Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

• evet

Kullanılan: 8 100.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
"Doğruluğa yapışın (ve ondan ayrılmayın).
Zira doğruluk iyilikle beraberdir.
Doğruluk ve iyilik ise, cennettedir.
Yalandan kaçının.
Zira yalan, günah ve kötülükle beraberdir.
Kötülük ve yalancılık ise, cehennemdedir."
(İbn-i Hibban)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Hadiste doğruluğun insanı nasıl cennete götürdüğü; yalanın da nasıl cehenneme sürüklediği üzerinde durulmaktadır.
Cennet istiyen, doğruluktan hiç ayrılmamalı; cehennemden korunmayı düşünen de yalandan son derece kendini sakınmalıdır.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
"Kim, her sene malının zekâtını, içten gelerek, seve seve verirse; zekat vereceği hayvanın uyuz, hasta ve kötüsünü vermeyip orta hallisini seçerse, imanın tadına varır, lezzetini içinde duyar."
(Ebu Davud)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Ömer bin Hattab´dan:
- Allah Resûlü buyurdu ki:
"Malını satışa sunan bol rızka mazhar olur. Halkın zaruri ihtiyaç maddelerinde ihtikar, stokçuluk yapan da Allah´ın rahmetinden uzak kalır."
(İbn-i Mace)
---
Ma´mer bin Abdullah´tan:
- Allah Resûlü (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Günahkar ve isyankar kimseden başkası ihtikar, stokçuluk yapmaz."
(İbn Mace)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Hz. Ali´den:
"Allah Resûlünü, ipek kumaşı sağ eline, altını da sol eline alıp sonra da:
- Bu ikisi, ümmetimin erkeklerine haramdır, buyururken gördüm."
(Ebu Davud)
---
Hz. Enes´den:
"Allah Resûlü, Zübeyr ve Abdurrahman bin Avf´a, uyuz hastalığına yakalandıkları için, ipekli kumaş giymelerine izin vermişti."
(Buhari, Müslim)

İslâmda ipek ve altın gibi özel eşyaları sadece hanımların kullanmasına izin verilmiştir. Erkeklerin bunları giymesi ve takması caiz değildir.
Ancak bir hastalık veya mâzeret sebebiyle, erkeklerin de bu kumaşlardan giymeleri, altınları takmaları gerekiyorsa, haramlık kalkar, meşruluk ve mübahlık söz konusu hale gelir.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Kardeşler herkes bir hadis yazsın

Kardeşler herkes bir hadis yazsın

Hüreym bin Fâtık rivayet ediyor:
"Resûlüllah benim hakkımda:
- Hüreym ne iyi bir genç! (Keşke) saçını kısaltsa, elbisesini de yerde sürüklemekten kurtarsa, buyurdu.
(Bu tavsiyeden sonra) saçımın uzunluğu kulaklarımı geçmedi:
Elbisem de topuklarımdan aşağıya inmedi..."
(Taberani, mu´cemussagîr)

Bu hadiste, Müslüman'ın saçının nasıl olması gerektiği hususunda bir ölçü vardır.
Allah Resulü sahabeden Hüreym adlı gence, kulaklarını aşıp omuzlarına dökülen uzun saçlarını kısaltması tavsiyesinde bulunmuştur. Hüreym de, bu tavsiye üzerine, saçını kısaltmış, bir daha kulaklarından aşağıya saç uzatmamıştır.
Hüreym, Halife Muaviye zamanında vefat etmiştir.

Enver Ýstek

metin mete
Selamün Aleyküm,sen iste yeterki bende cok hadis var iyi takib et...

Ebu Hureyre’den, Rasûlullah’ın (S.A.V.) “Güneş ve Ay, kıyamet günü dürülüp sarılarak ateşe atılmış iki öküzdürler.” dediğini rivayet etti.

(İbn Kuteybe, Te’vilu Muhtelifi’l Hadis, S.189 Kayıhan Yayınları 1989 alıntısı, Buhari 59/4 )

Enver Ýstek

metin mete
Devamla;

İbn Umer (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) şöyle buyurdu: “Güneşin hâcibi (yani ışığı) göründüğü vakit, güneş iyice meydana çıkıncaya kadar nâmazı bırakınız. Güneşin hâcibi battığı zamân da tâ kayboluncaya kadar nâmazı yine bırakınız. Kılacağınız namazınız için güneşin ne doğma zamânı, ne de batma zamânını tercih ediniz. Çünkü o bir şeytânın-yâhud şeytânın- iki boynuzu arasından çıkar.” .............

