Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

• evet

Kullanılan: 8 100.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

kafkaskartali

New member
Kays b. Kesîr (r.a.)’den rivâyete göre, söyle demistir: Bir adam Medîne’den Sam’da bulunan Ebû’d Derdâ’nin yanina geldi. O da söyle dedi. Ey kardesim seni buraya kadar getiren sebeb nedir? Adam: Rasûlullah (s.a.v.)’den rivâyet ettigini haber aldigim bir hadistir diye cevap verdi. Ebû’d Derdâ sen baska bir is için gelmedin mi dedi. Adam: “Hayir” dedi. Ebû’d Derdâ ticaret için de mi gelmedin dedi. Adam: “Hayir” dedi. Sadece o hadisi ögrenmek için geldim dedi. Bunun üzerine Ebû’d Derdâ söyle dedi: Ben Rasûlullah (s.a.v.)’in söyle buyurdugunu isittim: “Kim ilim elde etmek için bir yol tutarsa Allah’ta onu Cennetine giden yola iletir. Melekler ilim ögrencisinin razi olmasi için kanatlarini indirirler. Bir âlim için göktekiler ve yerdekiler hatta denizdeki baliklar bile o âlimin bagislanmasi için Allah’a yalvarirlar. Âlim bilgili bir kimsenin cahillikle ibadet eden bir kimseye karsi üstünlügü, Ayin diger yildizlara üstünlügü gibidir.

Âlimler peygamberlerin varisleridirler. Peygamberler miras olarak ne dinar ne de dirhem birakmislardir; onlar sadece miras olarak ilim birakmislardir. Kim ilimden nasibini alirsa çok büyük hayirlara kavusmus olur.” (Ebû davud, Ilim: 17; Ibn Mâce, Mukaddime: 27)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
"Kim ilim öğrenmek için bir yola girerse, Allah ona cennete girecek yolu kolaylaştırır." (Müslim)
---
"İlim öğrenmek için yola çıkan kimse, evine geri dönünceye kadar Allah yolundadır." (Tirmizi)
---
"Alimin ibadetle meşgul olan kimseye olan üstünlüğü, benim en düşük derecelinize karşı olan üstünlüğüm gibidir."
(Tirmizi)

güle sevdalý

New member
Allah'ım sevgini, ve Seni sevenin sevgisini, ve Seni sevmeye beni yaklaştıranın sevgisini bana nasib et !!! (Amin...)
(Hadis-i Şerif)

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
5-Emir'el-Mü'minin İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Eğer Allah'ın azametini derk edecek olursan, bütün yaratıklar gözünde küçülür/değersiz hale gelir."
(Nehc'ül-Belağa, el-Kelimat'ul-Kısar, 129)

Enver Ýstek

metin mete
birileri yerleri sasirmis.Hatta Rasullerinide sasirmis olmali.
Zira Imam Ebu Yusuf (r.ha) Allahin Rasulu olmadigi icin onun hakkindaki rivayetlerde onun söyledikleride hadis degildir.
Belki Yusuf a.s peygamberle karistirmistir.
Zira peygamberin hadislerini kabul etmeyenler peygamberleride karistirabilir.
Bu gayet normal.Anlayis göstermek lazim.
quote]

Dogudur bizimle sizin aranizda mutlak fark vardir!Biz cahilaneyiz cünki Allahin kitabinin disinda bilmeyiz oradada bir Yusuf var ama sizinkine benzemiyor?Allahin Resulü degil ama sizin imaminiz degilmi o söylemisse dogrudur degilmi nede olsa imam,Hemde sizin(kendi kanaatim ilk)Mezhebin cok söz sahibi olan degilmi?Eger Resul hüküm veriyorsa Imam Yusufta bunu uygulamaya calismis insan derki dogru niye yalanliyorsun.Eger benim tabii oldugumda bunu yazsaydi inankine hic yorumlamaz kabul ederdim,iste aradaki fark her söylenende süpheyle bakmam Elhamdülillah bana okunan hic bir ayette hic tereddüt etmiyorum(bazan ceviriler olsada gercegini biliyoruz cok sükür eger yanlissa düzeltiyor dogruysa Amenna diyoruz yani sifir tereddüt.

