Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Deizm (Yaradancılık)

old_preacher

New member
İslam'ın Allahı, Hristiyan'ın Tanrısı ile kısacası dinlerdeki ilah figürüyle benim yaratıcımın en ufak benzerliği yok. Bu yüzden detayına girmedim. Ama çok istiyorsan söyleyeyim. Evrene müdahale etmeyen bizi kendi halimize bırakan bir yaratıcıya inanıyorum. Bilinçli de olabilir bilinçsiz de... Bu kısmıyla ilgilenmiyorum. O'na farklı sıfatlar da adfetmiyorum. :)

Aklın sınırlarını zorlamaktan kastım, akıl sınırları dışına çıkmamak, mantık çerçevesinde düşünmek, hareket etmektir. Yoksa tabii ki aklı da özgür düşünceyi de sınırlamak mümkün değildir.

bilimin dışına çıkmayacağız diye başladın, sonra akıl sınırlarına çark ettin, ama öyle bir sınır yok :) son cümlen tutarsız, hem aklı sınırlamak mümkün değildir diyorsun, hem de hala aklın sınırları dışına çıkmamak gerekir diyorsun.

mantık çerçevesinde düşünmek lazım diyorsun. peki bana ''evrensel, standart, herkese göre geçerli'' mantık var mıdır, varsa nasıl bir mantıktır açıklar mısın?

tanrı bilinçsiz olabilir :) bilinçsiz bir tanrı evreni nasıl yaratabilir? eğer big bang, bilinçsiz tanrının bir hatası sonucu meydana geldiyse, niçin sürekli big bang tarzında başka patlamalar olmuyor? tanrı bilinçsizse ve bu tarzda hatalar yapabiliyorsa binlerce yıldır dünyada yaşam niçin devam ediyor?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yapmayın yahu, İslami inançtan mı sual ediliyorum. :)
Sormuşsunuz madem cevap vereyim. Deist yırtamaz, ama teist bir yolunu bulur cennete girer. :)

İyi de bu forum da referans İslam, karıştırmayın, referans Kur'an ve Sünnet...

Bu arada teistin bulacağı yolu bir anlatın da, hem biz bilgilenelim, hem teistler.

wishhawk

New member
Selamlar herkese,reva

Bizim millet ne cok avrupa-amerika hayranı. Ateizime falan bişi demiyorum da (neye inandıklarını biliyolar), Deizm, Agnostik, Teizm ... bizim türkler için de bunlar bir hayranlık bence. Agnostik ismi güzel Amerikada tutuluyor, bizim gençlik te sarılıyor yılana sanırım.
Bu formdaki bazı deist arkadaslar yazmışlar : " Yaratan var ama, yaratmış bizi sonra hafızasını kaybetmiş bizle ilgilenmiyor artık, Din falan yok yani diyor" anlamına gelen bişeyler yazmışlar. Tarihteki Deizm yaratıcılarına bile bu mantıklı gelmemiş ki dinleri reddetmişler ama oturup kendileri din yazmışlar bilim falan diyerek.
Agnostikleri hiç anlayamıyorum. Tanrı veya Tanrıların varlığı da bilinemez yokluğuna bilinemez miş. Öyle diyolar. ismi artislik ama.
Felsefe -Bilim yapma ile de laf cambazlığını karıştırıyor nedense bu arklar genelde.
Ateistlere sözüm yok ama.

---------------------------------------------------------------------------

"Allahın ne düşündüğünü bilmek isterdim" , Albert Einstein

bekir

sadece bir kul
Yönetici

xyz

New member
bilimin dışına çıkmayacağız diye başladın, sonra akıl sınırlarına çark ettin, ama öyle bir sınır yok :) son cümlen tutarsız, hem aklı sınırlamak mümkün değildir diyorsun, hem de hala aklın sınırları dışına çıkmamak gerekir diyorsun.?

Old_preacher, hala kelime oyunu yapmaya devam ediyorsun. Aklın sınırlarını mantık dışına çıkmak olarak anladığın gibi özgür düşünce olarak kullandığımı da anlasan artık bi zahmet diyorum...

mantık çerçevesinde düşünmek lazım diyorsun. peki bana ''evrensel, standart, herkese göre geçerli'' mantık var mıdır, varsa nasıl bir mantıktır açıklar mısın??

