Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Avatarınızdan erkek resimlerini kaldırın...

müttaki

New member
Bakmak haramdır diye başlık açmıştım.ve burada tartışmıştık.Eğer avatarınızdaki erkek veya kadın resimleri varsa kaldırın harama teşvik etmemiş olursunuz takva sahiplerine.

Moderatorda olsa dahildir.Oda insandır.Ben yeni farkettim.Kusurumu fazla görmeyin.

bu kadar kesin bir şekilde haram diyorsun.maşallah kendine veya ilmine güvenin oldukça fazla demek.
benim bildiğim haramları Allah belirler, eğer açık veya aleni bir şekilde bir haram söz konusu değil ise 70 defa düşünmek gerek diye düşünüyorum.
fotoğrafa bakmak haram diyorsan bende derimki yolda yürümek de haramdır çünkü yolda erkeklerde kızlarda var?
nur suresi 30ve 31'i okursak bu sonuç çıkar.(mümin erkeklere deki gözlerini haramdan sakınsınlar........mümin kadınlara deki gözlerini haramdan uzak tutsunlar)
haram olan sadece bakmak ise fotoğrafa yada kişiye o zaman evden dışarı çıkmamak zorundayız. çünkü her halukarda bakıyoruz.ama bakmak ile görmek arasındaki fark gibi düşünürsek eğer art bir niyetle bakıyorsak tabiki haramdır.
bilemem bir insan bir avatara art bir niyetle yaklaşıyorsa onun psikolojik sorunları vardır herhalde.
Allaha emanet olun

unzurna

New member
Çok iyi bir bakış açısı. Doğru. Okumak evet ama bakmak de önemli. Bütün verilen nimetler ile olaylara yaklaşmak gerek.

CCCCCC

New member
Katılıyorum.Arkadaşlar islam dönemini hatırlayın.Bir mü'min Bir müminin hanımının yüzüne bakmazmış.O günü hatırlatan filmler var ALLAH C.C aşkına biraz da olsa düşünelim.Yola çıktığında kız görürsen bir kere görmüş olursun sen sonra bakmaya devam ediyorsun şimdi neresinde bu iyi niyet.Şimdide şeytan sizi böyle mi kandırıyor.

müttaki

New member
Katılıyorum.Arkadaşlar islam dönemini hatırlayın.Bir mü'min Bir müminin hanımının yüzüne bakmazmış.O günü hatırlatan filmler var ALLAH C.C aşkına biraz da olsa düşünelim.Yola çıktığında kız görürsen bir kere görmüş olursun sen sonra bakmaya devam ediyorsun şimdi neresinde bu iyi niyet.Şimdide şeytan sizi böyle mi kandırıyor.

ogünü hatırlatan filmler mi var:D
dini hüküm verirken filmelere mi bakıyorsun:D

peygamberimizinde hanımlarla konuşmaları var o zaman peygamberimizde apaçık günah işlemiş ona göre(filmlerden gördüm)

en son sende demişsin haram olan görmek mi yoksa sapıkça bakmak mı?
hangisi haram?

CCCCCC

New member
İnsanlarla alay geçmek KUR'AN da yasaklanmıştır.Lütfen alay geçmeyin.Ayrıca Peygamber kadınlarla konuşsa bile yüzüne baktığınımı zannediyorsun.Ayrıca yine diyorum hadis okuyun hadisi anlatmaktan sıkıldım.Kafanızın dar olduğunu bilsem girmediğini anlayacağım ama kime saf tutup tutmadığınıza dikkat edin.Ben hadis savunurken bazıları hadisi açıklamayı düşünmeyip hadis üstüne aslında orada şöyle demek istemiş olabilir değil de kendi yorumlarınızı yaparak kendinizi aşağı çekmeyin.Madem bazıları anlamıyor defalarca yazmama rağmen yine yazıyorum.

"Ya Ali bakışına bir bakış ekleme" 3 kitapta geçmiştir bununla EFENDİMİZ s.a.v ne demek istemiş diye düşünen insan sayısı gerçekten az.Reyyan kardeşime helal olsun unzurna kardeşimde onlar anladılar.

CCCCCC

New member
30. Mü'min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.

Bu ayete nispeten başından beri birden fazla birbirini destekleyen hadis yazdım.

müttaki

New member
İnsanlarla alay geçmek KUR'AN da yasaklanmıştır.Lütfen alay geçmeyin.Ayrıca Peygamber kadınlarla konuşsa bile yüzüne baktığınımı zannediyorsun.Ayrıca yine diyorum hadis okuyun hadisi anlatmaktan sıkıldım.Kafanızın dar olduğunu bilsem girmediğini anlayacağım ama kime saf tutup tutmadığınıza dikkat edin.Ben hadis savunurken bazıları hadisi açıklamayı düşünmeyip hadis üstüne aslında orada şöyle demek istemiş olabilir değil de kendi yorumlarınızı yaparak kendinizi aşağı çekmeyin.Madem bazıları anlamıyor defalarca yazmama rağmen yine yazıyorum.

