Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eksiksiz Kitap

Kur'an Ehli

New member
EKSİKSİZ KİTAP

Yeryüzünde hiç bir canlı ve iki kanadıyla uçan hiç bir kuş yoktur ki, sizin gibi ümmetler olmasın. Biz Kitap'ta hiç bir şeyi noksan bırakmadık, sonra onlar Rablerine toplanacaklardır.

6 Enam Suresi 38

Allah Kitap’ta eksik olmadığını söylerken, Kuran'ı ölülerin arkasından okunan bir kitap gibi kullanıp, Kuran'ın manasından çok musikisine önem verenler, ne yazık ki bu ayetlerin manasını anlayamıyorlar. Kuran'ın yerine ilmihal kitabını, mana yerine musikiyi, canlılar yerine ölüleri, Kuran İslâm'ı yerine mezheplerin İslâmı'nı ön plana alanlar Kuran'ı, manayı ve canlıları ön plana almadıkça bu ayetlerin açık manasını da anlayamayacak gibi gözüküyorlar.

154 Size ne oluyor, nasıl hüküm veriyorsunuz?

155 Hiç mi hatırınıza getirmiyorsunuz?

156 Yoksa sizin apaçık olan bir deliliniz mi var?

157 Şayet doğru söylüyorsanız kitabınızı getirin.

37 Saffat Suresi 154-157

36 Neyiniz var? Nasıl hüküm veriyorsunuz?

37 Yoksa okuyup, ders almakta olduğunuz bir kitabınız mı var?

38 İçinde keyfinize uyanın sizin olduğu.

68 Kalem Suresi 36,37

Aralarında Allah'ın indirdiğiyle hükmet ve onların hevalarına uyma. Allah'ın sana indirdiklerinin bir kısmından seni şaşırtmamaları için diye onlardan sakın. Şayet yüz çevirirlerse, bil ki, Allah bir kısım günahları nedeniyle onlara bir musibeti tattırmak istemektedir. Şüphesiz, insanların çoğu fasıklardır.

5Maide Suresi 49

Ayetlerden, dini hükümlerin Allah'ın indirdiğine dayanması gerektiğini görüyoruz. Allah'ın indirdiği kitaba dayanmayan hükümler, dinen temelsizdir. Yani dinen bir hüküm oluşturmazlar. Eğer Peygamber'in bir söz veya davranışı Kuran'a ilave bir hükme delil gösteriliyorsa, bilin ki o hadis ya Peygamber'e iftiradır, ya da Peygamber'in şahsi tercihi olan, dinen hüküm ifade etmeyen bir mesele dinselleştirilmiştir. Maide Suresi 49. ayetten anladığımız üzere Peygamber sadece Kuran'la hüküm verir ve sonuç olarak Kuran'da tüm dini hükümler vardır. Bir tek Kuran'ı dini kaynak yaparsak başka bir kaynağa, otoriteye ihtiyaç duymadan dinimizi buluruz.

Ona şiir öğretmiş değiliz, zaten ona uygun düşmez. Bu, ancak bir mesaj ve apaçık bir Kuran'dır.

36Yasin Suresi 69

Kuran'ın sıfatlarından biri olan Mübin (apaçık), “beyan” kökünden olup apaçık, açık açık gösteren manalarına gelmektedir. Aynı ifadeye 27Neml 1, 28Kasas 2, 26Şuara 2 gibi ayetlerde de rastlarız. Kuran'ın apaçık olduğunu ifade eden bu ayetler, Kuran'ın tek başına anlaşılamaz olduğunu, ancak hadislerle, esbabı nuzul hikayeleriyle, mezhep imamlarıyla Kuran'ı anlayabileceğimizi söyleyenlere cevap vermektedir. 27Neml Suresi 79. ayette ise Peygamberimiz'e "Sen mübin gerçek üzerindesin.” deniliyor. Peygamberimiz'in insanlığa tanıttığı gerçeğin açıklayıcısı Kuran’dır. Bu yüzden Peygamberimiz'e izafe edilen her şey ancak Kuran'dan onay aldığı takdirde geçerlidir. Mübin olan Kuran; hem dini, hem Peygamber'i tanımamızda hepimize tek başına yeterlidir.

pusula

Üyeliði durduruldu
ayetin manası, meali değildir. meal bir dile üstün körü çevirisidir. çevirenin seçeceği eş anlamlı kelimeler adedince de manadan uzaklaşılır.

mezhepler inanmayın diyerek kusduğunuz ve tekrardan başka manası olmayan yazılarınız neyi getirecek görünüyor.

mana ne demek, çeviri ne demek, edebi kıymet ne demek araştırıp dikkatli yazın ki, değeri olsun.

