Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yardımınıza ihtiyacım var

steawart54

New member
öncelikle selamun aleykum arkadaşlar,
biraz uzun olacak ama anlatayım durumu. çok zor bir dönem geçiriyorum çok kötü şeyler yaşadım her şeyden vazgeçmiş durumdayım yaşayan bir ölü gibiyim adeta, yaşamamın tek nedeni allah, ahiret inancım. 22 yaşındayım şuana kadar dindar biri gibi yaşamadım ama günahı sevabı ne nedir ne değildir az çok bilirim aileden dolayı.bilen ama uygulamayan biriydim yani. ahiret inancım dedim ama aklmda küçücük soru işaretleri var bunlara cevap bulup tam teslimiyetle inanmak allahın da izniyle bundan sonra dindar bir insan olarak hayatıma devam etmek istiyorum beni mutlu ve huzurlu edebilen tek şey din ve ahiret inancı. bundan sonra bu ve benzeri sitelerde vakit geçireceğim imanımı kuvvetlendirmek ve dinden uzaklaşmamak adına artık ben de aranızdayım allah ın izniyle.

şimdi kafamda sorular var demiştim açayım biraz; beynimin içini yazıya döküyorum inanç sebeplerim :
1)hiçbirşey yoktan varolamaz etrafımızda gördüğümüz her şey bir şeylerden oluşmuşsa nasıl bir yapanı varsa insanın da olmalı yoktan varoluş mantıkl değil ve evrendeki muazzam yapı altın oran bunlar filan tesadüfi olamaz.
2) 3 harflilelerin var olduğuna inanıyorum biliyorum bizzat ailemin içinde bu sebepten intihara kadar giden bir vaka var. yaşadığımız olağan dışı şeyleri kendim gördüm. demekki her şey mantıkla açıklanamayabiliyormuş diyorum.
3)hayatta tesadüf olamayacak şekilde bir akış olduğunu düşünmem mesela ben bir türlü dine yönelemedim bu zamana kadar içimde olmasına rağmen bazı olayları yaşamasam mutlu olsam şuan, hainliği aldatılmışlığı tatmasam burda olmazdım bunun gibi.
4) kuranın bir insanın yazamayacağı kadar her şeye cevap veren bir özet olması insan eliyle yazılan bir kitap da atlanan cevap bulunamayan açıklar olurdu.
5) geçen izlediğim bir videoda rusya da bir çocuğun ayağında arapça allah yazısı ve ayetler belirdiğini gördüm bu bir yara olsaydı tesaduf olabılır ve allah yazısına benzeyen bir yara olabılır der ve şüpheye düşerdim ama belirip kaybolan ve değişen yazılar var ortada, olay rusyada yani müslüman bir ülkede değil insanları müslümanlığa inandırmak için yapılan bir komplo düzmece de olamaz işin içinde birçok haber kanalı da var zaten.
bunlar aklıma gelenler kendi beynimdeki allah'ın ispatının kanıtları.

şimdi soru işaretlerini yazayım ama kimse lütfen beni yanlış anlamasın ben sadece tam teslimiyetle inanmak istiyorum provakatör değilim;

1)müslüman- hristiyan-yahudi aile ile doğmak,, aile yapısı,zenginlik-fakirlik-zeka--karakter özellikleri, yaşadığın dönem, hayat sartları vs..
eğer müslüman ailemiz olmasaydı doğruyu bulmamız çok daha zor olmaz mıydı kaçımız müslümandık şuan?
benzer şekilde imamlık yapan bir babanın çocuğu olarak doğmakla alkolik kumarbaz bir babanın çocuğu olarak doğmak?
zenginlik fakirlik karakter vs bizim dışımızda seçimimiz olmadan verilen özellikler var ve gunahlarımızı sevaplarımızı hep etkılıyor bu özellikler. örn ahmet fakırlıkten hırsızlık yaptı zengın olsaydı belki yapmayacaktı.
yaşadığın döneme gelince misal harama bakma günah. bundan 500 yıl önce yolda yürüyen adamın yanından mini etekli biri geçmiyordu benim geçti ben baktım o geçmediği için bakmadı ben gunahkarım?
yani özetle hepimiz bir sınavdayız önümüzde kağıtlarımız var bazı sorularımız ortak olsa da kimimizin soruları kolay kimimizinki zor gibi geliyor bana. ve bu adeletle alakalı bir soru işareti oluşturuyor kafamda?
2)mesela gusül için iğne ucu kadar su değmemiş yer kalmaması lazım. ben ne kadar dikkat etsemde oldu ki kaldı diyelim gusülüm yine geçmeyecek bu ve benzeri şeyler..niyetten çok detay kısmına girilmesi kafama yatmıyor.

soru sonlarını soru işaretiyle kesmem uzun olan yazıyı daha da uzatmamak için yanlış anlaşılmasın.ben kafamdaki bu sorulara gerçekten inanacağım cevaplar arıyorum ve soru işaretleri olmadan temiz bir sayfa acıp hayata tekrar dönmek istiyorum şimdiden allah hepinizden razı olsun.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Önce hoş geldiniz arkadaşımız.

Bakın Siz ne kadar derinliklere inmişsiniz, hatta bu yazdıklarınız düşündüklerinizin belki binde biri... İşte Allah (cc) yarattığı kuluna bu aklı ve hususiyetleri vermiş ve inan demiş.
Şunu bilin ki Oxfort, Boğaziçi mezunu ile köylü Mehmet'in, çoban Helmut'un bu konuda ki düşünce ve arayışları hiç farklı değil.
Bugün Dünyada Müslüman olan her ırk, dil ve seviyeden insan olmakla beraber aynı şekilde gayrimüslimi ve ateisti de var. Siz/biz/onlar, insani hasletlerini öne çıkardıkları müddetçe Hakk'ı ve Hakk'tan olanı bulacaklar.

Evet, gusülde ki bu tabir, aynen Sizin niyetinizle hal olur, yol bulur, kabul olur. İslam'da hiç mi hiç zor yoktur, yeter ki niyet halis olsun...

old_preacher

New member
Selamlar,

Hepimiz bazı dönemler bu gibi düşüncelere dalarız. Zaten dalmamız da lazım, çünkü gerçek inanç lafta olan inanç değil, içine sindirerek ve hissederek inanmaktır.Sorularınız konusunda şahsi düşüncelerimi yazmak isterim;

1- Yalnızca aile müslüman olduğu için hiç düşünmeden, hiç üzerine eğilmeden yüzeysel bir biçimde ''ben müslümanım'' demek müslümanlık değildir. Gerçek bir müslüman olabilmek için derin derin düşünmek ve kalpten inanmak gerekir. Dolayısı ile izlememiz gereken yol bu sorulardan kaçmak değil bilakis onlara yoğunlaşmaktır.

