Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ramazan davulu kaldırılsın mı??

Ramazan davulu kaldırılsın mı??

• Evet kaldırılsın

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hayır kaldırılmasın

Kullanılan: 1 100.0%
  • Bence bir sakıncası yok

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

isimsiz

New member
ramazan davulu bir gelnektir...bugunumuzde gecmisimize dair cogu seylerden soyutlandigimiz bence yetti... ramazan ayina mahsus bir gelenegi sanki 12 ay suruyormus gibi sorun haline getirmeyin..gelip gecici gunler bu gunler...unutmayin o davul sesine hasret kalan kisilerde var...bence kiymetini bilin......

enes38

New member
1. si dinler özgürlüğü olan bir ülkede yaşıyoruz başkalarınada saygı göstererek oruç tutmayan başka dine mensup olan insanları gece kaldırmak ne kadar doğru bilemem
2. si ben 1 ay süren ramazan ayı boyunca geçen sene yemin ederim 1 defa davulu duydum ama davulcuya 2 ytl para ödedim ve bu parayı sahura kalkmayandanda istiyorlar
3. sü günümüzde çalar saat çep telefonu gibi teknolojik uyandırma araçları var ve sadece bizi uyandırıyor kimseye rahatsızlık vermiyor tamam belki eskiden yokmuş bunlar o yüzdende insanlar davula mecburmuş ama günümüzde davulun hiç bir gereği yok bence

enes38

New member
heee davulcularda bir düşünsün acabağa aldıkları bütün paralar helalmi oluyor

asikkulun

New member
artık öncesi kadar sesini duymuyorum...beni de annem kaldırıor..bazen de korkunç bir şekilde odaya gidiyorumm...:eek:

rusen_alp

New member
Ramazan davulu kalkamaz, kalkmamalıdır, bize ramazanın güzelliğini hatırlatıyor, örfi bir adettir, ramazan davulu tartışmaya açılırsa kısa zaman sonra ezan da tartışılır, olmaz.!

a l p e r

New member
Geçen gün gecenin 02:50 sinde davul çalınca ben de sorgulamaya başlamıştım :rolleyes:

esma_

New member
eskilere gittim şimdi ramazan davulcusu evin önenden geçsede onu görsem isterdim nasıl heyecanlanırdım onu gördüğümde sanki o yalnızca gecenin bir yarısı tek başına gökten indirilmiş gibi benden başkası görmeyecek ve onu görmüş olmak çok özelmiş gibi hissederdim tek bir tv kanalı vardı o zamanlar ve çok güzel programlar olurdu eskaza olurda bir davulcu varsa programda bu bizim davulcu derdim ...

kısaca nostaljik o da ramazanın ayrı kültür değerlerinden artık lakin bulunduğumuz mekanlarda tek islam inancına sahip olmayan insanlarda var hatta hastalar vs zira çoğaldık düşüncesizlik edemeyiz ve bu kadar teknoloji varken bizi uyaracak onları kullanarak başkalarının haklarına tecavüz etmeden bu güzel ayı değerlendirmek daha faydalı olur kanaatindeyim

esma_

New member
Ramazan davulu kalkamaz, kalkmamalıdır, bize ramazanın güzelliğini hatırlatıyor, örfi bir adettir, ramazan davulu tartışmaya açılırsa kısa zaman sonra ezan da tartışılır, olmaz.!

ikamet ettiğim yerde bir dönem selalar yasdaklanmıştı zira çocuyklar çok korkuyormuş bu uygulamanın ardından çok kısa bir zaman sonra yalnızca bir camiide ezan okundu oda merkezden epeyce uzak yazlık binaların bulunduğu bir alandı boştu kısaca neden bilmiyorum bir kaç yıldır tekrar sela ve ezan sesleri işitilmeye başlandı

