Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

foruma üye olanların % kaçı hafız biliyor musunuz!!

birtekben

New member
sizi neden sinirlendirdim??? madem konuyu acan sizsiniz açıklayın o halde Kur an ı okuyana ne denir?

mhmt

New member
sizi neden sinirlendirdim??? madem konuyu acan sizsiniz açıklayın o halde Kur an ı okuyana ne denir?

bak kardeşim..konunun canına ot tıkadınz...bakın konu taaaaa nerelere geldi...KURAN allahın kitabıdır..onu ezberlemek sürekli okumak kötümü..konu saptı sayende..artık geçin burayı..bizim dediğimiz ezberle cennete git demek değil..mesele kuranın içindekilere en fazla uyanın kurtulacağını söylemek...o kadar..

mhmt

New member
bakın...
kuranı asıl diliyle ezberlemek ve okumak müslümana farzdır..çünkü namaz ibadeti için buna ihtiyaç vardır....Her Müslüman namazda okuyacak kadar Kur'ân âyet ve suresini asıl dili ile okumak ve ezberlemek mecburiyetindedir. Başka harflerle yazılmış Arapça âyet ve sûreleri aslına uygun telaffuz etmek mümkün değildir. Okuduğunun mânasını bilmek farz değil ancak çok faydalıdır. Bunu elde etmek için de namazda okuyacağı ayetlerin mânalarını -meallerden ve tefsirlerden okuyarak- öğrenmesi, asıl dili ile okuduğu sûrelerin neden bahsettiklerini bu şekilde zihninden geçirmesi mümkündür.
Yüzlerce yıldan beri müslümanlar Kur'ân-ı Kerim'in bütününü ezberlemişler, hâfız olmuşlar, hâfızlar başüstünde tutulmuş, hâfızlık cemaat içinde itibar kaynağı olmuş, bütün bunlar İslamî geleneğin bir parçasını teşkil etmiştir...
Kur'ân-ı Kerim'in hiçbir meali ve tercümesi aslının yerini tutamaz......

reyyan

New member
KURANI KERİM OKUMANIN FAZİLETİ

Haberiniz olsun ki bu Kuran insanları en doğru yola hidayet eder ve salih ameller yapan müminlere kendilerine büyük bir ecir olduğunu müjde eder. (Sure-i İsra, 9)

*Kuran-ı Kerim Peygamber Efendimiz (s.a.v)e verilen en büyük mucizedir. Bu büyük mucizeyi Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle izah etmektedirler. Muhakkak ki ileride zifiri karanlık geceler gibi fitneler olacak. buyurunca Ashabı kiram (Aleyhimürrıdvan) Ey Allahın Rasulü ondan kurtuluş nasıl olur? dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdu ki;

*Yüce Allahın kitabıyla ki; onda sizden öncekilerin haberleri, sizden sonrakilerin haberleri ve sizin aranızdaki meselelerle alakalı hükümler vardır. O bir eğlence vasıtası değildir, Hak ile batılı ayıran ilahi bir kelamdır. Kim onu kibirlenerek terk ederse Allah onun belini kırar. Kim de doğru yolu ondan başkasında ararsa, Allah onu sapıklığa düşürür. O Allahın sağlam bir ipidir. Apaçık bir nurudur. Dosdoğru bir yoldur. Yine o öyle bir kitaptır ki, onun sayesinde insan sapıtmaz, batıl fikirlere kanmaz, insanları doğru itikat ve salih amellere irşad eder. Alimler ona doymaz, müttekiler ondan usanmazlar. Onun ilmini bilen ilerler, onunla amel eden sevap kazanır. Onunla hukmeden adil olur, ona sımsıkı sarılan doğru yolu bulur.

*Onun lafzını okumak da bir ibadettir. Manası bilinmese de okuyan, bu fazilete nail olur. Rasülullah (s.a.v) Muhakkak demirin paslandığı gibi kalpler de pas tutar. buyurdular: Ashabı Kiram (Aleyhimürrıdvan): Onun cilası nedir Ya Rasulullah diye sordular. O da Kuran-ı KerImi okumak ve ölümü hatırlamaktır

*Bir hadIs-i şerIflerinde Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadırlar. Herhangi bir cemaat Allahın evlerinden birinde toplanır, Kuran-ı kerimi okurlar ve aralarında müzakere ederlerse mutlaka üzerlerine sekine, (kalb huzuru, gönül ferahlığı) iner. Allahın rahmeti kendilerini kaplar, melekler kendilerini kuşatır ve Allah onları meleklere zikreder.