Bu noktada babası imam olan bir çocukla Amerika da doğan bir çocuğun farkı yoktur. Çünkü herkes hayatının bazı dönemlerinde bu düşüncelere dalar. Kimisi üzerinde durmadan geçer gider, kimisi yoğunlaşır, işte fark buradadır, yoksa ailenin müslüman olması ya da ateist olmasında değildir.

Hırsızlık mevzusuna gelirsek, fakirlik insana hırsızlık yapma hakkı vermez. Ahmet zengin olsa hırsızlık yapmayacaktı evet, fakat daha kötülerini yapmayacağı ne malum? Zenginlerin hayatını görüyoruz, yoruma gerek yok. İşte hırsızlık, insanın yapacağı tek kötülük değildir. Kötülük dürtüsü, her koşulda ve her yerde insanın içindedir. Bu fakir insan için hırsızlık şeklindedir, zengin insan için ahlaksızlık şeklindedir, güçlü insan için güçsüzü ezme şeklindedir vs.. Dünyada yaşayan her insan, istisnasız olarak iyilik ve kötülük çizgileri arasında gider gelir, önemli olan şartlar ne olursa olsun insanın kendini bu kötülüklerden uzak tutabilmesidir.

İçinde bulunduğumuz sınav, insanın kendi nefsine ve yukarıda bahsettiğim kötülük dürtüsüne karşı verdiği sınavdır. Bu sınavı geçmek kişinin kendi iradesi ve inancının kuvvetliliği ile doğru orantılıdır, yani iş bizde biter. Buna göre manevi konuları hiç önemsememiş, bu düşüncelere hiç girmeden yüzeysel ve materyalist bir hayat süren bir kişi ile gerçekten inanan ve herşeyiyle birlikte bu yola baş koymuş kişinin sınavı geçme olasılığı elbette farklı olacaktır fakat buradaki püf noktası şudur; ''Bu olasılık farkını, yani sizin deyiminizle adaletsizliği, meydana getiren yine insanın kendisidir.'' Pek çok insan bunun farkına varmaz ve hemen kolayına geleni yapar, Allah ı suçlar. Oysa Allah kimseye adaletsiz davranmaz, kişilerin maruz kaldıkları şey tamamen kendilerinden kaynaklanır ki bu da Yüce Kuran da şu şekilde belirtilir;

Muhakkak Allah insanlara zerre kadar zulmetmez, ama insanlar kendilerine zulmediyorlar.(10-44)

radikal

New member
şimdi soru işaretlerini yazayım ama kimse lütfen beni yanlış anlamasın ben sadece tam teslimiyetle inanmak istiyorum provakatör değilim;

Zaten provakatör olmadığın, samimi olarak yazdığın yazının içeriğinden anlaşılıyor. Gelelim sorularına. Tek tek cevap verelim inşaallah. Çünkü; hidayet Rabbimizdendir ve fakat iman, emek ister.

1)müslüman- hristiyan-yahudi aile ile doğmak,, aile yapısı,zenginlik-fakirlik-zeka--karakter özellikleri, yaşadığın dönem, hayat sartları vs..
eğer müslüman ailemiz olmasaydı doğruyu bulmamız çok daha zor olmaz mıydı kaçımız müslümandık şuan?
benzer şekilde imamlık yapan bir babanın çocuğu olarak doğmakla alkolik kumarbaz bir babanın çocuğu olarak doğmak?
zenginlik fakirlik karakter vs bizim dışımızda seçimimiz olmadan verilen özellikler var ve gunahlarımızı sevaplarımızı hep etkılıyor bu özellikler. örn ahmet fakırlıkten hırsızlık yaptı zengın olsaydı belki yapmayacaktı.
yaşadığın döneme gelince misal harama bakma günah. bundan 500 yıl önce yolda yürüyen adamın yanından mini etekli biri geçmiyordu benim geçti ben baktım o geçmediği için bakmadı ben gunahkarım?
yani özetle hepimiz bir sınavdayız önümüzde kağıtlarımız var bazı sorularımız ortak olsa da kimimizin soruları kolay kimimizinki zor gibi geliyor bana. ve bu adeletle alakalı bir soru işareti oluşturuyor kafamda?

Müslüman bir ülkede doğmak ayrıcalık değildir, ama büyük bir nimet olduğu da gerçektir. Rabbimizin, müslüman ülkede doğan hristiyan kulları da vardır. Ülkemizin % 5 gibi bir bölümü hristiyandır bildiğiniz gibi. Hatta biraz daha detaya girelim, bir kişinin Peygamber çocuğu bile olması imtihan adaletini sarsmaz. Nitekim Hz. Nuh'un (a.s.) oğlunun hikayesini biliyorsunuzdur, bütün kafirler ile beraber helak oldu. Oysa babası büyük bir Peygamber'di, hatta insanlığın Hz. Adem'den (a.s.) sonra ikinci atasıydı. Veya Lut'un (a.s.) hanımı hakeza bu konuya örnektir. Buradaki imtihan yerinin tayini, Rabbimizin ilmindedir. Müslüman bir ülkede halen yaşayan ateistleri görüyorsunuz nitekim. İslam alimleri buradaki mantığa en yakın düşüncenin ruhlar aleminde verilen sözün mahiyetinde yattığını belirtiyorlar. Ruhlar aleminde Rabbimizin "elestü bi rabbiküm Ben sizin Rabbiniz değilmiyim)" hitabına ne şekilde cevap veridğimiz ve ne şekilde secde ettiğimizin göstergesi sanırım buna biraz da belirliyor. En doğrusunu elbette Rabbimiz bilir, ama hristiyan bir ülkede doğsanızda müslüman bir ülkede doğsanızda, değişmeyen tek gerçek; Her doğan çocuk islam fıtratı üzere doğar, gerçeğidir. Bu söz hadisi şeriftir. İlerleyen zamanda muhakkak Allah hakkında yapılacak sorgulamada Rabbimizin lütfu her insanı kavramaktadır. Bazı akıllar bu sorgulamayı derinleştirir bazıları ise fazla umursamaz. Sorgulayan Hz. İbrahim (a.s.) misali gerçeğe ulaşır. Allah (Celle celaluhu) adl'dir hiç bir kuluna zulmetmez, hidayet konusunda ise zaten zulmetme gibi bir şey düşünülemez bile.

500 yıl önce yanımızdan mini etekli geçmiyordu dediğiniz gibi, ama o zamanda mükellef olduğunuz farzlar daha ağırdı. Gün geçtikçe zorlaşan iman etme olgusu, gösterilen kolaylıklar neticesinde daha hafifleşmeye mükellefiyet sorumluluğu da aynı oranda hafiflemeye başlamıştır. Bir hadisi şerifte Peygamber efendimiz (s.a.v.) ashabına yönelik buyurduğu "sizler öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki, benim tebliğ ettiğim bu dinin farzlarını yerine getirme husunda söylediklerimin 9/10'nu yapmasanız günahkarsınız. Ama, ahir zamanda gelen ümmetimin, gökten fitne ve günahın yağmur gibi yağdığı bir dönemde sizin yaptıklarınızın 1/10'nu yaptıkları takdirde cenneti hakedeceklerdir" mealindeki hadisi şerifi bütün inceliği aslında açıklamaya yetiyor.