Mantık dersinden işe başlayabilirsin. :)
Mantığın da kuralları vardır. Mantık dışı düşünmemek temel kural :)

En basitinden, eğer düşünce, görüş ve fikirlerin bir standartı, sabitliği ya da senin tabirinle evrenselliği olsaydı ben beyaz, sen siyah diye diretmiyor olacaktın. Tabii ki bu kavramlar görecelidir. Fark şurda; bazı insanlar düşünürken mantık, akıl yetilerini devre dışı bırakır. Bazıları da mantığın kabul etmediğini kabul etmez. Masa ahşaptan yapılır, öyleyse tüm masalar ahşaptandır diyene karşılık masanın plastikten de yapıldığını bildiği için bu görüşe katılmayanlar da olacaktır.

tanrı bilinçsiz olabilir :)
bilinçsiz bir tanrı evreni nasıl yaratabilir? eğer big bang, bilinçsiz tanrının bir hatası sonucu meydana geldiyse, niçin sürekli big bang tarzında başka patlamalar olmuyor? tanrı bilinçsizse ve bu tarzda hatalar yapabiliyorsa binlerce yıldır dünyada yaşam niçin devam ediyor?

Neden bilinçsiz olamasın, becerilerini sergilerken dünyayı eskaza yaratmış sonra da beğenmemiş, kendi haline bırakmış olabilir :)

Bigbang'e sebep olan yani patlamadan önce mevcut bulunan o büyük enerjinin bilinçli olacağını kabul ettiğiniz gibi, bilinçsiz olabileceği ihtimalini niye düşünmüyorsunuz? İşte o enerjiye belki Tanrı diyoruz. Bir sonraki sorunuz muhtemelen ''peki o enerji kendi kendine mi meydana geldi?'' olacaktır. Sizi yormayayım. Neden olmasın, bigbang mevcut şartlardan sebep ortaya çıkmış bir sonuç neden olmasın? :)

old_preacher

New member
xyz, son cümlen bu,

Aklın sınırlarını zorlamaktan kastım, akıl sınırları dışına çıkmamak, mantık çerçevesinde düşünmek, hareket etmektir. Yoksa tabii ki aklı da özgür düşünceyi de sınırlamak mümkün değildir.

akıl sınırlarına çıkmayacağız, ama aklı sınırlamak mümkün değil? dediğin gibi akıl sınırlarını özgür düşünce olarak anlasak, bu sefer de ''özgür düşünce sınırlarının dışına çıkmayacağız'' oluyor, ama zaten sen de yukarıdaki cümlede ''özgür düşünceyi sınırlayamayız'' diyorsun. hadi tüm bu çelişkileri geçip yuvarlak hesap ''mantık dışına çıkmamak lazım'' desek, o zaman da karşımıza ''mantık'' kavramının göreceli olduğu çıkıyor. senin bu düşünme sınırlarını belirleme olayı biraz yaş gibi :)

Mantık dersinden işe başlayabilirsin. :)
Mantığın da kuralları vardır. Mantık dışı düşünmemek temel kural :)

En basitinden, eğer düşünce, görüş ve fikirlerin bir standartı, sabitliği ya da senin tabirinle evrenselliği olsaydı ben beyaz, sen siyah diye diretmiyor olacaktın. Tabii ki bu kavramlar görecelidir. Fark şurda; bazı insanlar düşünürken mantık, akıl yetilerini devre dışı bırakır. Bazıları da mantığın kabul etmediğini kabul etmez. Masa ahşaptan yapılır, öyleyse tüm masalar ahşaptandır diyene karşılık masanın plastikten de yapıldığını bildiği için bu görüşe katılmayanlar da olacaktır.

fark orada değil, fark mantığın göreceli olmasında :) benim kastettiğim de bu. senin de dediğin gibi sana mantıklı gelen, başkasına mantıklı gelmez. 50 000 insana mantıklı gelen, 1 insana mantıklı gelmez, bu doğal bir şey. dolayısı ile ''düşünürken mantık sınırlarını aşmayacaksın'' diye bir cümle olamaz. sen kendin düşünürken kendine sınırlar koyabilirsin elbette :)

Bigbang'e sebep olan yani patlamadan önce mevcut bulunan o büyük enerjinin bilinçli olacağını kabul ettiğiniz gibi, bilinçsiz olabileceği ihtimalini niye düşünmüyorsunuz? İşte o enerjiye belki Tanrı diyoruz. Bir sonraki sorunuz muhtemelen ''peki o enerji kendi kendine mi meydana geldi?'' olacaktır. Sizi yormayayım.

yok, bir sonraki sorum o olmayacak. şunu diyeceğim, gözlemleyebildiğimiz evrende tek bir big bang yaşandı. eğer bilinçsiz bir hata olsaydı, yani bilinçsizce patlamalara yol açan bir tanrı olsaydı bu elbette tekrarlanırdı, ama milyarlarca yıl geçmesine rağmen başka bir bigbang olmadı. bunun kanıtı da, gözlenen gök cisimlerinin genel anlamda dünyadan uzaklaşmakta olduğu. yani başka bir yerde başka bir big bang olsa, milyonlarca gök cisminin dünyadan uzaklaştığı gibi aynı şekilde milyonlarcasının da yaklaştığını gözlemlememiz gerekirdi, zaten evren falan da kalmazdı.