kafkaskartali

New member
Dogudur bizimle sizin aranizda mutlak fark vardir!Biz cahilaneyiz cünki Allahin kitabinin disinda bilmeyiz oradada bir Yusuf var ama sizinkine benzemiyor?Allahin Resulü degil ama sizin imaminiz degilmi o söylemisse dogrudur degilmi nede olsa imam,Hemde sizin(kendi kanaatim ilk)Mezhebin cok söz sahibi olan degilmi?Eger Resul hüküm veriyorsa Imam Yusufta bunu uygulamaya calismis insan derki dogru niye yalanliyorsun.Eger benim tabii oldugumda bunu yazsaydi inankine hic yorumlamaz kabul ederdim,iste aradaki fark her söylenende süpheyle bakmam Elhamdülillah bana okunan hic bir ayette hic tereddüt etmiyorum(bazan ceviriler olsada gercegini biliyoruz cok sükür eger yanlissa düzeltiyor dogruysa Amenna diyoruz yani sifir tereddüt.
BIZ KAYNAK DOGRU OLDUKTAN SONRA BUNA ITIRAZ ETTIKMI.BIZ KAYNAGI YALANLAMADIKKI.BIZIM DEDIGIMIZ RIVAYET DOGRUDUR.ANCAK BU BIR IFTIRA DEGILDIR.IMAM YUSUFUN BU KISIYLE OLAN DAHA ÖNCEKI MÜNASEBETLERIDE VARDIR.BUNLARIN UNUTULMAMASI GEREK DEDIK.ZIRA BUNU IFTIRA GIBI ALGINAMASI SÖZ KONUSUDUR.HIKMETININ ANLANINCA BUNUN IFTIRA OLMADIGI YAZDIK.NITEKIM IMAM FITNENIN ÖNÜNE GECMEK ICIN YAPMIS.
BAK BIZDE O IMAMIMIZA UYUP KABUL EDIYORUZ.SIZIN DEDIGINIZ GIBI INKAR ETMIYORUZ.SIZIN HADIS KÖSESINE HADIS OLMAYAN RIVAYETLERI FITNE AMACLI DALGA GECERCESINE MÜDAHALE ETMENIZE ENGEL OLMAYA CALISIYORUZ.AYNEN IMAM YUSUF R.HA EFENDIMIZ GIBI.IYIKI ELIMIZDE KILIC YOK.BIRDE BIZDE ONDAKI GIBI TAKVA OLMAYISIN COK PASIF KALIYORUZ.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Bera bin Âzib´den:
"Allah Resûlü bize 7 şeyi yerine getirmeyi emir buyurdu:

- Hastayı ziyaret etmeyi,
- Cenazeleri kabre kadar yolcu etmeyi (teşyi´),
- Aksıran kimseye "Allah sana merhamet buyursun" demeyi,
- Zayıf ve güçsüzlere yardım etmeyi,
- Zulme uğrayana el uzatıp mağduriyetini gidermeyi,
- Selamı (verip almayı) yaygınlaştırmayı,
- Yemin eden kimsenin yeminini yerine getirmesini..."
(Buhari, Müslim)

Peygamberimiz hadiste ifade edilen 7 konuya ümmetinin riayet etmelerini emretmişlerdir.

Enver Ýstek

metin mete
BIZ KAYNAK DOGRU OLDUKTAN SONRA BUNA ITIRAZ ETTIKMI.BIZ KAYNAGI YALANLAMADIKKI.BIZIM DEDIGIMIZ RIVAYET DOGRUDUR.ANCAK BU BIR IFTIRA DEGILDIR.IMAM YUSUFUN BU KISIYLE OLAN DAHA ÖNCEKI MÜNASEBETLERIDE VARDIR.BUNLARIN UNUTULMAMASI GEREK DEDIK.ZIRA BUNU IFTIRA GIBI ALGINAMASI SÖZ KONUSUDUR.HIKMETININ ANLANINCA BUNUN IFTIRA OLMADIGI YAZDIK.NITEKIM IMAM FITNENIN ÖNÜNE GECMEK ICIN YAPMIS.
BAK BIZDE O IMAMIMIZA UYUP KABUL EDIYORUZ.SIZIN DEDIGINIZ GIBI INKAR ETMIYORUZ.SIZIN HADIS KÖSESINE HADIS OLMAYAN RIVAYETLERI FITNE AMACLI DALGA GECERCESINE MÜDAHALE ETMENIZE ENGEL OLMAYA CALISIYORUZ.AYNEN IMAM YUSUF R.HA EFENDIMIZ GIBI.IYIKI ELIMIZDE KILIC YOK.BIRDE BIZDE ONDAKI GIBI TAKVA OLMAYISIN COK PASIF KALIYORUZ.

Bakin hadis kösesine fitne diye astigimi söylüyorsunuz ya bakin daha öncede hadis yazdim neden yazdin bunlari dediler simdi fitne bakin size öyle bir hadis yazacagimki simdide gelin hemde hepiniz birden?Bunada fitne deyin buyrun...