Kur'an Ehli

New member
Ben Kur'an meali okurken, tek bir meale bağlı kalmadan farklı şahısların meallerinden okuyorum. Bilgisayarımda meal programı var ve 27 farklı türkçe çeviri var. Ayrıca 4 ingilizce meal de var. Gerektiğinde ingilizcesine bakıyorum. Karşılaştırmalı okuyarak tek kişinin görüşüne göre, yazdığı meale bağlı kalmamış oluyorum.

Araplar ne kadar Kur'an Arapçasını biliyorlar acaba? Acaba o Kur'an ı okuyorlar mı? Ama durumları Ehli Sünnete göre çok daha iyi. Vahhabiler ve en azından putları kırmışlar. Belli ki ana dilleri olması , bir nebze etkili olmuş bunda.

Tasavvuf ilmi olmadan neden Kur'an anlaşılmasın? Ben Kur'an ı okuduğumda anlayabiliyorum. Ama tasavvuf ta bilmiyorum. Kur'an anlaşılmaz diyene kadar önce bir okuyun da bakın anlıyor musunuz yoksa anlamıyor musunuz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Kur'an Ehli' Alıntı:
Ben Kur'an meali okurken, tek bir meale bağlı kalmadan farklı şahısların meallerinden okuyorum. Bilgisayarımda meal programı var ve 27 farklı türkçe çeviri var. Ayrıca 4 ingilizce meal de var. Gerektiğinde ingilizcesine bakıyorum. Karşılaştırmalı okuyarak tek kişinin görüşüne göre, yazdığı meale bağlı kalmamış oluyorum.

Araplar ne kadar Kur'an Arapçasını biliyorlar acaba? Acaba o Kur'an ı okuyorlar mı? Ama durumları Ehli Sünnete göre çok daha iyi. Vahhabiler ve en azından putları kırmışlar. Belli ki ana dilleri olması , bir nebze etkili olmuş bunda.

Tasavvuf ilmi olmadan neden Kur'an anlaşılmasın? Ben Kur'an ı okuduğumda anlayabiliyorum. Ama tasavvuf ta bilmiyorum. Kur'an anlaşılmaz diyene kadar önce bir okuyun da bakın anlıyor musunuz yoksa anlamıyor musunuz.

sevgili kardeşim araplar bizden daha iyi biliyor arapçayı ama ne yazık ki bir bilim eksik oda tasavvuf ilmidir.ehli sünnete göre çok daha iyi değiller Rabbim bu sebeple mehdi yi türk seçmiştir. tasavu filmi olmadan kuran-ı anlıyamazsın anlamaya çalışırsanda aynı buzamanın ilahiyatçılarının düştüğü durama düşersin. Sana tavsiyem aziz mahmut hüdainin hayatını bir öğren nedemek istediğimi anlıcaksın. Tasavvuf ilmi nefis teskiyesini amaçlar sorarım size kuran bunu emrederken bunu kaç meal yaan biliyor o 27 meal yazarlarından?
istersen sana tasavvuf ilmini anlatabilirim:

Kur'an Ehli

New member
Mehdi diye birisi olacağını zannetmiyorum. Bu Mehdi hikayesi sadece şizofren kişilerin bu Mehdilik iddiasında bulunmasına neden olmuştur. Sahte Mehdi enflasyonunun artmasını sağlamıştır. Diyelim ki var bu Mehdi.Neden Türk olacak? Neye dayanarak Türk olacakmış? O Aziz Mahmud Hüdai dediğiniz şahsın kabri , Üsküdar da evimin yakınında. İnsanlar etrafında putperestlik, şaklabanlık yapıyor. Siz artık böyle kişilerin peşinde koşmaktansa, artık akla mantığa, ilime, bilime ve de Kur'an a önem verin. Kur'an ı anlayamaz kimse asavvufu bilmeden gibi bir mantıkla bir gram ilerleyemezsiniz. Sonra da islam dünyası batı dünyasından geri kalınca, suçu kendinizde arayacağınıza, Yahudilerde Masonlarda ararsınız.