Sınav soruları aynı zorluk oranında aslında. 500 yıl önce yanlış atılan virgüle belki puan kırılıyordu, ama şimdi bu dönemde eksik yazılan belki kelimeye bile tam puan veriliyor. neden böyle ? çünkü zaman ahir zaman ve iman konusunda en ufak bir hareket dahi misli ile karşılık buluyor. Buna neden de sizin de bahsettiğiniz gibi imtihan şartlarının gün geçtikçe zorlaşmasıdır.

2)mesela gusül için iğne ucu kadar su değmemiş yer kalmaması lazım. ben ne kadar dikkat etsemde oldu ki kaldı diyelim gusülüm yine geçmeyecek bu ve benzeri şeyler..niyetten çok detay kısmına girilmesi kafama yatmıyor.

Siz iğne ucu kalmayacak şekilde guslünüzü alın. Yüreğinizde kalamayacak şekilde aldığınıza dair bir şüphe kalmasın. Eğer haberiniz olmadan kalmışsa, bundan sorumlu değilsiniz. Çünkü; müslümanın niyeti amelinden hayrlıdır. Hadisi şerif ile bu konu yine sabittir.

steawart54

New member
arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. aldığım cevaplar beni tatmin etti.
bekir,
haklısın kurduğum mantıklar normal her insanın kurabileceği basit mantıklar ve çıkarımlar ama insanlar sürü psikolojisiyle haraket ediyor malesef bugüne kadar benim yaptığım gibi. etrafındaki çoğunluk dindarsa genelde sen de onlara uyuyorsun değilse sen de onlar gibi oluyorsun. günah olduğunu biliyorsun ama etrafındaki herkesin bu günahı işlemesi bu gunahı senın beyninde normalleştiriyor sanki beraber cehenneme girince aynı acıyı çekmeyeceğiz gibi. bundan sonra hem çevremi hem yaşantımı gunaha en uzak şekilde duzenleyeceğim inşallah .

old_preacher,

haklısın dusunmeden yargılamadan çözumlemeden anlamı yok zaten kımlığınde musluman yazmasının. emınım birçok musluman vardırki tek dua bilmez, birçok musluman vardır ki okuduğu duanın anlamını bılmez böyle bir anlamı olduğunu düşünmüyorum müslümanlığın o yuzden burdayım ve kafama takılanların ustune gidiyorum ben de.

verdığım fakır zengın örnegınde haklısın hatayı parça parça dusunup kıyaslamakta yapıyorum sanırım. örn fakirlikten hırsızlık yapıyor dedım ahmet ıçın aynı ahmet fakirlikten zına yapamıyor belki diğer adam zengın olduğu için bu ımkanı var o da o gunahı ışlıyor.

radikal,

"Peygamber efendimiz (s.a.v.) ashabına yönelik buyurduğu "sizler öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki, benim tebliğ ettiğim bu dinin farzlarını yerine getirme husunda söylediklerimin 9/10'nu yapmasanız günahkarsınız. Ama, ahir zamanda gelen ümmetimin, gökten fitne ve günahın yağmur gibi yağdığı bir dönemde sizin yaptıklarınızın 1/10'nu yaptıkları takdirde cenneti hakedeceklerdir" mealindeki hadisi şerifi bütün inceliği aslında açıklamaya yetiyor"

hocam bu o soruma çok tatmin edici bir cevap olmuş, ben böyle olduğunu dusunmemiştim gerçekten çok teşekkür ederim.

gusül konusuna gelince o zaman heralde böyle, "iğne ucu kadar su değmemiş yer kalmayacak" şeklinde net ifadelerle belirtilmesinin nedeni her yerini özenle yıkamasının önemine vurgu yaparak bir standart oluşturmak sanırım. böyle bir ibare olmasaydı sadece "yıkanın" deseydi 20sn sudan geçip gusül alan da, 2 dakika yıkanıp gusul alanda olacaktı. tartışmaya mahal vermemek adına netlik olması açısından bu ve benzeri şeylerde net kurallar konulmuş anladığım kadarıyla ama asıl olan nıyet:)

genel olarak tatmin oldum arkadaşlar bakış açımı daha da genişlettiniz allah razı olsun:)

old_preacher ın da dediği gibi fakır olmak avantajda olabılır dezavantajda aslında bu bızım elımızde. veyahut musluman olarak doğmak avantaj olsa da, 50 yasında musluman olan bir hristiyan musluman olduğunda 0 gunahla baslayacak bu da çok buyuk avantaj o pencereden bakınca.
kımıleri bu dunyada da guzelce gayet zevk alarak yasıyorlar hem de cennete girecekler belki. ben de bu dunyada ızdıraplı çileli bir hayat cekip cennete gireceğim belki ama bununda karşılığı olacaktır elbet. hepinize çok teşekkür ederim.

steawart54

New member
Hangi zamanda yaşayanların diğerine göre şartlarının daha ağır olduğunuı sen nerden biliyorsun? hangi ilminle hangi delile dayanarak bunları söylüyorsun sevgili kardeşim…

Firavun zamanında yaşayanların şartları Ebu leheb zamanında yaşayanlarınkinden dahamı ağıdır? Neden?

radikal gereken cevabı verecektir sana ama cevaba bile gerek yok bence en basitinden şuan 2 dakika markete birşey almaya gitsen bile açık saçık bir bayan görebılırsın bır şey alırken sana dokunup yanından geçebılır vs ve sen de gunah işlemiş olursun, suanda gunahtan sakınmanın çok daha zor olduğu yeterınce açık..

siz, iyilik ve kötülüklerin tartılması (puanlanması) hakkında nasıl böyle dayanaksız konuşabilirsinizki?
bunu da zaten hadise dayandırmış sevgili radikal, "Peygamber efendimiz (s.a.v.) ashabına yönelik buyurduğu "sizler öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki, benim tebliğ ettiğim bu dinin farzlarını yerine getirme husunda söylediklerimin 9/10'nu yapmasanız günahkarsınız. Ama, ahir zamanda gelen ümmetimin, gökten fitne ve günahın yağmur gibi yağdığı bir dönemde sizin yaptıklarınızın 1/10'nu yaptıkları takdirde cenneti hakedeceklerdir" mealindeki hadisi şerifi bütün inceliği aslında açıklamaya yetiyor"

ordaki virgule puan kırılırken şimdi tam puan verılmesı şeklindeki cevabı benim mecazi bakış açısıyla sorduğum soruyu anlamam için benim tarzımda mecazi bir bakış açısıyla cevap vermesinden kaynaklı ortada zaten virgule verılen puan da yok değil mi?