"Ben yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben asla Allah'a ortak koşanlardan değilim".

mhmt

New member

enam suresi 79. ayeti kerime ne kadar da çok şey ifade ediyor.. Allah doğru kavramayı nasip etsin inşaALLAH...

selametle..

kafkaskartali

New member
Bakin hadis kösesine fitne diye astigimi söylüyorsunuz ya bakin daha öncede hadis yazdim neden yazdin bunlari dediler simdi fitne bakin size öyle bir hadis yazacagimki simdide gelin hemde hepiniz birden?Bunada fitne deyin buyrun...

"Ben yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben asla Allah'a ortak koşanlardan değilim".
BAKIN KARDESIM SÍZ ZATEN HADISE INANMIYORSUNUZ ÖYLE DEGILMI.BURASI HADISE INANMAK GEREKMI YOKSA INANMAMAKMI GEREK DIYE BIR TARTISMA KONUSU ACILMIS BIR BASLIK DEGIL.BURADA KARDES DEMISKI HERKES BIR HADIS YAZIN.
SIZ ZATEN HADISE INANMADIGINIZ ICIN SIZIN ILGI ALANINIZIN DISINDA KALAN BIR MESELE.BURAYADA KALKIP HIKMETINI ANLAYAMADIGINIZ HADISLERI VE IMAMLARIN RIVAYETLERINI YAZIYORSUNUZ.INSANLARIN AKLINI KARISTIRMAYA CALISIYORSUNUZ BENIM BUNA DIYECEGIM SEY ANCAK FITNEDIR.SIZE GÖRE SACMAYMIS.BUNU ZATEN MÜZAKERE YAPMISIZ.SIZIN MESELELERI NASIL ANLADIGINIZIDA GÖRDÜK.BU DURUMDA BUNU TEKRAR MI TARTISACAKSINIZ BASKA BIR KONU ACIN ORDA TARTISIN.AKSI TAKDIRDE YAPTIGINIZ FITNEDIR.
HEM HADISLERE INANMAYACAKSINIZ HATTA HADIS DÜSMANLIGI YAPACAKSINIZ SONRADA SIZIN ICIN COK ÖNEMLI YA HADIS NAKLETMEK.NE ICIN YAPTIGINIZ GAYET ACIK.

Enver Ýstek

metin mete
BAKIN KARDESIM SÍZ ZATEN HADISE INANMIYORSUNUZ ÖYLE DEGILMI.BURASI HADISE INANMAK GEREKMI YOKSA INANMAMAKMI GEREK DIYE BIR TARTISMA KONUSU ACILMIS BIR BASLIK DEGIL.BURADA KARDES DEMISKI HERKES BIR HADIS YAZIN.
SIZ ZATEN HADISE INANMADIGINIZ ICIN SIZIN ILGI ALANINIZIN DISINDA KALAN BIR MESELE.BURAYADA KALKIP HIKMETINI ANLAYAMADIGINIZ HADISLERI VE IMAMLARIN RIVAYETLERINI YAZIYORSUNUZ.INSANLARIN AKLINI KARISTIRMAYA CALISIYORSUNUZ BENIM BUNA DIYECEGIM SEY ANCAK FITNEDIR.SIZE GÖRE SACMAYMIS.BUNU ZATEN MÜZAKERE YAPMISIZ.SIZIN MESELELERI NASIL ANLADIGINIZIDA GÖRDÜK.BU DURUMDA BUNU TEKRAR MI TARTISACAKSINIZ BASKA BIR KONU ACIN ORDA TARTISIN.AKSI TAKDIRDE YAPTIGINIZ FITNEDIR.
HEM HADISLERE INANMAYACAKSINIZ HATTA HADIS DÜSMANLIGI YAPACAKSINIZ SONRADA SIZIN ICIN COK ÖNEMLI YA HADIS NAKLETMEK.NE ICIN YAPTIGINIZ GAYET ACIK.

Fitne nedir bilirmisin,Dogruyu egdirmektir iste burada durman gerek.Biz egriye müdahale etmek icin calisirken sizin bizi suclamaniz cok manidardir?Biz tartismiyoruz yaranin üzerine merhem calmaya calisiyoruz.Nasilki Resul Mekkedeki fitneye karsi dogruyu haykirdiysa her ortamda bizde yapmaya calisiyoruz(Ne kadar basariliyiz Allah bilir)Biz nakil zincirinden degilizki nakil edelim bizim dedigimiz korunmustan kissalari sunmak.yalniz bir noktada hem fikiriz,Dogrunun icindeki yanlis nasil fitne ise yanlisin icindede dogru bir fitnedir;

