Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ramazan davulu kaldırılsın mı??

Ramazan davulu kaldırılsın mı??

• Evet kaldırılsın

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hayır kaldırılmasın

Kullanılan: 1 100.0%
  • Bence bir sakıncası yok

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Arkadaşlar bir zamanlar sesini duyduğumuzda yataktan fırladığımız ramazan davulunun artık önemini kaybettiğini ve teknolojiye ayak uydurması gerektiğini düşünüyorum..Yaşadığımız zaman içinde de kişilik haklarına saygısızlık olduğu kanaatindeyim..Neden derseniz bir defa davulu çalan kişi zamansız çalıyor..İmsak 05:16 buraya 03:00'da geliyor...İmsakta yemek yiyecek olan kardeşlerimizin çoğu zaten yatmadan önce gereken hazırlıkları yapıyorlar..Kahvaltı tarzında bişeyler yiyecek olan kardeşlerimizinde saat 03:00'da kalkmasına gerek yok..En uyuşuk bir insan bile 1 saatte kahvaltısını yapabilir..İnançsız bir insanı 30 gün boyunca gecenin bi saatinde kaldırmaya kimsenin hakkı yok..Bu bir seçim meselesidir..Hiç kimseyi o saatte kalmaya zorlayamazsınız..

Şahsen ben inançlı birisi olarak bile bu durumdan rahatsız oluyorum..Artık telefon ve çalar saat diye bişey var..Telefonumun alarmını kuruyorum saat 4'te ,çaldığı zamanda hiç oyalanmadan kalkıyorum..Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz??

SUSKUN

New member
Benim için farketmez.Beni 13 yıldır annem zor kaldırırken davulcu,tlfn duymuyorumki ben onları.Ancak telefon titreşimde olacakki kaldırsın.Ama bu sabah geç gelmiş davulcu annem dedi:D
Selametle

YusufCan

New member
ablamlar kaldırır beni

onlar uyandıramazsa devreye annem girer

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Selamünaleyküm
Ramazan davulu, minareden okunan ezan, bayram namazları, kendinizin kestiği kurban... Hepsi bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Bu değerlere sahip çıkmak ve bunları yaşatmak bu milletin rengi ve kokusudur.Bir takım sebeplerle hemen hepsi dejenere edilmiş veya edilmekte. Çağdaşlık, bu ve benzeri kültürlerin kaldırılması olmamalıdır.Özümüze sahip çıkmadıkça, her şeyimiz yabancılaşıyor ve başkalarına benziyoruz! Çok dikkatli davranmak, çok iyi düşünmek lazım. Selam

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Selamünaleyküm
Ramazan davulu, minareden okunan ezan, bayram namazları, kendinizin kestiği kurban... Hepsi bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Bu değerlere sahip çıkmak ve bunları yaşatmak bu milletin rengi ve kokusudur.Bir takım sebeplerle hemen hepsi dejenere edilmiş veya edilmekte. Çağdaşlık, bu ve benzeri kültürlerin kaldırılması olmamalıdır.Özümüze sahip çıkmadıkça, her şeyimiz yabancılaşıyor ve başkalarına benziyoruz! Çok dikkatli davranmak, çok iyi düşünmek lazım. Selam

Minareden okunan ezanın saatleri bellidir..Kimseyi rahatsız edecek bir durumu yoktur..Sabah namazına kalkma gereği duymayan bir insan ezanı duymaz bile..Ama davul için aynı şeyi söylemeyiz..Adam apartmanınıza kadar giriyo..Benim karşı komşum beyin cerrahı..Gece saat 1'de geliyor sabah 7'de gidiyor..Kalp pili kullandığı için oruç tutamıyor...Peki bu adam kulağının dibinde patlayan davulu dinlemek zorundamı???Ya da gecenin bir saatinde uykusu bölünmek zorundamı??Hani nerde özgürlük.."Dinde zorlama yoktur" ayetine ters değilmi sizce???