"Ya Ali bakışına bir bakış ekleme" 3 kitapta geçmiştir bununla EFENDİMİZ s.a.v ne demek istemiş diye düşünen insan sayısı gerçekten az.Reyyan kardeşime helal olsun unzurna kardeşimde onlar anladılar.

estağfirullah kardeşim seninle dalga geçmeye haddim yoktur. sadece filmi dayanak göstermen komikti.

gördüğün her kız fotoğrafında veya yolda gördüğün her kız da nefsin sana kötülüğü hatırlatıyorsa evden dışarı çıkma. böylece harama girmemiş olursun.

CCCCCC

New member
Şimdi sana katılıyorum Fakat PEYGAMBERİMİZ A.S.M İKİNCİ BAKIŞI YASAKLAMIŞTIR.BUNUN NEDENİ NEFSİN VARLIĞI OLABİLİR.

müttaki

New member
nahl 116- elmalılı- Sadece dillerinizin yalan yere nitelemesi ile: «şu helaldır, şu haramdır.» demeyin ki, yalanı Allah'a iftira etmiş olursunuz. Şüphe yok ki, yalanı Allah'a iftira edenler kurtuluşa eremezler.

CCCCCC

New member
Evliyaların hayatlarını izlerken filmlerde orada erkekler bir müm'in kardeşin evine giderken eğer evin hanımı kapıyı açarsa arkalarını dönüyor hecetini istiyor böylelikle onu görmüyorlardı.Bunlar ne olursa olsun nefsi keser arkadaşlar.Yola bakarak yürüyenleri biliyorum hemde bu zamanda.

Bakın şeytanın oyunu nasıl.Önce ne olacak yüzüne iki defa baksan der.Sonra nolcak ya elleri çıplak olsa kadının önce teşvik arkadaşlar.

BAkın önce sünnetleri bıraktırıyor şeytan sonra farzları yani sırayla dışardan içeri girdiriyor.Böyle kandırıyor.Bu hareketimizle bizler hiç nefsimize fırsat vermemiş oluruz.

Mesela çok zorladınız kendimden ve arkadaşlarımdan örnek vereyim.
Ben tv veya gazete okumaya ne zaman başlasam.Başından kalkamıyorum.Sonra güzel başörtülü bir kız görünce ay ne güzel yaratmış ALLAH C.C diyorum sonra keşke böyle karım olsa sonra hayaller bakın nereye kadar.Arkadaşlarımdan biliyorum,önce film kiralayıp getiriyorlar filmdeki kızların yüzüne bakmak birşey olmaz dediler.Sonra ise o günlerde çıplak kadınlı filmler izlemişler.Bir gün duydum üzüldüm?Neden böyle yaptınız diye sorsan cevabı açık benim gazetedeki başörtülüden farkı yok.Abi filmi izlediğimiz bayan çok güzeldi sahneler az geldi bizide teşvik etti bizde daha açık sahneli film aldık dedi.Ve bunu yapan arkadaş
cünup olduğu için o günün vaktini kaçırıyor vesaire vesarie

CCCCCC

New member
İyide kardeşim hadiste haram diye nitelendirilmiş ben haramdır derken PEYGAMBERİMİ S.A.V TASDİK ETTİM.HADİSİ İYİCE OKUYALIM İLK SAYFADA

müttaki

New member
Şimdi sana katılıyorum Fakat PEYGAMBERİMİZ A.S.M İKİNCİ BAKIŞI YASAKLAMIŞTIR.BUNUN NEDENİ NEFSİN VARLIĞI OLABİLİR.

bende istemiyorum kardeşim bayanların ortalıkta orasını burasını açarak dolaşmasını, bende istemiyorum erkeklerin bu kadar lakayıt oluşunu.
bize düşen her ne kadar şeytan bizi çağırsa da ona yönelmemektir. biz bunu yapmaya çalışalım. Allah biliyordu bu günleri yaşayacağımızı. O bize kaldıramayacağımız yük yüklemez. eğer dışarda bir kadın görmek haram olsaydı Allah bize kaldıramayacağımız bir yük yüklemiş olurdu.
Allaha emanet olasın

unzurna

New member
bende istemiyorum kardeşim bayanların ortalıkta orasını burasını açarak dolaşmasını, bende istemiyorum erkeklerin bu kadar lakayıt oluşunu.
bize düşen her ne kadar şeytan bizi çağırsa da ona yönelmemektir. biz bunu yapmaya çalışalım. Allah biliyordu bu günleri yaşayacağımızı. O bize kaldıramayacağımız yük yüklemez. eğer dışarda bir kadın görmek haram olsaydı Allah bize kaldıramayacağımız bir yük yüklemiş olurdu.
Allaha emanet olasın

Sana sonuna kadar katılıyorum. Dediğim gibi herşeyi biz hakediyoruz. Kaldıramıyacağımız yükü asla vermem ayeti buna güzel cevaptır.

