Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yardimmm..oglum cok korkak

münevver

New member
Canim kardeslerim yine sizin degerli bilgilerinize ihtiyacim var acilen...(aranizda egitimciler oldugunu bildigim icin)
Simdi benim 10 aylik bir bebegim var ve cok korkak oldugunu düsünüyorum.
sert bir anne degilim ve hic kizmadim öyle ayrica durmadan öpen kokliyan biriyim ama neden bukadar korkuyor bebgim anliyamiyorum.
mesela:
pirizler ve banyo yasak ...bugün bakdim odada yok nerye gitti aceba diye düsündüm ciktim odadan, oglum beni gördü, banyonun önünde oturuyordu, ve aniden korkudan tavsan gibi oyanni buyanni zipladi cok korktu....:(
halbuki hic kizmadim ona sadece banyoya girmek istedigi vakit alip götürüyorum baska yere.
hem sadece bu degil genel olarak en ufak konusmada irkiliyor...cok kormak kötü hastalik getirir diyor yengem bende panikledim simdi...

aslinda acikcasi biraz utaniyorum bunu size sormayi ama ne bilim hastalik falan olur diye duyunca bugün korktum...

Rahmet4

New member
benim görüsün cocuk cok normal...hatasinin bilincinde oldugu icin panikliyor siz kizsanizda kizmasanizda aynisini yapacaktir...telaslanmaya gerek yok bacim

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Canim kardeslerim yine sizin degerli bilgilerinize ihtiyacim var acilen...(aranizda egitimciler oldugunu bildigim icin)
sert bir anne degilim ve hic kizmadim öyle ayrica durmadan öpen kokliyan biriyim ama neden bukadar korkuyor bebgim anliyamiyorum.
mesela:
pirizler ve banyo yasak ...bugün bakdim odada yok nerye gitti aceba diye düsündüm ciktim odadan, oglum beni gördü, banyonun önünde oturuyordu, ve aniden korkudan tavsan gibi oyanni buyanni zipladi cok korktu....:(
halbuki hic kizmadim ona sadece banyoya girmek istedigi vakit alip götürüyorum baska yere.
hem sadece bu degil genel olarak en ufak konusmada irkiliyor...cok kormak kötü hastalik getirir diyor yengem bende panikledim simdi...

aslinda acikcasi biraz utaniyorum bunu size sormayi ama ne bilim hastalik falan olur diye duyunca bugün korktum...

bence sıkmayın canınızı o daha küçük ilerliyen yaşlarda önlemi alınır.. şuan tedaviye cevap vericek yaşta bile değil. bence ona birşeyler uğraşılar bulun birşeyler öğretmeye başlayın inşallah birşey olmaz korkmayın...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Hanfendi bence yasak olarak nitelendirdiğiniz şeyleri oyunla göstermeye çalışın..mesela banyo ile ilgili tüm şüphelerini gidermeye çalışın..arada banyoyu gezdirin ve banyo içerisindeki ulaşabilecek her türlü deterjan,amonyak vs. mümkün olduğu kadar ulaşamayacağı yerlere koymaya çalışın..bir süre sonra vazgeçicektir..

Elektrik prizleri için mutlaka bir önlem almak istiyorsanız kapaklı elektrik prizleri var..prizlerin üzerini açamacağı şekilde bantlayıp kapatın..siz kullanacağınız zaman bantı kaldırıp işinizi yapabilirsiniz..Elektirik prizlerinin bantı olduğunu gördükten sonra onu keşfetmektende vazgeçicektir..selametle!..

hannane

New member
mesela:

ablacım okul öncesi çocuklarında korku isimli bir konuyu araştırıyordum bir süredir inşaallah bugün tamamlar size bu konuda yardımcı olmaya çalışırım...dua ile...

münevver

New member
Allah hepinizde razi olsun söyledikleriniz beni bir nebze rahatladi
verdiginiz önerileri yapicam insallah cok saol bcetin811 bu cok iyi bir fikir önceleri ben banyoya girip sadece gösteriyordum ama dokunmasinada izin vermem gerekiyor mus meger.

efrail kardesim ya cok sevinirim o bilgini benimle baylasirsan allah razi olsun :)
Hepinize cok tesekkürler
ve is basina ....

