Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Beni seven belaya uğrar

sumisali

New member
Abdullah b. Muğaffel radıyallahu anh’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:“Bir adam, Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme “Ey Allah’ın Resûlü! Ben seni gerçekten seviyorum” dedi. Resûlullah, “O söylediğin söze dikkat et” buyurdu. Adam tekrar “Ben seni gerçekten seviyorum” deyince Resûlullah (s.a.v.), “Söylediğin söze iyi dikkat et, ciddi misin?” buyurdu. Adam da “Vallahi seni gerçekten seviyorum” diyerek üçüncü sefer aynı sözü tekrar etti. Bunun üzerine Resûlullah, şöyle buyurdu:“Eğer beni seviyorsan fakirliğe karşı bir kalkan hazırla. Çünkü fakirliğin beni seven kimseye gelmesi, selin durak yerine akması gibi hızlıdır.” (Tirmizi, Zühd, 36)Hadis mana açısından sahihtir. Çünkü iman ve sevgi bir iddiadır. Her iddia da doğruluğunun kanıtlanması için ispat ister. İspat ise başa gelecek olana sabretmekle olur. Bu hadisi açıklayan diğer hadisler şöyledir:Sa’d radıyallahu anh’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme, insanların hangisinin belasının/yıpratıcı imtihanının daha ağır olduğunu, sordum. Buyurdular ki:“Önce Peygamberler, sonra onların peşinden yaşantı olarak Peygambere yakın olanlar, sonra onlara yakın olanlar… Kişi dindarlığı oranında yıpratıcı imtihana uğratılır. Dininde sağlam ise imtihanı ağırlaştırılır. Dininde gevşek ise dindarlığı oranında imtihana uğratılır. İmtihan, kulun peşini bırakmaz; sonunda kul uğradığı imtihanlarla üzerinde günah kalmayıncaya kadar günahlarından temizlenmiş olur.” (Tirmizi, Zühd, 56)Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:“Ağrı ve sancıların Resûlullah’a şiddetli olduğu kadar kimseye şiddetli olduğunu görmedim.” (Tirmizi, Zühd, 56)Enes radıyallahu anh’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:“Mükâfatın büyüklüğü, yıpratıcı imtihanın büyüklüğüne bağlıdır. Allah bir toplumu sevdiğinde onları değişik şekillerde imtihana tabi tutar. Kim razı olursa Allah’ın rızasını kazanır. Kim de kızar, kırgınlık gösterirse Allah da o kimseye kızar.” (Tirmizi, Zühd, 56)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Abdullah b. Muğaffel radıyallahu anh’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:

“Bir adam, Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme
-Ey Allah’ın Resûlü! Ben seni gerçekten seviyorum dedi. Resûlullah,
-O söylediğin söze dikkat et buyurdu. Adam tekrar
-Ben seni gerçekten seviyorum deyince Resûlullah (s.a.v.),
-Söylediğin söze iyi dikkat et, ciddi misin? buyurdu. Adam da
-Vallahi seni gerçekten seviyorum diyerek üçüncü sefer aynı sözü tekrar etti. Bunun üzerine Resûlullah, şöyle buyurdu:
-Eğer beni seviyorsan fakirliğe karşı bir kalkan hazırla. Çünkü fakirliğin beni seven kimseye gelmesi, selin durak yerine akması gibi hızlıdır.” (Tirmizi, Zühd, 36)

Hadis mana açısından sahihtir. Çünkü iman ve sevgi bir iddiadır. Her iddia da doğruluğunun kanıtlanması için ispat ister. İspat ise başa gelecek olana sabretmekle olur. Bu hadisi açıklayan diğer hadisler şöyledir

Sa’d radıyallahu anh’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme, insanların hangisinin belasının/yıpratıcı imtihanının daha ağır olduğunu, sordum. Buyurdular ki:“Önce Peygamberler, sonra onların peşinden yaşantı olarak Peygambere yakın olanlar, sonra onlara yakın olanlar… Kişi dindarlığı oranında yıpratıcı imtihana uğratılır. Dininde sağlam ise imtihanı ağırlaştırılır. Dininde gevşek ise dindarlığı oranında imtihana uğratılır. İmtihan, kulun peşini bırakmaz; sonunda kul uğradığı imtihanlarla üzerinde günah kalmayıncaya kadar günahlarından temizlenmiş olur. (Tirmizi, Zühd, 56)

Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:

Ağrı ve sancıların Resûlullah’a şiddetli olduğu kadar kimseye şiddetli olduğunu görmedim. (Tirmizi, Zühd, 56)

Enes radıyallahu anh’dan rivayete göre o, şöyle demiştir:

Mükâfatın büyüklüğü, yıpratıcı imtihanın büyüklüğüne bağlıdır. Allah bir toplumu sevdiğinde onları değişik şekillerde imtihana tabi tutar. Kim razı olursa Allah’ın rızasını kazanır. Kim de kızar, kırgınlık gösterirse Allah da o kimseye kızar. (Tirmizi, Zühd, 56)

Bu güzel hadis-i şerifleri daha okunur formda olsun diye tekrarlıyorum.

radikal

New member
Çocuğu ile imtihan olunan anne ve babalar !

Bu hadisi lütfen dikkatle okuyun. Okuyun ve yaptığınız iddianızı düşünün. Hani bir yerde bir gün muhakkak (içinizden dahi olsa) dediğiniz şu cümleyi düşünün: "Ben şu ahir zamanda Peygamber efendimizi (s.a.v.) çok seviyorum. Eğer O'nun zamanında yaşamış olsaydım, inanıyorum ki O'nun en sadık ve canından çok seven ashabı gibi yaşar ve nefesimi dahi O'na feda ederdim" sözünüzü hatırlayın. Bu iddianız ispat ister. İspat da yukarıda hadisi şerif de belirtildiği gibi, başımıza gelen belaya sabr ve tevekkül ile dayanmak ile mümkün olur.

Özellikle neden çocuğu ile imtihan olunan anne ve babalar dedik ? Çünkü; Peygamber'e karşı ümmeti, anne-babaya karşı çocuğun durumu gibidir. Ümmet rahatsız olursa, o ümmetin Peygamberi de rahatsız olur. Aynı, çocuğun gece ateşinden dolayı rahatsızlığını anne-babanın kendi vucudunda duyması gibi.

Bir de Allah'ı (Celle celaluhu) sevmek iddiası vardır ki; o daha dehşetli bir şeydir. Dehşetli dememizin nedeni, o iddanın sonunda gelen hediyenin büyüklüğünü ifade etmek istedik o nedenle kullandık. O imtihanın sonunda kişi "rıza" makamına çıkar ki; her babayiğit o mertebeye çıkamaz.

Çıkanlara selam olsun.

Üst Alt