Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hangi kola markasını tercih ediyorsunuz?

• Coca Cola

Kullanılan: 0 0.0%
  • Cola Turka

• Pepsi Cola

• Zemzem Cola

• Uludağ Cola

• Kristal Cola

• Le Cola

• Diğer

• Kullanılan toplam oy
    0

mümin86

New member
evet hocam bir ara tv lerde falan baya söylenmişti.

talha_

New member
peki meyvelerde de alkol var diye alkol içeren maddeler tüketmelimiyiz?

çoğu haram olan seyin azindan da sakınıyorum ben...

meyvelerde olanla bizim bildiğimiz alkol arasında fark var..

sizin dediğiniz gibi düsünürsek (hasa)bi zıtlık ortaya çıkmıs olur...Allah bize verdiği nimetinde olan seyi bize nasıl haram kılar gibi bi sorun olusur o zaman?

ela-88

New member
Ya le cola yada cola turka içerim..lütfen coco cola almayalım arkadaşlar.çünkü geliri direk olarak orduya veriliyor.Yani her aldığımız bir şişe, bir kursun veya bomba olarak kardeşlerimize gidiyor..kim ister ki kardeşini öldürmeyi?
LÜtfen duyarlı olalım.çoğu kişi "sadece benm almamamla olmuyor" veya "ben diğerleini içemiyorum" diyor. kendi keyfimiz için boykottan vazgeçmeyelim..böyle düşüşnenleri vicdanlarıyla başbaşa bırakıyorum.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Sevgili kardeşlerim,ben Cola denen varlığı tanımıyorum,bunun nedeni ise bu işin bozgunculardan çıkmış olması,bu maddenin sırrı günümüzde çözülememiş durumda,içeriğini bilmediğim bir karışımın haram mı yoksa helal mı olduğunu nasıl bilebilirim? Bu sorumun cevabını bilemediğimden dolayı araştırma ortamımın da bulunmaması ve bulunamaması sebebi ile ben Cola'nın bilgisine varamadım,şüphe duyduğum varlığın bana uzak olmasını temenni ederim,Resululllah Aleyhisselatu Vesselam Hadis-i Şeriflerinde buyuruyor :''Şüphe Yalandır.''

kaiser

New member
ben coca kola ve pepsiyi tercih ederim. eger zor durumda kalırsam kolaturkayı tercih ederim. kalite dustukce tat bozuluyor o yuzden coca kola ve pepsiyi icmek daha iyi

esma_

New member
katiyen kola kullanmıyorum

NUAYMAN

New member
sadece meyve suyu iciyorum ve halen hayattayım:eek:

***CEMRE***

New member
Asla Coca Cola Içmeyin Müminler Peygamberimize Dil Uzatiyor (yazisi).....

__BODOM

New member
Sevgili kardeşlerim,ben Cola denen varlığı tanımıyorum,bunun nedeni ise bu işin bozgunculardan çıkmış olması,bu maddenin sırrı günümüzde çözülememiş durumda,içeriğini bilmediğim bir karışımın haram mı yoksa helal mı olduğunu nasıl bilebilirim? Bu sorumun cevabını bilemediğimden dolayı araştırma ortamımın da bulunmaması ve bulunamaması sebebi ile ben Cola'nın bilgisine varamadım,şüphe duyduğum varlığın bana uzak olmasını temenni ederim,Resululllah Aleyhisselatu Vesselam Hadis-i Şeriflerinde buyuruyor :''Şüphe Yalandır.''

cocacolanın içeriği hakkında bir yazı okudum yalan mı doğrumu bilemem ama okuyan bir daha içmez

alem-i ervah

New member

hiç birini...
içerisinde alkol şüphesi konusunu duydugumdan beri
ki bu yaklaşık 6 ay kadar önce idi...
tüm asitli içecekleri hayatımdan çıkarttım o günden beri içmiyorum..

inşallah irademe hakim olursam da daimi terk niyetindeyim...
Bırakmak isteyenlere Allah yardım etsin...

Nu'man İbnu Beşir radıyallahu anhüma anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa, cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir."

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Dünya'nın düzelmesi ve her hak sahibinin hakkı bulabilmesi için Kuran-ı Kerim'e ve Hadis-i Şeriflere göre yönetilen bir düzen lazım

''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.''

''Kolaylaştırın,güşleştirmeyin,sevdirin,nefret ettirmeyin.''

''İyiliği emretmeyen kötülükten yasak etmeyenler,bizden değildir.''

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Portal bölümünden adıma tıklayarak,bütün mesajlarımı yazdığım konu'ya zan konuşmamak için bu yazıyı yazdım,içim bu yüzden çok rahat.Güncel mevzular olsun,dini mevzular olsun kendimi çok yorum yaparken gördüm,Allah beni affetsin,benim ne haddime Kuran-ı Kerim ayeti ve Resulullah'ın hadis-i şerifini belirtmeden söz söylemem böyle bir iş yaparsam sapıtmış olurum,kardeşlerim ben zan konuşmadan önce ilim öğrenmek istiyorum,zira Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.'' bir diğer hadis-i şerifinde Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan sözün en yalan olanıdır.'' zancı olmak yalancı olmaktır,ben böyle olmaktan korkuyorum,bugüne kadar yazmış olduğum yazılarımda doğru kısımda vardır yanlış kısımda siz onları atın bir kenara . Allah Teala Hazretleri insanoğluna Ayetler ve Resuller göndermiştir.Allah insanların uymaları gereken bilgileri insanlara vermiştir.İnsan kendi nefsince konuşamaz,konuşursa baş kaldırmış olur.Yazılarımda sizlere herhangi bir yanlış harekette bulunduysam beni affedin.Bir konu ile ilgili konuşulması lazım geliyorsa bu konuda tek söz sahibi nefisler değil Allah'ın ayetleri ve Resulullunun uygulamaları (sünnetleri) olmalıdır,gerisi yalan.Yazı yazdığım her konunun arkasına bu yazımı da yazacağım nasip olursa.Demek istediğim şu,konuştum konuştum konuştum ama ne konuştum ? artık konulara katılımımda ben değil önce Allah Teala Hazretleri ve sonrasında Resulu söz sahibi olacak kendimden bir şey eklemeyeceğim.Allah'ım nasip ederse

M

muhik

Guest
kola diye bile olayı tanımıyorum.illaki içmekmi lazım kolayı benim lügatımda yok artık.

Ebu Zerr

New member
içilmemesi ehven gibi şu an, en azında şüpheli denilebilir...

0707ugur

New member
yalan söylemim

yalan söylemim

hangisi olsa içerim yalan söylemim

M

muhik

Guest
kolanın turkası olmaz müslümancası olmaz o kadarrrrrrrr noktaaaa....:mad: :mad: :mad:

Enver Ýstek

metin mete
Neden Cola?Ben su,ayran,el yapimi limon ve meyve siralari(cogu el yapimi)ve en önemli icecegim Salgam.Ama genclere bunu anlatmak oldukca güc bence Cola diye sinirlamadan asitli iceceklerden uzak durmak gerekir diye düsünüyorum insan sagligi nedeni ile.Cola,Amerikan patentli colada alkol mevcut,bir kac ay önce bir siralama vardi ne derece dogru colaturkada daha fazla oranda oldugunu söylüyordu tahminim bu forumdaydi ama kesin bilemiyorum.

Üst Alt