ayrıca bu yazdıklarımı sizinde dusundugunuze pek suphem yok aslında, iyi niyetli oldugunuzu dusunmuyorum saygılar.

radikal

New member
radikal gereken cevabı verecektir sana ama cevaba bile gerek yok bence en basitinden şuan 2 dakika markete birşey almaya gitsen bile açık saçık bir bayan görebılırsın bır şey alırken sana dokunup yanından geçebılır vs ve sen de gunah işlemiş olursun, suanda gunahtan sakınmanın çok daha zor olduğu yeterınce açık..

siz, iyilik ve kötülüklerin tartılması (puanlanması) hakkında nasıl böyle dayanaksız konuşabilirsinizki?
bunu da zaten hadise dayandırmış sevgili radikal, "Peygamber efendimiz (s.a.v.) ashabına yönelik buyurduğu "sizler öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki, benim tebliğ ettiğim bu dinin farzlarını yerine getirme husunda söylediklerimin 9/10'nu yapmasanız günahkarsınız. Ama, ahir zamanda gelen ümmetimin, gökten fitne ve günahın yağmur gibi yağdığı bir dönemde sizin yaptıklarınızın 1/10'nu yaptıkları takdirde cenneti hakedeceklerdir" mealindeki hadisi şerifi bütün inceliği aslında açıklamaya yetiyor"

ordaki virgule puan kırılırken şimdi tam puan verılmesı şeklindeki cevabı benim mecazi bakış açısıyla sorduğum soruyu anlamam için benim tarzımda mecazi bir bakış açısıyla cevap vermesinden kaynaklı ortada zaten virgule verılen puan da yok değil mi?

ayrıca bu yazdıklarımı sizinde dusundugunuze pek suphem yok aslında, iyi niyetli oldugunuzu dusunmuyorum saygılar.

Yahu ! her kimsin adını sanını bilmiyorum kardeşim ama, seni alnından öpüyorum. Evet cevabım muhatabıma elbette gelecek ama, önceliği sana verdim ki, müslümanlar ancak kardeştir hadisine uygun davranış sergilediğin için. Konu; yazıma hak verip verme meselesi değil, konunun anlatımı, karşı tarafca; anlatıldığı hali ile anlaşılmış olmasından dolayıdır.

Hikayedir elbette derler ki; Cüneyd'i Bağdadi (k.s.) bir gün Fırat'ın kenarında gezerken bir gence rastlamış. Genç namaz kılıyor ve secde ettiği yerde bir takla atıp ayaklarının üzerinde ayağa dikiliyor ve o dikildiği hali ile namaza devam ediyormuş. Böyle böyle takla atıp namazı tamamlamış. Cüneyd'i Bağdadi bu gencin yanına yaklaşmış ve bu şekil namazı kimden öğrendiğini sormuş. Genç de çok iyi tanıdığı bir yakınından öğrendiğini, özellikle kılarken çok iyi izlediğini ve eksiksiz bir şekilde namazı tastamam kılmasında o yakını olan kişinin büyük emeği olduğunu belirtmiş. Cüneyd'i Bağdadi gülümsemiş ve namazın erkanı ile nasıl kılınacağı konusunda gence uzun uzun anlatmış. Genç ellerini öpmüş, teşekkürler etmiş. Cüneyd'i Bağdadi yoluna devam etmiş. Bir müddet sonra Fırat'ın karşı tarafına geçmek istemiş ve keramet ehli bir zat olması nedeni ile suyun üzerinden yürüyüp geçmiş. Bir müddet sonra arkasından bir ses duymuş. Dönüp bakmış ki biraz önce namaz kılınmasını öğrettiği genç kendisine hem sesleniyor, hem koşarak yanına geliyor. Genç soluk soluğa yanına gelmiş ve şöyle demiş. "Ey hocam ! hepsini anladım da secdedeyken ne diyorduk onu unuttum !" Cüneyd'i Bağdadi bir suyun üzerindeki kendi ayaklarına bakmış; çarıkları ıslanmış bir halde, bir de dönmüş gencin çıplak ayaklarına bakmış; topukları bile kupkuru: "Var git yoluna oğul ! sana namazın özünü fıtraten öğreten Rabbin dururken, benim gibi birinin sana hocalık yapmak neyine ?..." demiş.

kıssadan hisse ! anlayana !

radikal

New member
Sırf yazmış olmak için sözün nereye gittiğine dikkat etmeden yazmayın.

Evet gelim sadede !
Önce ayetimizi dayanak yapalım:

"Hayır hayır, doğrusu siz dini tekzip ediyor/cezaya inanmıyorsunuz ! halbuki üzerinizde hafızlar var, kiram (vazifelerinde kusur etmez) katipler var; her ne yaparsanız biliyorlar " ( İnfitar : 9 - 12 )

Şimdi bu ayeti bize tebliğ edip açıklayan Resul'e bakalım (s.a.v.) :

"Kul, hayrlı bir işi işlemeyi kasd eder de, işleyemezse buna bir sevap yazılır. Kötülük işlemeyi diler de, bunu bir fiil teşebbüs etmeyerek işlemez ise, bir günah bile yazılmaz. Melekler; gaybı, kulun içinden geçen niyetlerini bilmezler. Fakat, kul bir iyilik yapmayı kasd edince, ondan meleklerin idrak edeceği misk kokusu gibi bir koku yayılır da, bundan o kulun iyilik yapmaya azm ettiğini bilirler. Kötülüğü kasd edince de, onun kötülük yapmaya niyet ettiğini anlarlar." (Celaleddin Es Suyuti, El Habaik, s.106)

Hadi bir tane daha yazalım ki bağı sıkı atalım:

"Allah Teala dört şeyi kendi kudret eliyle açığa çıkardı. Bunlar, Adem (a.s), Adn Cenneti, Cennetteki Tuba ağacı ve Tevrat'tır" buyurmuştur. Musa (a.s), Tevrat'ı eline aldığı vakit onun baş tarafında Kalemin Levh'a ilk yazdığı yazıyı gördü ve dedi ki: "Ya Rab, ümmetlerin hayırlısını bildim. Onlarda vaz'u nasihat ile emr'i maruf ve nehy'i anil münker (iyiliği emreder ve kötülükten nehyeder) vaizleri vardır. Bütün kitaplara inanır ve Deccal'ı onlar öldürürler. O halde bunları benim ümmetim eyle" dedi.
Allahu Teala
(Celle celaluhu): "Onlar ahir zaman peygamberi Muhammed'in ümmetidir" buyurdu. Yine Musa (a.s): "Ya Rab, öyle bir kavim görüyorum ki, yaptıkları iyiliklere bire on, yediyüz ve kat kat daha çok mükafatlar verirken, yaptıkları kötülüklere yalnız karşılığı ile ceza veriyorsun. Onlar kitaplarını ezberlerler. Namazda melekler gibi saf bağlarlar. Mescidlerde arı gibi vızıldaşır, okur ve seni tesbih ederler. Onlar cehenneme girmezler. Onları benim ümmetim eyle" dedi.
Allahu Teala
(Celle celaluhu): " Onlar da ahir zaman peygamberinin ümmetidirler" buyurdu."