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH

Yapmayın arkadaşlar!..Ramazan davulu ile ezan şey mi?..Bir defa ezan-ı şerif örf ya da adet değildir..Yüce dinimizin olmazsa olmazıdır ezan..Namaza çağrıdır..Allah(c.c)'in adının dünyanın her yerinde aynı anda zikredilmesidir..Ben şimdiye kadar bir kişinin "ezanın sesinden uyuyamıyorum,çok rahatsız oluyorum" dediğini duymadım..Sabah ezanı saba makamında okunur..Ve bu makam en güzel ses aralıklarındadır..Eğer kişi uykusunu bölmeye niyetlenmez ise ezan ona ninni gibi gelir..Hatta sesini duymaz bile..Ama davul için aynı şeyleri söylemeyiz..Bir futbol maçında çalınan davul bütün taraftarı ateşlemeye yetecek kadar ses çıkarabilir..Bu sesi boş sokaklarda ve gecenin 3'ünde dinlediğinizi düşünün....
Samimi bir cevap verin..İçinizde ramazan davulu ile uyanan varmı???
Bende dahil olmak üzere tanıdığım bütün arkadaşlarım telefonun saatini kurarak sahura kalkıyor..Davulcu ya ben kalkmadan önce geçiyor ya da kahvaltımı yaparken geçiyor..Peki davulcu kardeşlerimiz kimi kaldırıyor ben onu çözemiyorum..
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin seçmeli olduğundan haberiniz vardır sanırım..Bu neden yapılıyor sizce??Türkiye'de yaşayan azınlıklar için değilmi??Arkadaşlar bir hususu gözden kaçırıyorsunuz..Temel ilke önce insandır,insan haklarına saygıdır.Cenab-ı Allah bile bu dünyada nimetlerini kafirlerden esirgemiyor..Bizim asıl yurdumuz ahiret olduğuna göre dünya üzerinde yapıcak tek bir işimiz var..Müslümanlığı en güzel şekilde yaşayabilmek..Bunu Kur'an okuyarak,namaz kılarak,ibadetlerimizi 4/4'lük yerine getirerek yapmalıyız değilmi??O zaman bırakın insanlar dilediği gibi yaşasın..Gecenin 3'ünde dileyen kalksın,dilemeyen kalkmasın....

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Ha şeritatta budur. Ama bence hiç kimse davuldan rahatsız olmaz. Rahatsız olan duymadım. Rahatsız olan tepede koca villalarında yaşayan savaş çıksa sesi duymayanlardır.

Siz benim mesajlarımın hiçbirisini okumadınız heralde..Açıkça söyleyim ben rahatsız oluyorum..Ben 3'te uyanmak istemiyorum kardeşim bunu niye idrak edemiyorsunuz??Ben 04:30'da kalkıp kahvaltımı yapıyorum ezana kadar sahur programımı izliyorum namazımı kılıp yatıyorum..Neden benim düzenimi bozuyosunuz??
Ramazan ayında ortaya gaz lambası koyupta sohbet eden varmı??Bu da eski bir gelenektir,belki hala yapan da vardır..Ama şimdi elektrik icat edildi..Sohbetlerimizi cemaatle birlikte florasan lambaların altında yapıyoruz..Şimdi bu eski bir gelenektir diye camilerde ortaya gaz lambası koyup namazmı kılalım yani??
Arkadaşlar zamana ayak uydurmak gerekir..Bu işi telefonun alarmı yapıyo artık..Ben orucumu tutuyorum inşallah..Başkasına zorla oruç tutturamam..Bunu kimsenin yapmaya hakkı yok...Eskiden herkez oruç tutuyo diye şimdide tutturmaya çalışmak kişilik haklarına saygısızlıktır..Bu açıdan niye bakmıyosunuz olaya???

a l p e r

New member
Açıkçası ben de rahatsız oldum. Üstelik en üst katta oturmama rağmen... Benim de düzenimi gerçekten fena bozdu. Düzenim zaten bozulmaya meğilli ve çok zor toparlanıyor. Ancak kaldırılsın demeye de dilim varmıyor. Sayın Duha'nın dediği gibi âdetimizdir.