mhmt

New member
sokakta gezmesi şeklinde bence kalması iyidir. kültür açısından.. ancak, evin içine girercesine dam dum gelmesi olmaz..yani ayar kaçmadığı müddetçe sıkıntı yok..

selametle..

ayna44

New member
bu konuda yanlıs dusunuluyor 40 yıllık adet degistirilmez... karsıyım...sahurda davulun sesı gelınce ınsan bı baska oluyo.yani ramazanın geldıgı bellı oluyo...

selam ve dua ıle kalın...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Dinde zorlama vardır

Dinde zorlama vardır

Minareden okunan ezanın saatleri bellidir..Kimseyi rahatsız edecek bir durumu yoktur..Sabah namazına kalkma gereği duymayan bir insan ezanı duymaz bile..Ama davul için aynı şeyi söylemeyiz..Adam apartmanınıza kadar giriyo..Benim karşı komşum beyin cerrahı..Gece saat 1'de geliyor sabah 7'de gidiyor..Kalp pili kullandığı için oruç tutamıyor...Peki bu adam kulağının dibinde patlayan davulu dinlemek zorundamı???Ya da gecenin bir saatinde uykusu bölünmek zorundamı??Hani nerde özgürlük.."Dinde zorlama yoktur" ayetine ters değilmi sizce???

Selamünaleküm

Değerli Arkadaşım;
Benim ezandan kastım, yani artık müezzin veya imamlar minareye çıkıp ezan okumuyorlar, kurban kesen kurbanın rengini bile bilmiyor. Bunlar bizim dinimizin oluşturduğu kültürlerdir. Bunlar şu veya bu sebeple kaldırılırsa bizi millet yapan değerlerimiz zayıflar demek istiyorum.Sizin komşunuzun durumu bir istisna ve buna benzer başka istisnalar olabilir. Adam diyor ki "yav ben namaz kılmıyorum, nedir bu ezan sesi beni, karımı, bebeğimi vs.vs. uyandırıyor, bunu sustursunlar" yarın ben de derim ki, nedir bu kurban bayramı dört gün tatil, işimiz gücümüz var, bunu kaldırsılar ve bu örnekler bitmez tükenmez. Haa, sizin davulcunun yaptığı abartı da bir istisna, buna engel olunabilir, adetlerimizin yanlış icra edilmesi adetlerimizin kötülüğünü göstermez tabii ki. Ayrıca dinde zorlama vardır. Eğer kişi ben müslüman değilim derse o kişiye zorlama yapılmaz. Saygı ve selam

yelken06500

New member
ramazan davulu değil ramazan bavulu kaldırılsın ki haleti ruhiyemiz hep ramazan olsun

samanyolu

New member
ramazan davulu kültürümüzün bir parçası onuda kaybetmeyelim.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ramazan davulu kültürümüzün bir parçası onuda kaybetmeyelim.

kesinlikle katılıyorum bu milletimizin kültürünün bir parçası eski ramazanlara bakıldığında hatırlanan unsurlardan biride davulcu ve manileridir..

22090603.jpg

Ahmet ağa uyursun uyursun
Uykularda ne bulursun
Kalk al abdest, kıl namaz
Sabahleyin cenneti bulursun

Akşamdan pilavı pişirdim
Gene karnımı şişirdim
Çok mani diyecektim ama
Defteri yolda düşürdüm

Aldanma sağa sola,
Gel gidelim hak yola,
Güzel oruç tutanın,
Âkıbeti hayrola.

Akşam ezanı dinlemek
Sahur vakti yemek yemek
Ramazana mahsus şeydir
Gece davulcu söylemek

Arnavut'musun Tatar'mısın
Ekşili çorba yapar mısın
Sana davul çalıyorum amma
Acaba sen oruç tutar mısın

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Bence ramazan davulu kişilik haklarına saygısızlıktır..Tam tersini düşünün..Başka bir ülkede yaşıyorsunuz ve müslüman kesim azınlıkta..Saat 03:00'te sokaklarda sesli törenler düzenleniyor ve sizin uykunuz bölünüyor..Sinirinizden bi daha yatamıyosunuz ve sabah erken kalkıp işe gitmeniz gerekiyor..

