Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yardımınıza ihtiyacım var

radikal

New member
...şimdi ben de bir kuranı kerim var mealiyle birlikte 1979'da almanya'da alınmış. bu meal olayı önemliymiş bunu bılmıyordum ben hepsi aynı sanıyordum yazarın çıkardığı sonuca göre farklı anlamlar da çıkabiliyormuş. şimdi ben bir kuranı kerim almak istiyorum güvenebilirlik açısından daha bılındık kabul gören. cübbeli hocanın bağlı olduğu cemaatin ortak çalşmayla çıkardığı Ruhu-l Furkan varmış onu düşünüyorum sizin tavsiyeniz var mıdır?

İlla Cüppeli Hoca cemaatinin çıkardığı meal olması şart yada kriter değil. Önemli olan nokta; Ayetlerin anlam bütünlüğüne gösterilen itinadır. Ruhu'l Furkan olur, Elmalılı Hamdi yazır olur, farketmez.

Edip hoca, yaşar hoca veya süleyman ateş hoca olmasın da, ehli sünnet çizgisinden ayrılmayan hangi alim olursa olsun, sizi şaşırtmaz inşaallah. Bu isimlerini yazdığım ve hoca dediğim kişiler, gerçekten de alimlik mertebesinde öyle anılırlar, ama sadece anılırlar... Ötesini sen anla artık.

A ! bir de p(o)r(n)ofesör bir hoca var, stand up türü gösterilerde zaman zaman küçük roller alır. Ona da hoca derler.

steawart54

New member
İlla Cüppeli Hoca cemaatinin çıkardığı meal olması şart yada kriter değil. Önemli olan nokta; Ayetlerin anlam bütünlüğüne gösterilen itinadır. Ruhu'l Furkan olur, Elmalılı Hamdi yazır olur, farketmez.

Edip hoca, yaşar hoca veya süleyman ateş hoca olmasın da, ehli sünnet çizgisinden ayrılmayan hangi alim olursa olsun, sizi şaşırtmaz inşaallah. Bu isimlerini yazdığım ve hoca dediğim kişiler, gerçekten de alimlik mertebesinde öyle anılırlar, ama sadece anılırlar... Ötesini sen anla artık.

A ! bir de p(o)r(n)ofesör bir hoca var, stand up türü gösterilerde zaman zaman küçük roller alır. Ona da hoca derler.

tamam hocam sağolun ruhul furkanı alayım ben öyleyse ...
şaşırmadım yazdıklarınıza cuma vakti tv programında olup cumaya gitmeyenler saçını bıyığını boyatanlar, otelde pis filimler izleyip bunu savunanlar, karısını aldatmaktan davalık olanlar ... "profesörler" ben hayret ediyorum bu işe bu adamlar sonuçta profesör olmuşlar kuranı okumuşlar ve biliyorlar az çok neyin ne olduğunu. ama nasıl böyle oluyorlar diye. şahsen tv'de görüp ciddiye aldığım cübbeli ve nihat hatipoğlu dışında din adamı yok iyi bildiğim onlar. onun dışında abdulaziz bayındır ı da iyi bilirdim önceden ama şaşırttı bazı konulardaki düşünceleri beni ona da güvenim yok.

nötr

New member
Öncelikle yeniyim aşırılık yaparsam şimdiden affola bismillahirrahmanirrahiym diyerek başlayalım.

1.sorun hristiyan yahudi bir ailede doğmak demişsin. Öncelikle şunu belirtelim senin hangi ailede doğacağına herşeyde olduğu gibi Allah karar verir. Fakat doğarken insana akıl bir nimet vermiştir rabbim ve de niyet gibi bir fonksiyon yüklemiştir insana. Sana ben bir örnek veriyim bu youtubeda çok sık izlenmiş bir videodur bir genc kardeşimiz var bizim bütün dinleri araştırdım islamı da madem Allah herşeyi mucizelerle yaratmış bana da bir mucize göstersin müslüman olayım diyor videoda. Fakat o işareti bir türlü bulamamış ve Kur-an'a devam etmiş kaldığı yerden ve okuduğu ilk ayet biz içinizde işaret arayanlar için yeterli işaret göndermedik mi denize bakın suya bakın havaya bakın ve o anda kardeşimiz müslüman oldu. Demem o ki sen aklını kullanıp araştırırsan Allah sana göndericek hiç meraklanma. Yani sen bir bireysin çünkü erkeklerde 12 yaştır öyle kabul edilir bazı durumlarda değişebilir ama ergenlik genelde 12 dir. ergenlikten sonra sen de bir bireysin ve ailenin yanlış düşündüğünü görürsen seçme hakkına sahipsin.

2. gusül abdesti konusuna gelince bir tv programında bir programda bir din adamımız gusülün sadece niyetle alınabileceğini söylemişti. Açayım biraz daha yani önce niyet edip sonra her tarafını tertemiz yıkarsan ve buna gerçekten inanırsan yani ben yıkandım vicdanım rahat dersen eğer kuru yer kalmışsa bile Allah onu kabul ediyor demişti. Yani sen ıslatabildiğin kadar ıslat vücudunu ve inanırsan gerçekten tertemiz yıkandığına rabbim ben temizlendim gerisini sen bilirsin kabul et dersen yüce rabbimiz kabul eder. Unutmayalım ki dinimiz hoşgörü dini ve Rabbimiz de sonsuz merhametlidir.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Kötü niyetli olmadığın apaçık belli. Ara ara kafamıza soru işaretleri takılır bu çok normal ama aklımızın gereği araştırmak en güzeli. Ve sen de araştırmak için buraya yazmışsın umarım yardım edebilmişimdir. Allah'ın selamı üzerine olsun kardeşim hayırlı günler.

Üst Alt