(Buhâri, Kitâbu Bed’i’l-Halk C.7 S.3070 H.81 Ötüken 1987. )

Z

zeynep_hearty

Guest
şimdi konuyu bu şekilde yorumlamanın anlamı nedir anlamış değilim lütfen bir konuyu olsun bu duruma getirmeyin birazcık saygı inandığınız bir hadis yok ise yazmayınız kinayenin luzumu olmadığını düşünüyorum ..selam ve dua ile..

Enver Ýstek

metin mete
şimdi konuyu bu şekilde yorumlamanın anlamı nedir anlamış değilim lütfen bir konuyu olsun bu duruma getirmeyin birazcık saygı inandığınız bir hadis yok ise yazmayınız kinayenin luzumu olmadığını düşünüyorum ..selam ve dua ile..

Selamün Aleyküm,
Neden siz demiyormusunuz Vahy dir buyrun Vahy.....Simdi benim burada ard niyetli oldugumumu kast ediyorsunuz,Arkadasim Hadis istemis?Biz yazmisiz,Yanlislik nerede?Yoksa yazdigimiz Hadis uydurmamidir?Siz diyorsunuzki hepsini red etme buyur bende bildiklerimi yaziyorum...Eger ard niyetli olsa idim öyle hadis yazmaz yorumlardim ayetlerle onlari uydurma ilan ederdim ama yapmiyorum cünki size saygi duyuyorum.Rahmana emanet olun.

Z

zeynep_hearty

Guest
zira yazmış olduğunuz hadisler http://www.kuran-tekrehber.com/1-5.htm linkini vermiş olduğum sitede yayınlanmış ve yorumlarda yapılmıştır sizce ardı ardına verilen bu hadislerin aynı sitede yazılmış olması tesadüfmüdür!!kaldiki kurmuş olduğunuz cümlede aşikardır ...''Selamün Aleyküm,sen iste yeterki bende cok hadis var iyi takib et''...şimdi siz niyetinizin halis olduğunu paylaşımcı bir ruhla kaleme aldığınızı,katiyetle ve katiyetle imasız kinayesiz yazdığınızımı söylüyorsunuz..siz yazmaya devam ediniz lütfen zira yazıcak bir kelamım yok buyrun lütfen yalnızca pes diyorum...selam ve dua ile..

Enver Ýstek

metin mete
zira yazmış olduğunuz hadisler http://www.kuran-tekrehber.com/1-5.htm linkini vermiş olduğum sitede yayınlanmış ve yorumlarda yapılmıştır sizce ardı ardına verilen bu hadislerin aynı sitede yazılmış olması tesadüfmüdür!!kaldiki kurmuş olduğunuz cümlede aşikardır ...''Selamün Aleyküm,sen iste yeterki bende cok hadis var iyi takib et''...şimdi siz niyetinizin halis olduğunu paylaşımcı bir ruhla kaleme aldığınızı,katiyetle ve katiyetle imasız kinayesiz yazdığınızımı söylüyorsunuz..siz yazmaya devam ediniz lütfen zira yazıcak bir kelamım yok buyrun lütfen yalnızca pes diyorum...selam ve dua ile..

Sevgi deger kardesim,Zeynep altinda nerede yazili oldugu belli degilmi mesela yazmis"(Buhâri, Kitâbu Bed’i’l-Halk C.7 S.3070 H.81 Ötüken 1987. )"bunun disinda sizce yorum varmiydi?Varsa hemen siler özür dilerim ama yoksa suradan buradan diye suclama yapmak niye?sizler hadis veya ayet yazarken klavyeyimi kullaniyorsunuz samimi olarak yazarsaniz menmun olurum...

kafkaskartali

New member
4604... El-Mikdam İbn Ma'dikerib'den (rivayet edildiğine göre) Rasû-lullah (s.a.) (şöyle) buyurmuştur: "Şunu iyi biliniz ki bana Kur'an-ı Ke*rim ile birlikte (onun bir) benzeri de verilmiştir. Dikkatli olun koltu*ğuna kurulan tok bir adamın size: (Sadece) şu Kur'an lazımdır onda bulduğunuz helali helal, haramı da haram kabul ediniz (yeter), diye*ceği (günler) yakındır. Şunu iyi biliniz ki ehli eşek eti, yırtıcı (hayvan*lar) dan köpek dişli olanlar, (bir süre kalmak üzere İslam topraklarına pasaportlu olarak giren) anlaşmalı (kafir)Ierin kaybettiği mallar size hela? değildir. Ancak sahibinin kendisine ihtiyaç duymadığı (için al*madığı) yitik mallar bu hükmün dışındadır. Kim bir kavme misafir olursa o kavmin onu ağırlaması gerekir. Eğer ağırlamazlarsa, o mi*safir ağırlama hakkını alarak onları cezalandırabilir."[68

