Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Harun Yahya?

saban99

New member
Selamlar,

kuzura bakmayin türkce yazmam cok iyi degil. bir sorum vardi, adnan oktarin eserlerini nasil bulyorusunuz tavsi edermisiniz yoksa yazdiklarinda iyi bulmadiniz birsey varmi. ben kedim internet sayvasina tesadüven girmisdim ve okudklarimi dogru buldum. tesekür ederim

neslihansultan

New member
HARUN YAHYA HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARMI?? ZATEN ONUN YAZISI BİRAZDA OLSA KADER KONUSUNDA KAFAMI KARIŞTIRDI.. ÇÜNKÜ; DİYORKİ.. SİZİN GÜNDE HANGİ BARDAKDAN NE KADAR SU İÇEÇİĞİNİZ TAYİN EDİLMİŞTİR.. VE TAHİN EDİLENİN DIŞINA ÇIKAMAZSINIZ..

Admin

Administrator
Yönetici
neslihansultan' Alıntı:
SİZİN GÜNDE HANGİ BARDAKDAN NE KADAR SU İÇEÇİĞİNİZ TAYİN EDİLMİŞTİR.. VE TAHİN EDİLENİN DIŞINA ÇIKAMAZSINIZ....

evet bende buna katiliyorum, bu böyledir ve böyle olmali.

Adem

New member
@neslihan

Harun Yahyanin söyledigi dogru ama eksik. Konuyu anlamak icin Kaderle ilgili bazi yanlis anlamalari gidermek gerekir.

Kader meselesi dikkat ederseniz Imanin sartlarindan sonuncusudur. Allaha iman Peygamberlere iman Kitaplara meleklere iman tam olmadiktan sonra insanin Kader konusunda zorluk cekmesi normaldir. Kader bir sirdir ve daha ziyade teslimiyet gerektiren bir meseledir. Lakin Islam ayni zamanda aklimiza da hitap ettigi icin kismen de olsa aciklanabilir. Söyleki:

Herseyi veren Allahtir. Hersey Onun izniyle ve tasdikiyle olur. Ancak tabiat kanunlari dedigimiz seyler buna sebeptir. Görünürde agac elma yapiyor gibi olsada elmada ne akil ne de güc vardir. Allah tabiat eliyle dogrudan yaratiyor.

Biz de buna dahiliz. Ancak bize Allah IRADE vermis, yani akli özgür olarak kullanma hakki. Insan her zaman dener, ölcer bicer, kararsiz kalir ve birseyler yapar. Ama hicbir zaman bu mükemmel olmaz. Bu da gösterir ki insan kendisi karar verir. O yüzden bir Mercedese tas atarsan bu suc senin, cünkü atmayada bilirdin. Hatta bazen karar veremeyiz, gider geliriz ve sonunda dogru yada yanlis yapariz. Günah da böyle sevap da ki günahlarin sorumlulugu bize aittir.

Fakat aslinda bunu yapan yine Allahtir. Mesela seni birisi cok kizdirdi! O anda kafanda birkac tane secenek belirir. O anda ya susacaksin ya karsilik vereceksin yada elinle vuracaksin!

Sen, kendi iradenle "vurmayi" "tercih" ettin. Beyninde olan bu "tercih" ile beraber Beyin eline sinyal gönderir sinirler vasitasiyla ve el de gelen emri yerine getirerek vurur! Cünkü Beyni yaratanda sinirleri yaratan da ona o enerjiyi veren de eli kullandiranda Allahtir. Hickimse kendi kendini yaratmadi dolayisiyla kimse ben kendi vücuduma sahibim diyemez. Hangimiz yemegi mideye attiktan sonra olusan milyonlarca reaksiyondan haberdariz ki!

Kisacasi yapan Allahtir fakat karar veren biziz ve kafa karistiran da aslinda budur. Umarim anlatabilmisimdir.

Ayrica söyle bir durum da var: Allah biliyorsa ve zaten olacaksa benim tesirim yoksa sucum ne?

Hayir buda yanlis anlama bir durum. Allah zamandan mekandan münezzehtir. Yani Allah icin ZAMAN kavrami yok o zamanlar ötesi. Söyle düsünün: Gelecege gidebilen birisi sizi filme aldi ve geriye dönüp sizin birini vurdugunuzu size kamerada gösterdi ve size bildirdi. Simdi siz diyebilirmisinz ki "sen bildigin icin ben o adami vurdum!"

