahibi - hakikisinden yardım taleb ediyoruz hem şükrediyoruz. O fiil bize ait değil ki yardım anlamına gelen Besmeleden kaçıyoruz.

Mesela haram olan bir iş ademden gelir. Fiil yoktur. Mesela, bize emanet edilen bir dümeni çevirmessek gemi batar. Fiil yoktur. Besmelede olmaz. Olsa dahi fayda vermez. Çünkü besmele fiilin sahibinden yardım istemektir. Dümeni çevirmemek bir fiil değilki Allah'ın yardımı gelsin. Gemi bir yere çarpacaktır.
Ancak burda ise Allah'ın Rahmeti devreye girer ve istese bir fiili halk eder. Mesela geminin istikametini bir dalga ile kayadan uzaklaştırır.
Kötülük fiil değil ki yardım adına Besmele mutlak fayda versin, istensin. Her kötülük bir şeyi ademe atmaktan veya ademden gelir.
Bu meseleyi yarın benim arkadaşlarla ders konusu yaptım

Anlatabildim mi? :(

Müşrikler ne ismtemezlermiş, mü'minlere hayır indirmeyi, peki kimden, Rabbinizden.. Bunu nasıl yaparlar..Buyur kardeş, şimdi şirk ile mü'mini ayıran şeyin sadece besmele (allahı anmak) olduğunu nasıl anlayacağız, şirk koşmanın besmelesizlik olduğu mantığı hangi ayete dayanır, aydınlatırsan sevinirim..

Bakara Suresi 105 Ehlikitap'ın küfre sapanlarıyla müşrikler, Rabbinizden size bir hayır indirilmesini istemezler.Ama Allah, rahmetini dilediğine özgüler.Allah, büyük lütfun sahibidir.

CCCCCC

New member
İyi kardeşim ister besmele oku ister okuma KUR'AN daDA okum a bakalım şirk neymiş görürsün ölünce :)

ÇAPANOÐLU

New member
İlmin konusunda seni tebrik ediyorum. Kur'an ancak bu kadar tezyif edilebilirdi.

Sen hiç Tevafuklu Kur'an yazılışıda görmemişsindir.

Allah ve Rab lafızları alt alta geliyor. İğne batırınca kesretle Allah ve Rab tabirleri alt alta geliyor. Hatta o İsimler kırmızı ile yazılıp tab ediliyor. Hatta fotoğraf tekniği kullanıldığında basılmadan önce tablalar üstüste konsa Kur'an Kıpkırmızı gözüküyor.
Senin dizdiğin gibi olsa Kur'an tevafuğunu yok ediyor. Demek doğru olan o değil.

Yahu şehadete iliştin, ezana iliştin, namaza iliştin, ruha iliştin her neyse bu kadarda fazla yani.
Başlıkta o kadar mesele içinde tırnaklayıp bulduğuna bak. O da doğru olsa bari.
Senden daha ilimsel çalışmalar bekliyoruz. ;)

bu ne ki,
Kur'anı delip, son sayfada bulunan bulunan isimden yola çıkarak kendinin işaret edildiğini söyleyenler bile çıkmıştır, lakin, Kur'an ne tevafuklara ve ne de birilerini kutsamaya inmemiştir, neye inmiştir derseniz, Gerçek Üstad Mehmet Akif Ersoy'un bu konu ile ilgili şiirini okumanı tavsiye ederim..

ÇAPANOÐLU

New member
İyi kardeşim ister besmele oku ister okuma KUR'AN daDA okum a bakalım şirk neymiş görürsün ölünce :)

Şirk neymiş ne değilmiş bunu ne sen ne ben kararlıştırabiliriz, karar Rabbe aittir ve Rab bu konuda ne demiş, iyi bakın

En'am Suresi 79 "Ben bir hanîf olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. müşriklerden değilim ben."

En'am Suresi 106 Rabbinden sana vahyedilene uy! O'ndan başka ilah yoktur. müşriklerden yüz çevir!

En'am Suresi 161 De ki: "Beni, dosdoğru yola Rabbim iletmiştir. Güçlü, pürüzsüz bir dine, hanîf olan İbrahim'in milletine. müşriklerden değildi o."

Yunus Suresi 105 Şu da emredildi: "Yüzünü, bir hanîf olarak dine çevir. Sakın müşriklerden olma!"

Üst Alt