***İnsanlardan ibadette en ileri olan onu, çok okuyandır.

***Ümmetimin ibadetlerinin en faziletlisi Kuran-ı Kerimi yüzüne bakarak okumaktır.

*Kuran-ı Kerimin her bir harfi için, Namazda okuyana (1000) hasene; abdestli okuyana (100) hasene, abdestsiz ezbere okuyana (10) hasene verilir. Kuran-ı Kerimi ezbere okumakla yüzünden okumak arasında sevap bakımından çok fark vardır. Hatta Kuran-ı kerimin yüzüne bakmak bile ibadettir. Nitekim hadis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır.

*Rabbi ile konuşmak isteyen Kelamullahı okusun buyurur.

*İmam-ı Ahmed İbn-i Hanbel (r.a) da buna istinaden Kuran-ı KerIm okuyan kişi Cenab-ı Hak ile konuştuğuna yemin etse, yalan söylemiş olmaz. diye fetva vermiştir.

*Eshab-ı Kiramdan Üseyd Bin Hudeyr (r.a) anlatıyor.

*Bir gün yolculuktan dönerken sahrada gecelemem icap etti. Yanımda atım ve küçük oğlum Yahya vardı. Oğlumu yatırdım, atımı bağladım ve kendim de Kuran-ı Kerim okumağa başladım. Biraz okuyunca atım kükreyip şaha kalktı. Okumayı bıraktım; atıma baktım, o anda sakinleşti. Sonra tekrar okumaya başladım. Tekrar atım şaha kalkmaya başladı. Oğlumu ezecek diye korktum, okumayı bıraktım. At tekrar sakinleşti. Sonra tekrar başladım, yine şaha kalktı. Ne oluyor, ne görüyor da ürküyor? dedim. Başımı kaldırıp semaya baktığımda daha evvel görmediğim şekilde, başımın üzerinde, içinde yıldızlar gibi pırıltılar olan büyük bir nur halkası gördüm.
Sabah erken Medineye döndüğümde geceki manzarayı Rasulallah (s.a.v) arz ettim.

*Rasulallah Efendimiz (s.a.v) Ya Üseyd! Sen bir yerde Kuran-ı Kerim okursun da orada yalnız olduğunu mu zannedersin? O gördüğün nur halkası, Allahın nuru, içindeki yıldızlar gibi parlayanlar da Allahın melekleri ve ervah-ı mukaddese (mukaddes ruhlar)dir. Şayet sen sabaha kadar okusaydın seninle beraber olurlardı. buyurdular.

*Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Kuran-ı kerimin her hatmedilişinde müstecap (Makbul, kabul olunan, geri çevrilmeyen) bir dua vardır. buyurmaktadır.

Bilhassa Ramazan-ı şerIfte Kuran-ı KerImi hatmetmek sünnettir. Bunu mukabele şeklinde yapmak da ayrı bir sünnettir.

salam83fb18fb1sqqm1.gif

cooltext30375995hr9ol0.gif

hasret

New member
bende malesef hafız değilim...
Kuran'ı Kerım hakkında yazdığın yazıda çok güzel...
Allah razı olsun aplacığım...

birtekben

New member
bakın...
kuranı asıl diliyle ezberlemek ve okumak müslümana farzdır..çünkü namaz ibadeti için buna ihtiyaç vardır....Her Müslüman namazda okuyacak kadar Kur'ân âyet ve suresini asıl dili ile okumak ve ezberlemek mecburiyetindedir. Başka harflerle yazılmış Arapça âyet ve sûreleri aslına uygun telaffuz etmek mümkün değildir. Okuduğunun mânasını bilmek farz değil ancak çok faydalıdır. Bunu elde etmek için de namazda okuyacağı ayetlerin mânalarını -meallerden ve tefsirlerden okuyarak- öğrenmesi, asıl dili ile okuduğu sûrelerin neden bahsettiklerini bu şekilde zihninden geçirmesi mümkündür.
Yüzlerce yıldan beri müslümanlar Kur'ân-ı Kerim'in bütününü ezberlemişler, hâfız olmuşlar, hâfızlar başüstünde tutulmuş, hâfızlık cemaat içinde itibar kaynağı olmuş, bütün bunlar İslamî geleneğin bir parçasını teşkil etmiştir...
Kur'ân-ı Kerim'in hiçbir meali ve tercümesi aslının yerini tutamaz......

yani sadece ezber mi çevirenlere ne deniyor peki??

mhmt

New member
yani sadece ezber mi çevirenlere ne deniyor peki??