Evet biz müslüman bir devletiz ama her türlü sebepten dolayı oruç tutmayan ya da tutamayan çok insan var..Herkezi gecenin 3'ünde kaldırmaya çalışmak ne kadar doğrudur??

ayna44

New member
Bence ramazan davulu kişilik haklarına saygısızlıktır..Tam tersini düşünün..Başka bir ülkede yaşıyorsunuz ve müslüman kesim azınlıkta..Saat 03:00'te sokaklarda sesli törenler düzenleniyor ve sizin uykunuz bölünüyor..Sinirinizden bi daha yatamıyosunuz ve sabah erken kalkıp işe gitmeniz gerekiyor..

Evet biz müslüman bir devletiz ama her türlü sebepten dolayı oruç tutmayan ya da tutamayan çok insan var..Herkezi gecenin 3'ünde kaldırmaya çalışmak ne kadar doğrudur??

kımseye bı saygısızlık olmaz kardes sen rahat ol...:):):)

yelken06500

New member
ramazan davulu ile ilgili daha geniş bir bilgisi olan varsa yazssın mesala ne zaman girmiştir kültürümüze?ramazan davulu nefs üzerinde bir rahatlık yaratır mı?(bizde oluşacak tembellikten dolayı)sünnet i seniyeden dolayı gece namazına kalkmamız davuldan öncesine denk gelmez mi?kıyamette ilk görülecek hesap komşu hakkıysa ve sizin de komşunuz bundan rahatsızlık duyacak bir dine veya ideolojiye mensupsa vs selam ve dua ile

abrec

New member
valla kalkmasında zamanında geçse iyi olur sahura 2.5 saat kala geçiyor....

islam güneþi

New member
ramazanı nasıl değerlendirrelim

ramazanı nasıl değerlendirrelim

SELAMUN ALEYKUM kardeşlerim cümleten ramazan ı şeriflerimiz mubarek olsun sizlere sunacaşım şudurki kalbi islama en sert insan bile ramazan ayının verdiği huşu ile yumuşar emri bil mağruf un tam zamanı bu mubarek ayı en güzel şekilde değerlen direlım kardeşlerim ALLAH RIZASI İÇİN ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
valla kalkmasında zamanında geçse iyi olur sahura 2.5 saat kala geçiyor....

Kesinlikle kardeşim ben bunu demeye çalışıyorum zaten...hem beni kaldırıyo saat 3'te, hem de oruç tutmayanı..Ben saatimi 04:30'a kuruyorum sahurda kahvaltı yapıp yatıyorum..Ama davul yüzünden saat 03:00'de kalkmak zorunda kalıyorum..Annem şeker hastası olduğu için oruç tutamıyor..Ama davulla birlikte gecenin 3'ünde gözünü açıyor..
Eğer ramazan davulu geleneği devam etsin diyorsanız davul çalan kişilerin mutlaka uyarılması gerekiyor..Eline davulunu alan sokaklara koşuyor..

Asya

New member
Arkadaşlar bir zamanlar sesini duyduğumuzda yataktan fırladığımız ramazan davulunun artık önemini kaybettiğini ve teknolojiye ayak uydurması gerektiğini düşünüyorum..Yaşadığımız zaman içinde de kişilik haklarına saygısızlık olduğu kanaatindeyim..Neden derseniz bir defa davulu çalan kişi zamansız çalıyor..İmsak 05:16 buraya 03:00'da geliyor...İmsakta yemek yiyecek olan kardeşlerimizin çoğu zaten yatmadan önce gereken hazırlıkları yapıyorlar..Kahvaltı tarzında bişeyler yiyecek olan kardeşlerimizinde saat 03:00'da kalkmasına gerek yok..En uyuşuk bir insan bile 1 saatte kahvaltısını yapabilir..İnançsız bir insanı 30 gün boyunca gecenin bi saatinde kaldırmaya kimsenin hakkı yok..Bu bir seçim meselesidir..Hiç kimseyi o saatte kalmaya zorlayamazsınız..