Aslında bu hadisi şerif Envar'ül aşikiyn'de biraz daha uzun, ama bu kadarı bize yeter. Şimdi de bu hadisleri teyid edecek bir ayet yazalım, bağı daha sıkı atalım:

" Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır" ( İnşirah : 5 )

" Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır" ( İnşirah 6 )

"Bir de Peygamber size her ne emr verirse tutun, nehy ettiğinden de sakının ve Allah'tan korkun; çünkü Allah şedid'ül ikab' ( azabı çok şiddetli) dir." ( Haşr : 7 )

Eskiden virgüle puan kırılırken şimdilerde eksik kelimeye tam puan verildiğini nerden biliyorsunuz? Böyle spekülatif konuları dini tespit gibi konuşmanız ne kadar doğru?

Spekülatif olduğunu nerden çıkardın. Hadis ve sünnet düşmanlığı yapacağım derken, utanmıyormusun insanların Peygamber (s.a.v.) efendimizin hadisi şeriflerini yok saydırmaya ve o hadisi şerifleri kendi kafana göre değersiz kılmaya ! Ha ! kimsin sen, evet kimsin sen ? Bir kul, benim gibi yada diğeri gibi. Peki "O" kim ? Alemlere rahmet olarak gönderilen ahir zaman peygamberi Hz. Muhammed Mustafa ! (s.a.v.).

Ahir zaman olduğunu nerden biliyorsunuz?

Ben ahir zaman olduğunu Peygamberimiz Muhammed Mustafa'dan (s.a.v.) duydum ve iman ettim. Peki şimdi de siz söyleyin bakalım ahir zaman olmadığını nereden biliyorsunuz ?

Çok iddialı bir kelime. Saygılar ! Kime ?...Bana olmadığı muhakkak, Hz. Peygamber'e (s.a.v.) olmadığı kesin. "O'na uyun" dediği halde emr'ine karşı geldiğin Allah'a (Celle celaluhu) hiç değil. Peki, kime bu saygı. Laf ola beri gele türden mi, geçiniz beyim geçiniz...Uğraştırmayın bizi.

Otur oturduğun yerde adam gibi de hiç olmazsa adam sansınlar. Adamlık taklidi yapmayın bari.

radikal

New member
Hangi zamanda yaşayanların diğerine göre şartlarının daha ağır olduğunuı sen nerden biliyorsun? hangi ilminle hangi delile dayanarak bunları söylüyorsun sevgili kardeşim…

Hadis ilmime dayanarak söylüyorum. Sen hangi akla göre itiraz ediyorsun. Kur'an mı ? Oysa Kur'an "O" na uyun buyuruyor. yani seni yalanlıyor.

Firavun zamanında yaşayanların şartları Ebu leheb zamanında yaşayanlarınkinden dahamı ağıdır? Neden?
Hayır tam tersi, Ebu Leheb'in ve yanındakilerin şartları daha ağırdı. Çünkü, firavun zamanında, tek bir kişiye, yani Firavun'a itaat ve kulluk vardı, oysa Ebu Leheb zamanında sisteme ve sistemi yönetenlere itaat ve kulluk yapma vardı ve halk o zamanki adı ile Fetret ve dalalet devrindeydi.

steawart54

New member
sevgili aorskaya senin din bilginin benden daha fazla olduğu zaten açık, bu konularda senle munakaşaya girecek derinlikte ne kuran ne hadis ne de din bilgisine sahip değilim ben sadece radikalin bana verdiği cevaplardaki mantığı kendi anladığım şekilde savundum ki kendisi de anlattıklarını doğru anladığımı söyledi.
söylediklerime gelince hala aynı fikirdeyim özel durumlar tabii ki vardır geçmişte ama biz genelden bahsediyoruz ve şuanda gerek inanmak gerek dini vecibeleri yerine getirmek gerekse günahtan sakınmak daha zor bunun öyle çok çok derin bir din bilgisi gerektirdiğini düşünmüyorum çünkü gözleme dayalı birşey bu akli birşey yani. tabii ki bu bir genelleme genellemeden bahsediyoruz yoksa o zamanın şartlarıyla çok daha zor durumlarda olup bu yollardan geçenler de olmuştur.

Ayrıca mini etekli biri markette sana dokununca sen neden günaha girmiş oluyorsunki? bakın anlatılmak istenenden çok daha farklı noktalara takılıyorsunuz orda anlatmak istediğim gunahın bize olan yakınlığı, eskiyle şuanki zamanın kıyası.

niyetinizin iyi olmadığını düşünmemin sebebine gelince. bu başlık yardımınıza ihtiyacım var diye açılmış allah'a tam teslimiyetle inanmak isteyen kafasında soru işaretleri olan birinin, benim başlığım. siz bu başlığa girip soru işaretleri olan birine yardım etmek yerine bu kişiye yardım etmek isteyen birinden, radikalden alıntılar yapıyorsunuz ve yanlış şeyler söylediğini söylüyorsunuz. ki söylediğiniz şeylerde kusura bakmayın ki anlamsız. ama hadi farzedelim ki radıkal hatalı olsun ve yanlış şeyler söylemiş olsun iyi niyetli olsanız sizin bunu daha uygun bir dılle ifade etmeniz gerekirdi(radıkalın nıyetı belli cunku) ardından da bana bunlarla ilgili bir iki şey söyleyip yardımcı olma yoluna gitmeniz gerekirdi diye dusunuyorum.
kusura bakmayın ama siz daha çok radıkalle bir bilgi, bir üstünlük yarışına girme çabasındaymışsınız gibi geldi bana.

radikal

New member
Don quixote ve yel değermenleri ile savaş...

Cervantes bir roman yazdı, her aklına esen don Kişotluğa soyundu. Oysa, Don Kişot hayali bir şövalyeydi ve hayali düşmanlara saldırıyordu.

Biz de, en başından "hikayedir" diye başladık cevaba, arkadaş hikayedir dememize rağmen hikaye kahramanlarına saldıracak neredeyse.

