Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yahudileri ve Hadis İnkârcılarını Niçin Sevmiyorum?

old_preacher

New member
old_preacher, Ehli Sünnet'in sadece rivayet ile, o rivayet dediğine dayanarak verdiği bir kaç hüküm getir buraya ve bu hükümlere Sen/Siz Kur'an ile cevap verin. Delil istiyorum sırf rivayet ile hangi Ehli Sünnet alimi nasıl/hangi hükmü vermiş ve Siz buna karşı Kur'an dan ne hüküm veriyorsunuz.

Sahihi Buhari Hadis No :2176

Fasıl: Kitabül-i'tisam
Ravi: Ömer b. El-Hattab

''(Bir hutbesinde) şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Bir hakîkattir ki, Allah, Muhammed Salla`llahu aleyhi ve sellem`i Hak Peygamber gönderdi ve ona kitap indirdi. Ona indirdiği âyetler içinde Recm âyeti de vardı.''
-------

Kütübü Sitte Hadis No: 1583

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Sa'bi (rahimehullah) anlatiyor: "Hz. Ali (radiyallahu anh), kadini remettigi zaman onu persembe gunu dovdu, cuma gunu de recmetti. Ve sunu soyledi: "Ona Kitabullah(in hukmu) ile celde, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in sunneti ile de recm tatbik ettim."
Buhari, Hudud 21.

Kuran ise şunu der;

[/SIZE][/FONT]Zina eden kadınla zina eden erkek... Yüz vuruş vurun herbirinin ciltlerine... Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini konusunda bunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunların cezalarına tanık olsun. (Nur-2)

Ayette evli-bekar ayrımı yok, zina eden tüm erkek ve kadınlara hitap ediyor. Görüldüğü gibi ceza recm değil, dayak. Kuran ile apaçık bir çelişki.

Bir örnek..

old_preacher

New member
Kütübü Sitte Hadis no: 2143

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Yine Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatuvesselam) buyurdular ki: "kim resim yaparsa, Allah onu Kiyamet gunu, yaptigi resim sebebiyle, onlara ruh ufleyinceye kadar azab eder. Hicbir zaman da ruh ufleyici degildir."
Buhari, Ta'bir 45, Tirmizi, Libas 19, (1751); Nesai, Zinet 114, (8, 215).

Sahih olan bu hadise göre, resim yapanlar ebediyn cehennemde yanacak. Çünkü Allah onlara, ruh üfleyinceye kadar azab edecek ve onlar da hiçbir zaman ruh üfleyemeyeceği için bu azap ebedi olacak.

Kuran'da ise bununla ilgili bir hüküm yoktur. Kuran da olmayan bir hükmü ise peygamberimizin ya da başka birinin koyması mümkün değildir.
---------

''Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak olanlar ressamlardır.'' Buhari, Tesavir-89

''[/SIZE][/FONT]Allah, kendisine ortak koşulmasını affetmez ama bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, dönüşü olmayan bir sapıklığa dalıp gitmiştir. '' (Nisa-116)

yine açık bir çelişki.
----------
“Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helal, erkeklerine ise haramdır.” Müslim 2/16

''De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı süsü, güzel, temiz ve tatlı rızıkları kim haram etmiş?" De ki: "Dünya hayatında onlar, inananlar için de var. Kıyamet gününde ise yalnız inananlar içindir onlar." Bilgiden nasipli bir topluluk için biz, ayetleri böyle ayrıntılı kılıyoruz.''(Araf-32)

bir tane daha...

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]
[/SIZE][/FONT]

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Dur old preacher, Ben bu şekilde istemedim. Benim istediğim şekil şu. Mesela Ehli Sünnet fakihleri ne hüküm vermiş, bu hükümlerde neleri delil göstermiş ve bu hükümler Sizce Kurana göre nasıl olmalı.

old_preacher

New member
Dur old preacher, Ben bu şekilde istemedim. Benim istediğim şekil şu. Mesela Ehli Sünnet fakihleri ne hüküm vermiş, bu hükümlerde neleri delil göstermiş ve bu hükümler Sizce Kurana göre nasıl olmalı.

Ehli Sünnetten birinin bu hadislere karşı çıkma imkanı var mı? Çünkü sahih hadis bunlar, hepsi kütübü sitte den.

old_preacher

New member
Ama fıkıh ilmi sırf hadisler ışığında gibi çalışmıyor.

Yani bir ehli sünnet alimi her zaman hadislere güvenmiyor mu diyorsunuz? Tam olarak anlayamadım. Ehli sünnet inancında olanlar için sahih hadislerin geçerliliği tartışılmaz diye biliyorum. Eğer dediğiniz gibiyse bu böyle değil demektir.

sinang

New member
Eğer müçtehidler farklı farklı yorumlar yaptıysa bu ayetlerden farklı anlayışlar çıkarmalarından ve farklı farklı hadisleri almalarındandır.şimdi birinin görüşü bir hadisi delil kabul ederken diğerini yok saymıyor.bu usul ile alakalıdır.

CENGÝZHAN

New member
:) Bu sözden ayrılmaz dinimizin emrettiği gibi huzurlu yaşarız inşallah.

