Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sevginin son hali...

berfut

New member
Peygamber Efendimiz, İslamiyeti tebliğden önce de Hz. Süheyb Bin Sinan ile konuşurlar ve birbirlerini severlerdi.
Süheyb bin Sinan, Abdullah bin Ced'in azadlı kölesi idi.
Müslüman olduğunu açıklamaktan çekinmeyen yedi mücahid sahabiden bir idi.
Hz.Süheyb, müslüman olduğunu açıkladıktan sonra MEkke'li müşriklerin, şidettli hücum ve işkencelerine maruz kaldı.
Hz. Süheyb, Mekke'de akrabası, dayanağı olmayan biri olduğu için, müşrikler kendisine çok zulüm ederler, konuşmayacak hale getirinceye kadar döverlerdi.
Hz.Süheyb, Mekke'de kendi gayretiyle büyük servet elde edip hayli zengin oldu.Medine'ye hicret edeceği bir ssırada müşrikler tarfından duyulunca yolu kesindi, dediler ki:

'' Sen Mekke'ye fakir olaark geldin.Çok mal ve servete kavuştun.Şimdi hem kendin gideceksin, hem bunca malı götüreceksin, buna izin vermeyiz.Hz. Süheyb, onlara buyurdu ki:

'' Ey müşrikler! Beni iyi tanırsınız ki, çok iyi ok atıcıyım.Eğer üzerime gelirseniz, ok çantamdaki okların hepsini size atarım ve sonra kılıcımı çekerim.Bunlardan biri elimde bulundukça bana bir şey yapamazsınız, kendiniz bilirsiniz.

Fakat Hz.Süheyb'in Peygamberimize olan sevgisi, bağlılığı ve O'na kavuşmak arzusu o kadar çoktu ki, yanında bulunan büütn mallarını, Peygamber Efendimizin sevgisi yanında hiç kıymeti yoktu.Bu sebeple hiç vakit kaybetmemek için, bunlarla, oyalanmamak için onlaar dediki:

''Yanımdaki ve Mekke'de bulunan mallarımı size verirsem önümden çekilir misiniz, yolumu açar mısınız?'2

Hak ve hakikatlerden nasibi olmaayn müşriklerin de arzusu buydu.Hemen kabul ettiler.Hz.Süheyb, Müşriklerin elindne kurtuldu ve hiç parasız olarak yoluna devam etti.

Hz.Süheyb Efendimizin huzuruna geldiğinde hazır bulunan taze hurmalardan yemeye başladı.Hz.Ömer :

'' Ya Rasülullah! Süheyb'i görüyor musunuz, hem gözü ağrıyor, hem yaş hurma yiyiyor, dedi.
Peygamber Efendimiz de Hz. Süheyb'e latıfe ile buyurdu ki:

'' Gözlerinde rahatsızlık var, yine de hurma yiyorsun.Hz.Süheyb de cevaben:

'' Ya Rasülullah! Gözümün birisi sağlamdır.Onun hakkını yiyiyorum.Peygamber Efendimiz ve orada bulunanlar tebessüm ettiler.Sonra Süheyb başından geçenleri anlattı.

''Ya Rasüllullah, Mekke'den, Medine'ye hicret etmek için yola çıktığım zaman, müşrikler beni yakaladılar.Onlara bütün servetimi teklif ettim.Onlarda kabul ettiler.Bütün malımı vererek kendimi ve ailemi kurtararak huzurunuza geldim.

Peygamber Efendimiz buyurduki:

''Süheyb kazandı, Süheyb kazandı, Ebu Yahya kazandı! Satış karlı çıktı.Satış karlı çıktı.''

Üst Alt