Şahsen ben inançlı birisi olarak bile bu durumdan rahatsız oluyorum..Artık telefon ve çalar saat diye bişey var..Telefonumun alarmını kuruyorum saat 4'te ,çaldığı zamanda hiç oyalanmadan kalkıyorum..Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz??
ramazan davulu bir gelenektir.zaten geleneklerimizin çoğunun rafa kaldırıldığı bu zamanda ramazan davulunun da kaldırılmasını doğru bulmuyorum.ayrıca davul çalınsa bile bunlara ben de dahil olmak üzere çoğu kişi telefon ya da çalar saat gibi uyarıcı bir alet kullanıyor.ben hiç bi zaman davul sesiyle sahura uyanmadım uyananı da duymadım.çünkü herkes uyarıcı alet kullanıyor. sahurun 1 saatte yenilmesi olayına gelince uzmanlar yemekten sonra en az 1-2 saat uyunmaması gerektiğini söylüyor. ayrıca sabah namazının kılınıp yatılması da daha uygundur diye düşünüyorum.inanmayanlara gelince eğer onlar da % 99 unun müslüman olduğu türkiyede yaşıyorlarsa bu geleneğe saygı göstermeliler.

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
ramazan davulu bir gelenektir.zaten geleneklerimizin çoğunun rafa kaldırıldığı bu zamanda ramazan davulunun da kaldırılmasını doğru bulmuyorum.ayrıca davul çalınsa bile bunlara ben de dahil olmak üzere çoğu kişi telefon ya da çalar saat gibi uyarıcı bir alet kullanıyor.ben hiç bi zaman davul sesiyle sahura uyanmadım uyananı da duymadım.çünkü herkes uyarıcı alet kullanıyor. sahurun 1 saatte yenilmesi olayına gelince uzmanlar yemekten sonra en az 1-2 saat uyunmaması gerektiğini söylüyor. ayrıca sabah namazının kılınıp yatılması da daha uygundur diye düşünüyorum.inanmayanlara gelince eğer onlar da % 99 unun müslüman olduğu türkiyede yaşıyorlarsa bu geleneğe saygı göstermeliler.

Evet kardeşim bende aynı fikirdeyim..Artık telefon,çalar saat,alarm kullanıyor..Bakın sizde söylüyosunuz hiçbir zaman davul sesiyle uyanmadığınızı..Saat 04:30'da kalkın yemeğinizi yiyin..(Yemeğinizi sahurda hazırlıyorsanız daha da erken kalkabilirsiniz)..Yemeğinizi yedikten sonra 1 saat dinlenin..Dinlenme sırasında hem namazınızı kılın hem de Kur'an okuyun..
Ama davulcu saat 03:00'da geçiyor..Asıl sorunda bu zaten..Gelenek devam etsin ama davulcu 04:30'da geçsin..Bir apartmanın başına dikilip saatlerce çalmasın..Ben inançlı bir insan olarak rahatsızlık duyuyorum bu durumdan..Hem benim düzenimi bozuyo hem de oruç tutmayanların ya da tutamayanların sinirini bozuyo..

Asya

New member
ama çoğu kişi özellikle de aile olanlar yemeğini sahurda hazırlıyor.tek yaşayanlar farklı olabilir.o yüzden 00.03 uygun bir saat bence. çünkü ben de telefonumu o saate kuruyorum.ama bir de nerde yaşadığınıza bağlı.

Üst Alt