hannane

New member
çocuklar ani ses ve gürültü ile desteksiz ve güvensiz kaldıkları zaman duydukları yalnız kalma korkusu dışındaki korkuyu tanımlamazlar.Ancak çevreden gelen tehlikeler ile yetişkinlerin verdiği yanlış eğitim, onlarda çeşitli korkuların oluşmasına neden olabilir.Çocuklar yaptıkları davranışın kendine zarar vereceğini düşünmeden yaparlar.Bu zamanla deneyim kazandırarak,bazı davranışların tehlikeli olduğu kavramını verir ve korku hissinin yerleşmesine neden olur; örneğin, kibrit yakmayı seven bir çocuk, çıkan alevleri gördüğü zaman büyük haz duyar.Ancak ani bir alevlenme ile parmağı yanmışsa, bu olay ile deneyim kazanır ve tehlike olduğu kavramını alır.Dolayısıyla içinde yanan kibrite bir korku oluşur.
Yetişkinlerin “odaya girme, karanlık” demesi,çocuğun,”acaba karanlık ta ne olur?”düşüncesi ile bilinmez bir korku hissetmesine neden olur.Merdiven çıkan çocuğa,”çıkma düşersin” sözü ile düşme korkusu,”dışarı çıkma kaçırırlar” sözü ile çevrenin verebileceği korku,” köpeğe dokunma ısırır” sözü ile hayvanlara olan korku ve daha birçok örneği olan çeşitli korkular.yetişkinlerin düşünmeden çocuklara verdiği korkulardır.
pirizler ve banyo yasak ...bugün bakdim odada yok nerye gitti aceba diye düsündüm ciktim odadan, oglum beni gördü, banyonun önünde oturuyordu, ve aniden korkudan tavsan gibi oyanni buyanni zipladi cok korktu....
hem sadece bu degil genel olarak en ufak konusmada irkiliyor...
bcetin811 abimizin de dediği gibi geçerli önlemler alınıp çocuğu çok fazla kısıtlamadan keşfetmesine yardımcı olunmalı..daha geniş bir araştırma hazırladım umarım yardımcı olabilmişimdir.. bu linke bakabilirsiniz

http://www.islamforum.net/showthread.php?t=12473

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
10 aylik bir bebek icin dogruyu ve yanlisi ayirt etmek icin erken olabilir normal sartlarda

bizim yanlislarimizdan biri cocuklarin yasina göe muameleyi biraz daha olgunlastirmaya calismamiz...

cünkü bebege aksettirilen hisiyat banyoda belkide sunlar olabilir
-banyoda iken bir yere dokundugunda disardan gürültülü bir ses geldi ve her ayni hareketi yaptiginda o tepkiyi bekliyor
-yada banyoda iken bir yeini acitti ve yine ayni hareketi uyguladiginda ayni tepkimeyi bekliyor olabilir

ama ablacigim daha bu bir bebek oldugu icin bunda korkulacak bir sey olmadigi kanisindayim belkide cocugunuz hiperaktif büyüyor ve sizede hep hareketli geliyor olabilir

ama bir bebegi en iyi annesi tanir ve hisseder

saygilarla

berfut

New member
cocuklar

cocuklar

çocuklar ani ses ve gürültü ile desteksiz ve güvensiz kaldıkları zaman duydukları yalnız kalma korkusu dışındaki korkuyu tanımlamazlar.Ancak çevreden gelen tehlikeler ile yetişkinlerin verdiği yanlış eğitim, onlarda çeşitli korkuların oluşmasına neden olabilir.Çocuklar yaptıkları davranışın kendine zarar vereceğini düşünmeden yaparlar.Bu zamanla deneyim kazandırarak,bazı davranışların tehlikeli olduğu kavramını verir ve korku hissinin yerleşmesine neden olur; örneğin, kibrit yakmayı seven bir çocuk, çıkan alevleri gördüğü zaman büyük haz duyar.Ancak ani bir alevlenme ile parmağı yanmışsa, bu olay ile deneyim kazanır ve tehlike olduğu kavramını alır.Dolayısıyla içinde yanan kibrite bir korku oluşur.
Yetişkinlerin “odaya girme, karanlık” demesi,çocuğun,”acaba karanlık ta ne olur?”düşüncesi ile bilinmez bir korku hissetmesine neden olur.Merdiven çıkan çocuğa,”çıkma düşersin” sözü ile düşme korkusu,”dışarı çıkma kaçırırlar” sözü ile çevrenin verebileceği korku,” köpeğe dokunma ısırır” sözü ile hayvanlara olan korku ve daha birçok örneği olan çeşitli korkular.yetişkinlerin düşünmeden çocuklara verdiği korkulardır.bcetin811 abimizin de dediği gibi geçerli önlemler alınıp çocuğu çok fazla kısıtlamadan keşfetmesine yardımcı olunmalı..daha geniş bir araştırma hazırladım umarım yardımcı olabilmişimdir.. bu linke bakabilirsiniz

http://www.islamforum.net/showthread.php?t=12473

efrail kardeşim cok güzel bir konuya degindin

münevver

New member
Allah hepinizden razi olsun...dogdu dogali diger yasitlarina göre cok daha fazla korkudan sicradigi icin zaten biraz tetirgindim ve hastalik olur falan deninice iyce mantigimi kaybettim acikcasi, ama benim ayagimi yere tekrar bastirdiniz cok tesekkürler...doktura gitsem bukadar tatmin edici cevap alamazdim herhalde...islamforumu onun etkisimi aceba...neyse cok saolun bundan sonra biraz daha soguk kanli olmaya calisim...(cok panikci oldum ben yaa)

Üst Alt