çeviren ARAPÇA bilirdir..çevirir..o kadar...hizmet etmiş olur..
bide şunu yaziim..bakın hakkaten niyetinizi bilmem allah bilir dedim zaten size ilk yazımda..art niyet gütmeden yazıyorum diyorsunuz..bunda bi sıkıntı yok.. gerçekten öyleyse allah razı olsun..sadece mesele hitaplarda..o kadar..mesela reyya hanımın açtığı dua konusuna siz "amin yazdım fazla yazmam gerekiyomuş" derseniz..olmaz..bu öyle bi konuya yazılmaması gerekendir..yazdıysanızda sonuna yanlış anlamaıyın..yada şaka yaptım...gibi ekleseydiniz..biz art niyet aramayız...gerçekten mesele sadece hitap etmede sanırım..sadece biraz dikkat edilse kafidir..özür dilediniz..okudum..allah razı olsun onun içinde..

birtekben

New member
ben güldüm zaten sonunda yani gülme işareti yaptım ya bu sitede neden herkes ters anlıyor?ceza bile verildi ya neden böyle dedin diye sorsalar izah ederdim.bir de ceza nedenim ilginç,reklam yapmışım.sanki nevresim markası verdim gercekten anlayamıyorum...bilgilenmek niyetiyle buradayım mulhalefet edecek kadar bilgili değilim zaten...
Allah razı olsun diyim o zaman

mhmt

New member
ben güldüm zaten sonunda yani gülme işareti yaptım ya bu sitede neden herkes ters anlıyor?ceza bile verildi ya neden böyle dedin diye sorsalar izah ederdim.bir de ceza nedenim ilginç,reklam yapmışım.sanki nevresim markası verdim gercekten anlayamıyorum...bilgilenmek niyetiyle buradayım mulhalefet edecek kadar bilgili değilim zaten...
Allah razı olsun diyim o zaman

sizdende..inanın bende bilgilenmek için burdayım..inş. öğreniriz beraber çok şey..hayırlısı olsun bakalım..
selametle..

reyyan

New member
Bacimin Iffeti Batmakta Rezilin Gözüne
Acirim Billahi Tükrüğe Tükürsem Yüzüne!!!

mhmt

New member
amin amin amin..
allah razı olsun...

reyyan

New member
Yemenidir yasmaktir
Bayraktir basörtüsü
Simdi öz vataninda
Tutsaktir BASÖRTÜSÜ

Zulümdür gelir geçer
Inanan kalmaz nacar
Kuytu sularda açar
Zambaktir BASÖRTÜSÜ

Yine yollar kesildi
Dersaneler basildi
Bir kiz gözünü sildi
Islaktir BASÖRTÜSÜ

Idealler arzular
Yasaga nasil sigar
Hergün yeniden dogar
Safaktir BASÖRTÜSÜ

Düsme arsiz izine
Kanma yalan sözüne
Bacimin gül yüzüne
Yapraktir BASÖRTÜSÜ

Beyzadeler sasirdi
Ne görür ne isitir
Bu bir kimlik isidir
Bir haktir BASÖRTÜSÜ

Oyasi el örgüsü
Namusun tel örgüsü
Nene hatunun süsü
Hak haktir BASÖRTÜSÜ

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
ya arkadaşlar birtekben üyemizin o kadarda üstüne gitmeyin.belki gerçektende artniyetli değil kendisi.zaten artniyetli olursa bir süre sonra anlaşılır.ama biz onlara güzel davranalım elimizden geldiğince onlar hakkında olumlu düşünelim olmaz mı?

birtekben

New member
ya arkadaşlar birtekben üyemizin o kadarda üstüne gitmeyin.belki gerçektende artniyetli değil kendisi.zaten artniyetli olursa bir süre sonra anlaşılır.ama biz onlara güzel davranalım elimizden geldiğince onlar hakkında olumlu düşünelim olmaz mı?

sağol yazdım ama yine kısa mesaj dedi:) sağol

Üst Alt