Neden olmasın, bigbang mevcut şartlardan sebep ortaya çıkmış bir sonuç neden olmasın?

bunu agnostikler ve ateistler savunur, siz deist misiniz yoksa başka bir şey mi?

xyz

New member
yok, bir sonraki sorum o olmayacak. şunu diyeceğim, gözlemleyebildiğimiz evrende tek bir big bang yaşandı. eğer bilinçsiz bir hata olsaydı, yani bilinçsizce patlamalara yol açan bir tanrı olsaydı bu elbette tekrarlanırdı, ama milyarlarca yıl geçmesine rağmen başka bir bigbang olmadı. bunun kanıtı da, gözlenen gök cisimlerinin genel anlamda dünyadan uzaklaşmakta olduğu. yani başka bir yerde başka bir big bang olsa, milyonlarca gök cisminin dünyadan uzaklaştığı gibi aynı şekilde milyonlarcasının da yaklaştığını gözlemlememiz gerekirdi, zaten evren falan da kalmazdı.

Neden olmasın, bigbang mevcut şartlardan sebep ortaya çıkmış bir sonuç neden olmasın?

bunu agnostikler ve ateistler savunur, siz deist misiniz yoksa başka bir şey mi?

Laf olsun diye yazıyorsun. Bunu senin ve benim yazdıklarımı okuyan aklıselim kişiler farketmişlerdir zaten... Üste çıkmak derdindesin ama çıktığın sandalyenin dört ayağı da çürük olunca çıktığın sandalyeden yere düşmen an meselesi oluyor. Bu yüzden diğer yazdığın şeylere cevap vermiyorum. Anlayan anlamıştır. Kendi kendini yeterince gülünç duruma soktun... :)

Kim dedi birçok patlama yaşandı diye sana? Büyük patlamaya sebep olan ''büyük enerjiden'' bahsettim ben. Bigbang öncesini bilmiyoruz, fakat bigbang'in öncesinde bu patlamaya sebep olan bir enerji olduğu aşikar. Enerji, patlama değil, patlamayı oluşturan etken.

Dünyamıza atmosferi aşarak büyük bir göktaşı düşecek olsa zaten dünyayı yok edecek patlamaya gerek kalmaz, karadelik tarafından yutulma ihtimalini de hesaba katarsak, gezegenimizi yok edecek potansiyel güç malesef uzayda var. :)

raþid

New member
xyz, burada bulunmanızın sebebi nedir peki ?

1 - Sizin görüşünüzü burada bulunan insanlar hiç merak eder bir tarzda durmuyor. Mümkün değil merak da etmez. Onlar adına konuşma demeyin, konuşurum. Onlarda benim adıma böyle bir durumda konuşabileceklerini bilirler.

2 - Kendi fikirleriniz ile kafa karıştıracağınızı sandıysanız, hata edersiniz, burada Rabbini bilen insanın sizin yazdıklarınız ile kafası da karışmaz, fikri de zikri de karışmaz.

3 - Taraftar toplamak, desitliği yaymak ise amacınız, albenisi olmayan bir şeyin cazip tarafının da olmadığı gerçeğini görmemişsiniz demek ki.

4 - İslam, albenisi en yüksek değerdir. İzm'ler ile işi olmaz.

5 - Modernitenin gerekliliği derseniz, şuan yaptığınızı İslam inmeden kısa bir süre önce cahiliye arapları yapıyordu, o neden ile Allah (Celle celaluhu) bu Dini ve ahkamlarını bildirmek için Hz. Muhammed (sav) efendimizi gönderdi. Yani, sizin şuan ki modernite ! haliniz 1400 yıl önceki arap kavimlerinin içinde bulunduğu durumu yansıtıyor.

6 - Din gerçeğine inansanız da inanmasanız da bu zaten bizzat şahsınızı ilgilendiren bir nokta, bize neden anlatma gereği hissediyorsunuz ?