Rabbim herbirimize hidayet versin inşaallah.

steawart54

New member
radikal hocam müsadenizle birkaç soru daha sormak isterim size ismim de abdullah bu arada,
şimdi ben bilmediğim unuttuğum duaları ezberliyorum şuan, bitsin namaz kılmaya başlayacağım inşallah. şimdi kuran okuyorum ama türkçe mealden arapça bılmıyorum,
arapça kuran okumayı öğrenmem farz mıdır gerekli midir bu konu da tavsiyeniz nedir? yani anlayarak arapça okumak var bir de anlamadan sadece arapça yazılanı anlamadan okumak var iki şeklini de soruyorum.
bir de kuranı anlamasam takip edemesemde arapça olarak dinlemelimiyim?

bir de bu yola yeni girmiş biri olarak bana tavsiye edebileceğiniz şeyler var mıdır, kitap vs şöyle yap böyle yap gibi cevap için şimdiden allah razı olsun.

radikal

New member
radikal hocam müsadenizle birkaç soru daha sormak isterim size ismim de abdullah bu arada,
şimdi ben bilmediğim unuttuğum duaları ezberliyorum şuan, bitsin namaz kılmaya başlayacağım inşallah. şimdi kuran okuyorum ama türkçe mealden arapça bılmıyorum,
arapça kuran okumayı öğrenmem farz mıdır gerekli midir bu konu da tavsiyeniz nedir? yani anlayarak arapça okumak var bir de anlamadan sadece arapça yazılanı anlamadan okumak var iki şeklini de soruyorum.
bir de kuranı anlamasam takip edemesemde arapça olarak dinlemelimiyim?

bir de bu yola yeni girmiş biri olarak bana tavsiye edebileceğiniz şeyler var mıdır, kitap vs şöyle yap böyle yap gibi cevap için şimdiden allah razı olsun.

Ey adıgüzel, ey adına kurban olduğum kardeşim.

1- Namaz kılmak için sure ezberlemeyi bekleme, zira son nefesin nerede olduğunu bilemeyyiz. Rabbim gecinden versin, emr'i ilahi vuku bulduğunda her şey için çok geç olabilir. Çünkü, bir dakika sonrasına sağ çıkacağımızın garantisi yok. O neden ile şimdi bu gece; yatsı namazı ile namaza başlayabilirsin. Düşün şimdi, seni bu yaşa kadar getirmiş ana-baban, o insanlara sana şefkat göstermeleri için kalblerine sevgiyi yerleştirmiş ve onların vesilesi ile seni doyurup büyütmüş ve aklına gelen gelmeyen bir çok nimetler ile seni donatmış olan O Yüceler Yücesi İlahın, Rabbin; yaklaşık 3 saat önce "gel ey abdullah ! bana olan bağlılığını secde ederek gösterki seni izzetli kılayım, aziz kılayım ve karşılığında itaatin neticesinde seni cennet ile mükafatlandırayım" diye çağırdı. Davete icabet gerekir. hele ki bu daveti yapan Rabbimiz ise, koşarken o yolda can vermemiz gerekir. bekleme, sen de koş inşaallah.

2 - Türkçe mealden oku, anlamını yakalarsın. Ama, okurken bil ve unutma ki; ayetlerin arapça indirilmesinin hikmeti vardır ve inşaallah en kısa sürede arapça da okumayı öğren. Rabbimizin sayısız orduları vardır ve harfler de, o niteliği ve niceliği kendi ilminde olan Rabbimizin ordularından bir bölümdür. arapça okumayı öğrendikten sonra yine mealden yararlan. Ama, inşaallah arapçayı öğren kardeşim.

3 - Arapça öğrenmek farz değildir, ama vaciptir denilebilir. Çünkü, Kur'an bize her zaman lazımdır. Her zaman okuyup amel etmek ile mükellefiz zaten. O neden ile zaruret hasıl olması nedeni ile kuvvetle vaciptir demek, inşaallah en doğrusu olur. Arapça okuduğun Kur'an'ı, elbette kendi dilin ile anlamını da öğrenip üzerinde düşünebilmen için, ayetin manasını veren meallerden yardım almanın bir mahzuru yok, bilakis faydası var. Çünkü, Rabbimiz her nerede olursak olalım, kendisine yöneldiğimiz zaman şuurla beraber yönelmemizi ister. Dikkat edersen içki içen insanda şuur kaybı olacağı için, sarhoş iken namaza yaklaşmamamızı buyurur. Buradaki espri, şuur kaybı yaşayan insanın, Rabbinin huzurunda şuursuz durmak ile bir şey anlayamayacağına yönelik anlamdır.

4 - Takip edemesen de, Kur'an okunurken bir yere rast geldiğinde, Kur'an'a tazim için; yürüyorsan dur, ayaktaysan otur, oturduysan konuşmadan dinle ki; rahmet inerken sende nasibini al. Kur'an başlı başına rahmettir. Anlamasan bile, o dili bilmesen bile o an inen rahmet; dil, cinsiyet yada ırk ayrımı yapmadan, sadece müğminlere bir nimet olarak iner ve müğminleri bulur. Nuru; seni ve içini dışını muhabbet ile bir nevi yıkar, kirlerden arındırır. Çünkü, Kur'an Nur'dur ve Rabbimizin nur'unun bulunduğu yerde zulumat yer bulamaz kaçar. İnşaallah mümkün mertebe o eşsiz kur'an'a karşı ve belki de kendimizin nimete ereceğimize olan inancımız gereği, her nerede duyarsak dinlemeye gayret gösterelim.

5 - Sana tavsiye edebileceğim ilk kitap, eğer eksik veya hiç bilmiyorsan namaz surelerini öğrenmen için bir kitap edin. Hem namaz surelerini ezberlersin, hem anlamlarına vakıf olursun. Onun haricinde, boş zamanlarında Peygamberler tarihini baştan sona okumaya gayret göster. Ki; bu indirilen Dinimizin ne kadar kıymetli olduğunu, geçmiş kavimlerin hikayelerini görerek, okuyarak bizzat yakından görmüş ol. Daha sonra, bu Peygamberler tarihini bitirdikten sonra okuyacağın ilk kitabı sana bu kardeşin hediye edecek inşaallah. Özel yoldan mesaj ile bana adres verirsin, bizde tuz misali çorbaya bir katkı sağlarız.

Sana hususi tavsiyem, namaz kılmayan arkadaşların ile sakın tartışma. Mümkün mertebe ilk zamanlarını Rabbin ile başbaşa geçir. Sakın ha ! inzivaya çekil anlamında değil bu tavsiyem. Sadece, boş zamanlarını sakin ortamlarda kitap okuyarak veya tesbihat yaparak, nefsinin yavaş yavaş alışmasını sağlayarak, bir nevi nefsini bu yeni girdiği yola usul usul alıştırarak değrlendir.

Başka konularda kafana takılan sorular olursa, konunun ehli olan insanlara danış. Ehlinbi nasıl bulacağım dersen, sakın her gördüğün sakallıyı deden sanma, papazlarda da o sakalın daha uzunu var, bunu sakın unutma. Sana nasihat eden kişinin itikadına bak. Önce Kur'an, sonra hadis ve sünnet diyorsa yapış eteğine. Eğer kur'an varken hadisin hükmü veya sünnetin yeri yok diyorsa; aslandan kaçar gibi kaç ondan. Zira; rabbimizin bizler için ihtiyaç gördüğü Peygamber gerçeğini yok sayan zihniyet; şeytan aleyhillanenin yolunda hizmet eden kişidir. Şeytan da ancak kötülüğü emr eder.