Sincanly kardeş,

Siteyi dolanıp çeşitli konularda, konuyla veya tartışmayla ilgisi olmayan birer cümle yazı yazarak,.....

sitenin SON MESAJLAR sütununda baştan aşağı ,bütün sütunlarda kendi ismini görme merakının
anlamı nedir bilir misiniz...???

Bu kişilik zafiyetidir. Kendisini önemli bir kişi olarak görmeyen ve kendisini değersiz olarak bilen
bir kişi böyle yapıp, son mesajlar sütununda sadece kendi adını görerek, kendisini önemli bir
kişi İMİŞ gibi görme ve seyretme merakıdır...

Biliniz istedim..

Selam kardeş............

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
Cengizhan kardeş benim kendimi belli etme gibi bir hedefim yok. Beni tanımak, mesajlarımı okumak isteyenler okusun. Ben SON MESAJLAR kısmına sadece kendi adımın olması için her konuya atlamak istemiyorum. Konular ilgimi çekiyor ve bende düşüncelerimi yazıyorum. Ona bakılırsa her konuda seninde adın var fakat hepte suçlu tarafta gibi geliyor bana .. İnsanlarla iyi geçinmeyi öğrenmelisin. Sana diyecek başka bir lafım yok. Ben ünlü olmaya çalışsaydım kendi web sitemle daha çok ilgilenir kendi reklamlarımı yapardım. Hem para kazanır hemde hayran kitlemi çoğaltırdım. Tartışma yaratmak veya devam ettirmek istemem. Hayırlı akşamlar diler ve bu konun artık kapanmasını isterim.

raþid

New member
Tevratı yetersiz bulup talmod'ı uydurdular..biz onlardan farklımı davrandık?..bizde kuran yetersiz demeye cesaret edemedik ama hadis kitaplarını dinin tamamlayıcısı olarak uydurduk nedir fark?

Kur'an yetersiz diyen bir müslüman olduğunu ben hiç görmedim. Kur'an'ın istediği anlamda İslam'ı yaşamak için hadis ve sünneti de kendine rehber edinip, dini en güzel yaşamaya çalışan mütedeyyin insanlar görüyorum. Sen yaşayamadığın ve anlayamadığın için öyle görüyor ve o şekilde anlıyor olmayasın ? Kur'an eksik ! diyen bir insan müslüman olamaz, şuur olarak müslümanlığı yaşayamaz. Böyle bir insan da zaten hadis ve sünneti rehber edinmez.

Hadis ve sünnet uyduruk değildir. Hadis ve sünneti Kur'an'dan fazla önemseme düşüncesi sizlerin uydurduğu bir şeydir.

mavigezegen

New member
Kuran, hadis ve sünnet...
Sanki farklı şeylermiş gibi konuşuluyor.
Elbette kimilerine göre farklı şeyler olabilir. Bu inanç meselesi.
Benim için bunların birbirinden farkı yok.
Kuran Allah'ın Kitabı'dır, hadis de O Kitabın sözleri, sünnet ise o sözlerin bizzat hayata geçirilmesidir.
Bunu en güzel en iyi uygulayan kimdir; tabiki Peygamberimizdir.

Ancak nedense bazı kesimler ısrarla Kuran başka, sünnet başka demekte ve sanki bunlar birbirlerinden farklı şeylermiş gibi anlatılmaktadır.

Bu kadar zor mu idrak etmek ey müslüman!

Müslüman

New member
Kuran, hadis ve sünnet...

Kuran Allah'ın Kitabı'dır, hadis de O Kitabın sözleri, sünnet ise o sözlerin bizzat hayata geçirilmesidir.
Bunu en güzel en iyi uygulayan kimdir; tabiki Peygamberimizdir.

Ancak nedense bazı kesimler ısrarla Kuran başka, sünnet başka demekte ve sanki bunlar birbirlerinden farklı şeylermiş gibi anlatılmaktadır.

Hayır efendim yanlış biliyorsunuz. Biz Sünneti aynen sizin tarif ettiğiniz şekilde yani Kuran'ın peygamber tarafından bizzat hayata geçirilmesi şeklinde anlıyoruz yani bu örneklik bizzat Kuran'dan neşet ediyor. Ancak aynı durumu hadisler için söyleyemiyoruz çünkü "Hadis" Peygamberin söylediği iddia edilen sözleridir. "Kale Rasulullah" Allah'ın Rasulü dedi ki. Pekala deyip demediğini nereden bileceğiz? Delaleti ve subuti zanni olan Hadislerin Kat'i olan yani Kuran ile uyum içerisinde olması gerekiyor.

Hadis kitaplarındaki tüm sözlerin gerçekten birebir Rasulullah (a.s)'a ait olduğunu hangi akl-ı selim iddia edebilir?

O halde Sünnet başka hadis başkadır. Kimse Allah'ın kelamı ile beşerin kelamını eşitlemeye kalkışarak Kuran'ın "paltformlar üstü" konumunu alaşağı edip tevhid akidesini zedelemeye kalkışmasın.

bekir kardeşe de şunu söylemek isterim; "Hadis ilminin" varlığı dahi, rivayete, icmaya yalan karıştığının tesçilidir...

Üst Alt