Kur'an Ehli

New member
Kur'an nasıl emrediyor tasavvufu? Türk Mehdisi kim?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
[018.017] Güneşi görüyorsun â doğduğu vakıt kehiflerinden sağ tarafa meyleder, battığı vakıt da onları sol tarafa makaslar ve onlar, onun içinde bir geniş sahadadır, bu işte Allahın âyâtındandır, Allah her kime hidayet ederse işte o, irmiştir, her kimi de saptırırsa artık onu irşad edecek bir veliy bulamazsın

kehf suresi ayet17

Kur'an Ehli

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
[018.017] Güneşi görüyorsun â doğduğu vakıt kehiflerinden sağ tarafa meyleder, battığı vakıt da onları sol tarafa makaslar ve onlar, onun içinde bir geniş sahadadır, bu işte Allahın âyâtındandır, Allah her kime hidayet ederse işte o, irmiştir, her kimi de saptırırsa artık onu irşad edecek bir veliy bulamazsın

kehf suresi ayet17

Benim sapmış olduğumu düşünerek mi ayeti kopyaladın?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
sadece senin ehlisünnette olmadığını düşünüyorum ve ehli sünette olanlarıda dinleme gib bir zahmette bulunmuyorsun . Kuran-ı kendin yorumlayıp düşünüceğimne inanıyosun bende sana ayetleri yazdım bundan sonra dilediğini inşallah Rabbimi yanlış olanımızı doğruya iletir ikimizide hidayete erdiri Efendimizin gitiiği sıratı musatakimden gitmeyi nasip eder Alemlerin Rabbi. Amin. Yoksa gidişin hayra değil Ama nede olsa ümmet 73 fırkaya ayrıldı sende bu fırkalaradan birine girmişsin . inşallah kurtulanlardan oluruz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
5/MAİDE-35) Yâ eyyuhellezîne âmenûttekûllâhe vebtegû ileyhil vesîlete ve câhidû fî sebîlihi leallekum tuflihûn(tuflihûne).
Ey âmenû olanlar Allah’a karşı takva sahibi olun ve O’na ulaştıracak vesileyi isteyin. Ve O’nun yolunda cihad edin. Umulur ki; siz felâha erersiniz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
7/A'RAF-181) Ve mimmen halâknâ ummetun yehdûne bil hakkı ve bihî ya’dilûn(ya’dilûne).
Ve yarattıklarımızdan bir ümmet vardır ki Hakk’a (Allah’a) ulaştırırlar ve onunla adaleti (sağlarlar).

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
2/BAKARA-157) Ulâike aleyhim salavâtun min rabbihim ve rahmetun ve ulâike humul muhtedûn(muhtedûne).
Onlar, Rab’lerinden salâvât ve rahmet onların üzerinedir. İşte onlar, hidayete ermiş olanlardır.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
7/A'RAF-30) Ferîkan hadâ ve ferîkan hakka aleyhimud dalâletu, innehumuttehazûş şeyâtîne evliyâe min dûnillâhi ve yahsebûne ennehum muhtedûn(muhtedûne). Bir kısmı hidayete erdi ve bir kısmının üzerine dalâlet hak oldu. Muhakkak ki; onlar, Allah’tan başka şeytanları dostlar edindiler. Ve onlar kendilerinin hidayete erdiklerini zannediyorlar (hesap ediyorlar).

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
6/EN'AM-90) Ulâikellezîne hedallâhu, fe bi hudâyuhumuktedih, kul lâ es’elukum aleyhi ecrâ(ecren), in huve illâ zikrâ lil âlemîn(âlemîne).
İşte onlar, Allah’ın hidayete erdirdiği kimselerdir. Öyleyse onların hidayetine tâbî ol! “Ben, ona karşılık sizden bir ücret istemiyorum. O ancak âlemler için bir zikirdir.” de.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
67/MULK-8) Tekâdu temeyyezu minel gayz(gayzı), kullemâ ulkîe fîhâ fevcun seelehum hazenetuhâ e lem ye'tikum nezîr(nezîrun).
(Cehennem) nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. Herbir grup cehenneme atıldığında, cehennem bekçileri (vazifelileri) onlara: "Size nezir (ikaz edici, uyarıcı) gelmedi mi?" derler.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
9. 98/BEYYİNE-6) İnnellezîne keferû min ehlil kitâbi velmuşrikîne fî nâri cehenneme hâlidîne fîhâ, ulâike hum şerrul beriyeh(beriyyeti). Şüphesiz, kitap ehlinden ve müşriklerden inkâr edenler, içinde sürekli kalıcılar olmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar, yaratılmışların en kötüleridir

Üst Alt