Hayir diyemezsiniz cünkü Allah da sizin ne yaptiginizi ne yapacaginizi biliyor cünkü zamanla mukayyed degil. Yukarida da söyledigimiz gibi herseyin sorumlulugu yanlizca bize aittir.

Eger anlasilmayan bir mesele varsa lütfen yazin. Umarin faydali olmusumdur.

Adem

dagdeviren

New member
Resulullah Aleyhisselam kader mevzuuna girmememeyi tavsiye buyurmuşlardır. Kaderin mahiyeti bir sırdır.

Hayat boyunca kurtuluş ve çıkış yolu şuradadır: De ki, Güzel Allah’ım hep güzel yapar.

Böyle deyip geçtiğin zaman teşvişten, telaşeden kurtulacaksın. Ne takdirle meşgulsün ne mukadderatla işin var.

Alemlerin Rabb’i hep güzel yapar. Senin nefsin çirkin olduğu için onu çirkin görüyor, güzel göstermiyor oysa her yaptığında hikmetler vardır.

Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hadis-i şerif’lerinde:

Cenab-ı Hakk’ın kaza ve kaderine razı olandan Cenab-ı Hakk razı olur.

Kadere iman etmek, hüzün ve kederi giderir. buyurmuşlardır.

Sana gelen her iyilik Allah’tandır. Bütün kötülükler de nefsindendir. (Nisa: 79)

Ayet-i kerime’sinde beyan buyurulduğu üzere kul bütün iyilikleri Hazret-i Allah’tan bilecek, kötülükleri ise nefsinden. Kula düşen budur. Kim böyle yaparsa şu Ayet-i kerime’nin lütfuna mazhar olur.

De ki: Allah bizim için ne yazmış, ne takdir etmiş ise ancak bize o ulaşır. O bizim sahibimizdir. Müminler yalnız Allah’a güvenip bağlansınlar.(Tevbe: 51)

Muhammed b. Vasi Hazretleri buyuruyor: “Allah yarın kıyamet günü ‘Kaza ve kader nedir?’ diye bir soru sormayacak, lâkin ‘Neler yaptın?’ diye soracak.” Yine bu Muhterem zâtâ “Kader hakkında ne dersin?” diye sorduklarında “Senin komşuların mezardakilerdir. Bırak kaderi de onlar hakkında düşün. Bu düşünce meşguliyet olarak sana yeter.” buyuruyor.

Abdülkadir Geylani (ks) Hazretleri’nin kader hakkındaki beyanları şöyledir:

Sen kaderlerini terk et. O ne isterse yapsın. Yani kaderine razı ol. Kazayı kaderin işlediğini hoş gör. Hiçbir şeyle mahzun olmamaya ve hiçbir şeyle mesrûr olmamaya çalış. Sebebine gelince: Zira hiçbir şeyin bekâsı yoktur.

Şu da var ki kader mübrem ve mualllak olmak üzere değişebilir. Muallâk olan dua ve sadaka ile önlenebilir. Bunun için ihlas, samimi niyet gerekir. Mübrem olanı ise hiçbir şey geri çeviremez. Mutlaka isabet eder.

O dilediğini siler, dilediğini sabit kılar. Değişmez kitap O’nun katındadır. (Ra’d: 39)

Her şeyde hikmet arayan süzülüp geçer.

Hadiseler karşısında üzülmez, öfkelenmez.

Ve o işi bitirmişçesine müsterih kalpli olur.

Sebepleri arayanlar ise takılıp kalırlar.

....

yýldýz

New member
Selamün aleyküm kardeşler.
YÜKSEK DERECEDEKİ EVLİYANIN HER DEDİĞİ ANLAŞILMAZ. ONUN İÇİN O DERECEYE YAKLAMAYA ÇAILIŞIN. BELKİ O ZAMAN ANLARSINIZ. HER AZANIZ ALLAH DEYİNCE.