7 - İçiniz rahat değil de vijdani sorgu ve sancılarınıza merhem arıyorsanız, bu şekilde olmayacağını ve hiç bir merhemin derdinize derman olmayacağını bilmelisiniz.

8 - Siz net cevaplar veren her müslümana, bütün deistler, bu cevaplar için "laf cambazlığı yapıyorsun" demekten vazgeçmediği sürece kendisini ifade etmekte ve anlatılanı anlamakta zorlanır. Bu gerçeği göremiyormusunuz ?

9 - Bütün milyarlarca inanan (müslüman, hristiyan ve musevi) aptal ve gerizekalı da, bir tek siz ve bir kaç milyon kişi mi aydın ve ileri zekalı ? nedir ?

10 - Bulunduğunuz yerde 9 şiddetnde deprem olursa Allah'a mı sığınacaksınız ? aklım ve fikrim ve ruh sağlığım yerinde en alt katta bulunan sığınağa giderim ve yanıma deprem çantamı da beraberimde götürürüm mü diyeceksiniz ?

11 - Siz, 10. maddedeki gibi nedenlerden dolayı mı bizlerin Allah'a ve Dine inandığımızı sanıyorsunuz ?

12 - Cevaplamak isterseniz, mantıklı cevaplar verirmisiniz ?

old_preacher

New member
Dünyamıza atmosferi aşarak büyük bir göktaşı düşecek olsa zaten dünyayı yok edecek patlamaya gerek kalmaz, karadelik tarafından yutulma ihtimalini de hesaba katarsak, gezegenimizi yok edecek potansiyel güç malesef uzayda var.

bahsettiğimiz bunlar değil bigbang :) sen bigbang bilinçsizce bir hata olabilir diyorsun, ben de öyleyse niçin başka bigbanglar olmuyor diyorum, sonra sen göktaşlarına ve karadeliklere dalıyorsun, karadelikler ayrı konu :)

Laf olsun diye yazıyorsun. Bunu senin ve benim yazdıklarımı okuyan aklıselim kişiler farketmişlerdir zaten... Üste çıkmak derdindesin ama çıktığın sandalyenin dört ayağı da çürük olunca çıktığın sandalyeden yere düşmen an meselesi oluyor. Bu yüzden diğer yazdığın şeylere cevap vermiyorum. Anlayan anlamıştır. Kendi kendini yeterince gülünç duruma soktun...

mantıklı cümle kurmayı öğrenmeden de mümkünse cevap yazma. bir şey diyorsun, sonra evirip çevirip çorba yapıyorsun. evet okuyanlar gördü, ''bilimin sınırları'' önce ''akıl sınırları'' oldu, sonra ''özgür düşünce'' haline geldi, hepsi ne kadar da benzer değil mi :)

raþid

New member
xyz, burada bulunmanızın sebebi nedir peki ?

1 - Sizin görüşünüzü burada bulunan insanlar hiç merak eder bir tarzda durmuyor. Mümkün değil merak da etmez. Onlar adına konuşma demeyin, konuşurum. Onlarda benim adıma böyle bir durumda konuşabileceklerini bilirler.

2 - Kendi fikirleriniz ile kafa karıştıracağınızı sandıysanız, hata edersiniz, burada Rabbini bilen insanın sizin yazdıklarınız ile kafası da karışmaz, fikri de zikri de karışmaz.

3 - Taraftar toplamak, desitliği yaymak ise amacınız, albenisi olmayan bir şeyin cazip tarafının da olmadığı gerçeğini görmemişsiniz demek ki.

4 - İslam, albenisi en yüksek değerdir. İzm'ler ile işi olmaz.

5 - Modernitenin gerekliliği derseniz, şuan yaptığınızı İslam inmeden kısa bir süre önce cahiliye arapları yapıyordu, o neden ile Allah (Celle celaluhu) bu Dini ve ahkamlarını bildirmek için Hz. Muhammed (sav) efendimizi gönderdi. Yani, sizin şuan ki modernite ! haliniz 1400 yıl önceki arap kavimlerinin içinde bulunduğu durumu yansıtıyor.

6 - Din gerçeğine inansanız da inanmasanız da bu zaten bizzat şahsınızı ilgilendiren bir nokta, bize neden anlatma gereği hissediyorsunuz ?

7 - İçiniz rahat değil de vijdani sorgu ve sancılarınıza merhem arıyorsanız, bu şekilde olmayacağını ve hiç bir merhemin derdinize derman olmayacağını bilmelisiniz.