Bu kardeşine de namazların arkasından dua edersen, bahtiyar eylersin inşaallah bizi.

Hayrla kal, soracakların olursa her zaman burdayız inşaallah.

steawart54

New member
sevgili radikal vakit ayırmışsın uzun uzadıya yazmışsın beni önemseyip allah razı olsun mekanın cennet olsun inşallah. inşallah ben de birgün sizin bilgi birikiminize yaklaşırsam ne mutlu bana. bütün tavsiyelerini dikkate alacağım, uygulayacağım allah'ın izniyle. bundan birkaç hafta önce çok büyük üzüntülerim nefretlerim vardı mutsuz biriydim şimdiyse ne ne nefretim kaldı ne de üzüntüm iyiki yaşamışım bazı şeyleri de farketmişim dunyanın balonluğunu, bugun burdayım ve allah yolunda çabalıyorum dıyorum ve artık hiç olmadığım kadar mutlu ve huzurluyum. bunda sizin ve sizin gibi abılerımın, kardeslerımın payı çok buyuk size çok derınden bir teşekkuru borç bılırım, bir dua edeniniz daha var artık şupheniz olmasın. kafama takılanlar oldukça sizi rahatsız ededceğimden emin olabilirsiniz sağlıcakla kalın:)

radikal

New member
sevgili radikal vakit ayırmışsın uzun uzadıya yazmışsın beni önemseyip allah razı olsun mekanın cennet olsun inşallah. inşallah ben de birgün sizin bilgi birikiminize yaklaşırsam ne mutlu bana. bütün tavsiyelerini dikkate alacağım, uygulayacağım allah'ın izniyle. bundan birkaç hafta önce çok büyük üzüntülerim nefretlerim vardı mutsuz biriydim şimdiyse ne ne nefretim kaldı ne de üzüntüm iyiki yaşamışım bazı şeyleri de farketmişim dunyanın balonluğunu, bugun burdayım ve allah yolunda çabalıyorum dıyorum ve artık hiç olmadığım kadar mutlu ve huzurluyum. bunda sizin ve sizin gibi abılerımın, kardeslerımın payı çok buyuk size çok derınden bir teşekkuru borç bılırım, bir dua edeniniz daha var artık şupheniz olmasın. kafama takılanlar oldukça sizi rahatsız ededceğimden emin olabilirsiniz sağlıcakla kalın:)

Abdullah kardeşim, Allah senden de razı olsun inşaallah. Duaların için ayrıca teşekkür ederim.

Hayatında yaşayacağın ama iyi ama kötü olayların, seni yolundan çevirmesine izin verme kardeşim. Bu hayatı Rabbimiz bizim için takdir etti. İmtihan vesilesi kıldı bizlere. Bu imtihanı yaşatırken de Zat'ı Zülcelal'ine itaati farz kıldı. Amaç, bu dünyada hakkı ile yaşayıp hakkı bulmak. Ahirette hakkı aramak gibi bir telaş olmayacak.60-70 yıllık ömür süresince ne kadar başarılı olursak, cenneti de cehennemi de yanımızda kendimiz götüreceğiz. İnşaallah yanında ceneti götürenlerden olmayı Rabbimiz bizlere nasip eder.

Bu arada sana namazlara hemen başlamanı tavsiye ettik ama, sen sureleri ezberlemediğini söylemiştin, orayı atlamış olduk. Kardeşim, fatiha ve kevser ile ihlas suresini bilmen dahi namazını kılman için yeterli olur inşaallah. Sen öğren, gayret et, Rabbim bilmediklerini kendi ilmi ile sana tamamlar inşaallah.

Sende hayr ve rahmet içinde kal.

steawart54

New member
Abdullah kardeşim, Allah senden de razı olsun inşaallah. Duaların için ayrıca teşekkür ederim.

Hayatında yaşayacağın ama iyi ama kötü olayların, seni yolundan çevirmesine izin verme kardeşim. Bu hayatı Rabbimiz bizim için takdir etti. İmtihan vesilesi kıldı bizlere. Bu imtihanı yaşatırken de Zat'ı Zülcelal'ine itaati farz kıldı. Amaç, bu dünyada hakkı ile yaşayıp hakkı bulmak. Ahirette hakkı aramak gibi bir telaş olmayacak.60-70 yıllık ömür süresince ne kadar başarılı olursak, cenneti de cehennemi de yanımızda kendimiz götüreceğiz. İnşaallah yanında ceneti götürenlerden olmayı Rabbimiz bizlere nasip eder.

Bu arada sana namazlara hemen başlamanı tavsiye ettik ama, sen sureleri ezberlemediğini söylemiştin, orayı atlamış olduk. Kardeşim, fatiha ve kevser ile ihlas suresini bilmen dahi namazını kılman için yeterli olur inşaallah. Sen öğren, gayret et, Rabbim bilmediklerini kendi ilmi ile sana tamamlar inşaallah.

Sende hayr ve rahmet içinde kal.
hocam öğrendim bir çok duayı sureyi, zaten küçükken öğrenmiştim hatırlamadığım yerler vardı tekrar edince çabucak öğrendim birkaç tane kaldı onları da en yakın zamanda inşallah... bu gece yatsıyla da bu yolda ki ilk namazımı kılmış oldum sayenizde ertelemeyip:)
bir sorum daha olacak size konu dışı olacak ama hocam bu cübbeli ahmet hocanın başına gelenler malumunuzdur, ben kendisini çok severdim çok da hoşuma giderdi dinlemek ki hala öyle. ayetlerle hadislerle konuşan çok muhterem bir şahıs olarak bilirdim kendisini ama bu son olaylar biraz kafamı karıştırdı sizin bir görüşünüz var mıdır bu konuyla ılgılı?

steawart54

New member
yazdıktan sonra şöyle açtığınız konulara bir göz atayım dedim tesadüfen gördüm cüppeli ahmet hoca hakkında da bir başlığınız varmış:)

radikal

New member
Allah (Celle celauhu) yolunda atılan her bir çakıl taşının dahi mükafatı Rabbimiz tarafından verilecektir. Aksi bir harekette yapılan her türlü günah, küfr, fısk, isyan türü amellerin cezası da yine Rabbimiz tarafından verilecektir. Biz, kulları olarak şaşar beşer insanlarız.