İslam büyüklerimiz ne derse odur diyorum ve camımı kapatıp yatıyorum :) (Oy kullanmadım)

abrec

New member
bence kalksın.çünkü usülüne göre yapılmıyor artık.ihaleli bir iş oldu.adamlar verdikleri parayı toplasınlar diye ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

NiZaM-I AleM

New member
Kaldırılmasın tabiki..Ama bazen hakikaten rahatsızlık verdikleri oluyor apartmanlara girerek..

rusen_alp

New member
Yapmayın arkadaşlar!..Ramazan davulu ile ezan şey mi?..Bir defa ezan-ı şerif örf ya da adet değildir..Yüce dinimizin olmazsa olmazıdır ezan..Namaza çağrıdır..Allah(c.c)'in adının dünyanın her yerinde aynı anda zikredilmesidir..Ben şimdiye kadar bir kişinin "ezanın sesinden uyuyamıyorum,çok rahatsız oluyorum" dediğini duymadım..Sabah ezanı saba makamında okunur..Ve bu makam en güzel ses aralıklarındadır..Eğer kişi uykusunu bölmeye niyetlenmez ise ezan ona ninni gibi gelir..Hatta sesini duymaz bile..Ama davul için aynı şeyleri söylemeyiz..Bir futbol maçında çalınan davul bütün taraftarı ateşlemeye yetecek kadar ses çıkarabilir..Bu sesi boş sokaklarda ve gecenin 3'ünde dinlediğinizi düşünün....
Samimi bir cevap verin..İçinizde ramazan davulu ile uyanan varmı???
Bende dahil olmak üzere tanıdığım bütün arkadaşlarım telefonun saatini kurarak sahura kalkıyor..Davulcu ya ben kalkmadan önce geçiyor ya da kahvaltımı yaparken geçiyor..Peki davulcu kardeşlerimiz kimi kaldırıyor ben onu çözemiyorum..
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin seçmeli olduğundan haberiniz vardır sanırım..Bu neden yapılıyor sizce??Türkiye'de yaşayan azınlıklar için değilmi??Arkadaşlar bir hususu gözden kaçırıyorsunuz..Temel ilke önce insandır,insan haklarına saygıdır.Cenab-ı Allah bile bu dünyada nimetlerini kafirlerden esirgemiyor..Bizim asıl yurdumuz ahiret olduğuna göre dünya üzerinde yapıcak tek bir işimiz var..Müslümanlığı en güzel şekilde yaşayabilmek..Bunu Kur'an okuyarak,namaz kılarak,ibadetlerimizi 4/4'lük yerine getirerek yapmalıyız değilmi??O zaman bırakın insanlar dilediği gibi yaşasın..Gecenin 3'ünde dileyen kalksın,dilemeyen kalkmasın....

şimdi sevgili kardeşim sen diyorsun ki, gecenin saat üçünde kimi uyandırmaya ne hakkı var, ben de derim ki, ramazan ayında milletimiz 30 günlük bir kampa girer, bu zamanın kendine has bir tadı vardır, iftarı vardır, sahuru vardır, ramazan davulu vardır, ramazan pidesi vardır, bu bizim genlerimizde olan bir şey, şayet bunlardan biri eksik olursa bir şeyler eksik kalır, eğer ramazan davulu kalkarsa ramazan gecelerinin diğerlerinden bir farkı kalmaz.
Diğer bir husus dikkat edersen kaldırılsın diyenler özellikle inanmayanlara bu şekilde davul sesinden eksik, yani konu nerede başlıyor nerede bitiyor, sesde başlıyor ve orada bitiyor, o halde inanmayan birisi için davul sesiyle ezan sesi arasında hiç bir farkı yoktur, bugün sesten rahatsız oluyorlar diye ramazan davulu kalkarsa, yarın birileri ezandan rahatsız olur, diyecek bir şey bulamazsın.

rusen_alp

New member
ikamet ettiğim yerde bir dönem selalar yasdaklanmıştı zira çocuyklar çok korkuyormuş bu uygulamanın ardından çok kısa bir zaman sonra yalnızca bir camiide ezan okundu oda merkezden epeyce uzak yazlık binaların bulunduğu bir alandı boştu kısaca neden bilmiyorum bir kaç yıldır tekrar sela ve ezan sesleri işitilmeye başlandı

Teşekkür ederim, benim de anlatmaya çalıştığım konu buydu , bu konu hakkında muhalif düşünen arkadaşlar bu yazınız okursa sanırım konu biraz daha iyi anlaşılacaktır.