8 - Siz net cevaplar veren her müslümana, bütün deistler, bu cevaplar için "laf cambazlığı yapıyorsun" demekten vazgeçmediği sürece kendisini ifade etmekte ve anlatılanı anlamakta zorlanır. Bu gerçeği göremiyormusunuz ?

9 - Bütün milyarlarca inanan (müslüman, hristiyan ve musevi) aptal ve gerizekalı da, bir tek siz ve bir kaç milyon kişi mi aydın ve ileri zekalı ? nedir ?

10 - Bulunduğunuz yerde 9 şiddetnde deprem olursa Allah'a mı sığınacaksınız ? aklım ve fikrim ve ruh sağlığım yerinde en alt katta bulunan sığınağa giderim ve yanıma deprem çantamı da beraberimde götürürüm mü diyeceksiniz ?

11 - Siz, 10. maddedeki gibi nedenlerden dolayı mı bizlerin Allah'a ve Dine inandığımızı sanıyorsunuz ?

12 - Cevaplamak isterseniz, mantıklı cevaplar verirmisiniz ?

Çok mu zor sorulardı, cevap gelmemiş...

xyz

New member
Çok mu zor sorulardı, cevap gelmemiş...

13. sayısının uğursuzluğuna inanmadığım için sıradaki soru da benden olsun, çorbada o kadar da tuzumuz bulunsun artık. :)
13. Soru: 27 satırlık bu saçma soruları kaç dk. da hazırladın? Yazıya dökmen ne kadar zamanını aldı?

radikal

New member
xyz;

Hem İslam Dinini bilmiyorsun, hemde sayfalarca kendi fikirlerin ile salata yapmışsın. Dinsel Dengesizliğini buradan görmek zor değil.

İslam, 13 rakamını uğursuz saymaz. Senin gibi inançsızların batıliyetleri önemser bu tür hurafeleri. Sen aklınsıra dalga geçmeye çalışmışsın ama, muhatabın seni adam yerine koymuş aklı sıra sana anlatmak istediği bazı şeyler ile önce soru sorar gibi yapmış. Ne bilsin senin adam taklidi yaptığını !...

Sizlerin ortak özelliğidir bu tür davranışlar, biz şerbetliyiz de o yüzden önemsemeyyiz sizin hezeyanlarınız. Ama sizi adam yerine koyanlar daha bilmediği için bu tür kaçmalar öncesi sancılı kıvranmalarınızı, sizi önemseyip adam yerine koyarlar. Tabi şekilde de görüldüğü gibi, zor gelince dalga geçme mekanizmasını devreye sokup sıvışmak her zamanki hasletlerinizdir.

Zavallılar...

xyz

New member
Radikal zat-ı muhterem!
Ben islam 13 sayısını uğursuz mu sayıyor dedim?
Konuyla alakasız sorular sorularsa ben de böyle cevap veririm.
Zavallı da sensin, anlamadan dinlemeden yorum yaptığına göre... :)

radikal

New member
Konuyla ilgili çok alakalı, anlamlı sorular sorulmuş da, kapasite meselesi işte. Ya muhatabının devir gücüne çıkamadığın için motoru yakman an meselesi, yada cevap veremeyecek kadar beyinsizsin. Hangisi ? Cevab; sen de dahil herkesin kabul edeceği 2. şık.

Yaptığın cevabi yorumda sanki muhatabın 13 rakamının uğursuzluğuna inanıyormuş da o neden ile eksik bırakmış, senin yazdığın soru ile "nasıl olsa sen korksan da ben korkmam" anlamında, senin tarafından yazılarak tamamlanmış görünen ve abuk subuk olduğu görülen bir 13. soruyu bütün herkes okuyor. Ya sen yazdığının ne anlama gelmediğini düşünmeden yazıyorsun, yada herkesi kendin gibi beyinsiz sanıyorsun. Hangisi ? Cevab; sen de dahil herkesin kabul edeceği 2. şık.

Bir konuyu anlamak için illa bazı yerlerine katılım mı yapmak gerekiyor. Hiç katılım yapmadan da takip edilemez mi bir konu ? Hadi anladık imansızsın da, aynı zaman da da beyinsizmisin ? Hangisi ? Cevab; sen de dahil herkesin kabul edeceği 2. şık.

Zavallımısın ? Beyinsizmisin ? Hangisi ? Cevab;sen de dahil herkesin kabul edeceği iki seçenek birden.

Üst Alt