Karşımıza gelen bir hadisenin ne kadarına vakıfız. Örneğin sen, Ahmet hoca'nın suçlandığı ve kendisine isnat edilen edepsizlikleri bizzat yaparken gördün mü ? Ben görmedim, sen gördüysen evet gördüm diyebilirsin. Ama unutma ki, bu şahitliğini ahirette de isteyecektir hem Rabbimiz hemde Ahmet Hoca. Çünkü; eğer yapmadıysa Ahet hoca hakk talep edecektir. "Ya Rab ! falanca kulun bana iftirada bulundu, kadınlarla düşüp kalktığımı hatta onların ticaretini (HAŞA) yaptığımı iddia etti ve benim hem insanlık onurumu, hem müslümanlık vakarımı cümle alem gözü önünde ayaklar altına aldı. Sen de Adalet sahibisin ve senin nazarında kullarına adaletsizlikte bulunulmaz. Senin huzurunda zülm de edilmez. Şayet ben haklıysam, ki bütün her şey sana ayan beyandır, yaptığımı da bilirsin, yapmadığımı da, benim hakkımı bu kulundan al ve bana itibarımı iade ederken, bu kulunuda bu Din günü'nde bütün alem önünde rezil ve rüsva et ! Eğer ben bu günahı işlemişsem; o halde layık olduğum cezayı vermekte sana hiç bir şey engel değildir" dediği zaman, eğer bir de haksızlıkla iftira edenlere destek vermişsek, yandık ki ne yandık !

O neden ile şahit olmadığımız konularda, zahiren bir müslümana bir suç isnad ediliyorsa; şu ayeti aklımıza getirmeliyiz:

"Ey o bütün iman edenler ! Eğer size bir fasık bir haberle gelirse, onu tahkik edin ki cehaletle bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişman olursunuz" ( Hucurat : 6 )

Burada bu ayet bizi itidale, yani konuya çok dikkatli yaklaşmamız gerektiği konusunda uyarıyor. Fasık bir kişinin haberine itibar etmeyin, ola ki yanılırsınız sonra pişman olacak söz ve fiillerde bulunmayın şeklinde ultimatom gibi bir ayet ile bizleri irşad ediyor. Biz, Ahmet Hoca'yı senin dediğin gibi, zahiren anlattıklarına bakarak müslüman olarak biliyor ve öyle olduğuna iman ediyoruz. Değilse, zaten bizi aldatmış olmakla gereken cezayı Rabbimiz ahirette kendisine verecektir. Ama ya değilse, ve gerçekten kendisine iftira edilmiş ise ? İşte o zaman Ahmet hocanın muhtabı olmaktan ve ahirette O'nunla Rabbimin huzuruna hasım olarak gelmekten korkmalıyız.

Şahsi kaanatim; Ahmet hoca büyük çok büyük bir imtihan içindedir. Rabbim halis niyetleri doğrultusunda yar ve yardımcısıdır zaten. Yoksa; hem bu dünyada hem ahirette hüsrana uğrayacaktır zaten. Bunun da muhakemesini biz müslümanlar yapma yetkisinde değiliz. Bir de olayın iftira boyutu vardır ki; onlar da şimdi ellerini oğuşturuyor ama, yarın ahirette nerelerini oğuştururlar bilemem artık.

Biz namazımıza bakalım, gerisi Rabbimizin bizlere havale etmediği işlerdir. Dua etmekte bir müslümana boynumuzun borcudur. Biz şer'an müslümanlığına şahid olduk. İsnad edilen günahı işlediğine şahid olmadık kendi gözümüz ile. Gazeteciler de kendi yaptıkları işten sorumludur. Ne kadar dayanabilecekse ateşe, o kadarını uydurur veya o kadarını anlatır.

Hesap günü her şey ortaya çıkacaktır.

kılmaya başladığın namazlarını, Rabbim İzzeti dergahında kabul buyursun kardeşim.

steawart54

New member
haklısın hocam ben zaten yorum yapmadım sadece sizin düşüncelerinizi de merak ettim. cübbeli hocanın ben de böyle bir şey yapmadığını düşünmüyorum. böyle bir şeyi yapmış olsa ve bunu biri ortaya çıkarmak istese öyle bulanık göruntulerle uzaktan kamera cekımıyle fılan olmazdı bu diye dusunuyorum. bu kadar komployu dusunen yuksek çözunurlukte bır kamera mı alamadı?
diğer iddaa kadın pazarlama filan hoca zaten kanallara bile bedava çıkıyor ücret almıyor isteseydi televizyondan kazanırdı bir dunya para zaten o işlere niye girsin diye dusunuyorum.
kafamda kuçuk bir soru işareti de oluşmuştu allah affetsin inşallah yakında suçsuzluğu ispatlanıp özgür kalacaktır. çıksın ki adnan oktar, yaşar nuri öztürk, zekeriya beyaz gibi horozdan kurban olur, turban farz değil diyen sözde din alimlerine kalmasın meydan.

hocam yıne bir sorum var şimdi ben de bir kuranı kerim var mealiyle birlikte 1979'da almanya'da alınmış. bu meal olayı önemliymiş bunu bılmıyordum ben hepsi aynı sanıyordum yazarın çıkardığı sonuca göre farklı anlamlar da çıkabiliyormuş. şimdi ben bir kuranı kerim almak istiyorum güvenebilirlik açısından daha bılındık kabul gören. cübbeli hocanın bağlı olduğu cemaatin ortak çalşmayla çıkardığı Ruhu-l Furkan varmış onu düşünüyorum sizin tavsiyeniz var mıdır?

steawart54

New member
haklısın hocam ben zaten yorum yapmadım sadece sizin düşüncelerinizi de merak ettim. cübbeli hocanın ben de böyle bir şey yapmadığını düşünmüyorum. böyle bir şeyi yapmış olsa ve bunu biri ortaya çıkarmak istese öyle bulanık göruntulerle uzaktan kamera cekımıyle fılan olmazdı bu diye dusunuyorum. bu kadar komployu dusunen yuksek çözunurlukte bır kamera mı alamadı?
diğer iddaa kadın pazarlama filan hoca zaten kanallara bile bedava çıkıyor ücret almıyor isteseydi televizyondan kazanırdı bir dunya para zaten o işlere niye girsin diye dusunuyorum.
kafamda kuçuk bir soru işareti de oluşmuştu allah affetsin inşallah yakında suçsuzluğu ispatlanıp özgür kalacaktır. çıksın ki adnan oktar, yaşar nuri öztürk, zekeriya beyaz gibi horozdan kurban olur, turban farz değil diyen sözde din alimlerine kalmasın meydan.

hocam yıne bir sorum var şimdi ben de bir kuranı kerim var mealiyle birlikte 1979'da almanya'da alınmış. bu meal olayı önemliymiş bunu bılmıyordum ben hepsi aynı sanıyordum yazarın çıkardığı sonuca göre farklı anlamlar da çıkabiliyormuş. şimdi ben bir kuranı kerim almak istiyorum güvenebilirlik açısından daha bılındık kabul gören. cübbeli hocanın bağlı olduğu cemaatin ortak çalşmayla çıkardığı Ruhu-l Furkan varmış onu düşünüyorum sizin tavsiyeniz var mıdır?

cübbeli hocanın ben de böyle bir şey yapmadığını düşünmüyorum. yazmışım yanlışıkla yaptığını düşünmüyorum tabii ki doğrusu.

Üst Alt