4603... Ebu Hureyre (r.a.)'den (rivayet edildiğine göre) Peygamber (s.a.):

"Kur'ân-ı Kerim hakkında (şahsi kanaate dayanarak) münakaşa etmek küfürdür." buyurmuştur.[59

4605... (Ebu Rafi'in) babasından (rivayet olunduğuna göre Peygamber (s.a.) (şöyle) buyurmuştur:

"Sakın sizden birini, emrettiğim ya da nehyettiğim bir husus ken*disine ulaşınca koltuğuna yaslanmış bir halde "Benim aklım ermez. Biz Allah'ın Kitabında ne bulursak ona uyarız" derken bulmaya*yım."[88]

4608... Abdullah İbn Mes'ud'dan (rivayet edildiğine göre) Peygamber (s.a.) üç defa: "Taşkınlar helak oldular" buyurmuştur.[112]

4609... Ebu Hureyre (r.a.)'den (rivayet olunduğuna göre) Rasûlullah (s.a.): "Kim (insanları) doğru yola çağırırsa, kendisine uyanların sevabı

kadar ona da sevap yazılır. Bu (kendisine) uyanların sevabından bir-şey eksiltmez. Kim de bir sapıklığa çağırırsa kendisine uyanların gü*nahı kadar ona da günah yazılır. Bu (kendisine) uyanların günahın*dan bir şey eksiltmez" buyurmuştur.[114

[59] Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 15/352.
[68] Ebu Davud, İmare 33; Tirmizi, İlim 10; İbn Mace, mukaddime 2; Daıimi, mukaddime 49; Ahmed b. Hanbel, II. 367; IV, 131, 132; VI. 8.
[88] Tirmîzî. ilim III; İbn Mace, mukaddime 2.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 15/358.

[112] Müslim, ilm 7; Ahmed b. Hanbel, I, 386.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 15/365.
[114] Buhari, i'lisam 15; Müslim, ilim 16; Zikr 1; Tirmizi, ilim 51; İbn Mâce, mukaddime 14; Muvattâ. Kur'an 41; Dârimi, fedâilu'I-Kur'an, 1.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 15/365-366.

Enver Ýstek

metin mete
saygıdeğer Metin peki kurmuş olduğunuz cümle nedir...selam ve dua ile..

Sevgi deger kardesim,Zeynep tabiki biraz kinaye olsada kardesimin istegine karsilik verdim ama asla yorum yazmadim eger yorumlasaydim yerden göge kadar hakliydiniz ve ben koskoca ESEK lik etmis olurdum.Yinede hakkinizi helal edin.Rahmana emanet olun.

Z

zeynep_hearty

Guest
vermiş olduğunuz karşılık tümüyle davete icabet niyeti taşımış olsa idi yani samimi olsa idi cidden karşılık vermiş davete icabet etmiş olurdunuz lakin kurulmuş olan cümlede kinaye olması konuyla ilgili fikrinizi aleni bir şekilde olmada kısmen ifade ettiğinden konuyu darmadağın ettiği gibi emeğinde heba olmasına sebebiyet veriyor...esteğfillah helal olsun demek hak olduğunu düşünmek olur ki bu haddime değil ..sizde yaradana emanet olunuz..selam ve dua ile..

Enver Ýstek

metin mete
vermiş olduğunuz karşılık tümüyle davete icabet niyeti taşımış olsa idi yani samimi olsa idi cidden karşılık vermiş davete icabet etmiş olurdunuz lakin kurulmuş olan cümlede kinaye olması konuyla ilgili fikrinizi aleni bir şekilde olmada kısmen ifade ettiğinden konuyu darmadağın ettiği gibi emeğinde heba olmasına sebebiyet veriyor...esteğfillah helal olsun demek hak olduğunu düşünmek olur ki bu haddime değil ..sizde yaradana emanet olunuz..selam ve dua ile..

Selamün Aleyküm,Ben davete icabet ettim ama dedimya kinayen nedenide acik degilmi?Insanlar inanmadiklari konuya girerken dahi samimi olmali yoksa size göre ben iki yüzlü davransa idim dahami iyiydi?Beni taniyorsun az veya cok iclerinde(Hanif Islam kardeslerin)Kitabullah disinda hic birini kabul etmem ve orjinden yanayim o nedenle sadece davete icabet ama bundan hosnut olmadigimi daha ilk yazimin ilk cümlesi olarak bastan söyleyerek samimi bir tavir sergilemisim,Helal edin dedim sizin seciminiz ister öyle ister böyle düsünmek.Ama benim davete icabet ettigim gercegini degistirmiyor(bana göre)Rabbe emanet olun.

Üst Alt