İbni Abbas radıyallahu anh'ın şöyle anlattığı rivayet edildi: Peygamber aleyhisselâm iki kabre rastladı ve şöyle buyurdu: Bu kabirlerdeki iki kişi insanlarca mühimsenmeyen bir suçtan azap görüyorlar. Biri bevlettikten sonra korunmadığı ve dikkatsiz davranıp, pislikten kaçınmadığı için; diğeri de koğuculıık yaparken, insanların arasını bozduğu için azap görüyor. Sonra Peygamber aleyhisselâm yaş bir dal alarak ikiye ayırdı ve birer parçasını bu kabirlere dikti. (Etrafında bulunanlar):
— Ey Allah'ın Resulü, bunu neye böyle yaptın? diye sordular. Peygamber aleyhisselâm da:
— Yaş kaldıkları müddetçe azaplarının azaltılacağını ümid ettiğim için böyle yaptım, buyurdu.

(Buharı, Müslim, Ebû Davud, Tirmizî, Nesai)

9-80 İster onlar için af dile, ister dileme; onlar için yetmiş kere af dilesen de Allah, onları asla bağışlayacak değildir. Bu, onların Allah'ı ve peygamberini tanımamaları yüzündendir. Allah, öyle baştan çıkmış fasıklar topluluğunu doğru yola eriştirmez.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Allah Resûlü, ölü bir katırın yanından geçiyordu.
Ashabına dönerek şöyle buyurdular:
"Kişinin karnını doyuruncaya kadar şu ölü hayvandan (leşten) yemesi, elbette bir müslümanın (gıybetini yaparak) etini yemesinden daha hayırlıdır.-
(İbn-i Hibban)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Allah Resûlü, bu hadislerinde, gıybetin ne derece iğrenç ve tiksindirici bir günah olduğunu çok çıplak bir misalle gözler önüne sermektedir. Leş yemenin, bir insanın gıybetini yaparak âdeta ölüsünün etini yeme yanında çok masum ve temiz kaldığı ifade olunmaktadır.
Temiz huylu, sağduyulu hiçbir insan, böylesine tiksindirici bir günaha tenezzül etmez.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Ebu Umameden:
"Allah Resûlüne:
- Ya Resûlallah! Yolda karşılaşan 2 kişiden hangisi selamı önce verir? diye soruldu.
Allah Resûlü şu cevabı verdi:
- Selamı ilk veren, Allah´a diğerinden daha yakındır." (Tirmizi)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
İki insan karşı karşıya geldiklerinde, selamı vermek mi daha faziletlidir, yoksa almak mı? Tarzında bir soru akla takılabilir. Çünkü selam vermek sünnet, almak ise farzdır.
Hadiste, bu konuya açıklık getirilmekte; selamlaşma olayında faziletin, selamı vermekte olduğu ifade edilmektedir. Selamı ilk verenin Allah´a, alandan daha yakın olduğu tesbiti yapılmaktadır. Çünkü selam, islamın şiarlarından yani alametlerinden biridir ve selamı vermek gönüllü, ama almak zorunlu bulunmaktadır. Bu ise, selamı vermeyi, almaktan daha sevaplı hale getirmektedir

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
"Kim insanların arasını düzeltirse, Allah da onun işini düzeltir. (Ara düzeltmek için) konuştuğu her kelimeye karşılık Allah bir köle azad etmiş gibi sevap verir. Ve o kimse tüm geçmiş günahları bağışlanmış olarak (evine) döner."
(Isbehani

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
İnsanların arasını düzeltmek, küskünleri barıştırmak, kalplerdeki kin ve düşmanlıkları gidererek sevgi ve saygı ortamını oluşturmak, İslâmda büyük bir hayırdır. Çok sevaplı toplumsal ve sosyal bir hizmettir. Ara düzeltmek için söylenen her bir kelimeye karşılık, köle bir insanı özgürlüğüne kavuşturmaya verilen uhrevi mükafat verilmekte, arabulucu rolü üstlenen kimsenin tüm geçmiş günahları bağışlanmaktadır.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
İslâm'da en büyük günahlardan biri de, iffetli ve masum insanların namus ve ırzına iftira atmak; toplum içinde onların itibar ve onurlarını düşürecek şekilde arkalarından karalayıcı iddialar ileri sürüp, aşağılayıcı sözler sarfetmektir.

Namusa dil uzatma, küçümsenecek bir amel, basite alınacak sıradan bir davranış değildir. Bir insanın veya bir ailenin hayatını karartacak, toplum nezdinde itibarlarını sıfırlayacak bir eylemdir.

Böyle ağır bir eyleme teşebbüs eden kişi, dünyada ve ahirette bu yaptığının ağır sonuçlarına katlanmayı göz almak zorundadır.

Üst Alt