Z

zeynep_hearty

Guest
neslihansultan' Alıntı:
HARUN YAHYA HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARMI?? ZATEN ONUN YAZISI BİRAZDA OLSA KADER KONUSUNDA KAFAMI KARIŞTIRDI.. ÇÜNKÜ; DİYORKİ.. SİZİN GÜNDE HANGİ BARDAKDAN NE KADAR SU İÇEÇİĞİNİZ TAYİN EDİLMİŞTİR.. VE TAHİN EDİLENİN DIŞINA ÇIKAMAZSINIZ..
İlk önce kaderi tanımlamak lazım.. Kader rabbin bizim anlımıza yazdığı değildir...çok kısa ve öz anlatmak isterim...günümüzde 1.kader alın yazısımızıdır?...2.madem alın yazısı kul yaptıklarından sorumlu değildir öylemi?....bu gibi tuzak sorularla iman sahibi insanın kafasını karıştırıp şaibeye sürüklemek isteyen bir yığın zihniyet mevcuttur .Öncelikle 1. sorunun cevabını verelim...kader alın yazısı değildir...kader Allahın kulunun yapacağı şeyi yani gönüllerdekini öncesinden bilmesidir....dolasıyle 2. sorunun cevabına gerek kalmamıştır... bir ayeti kerimedi şu an aklımda değil bilen arakadaşlar varsa yazarlarsa sevinirim ....şöyle söyler yaradan '' siz kendi ellerinizle yaptıklarınızdan sorumlusunuz'' burda ifade edilen kulun iradesidir kul kendi iradesiyle yapar veya yapmaz ... velhasıl işin özü iradeye bağlıdır iradeyi insan kullanır fakat ne doğrultuda kullancağını yaradan bilir... .... selam ve dua ile...

Z

zeynep_hearty

Guest
saban99' Alıntı:
Selamlar,

kuzura bakmayin türkce yazmam cok iyi degil. bir sorum vardi, adnan oktarin eserlerini nasil bulyorusunuz tavsi edermisiniz yoksa yazdiklarinda iyi bulmadiniz birsey varmi. ben kedim internet sayvasina tesadüven girmisdim ve okudklarimi dogru buldum. tesekür ederim
Kendisinin yazılarını bende takip ediyorum ve nacizhane tavsiye ediyorum... islam alemine çok faideli olduğunu, müslüman kesimin bilinçlenmesinde çok katkı sağladığı kanısındayım...selam ve dua ile...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
saban99' Alıntı:
Selamlar,

kitapları özenle hazırlanmış eserlerdir , okunmasını tavsiy ederim, lakin şahsı hakkında çok şeyler söylenmiş muammalı bir kişidir. inanmak istemediğim şeyler duydum hakkında. üstelik bir zamanlar cemaatinde bulunan kişilerden ama hakikati Rabbim bilir..

tahsiye72

New member
..

..

ben harun yahyanın beklenenmehdi.com sitesini çok başarılı bulmuşumdur diğer faaliyetleride güzel Allah yolunda güzel bir insan ne yazıkki bütün allah yolunda olanlar gibi zulme iftiraya haksızlığa maruz kaldı ahhh zulum

ZULÜM
Zulüm zalime derecat kaybettirir mazluma ise derecat kazandırır.

4/Nisa-30 - Ve men yef'al zâlike udvânen ve zulmen fesevfe nuslîhi nârâ.
- Bunu kim yapar düşmanlık ve zulüm ederse, onu ateşe sokarız.

33/Ahzab-72- İnnehû kâne zalûmen cehûlâ.
- İnsan, pek zalim ve cahildir.

14/İbrahim-34- İnnel-insâne lezalûmün keftâr.
- Doğrusu insan pek zalim ve çok nankördür.

yýldýz

New member
Selamün aleyküm kardeşlerim.
Sırları açığa çıkaran mutlaka balçıkla sıvanmak istenecektir. Lakin güneşler balçıkla sıvanmaz. Er geç gerçekler açığa çıkacaktır.

abdullahadem

New member
Bende kendisini çok başarılı buluyorum.Kader konusunda Rasulullah fazla tartışmayın demiştir.Bunun nedeni herkes kendi kafasına göre yorumlar yanlışa düşebilir.Bu konuları alimlerden alalım.Bediüzzaman Said Nursi,Abdulkadir Geylani,İmam-ı Rabbani,dörtt mezhep imamları,İmam-ı Gazali gibi çok üstün alimlerin yazılarına bakmak gerekir.Bilhassa Bediüzzaman dan dinlemek dahi iyi olur çünkü en son olarak o gelmiştir.