Asya

New member
her konuda bilmişlik taslayan tartışmacı demişsin. Ben de öyleyim de.

Ne yapayım nefsimi iyice terbiye edememişim.Sanırım cehenneme bu yüzden odun olabilirim. :4_6_202v:

Muahbbetle

ben sizin bilginizi kabul ediyorum ve bu ifademle sizi kastetmedim çünkü siz zaten katılmıştınız bu konuya.bu cccccc isimli üyenin böyle islami emirleri kandi fikilerine göre yorumlamasını yanlış bulmaktayım.
tabiki içinde kötü düşünceler geçirerek bakmak göz zinasıdır.ancak toplumsal ve sosyal hayatta herkes kendi bakışından sorumlu olur.doktor hemşiresine,satıcı müşterisine,hoca öğrencisine bakmak zorundadır.ancak duvara bakar gibi bakması gerekir.

leyla

New member
Kocasının dışında erkeklerle konuşup yüzyüze görüşüp birde erkeği beğenen kadından ALLAH C.C A sığınırım.

kardeşim çok güzel yazmışın destekliyorum .zaten dünya iyice bozuldu ahlaksızlıklar alabildiğince hat safhada ALLLAH RAZI OLSUN

CCCCCC

New member
bu cccccc isimli üyenin böyle islami emirleri kandi fikilerine göre yorumlamasını yanlış bulmaktayım.

sİZ Yorun veya daha iyisini bulunda görelim.

Konuşan çok olur bu forumda ama iş yapan azdır.

pusula

New member
eskiden pek sık girerdim... paylaşmak için... çünkü öğrenmek ve eğitim yeri değil paylaşmak yeri olarak görürdüm forumları... herkes pişirdiği yemeği özenle sofraya getirdiği gibi paylaşırlar diye.. ben de öle yazdım onlarca postu mu...

sonra bakdım bu anlayışta olmayıp akıl vermek isteyen ve dediğim dedik öttürdüğüm düdük diyenler pür inat aynı şeyleri yazmaya başladılar. ehl-i sünnet olamamış imamların ifrat fikirlerini ve meal taşlarını herkesin başına atmaya başladılar. epeyce incindiğimi hatırlıyorum. demek islam internette yaşanamıyor muş diyecekdim ki, sabırlı moderatorler çıkdı. yavaş yavaş sitenin ağzı yüzü toplandı... şimdi artık başlıklar daha okunur açık ve paylaşılabilir görünüyor...

tüm bunlar tek bir sitede bu kadar vakit aldı... Peygamberimin yaptığı inkilab-ı azim ne denli köklü olmuş çok daha iyi anlıyorum... öte yandan CCCCCC gördüğü ve şahsen uyguladığı bir takva ameline forumu çağırıyor. bu da bi nev'i ıslahdır. zamana muhtaçdır. nefsimiz hakkında özel bir karar alabiliriz ama topluma mal etmek zamanla kayıtlı... eğer toplumun ortak vicdanında yer ederse tarihe mal olur...

CCCCCC

New member
Çok güzel yazmışsınIZ ALLAH C.C. RAZI OLSUN

CCCCCC

New member
Kadınların yüzüne bakmayı bile çekinmeden gerçekleştiren bir erkek daha ayrıntılı takva işlerinde ne kadar başarılı olabilir.Hatırlayın arkadaşlar sahabe dönenimdeki o gencecik 15 yaşındaki delikanlı 1 ay boyunca camiye fütursuz giden ve yoluna sürekli çıkan kim bilir aklından türlü türlü kötü fikirlerle onu camiden alıkoymaya çalışan kadın yine çıkmıştı genç ise yüzüne dahi bakmamıştı harama girerim diye.Sonra birgün nasıl olmuştuda acaba yardımamı ihtiyacı var diye kapısında bulmuştu kendini o sıradada "ALLAH C.C TAN HAKKIYLA KORKANLAR ŞEYTANDAN GELEN OKLARIN FARKINA VARINCA HEMEN TOPARLANIP ALLAH C.C A DÖNDÜLER" ayetide diline dolandığını farkedince(Harama hayellerinde bile yer olmayan bu veliye büyü bir cürümdü)bu.Oracıkta RAHMANA TESLİM ETTİ RUHUNU.

Üst Alt