Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

• evet

Kullanılan: 8 100.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

talha_

New member
Süheyb İbnu Sinan(ra)dan;

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır".

Müslim, Zühd 64, (2999) SNo: 10

talha_

New member
Mugire Ibnu Su'be radiyallahu anh anlatiyor:

Resulullah (sav) buyurdular ki
;"Benim uzerime soylenen yalan, bir baskasi uzerine soylenen yalan gibi degildir. Oyleyse kim bile bile bana yalan nisbet ederse cehennemdeki yerini hazirlasin!"

Buhari, Cenaiz 34; Muslim, Mukaddime 4, (4); Tirmizi, Ilm 9, (2664).

talha_

New member
“İman bağlarının en sağlamı Allah için dostluk, Allah için düşmanlık, Allah için sevgidir.”

(Kütüb-i Sitte, 10. cilt, s.141)

talha_

New member
Urs İbnu Amire el-Kindi(ra)dan;

Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki:

"Yeryüzünde bir kötülük işlendiği vakit, ona şahid olan bunu takbih ederse (kötü olduğunu te'yid ederse), o kötülüğü görmemiş gibi zararından kurtulur. O kötülüğe şahid olmadığı halde, işittiği zaman memnun kalan kimse, sanki şahid olmuş gibi manen zarar görür."

Kaynak: Ebu Davud, Melahim 17, Hadis No: 93(4345)

T

Tanyeri

Guest
Allah Rasûlü (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

Müslümanın islamiyetine ait güzelliklerindendir, kendisini alakadar etmeyen her şeyden uzak durması.

Sünen-i Tırmizî, İbn-i Mace

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Kim Müslüman bir kimsenin hakkını, yemini ile ele geçirirse artık onun için cehennem vacib olmuştur.
Allah Teala ona cenneti de mutlaka haram kılmıştır.

*Müslim, 137*

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır;
en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir.

* Tirmizi, 2264 *

elifeylul

New member
URL=http://imageshack.us]
5seyuj3qk0.jpg
[/URL]

talha_

New member
"İnsanlara teşekkür etmesini bilmeyen Allah'a şükretmesini bilmez ve nimetin kesilmesine müstahak olur"

(Ahmed b. Hanbel, Müsned TV, 278)

ayyþe

New member
Allah Resulü’nden

Ebû Hureyye’nin bildirdiğine göre, Allah resulü şöyle buyurmuştur: “ Allah’ım! Benimle günahlarımın arasını, doğu ile batının arsını ayırdığın gibi ayır. Allah’ım! Beni hatalardan, beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi temizle.”(amin amin amin)
(Buhari)

Ebû Hureyye, Allah Resulü’ne: “Müşriklere beddua etsene ya Resulullah!” denilince O’nun şöyle buyurduğu söylemiştir: “Ben rahmet olarak gönderildim, lanet edici ve isteyici olarak değil.” (Müslim)

talha_

New member
- Ebu Said el-Hudri radiyallahu anh anlatiyor:

"Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

"Veyl, cehennemde bir vadidir. Kafir orada, kirk yil batar da dibine ulasamaz."

Tirmizi, Tefsir, Enbiya, (3164).

talha_

New member
- Ibnu Abbas (radiyallahu anh) anlatiyor:

"Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:

"Kim Kur'an hakkinda ilme dayanmadan soz ederse atesteki yerini hazirlasin."

Tirmizi, Tefsir 1, (2951).

talha_

New member
- Zeyd Ibnu Talha Ibnu Rukane (radiyallahu anh) anlatiyor:

"Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:

"Her bir dinin kendine has bir ahlaki vardir. Islam'in ahlaki hayadir."

Muvatta, Husnu'1-Hulk 9, (2, 905); Ibnu Mace, Zuhd 17, (4181, 4182).

talha_

New member
1606-[[EMAN VE SULH]]

İbnu Abbas (ra) ın anlattığı üzere Rasulluh (sav) söyle buyurmuslardır;

“Ahdine kim vefasızlık edip bozarsa, Allah mutlaka ona bir düşman musallat eder.”

Muvatta, Cihâd 12, (2, 449), 26 (2, 460).

Mücahid

New member
Kaynak: Buhari, Rikak 35, Fiten 13; Müslim, İman 230, (143); Tirmizi, Fiten 17, (2180); İbnu Mace, Fiten 27, (4053)
Ravi (r.a.): Huzeyfetu'bnu'l-Yeman
Hadis: Hz. Peygamber (sav), bize iki hadis irad buyurmuştu. Ben bunlardan birini gördüm, diğerini de bekliyorum. Buyurmuştu ki: Emanet (din, adalet duyguları) insanların kalplerinin derinliklerine (yaratılışlarında, fıtri meyiller olarak) konmuştur. Sonradan Kur'an-ı Kerim indi, (İnsanlar kalplerine konmuş olan bu fitri temayüllerin) Kur'an ve hadiste te'yidini buldular. Resulullah (sav) bize bu emanetin kalplerden kalkmasından da bahsetti ve buyurdu ki: "Kişi uykuda imiş gibi farkında olmadan kalbinden emanet alınır. Geride, benek izi gibi bir iz kalır. Sonra ikinci sefer, yine uykuda imişcesine, kişi farkında olmadan kalbindeki emanet duygusundan bir miktar daha alınır. Bunun da, kalpte bir kabarcık izi gibi bir izi kalır, yani şöyle ki, ayağın üzerinden bir kor parçasını yuvarlayacak olsan değdiği yerleri kabarmış görürsün. Ne var ki, içinde işe yarar bir şey yoktur. Sonra Hz. Peygamber (sav) bir çakıl tanesi aldı, onu ayağnıın üzerinde yuvarladı. (Ve sözüne davam etti) "(Emanet bu şekilde peyder pey azalmaya devam eder, o hale gelinir ki artık) alış verişe giden insanlarda (itimad, güven, doğruluk ve) emanet tamamen kaybolur. Hatta dürüstler 'Falanca kabilede dürüst insanlar varmış' diye parmakla gösterirler. Bazan da, kalbinde zerre miktar iman olmayan bir kimsenin "ne civanmerd, ne kibar, ne akıllı kişi" diye övüldüğü olur." (Huzeyfe devam etti) "Ben öyle günler gördüm ki, hanginizle alış veriş yaptığıma aldırmazdım. Muhatabım Müslüman idiyse, bana karşı hile yapmasına dindarlığı mani olurdu. Muhatabım Yahudi veya Hıristiyan idiyse, onu da, amiri(nden validen gelen korku ve disiplin) bana hile yapmaktan alıkoyardı. Fakat bugün sizden sadece falanca falanca ile (gönül huzuruyla) alış veriş yapabilirim."

Üst Alt