Bir olay kader ile ilgili:

Rivâyet olunduğuna göre bir hırsızı yakalayıp Hz. Ömer'e getirdiler. Hz. Ömer (ra) ona:
-Niçin çaldın? diye sordu. Hırsız:
- Çaldımsa Allah'ın takdîriyle çaldım. Allah böyle takdîr etmiş, diye cevab verdi.
Hz. Ömer bu cevaba hiçbir şey demedi, yalnız emir verip hırsızlık cezası olarak elini kestirdi ve ayrıca da dayak attırdı. Kendisine niye böyle iki ceza verdiği soruldu.
- El kesmek hırsızlıktan, dayak da Allah'a yalan ve iftirasından dolayı, cevabını verdi.

Vesselam....

Abd

New member
harun yahya ismiyle kitapları yazdığı söylenen adnan oktardan mehdilik üzerinde çakılıp kalması nedeniyle soğudum. diğer çalışmalarından başarlılı olanlar var.

abdullahadem

New member
Nasıl yani ? demek istediğinizi anlamadım.
Başarılı mehdilik üzerinde kalmış değil çok fazla şeylerlede uğraşıyor.Mehdi ile ilgili uğraşsada doğrudur çünkü bu zamanda herkes mehdiden bahsediyor.En iyi bilgileri vermesi gerekir.
Vesselam...

Abd

New member
mehdi=siyasettir (her zaman)

bunu aşırı dillendiren kişinin ben siyasi bir beklenti içinde olduğundan şüphe duyarım. harun yahyanın sitesini açın ilk sayfada mehdi ve Hz İsa'dan bahseder. sürekli bu beklentinin taze tutulmaya çalışıldığını farkedebilirsiniz. halbuki mehdi bir öngörü değil olmuş bir olaydır. yani kim naparsa yapsın olacaktır. bu yüzde bilgi olarak verilir ama bu kadar dillendirmek pek hayra alamet değil.

abdullahadem

New member
1.Kardeşim insanlar mehdi ile ilgili çoğu zaman yanlış kaynaklardan okuyorlar bunu önlemek için yaplmış olabilir.
2.Ne yazık ki çoğu zaman Mehdi siyasete alet edilmeye kalkılmıştır ama benim kanaatime göre böyle bir şey yoktur.Böyle bir şey olsa idi Harun Yahya gazete çıkarırdı.Emin olun o gazete çok tutulurdu.
3.Müslüman iyi niyetlidir.Bizde bu konularda iyi niyetli olunursa sevinirim.
Vesselam...

ömererkam81

New member
s.a kardşlerim adem kardeşim cok güzel acıklamış kader konusunu ALLAH C.C. RAZI OLSUN ONDAN VE BIZDEN HARUN YAHYANIN OZELINI BILMEM BENIMDE ALLAH AKILLA BULUNUR KITABI KAFAMI COK KARIŞTIRMIŞTI ORTALARINA DOGRU COK KARMAŞIK BENDE BIRAKTIM DAHADA ONUN ESERLERİNDEN FAYDALANMADIM HASAN EL BENNA NIN HAYATINI VESAİD HAVVA NIN KİTPLARINI TAVSIYE EDERIM

abdullahadem

New member
A.S.
Evet kitapları ne yazık ki karışık.Ama üzerinde yoğunlaştığınız taktirde anlayabilirsiniz.
Kardeşim kader konusunu açıklamam benden değildir.Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri çok daha mükemmel açıklamıştır.Ve diğer Alimler özellikle Abdülkadir Geylani,İmam-ı Rabbani,İmam-ı Gazali,Mevlana,Dört Halife vb.Üstün Alimler çok güzel açıklamışlardır.Ama Bediüzzaman daha somut açıkladığı için daha fazla anlaşılabilir.
Vesselam....

Abd

New member
abdullahadem' Alıntı:
1.Kardeşim insanlar mehdi ile ilgili çoğu zaman yanlış kaynaklardan okuyorlar bunu önlemek için yaplmış olabilir.
2.Ne yazık ki çoğu zaman Mehdi siyasete alet edilmeye kalkılmıştır ama benim kanaatime göre böyle bir şey yoktur.Böyle bir şey olsa idi Harun Yahya gazete çıkarırdı.Emin olun o gazete çok tutulurdu.
3.Müslüman iyi niyetlidir.Bizde bu konularda iyi niyetli olunursa sevinirim.
Vesselam...

elbette iyi niyetlidir. bende kimi çalışmalarını takdir ettiğimi söylemiştim. bu gün evrime en az inanan türkiye ise bunda adnan oktarın büyük payı vardır. ama görüyorsunuzki iskender diye birinin peşinde bir sürü kandırılmış insan. dikkatlide olmak gerek.

Üst Alt