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Müftünün davul isyanı

İzmir Müftüsü, 'Gürültüden başka bir şey değil. Ben telefonla uyanıyorum' diyerek, Ramazan davulu uygulamasını tartışmaya açtı.

İlerleyen teknoloji, Ramazan'ın değişmez unsurlarından 'davula' rakip oldu. Din adamları 'Ramazan davulu' için 'artık gereksiz' derken, vatandaşlar da uygulamadan vazgeçilmesini istiyor. Davulla uyandırılmaya isyan bayrağını ilk açan ise İzmir Müftüsü Mustafa Yıldız...

Osmanlı döneminde, çaldıkları davulla Ramazan'ın gelişini duyuran ve geceleri de mahalle halkını maniler söyleyerek sahura kaldıran Ramazan davulcularının günümüzde gerekli olup olmadığı tartışılmaya başlandı. İzmir İl Müftüsü Mustafa Yıldız, 'Osmanlı döneminde Ramazan davulcuları genellikle mahalle bekçileri olurmuş. Herkesi de tanıdıkları için evlerin önünde ev sahibini anlatan güzel sözler, maniler söylerlermiş. Ramazan ayının geldiğini de davulcular müjdelermiş. Mahallelere canlılık getirirlermiş. O zamanki işlevi ile şimdiki arasında dünya kadar fark var. Şimdi eline davulu alan sokağa çıkıyor. Çaldıkları da zaten gürültüden başka bir şey değil. İnsanları huzursuz ediyor' diye konuştu.

Telefon kullanıyorum

Artık kimsenin davul sesiyle sahura kalkmadığını belirten Yıldız, 'Zaten artık saatle değil, cep telefonunun alarmıyla uyanır olduk. Herkesin de evinde saati var. Kimse Ramazan davulcusuyla sahura kalkmıyor. Ben bile cep telefonumun alarmıyla kalkıyorum. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir zamanda davulcu ihtiyaç değil. Hatta davulcuların gecenin bir yarısı gümbür gümbür sokaklarda davul çalması insanlarda sorunlara bile yol açıyor' dedi.

Dinle ilgisi yok

Ramazan davulcusunun İslam dininde de yeri olmadığına dikkat çeken Müftü Yıldız, 'Sevap işliyorum diye bu işe kalkışanlar boşu boşuna davul çalmasınlar' görüşünü dile getirdi. Yıldız, davulculuğun gelir kapısı haline geldiğini, belediyelerin buna çözüm bulmasını istedi.

Psikologlar Ruh sağlığını bozuyor

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü yetkilileri, insanı uykusundan uyandıran gürültülerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.

Bu tür seslerin, özellikle küçük yaşlarda çocuklarda ciddi psikolojik problemlere yol açabildiğini belirten yetkililer, 'Çocuk uykusundan bu şekilde bir gürültüyle uyanır ve tekrar uykusuna geri dönemez. Daha sonraki yıllarda da bu korkuya bağlı olarak sorunlar yaşayabilir. Aynı şey olgunluk çağındaki insanlar için de geçerli. Geceleri uyanan ve uykusu kaçan insanlar, ertesi günü kötü geçirir. İnsanda gece oluşan stres gündüz de hayatını olumsuz etkiler. Bu nedenle davulun ruh sağlığı üzerindeki etkisi olumsuzdur' görüşünü savundu.

Dostlara duacýyýz

New member
bu konuda yanlıs dusunuluyor 40 yıllık adet degistirilmez... karsıyım...sahurda davulun sesı gelınce ınsan bı baska oluyo.yani ramazanın geldıgı bellı oluyo...

selam ve dua ıle kalın...

Arkadaşa katılıyorum..:)
Zaten ekonomik kriz varr dovaulcularmız hiç olmasa ekmek paralarınıı kazaznsınlar hem kimseye zararıı yokkii;)

Üst Alt