Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Avatarınızdan erkek resimlerini kaldırın...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Sizce bu hadisler yeterli değilmi niçin anlamak için okumuyorsunuz.Kalbi kapananlar anlayamaz galiba bu kanaatim geliyor.Kalbinizle okuyun anlayacaksınız.Hayır anlamıyorum bu hadisleri okuduktan sonra bu kadar açık hadisler varken birde açıklama yapıp kendinizi bu hadisten üstün görmüş gibi kendi sözlerinizi üstün görüp bana soranda olmuyor sence bu hadiste ne denilmek istemiş bunu tartışmıyoruzda kendi görüşlerinizi tartışıyoruz uyanın kim kendi görüşünü savunuyor kim PEYGAMBERİN S.A.V hadisleri ile yola çıkıyor.Dikkat edin ne islam alimi ne fetvayla nede müceddidle yola çıktım hadis-i şerif yani PEYGAMBER DENİLİNCE HEPİNİZ DURUN YORUM YAPMAYI BIRAK EY NEFSİM BU PEYGAMBERDİR NE DEMİŞ YÜZ DEFA DA OLSA OKUYAYIM DİYE KİMİN KANI DONDUDA HARBİ BİR ŞEKİLDE ÖNEMSEDİ KAÇINIZ BUNU YAPTI.[/B]

şidmi buhadisleri okuduk, ayetide hamdolsun okuduk. ama belliki siz hakikait bulmuşsunuz ama hikmet odurki mücdehit imamlar bu hadisleri gösden kaçırmış olucakki sizin gibi düşünmemiiş desek?

madem takva istiyorsun kardeşim söylim. imamı azam hz.leri sakalı bitmemiş çocuğun yüzüne bile bakmazdı. hatta sübyan çocuk kadın hükümnde görürdü. ve haklıdır kendisi, ama kalkıp bu konu sizin gibi fetva vermemiştir, tekvası sübyan çocuğun yüzüne dahi bakmamaktadır hatta ulemalar, şeytan alimi kadınla kandıramıcağından sübyan talebeleriyle vesvese verirdesem çok kişi itiraz edicektir belki ma bu zatların tespiti doğrdur ve buna dikkat edeleri, sakalı çıkmamış çocuğun yüzün ebakmıyan ulema ama sizin gibi bir fetva vermemiştir. yada bu sulup kimseye bir şey söylememiştir. birincisi bu denle takva sahibi olan immaı azamın ictihadında kadın el ve yüzünü kapamak zorunda değildir. ama takva nedir diye sorarsan takvada sınrı olmaz, hocaefendinin bir sözü ile işi olmıyan evden dışarı dahi çıkmamalıdır. bende bu kandıayım ama sen bizi sanırım anlamamak için çaba sarfediyrosun. bizler senin takvana birşey dediğimiz yok.. hatta bu ulemenın takvası yanında seninki geride bile kalmış diyebilirim. ama senden bu denle takvalı zatlar bile bu tür kelamlar sarfetmemiştir. ve bu işi fetva ibi göstermemiştir. üstad takva ile fetvayı karıştırma soruyorum size... sübyan erkek çocuğunun dahi yüzüne bakmıyan imam-ı azam neden kadının el ve yüzünü ruhsat konusunda icmaya varmıştır? bunu bir düşünürseniz daha iyi olucak. yazılarının takva ehli içindir..
bu şeye benziyor, imamı rabbani k.s. soruluyor ilahi knusu üzerine harama sebebiyet vericeğinden oda caiz değildir der. ama sanırım sizi aktarma sorunu yaşıyorsunuz, yoksa sizin söylediklerinizin yanlış olduğunu savunmuıyorum aksine bende düşüncelerimi söylersen siz bile belki tepki verirsiniz ama kimseyi düşüncelerimdeki inceliklerle sorumlu kılamam burda herkesin bulunduğu bir mecliste takva değil fetva verilir, takva istiyene verilir. fetva genele , takva ehline verilir. anlatabiliyor muyum?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
fetvaya uymamak günah oluyor ama takvada olmuyor değil mi sayın putkıran?

fetvaya uymamak günahtır, ama takvaya uymamak yerinde saymaktır.
hani abdest alırken, kolumuzu dirseklere kadar yıkayın deriz bu fetvadır, ama hocalarımız bize diresekten 4 karış yukarı kadar yıkayın derdi bu takvadır, kalkıp kimseye 4 parmağın hesabını soramayız, çünkü sorumlu olduğu kısım dirseklerle olan kısımdır. 4 parmak takva ehlinin işidir, hatta bir zat 4 parmağı bırakın karış yukarı yıkıyor soruyolar hayırdır ne yapıyorsun buna ne gerek var, oda diyorki duydumki namaz ehli abdest aldığı azalarının parlamasından tanınıcaktır. onun için yıkadığım yer kardır diyor. işte bu takva örneği, ama bu zat kalkıp biri abdest nasıl alınır dese dicektirki dirseklere kadar yıka. anlatmak istediğimiz budur. her sorunun cevabı fetvadır. ama istiyene takva cevabı verilir. karnı aç adama önce yemek verilir tatlı yemekten sonra yenir.
ama şuda varki fetva ile hareket edenler, uçurumun kenerında yürüyenlerdir. belki düşmezler ama hep sınırdadırlar. o sınırdan ne kadar güzel yaklaşırsa insan okadar rahat eder, çünkü yapılan hiçbir incelik karşılıksız kalmıcaktır. farz ibadetlerimiz üstümüze borçtur. ama kul nafilelerle Allaha yaklaşır .sanırım anlatabiliyorum.. fetvaya uyana neden uydun demeyiz, onaylarız doğrudur deriz,takvayı sorsanız uymanız daha iyi olur deriz. incelikten zarra çıkmaz. takvaya uyanlara Allah daim etsin ne güzel rabbim cümlemize nasip etsin deriz..

CCCCCC

New member
Sizce takva örneği verirken zorla yaptırmaya çalışıyor muyum.Burada kimin takva ehli olup olmadığını bu hadise uyanlarla görebilirsin?Ben olsam böyle basit birşeyde sadece resmi bile değiştirmeyi nefsine yediremeyen daha büyük nefis işlerinde daha güzel hadisleri uygulamada ne kadar başarılı olabilir bence siz bu yazıdaki isteksizliğinizde bile sınavdasınız farkındamısınız ?

Asya

New member
vallahi ne biliym şu ahir zamanda doğrularla yanlışlar birbirine karışmış.her bir alim farklı bir şeyi savunuyor.bana kalırsa kıyamet çok yaklaştı.

CCCCCC

New member
alimler farklı şeyi değil aynı şeyi savunuyor.Biri kulağını sağ eliyle tutuyor biri sol eliyle ama sonuçta hepsi ALLAH CC. DİYORSA sorun yok.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Sizce takva örneği verirken zorla yaptırmaya çalışıyor muyum.Burada kimin takva ehli olup olmadığını bu hadise uyanlarla görebilirsin?

bu cümlede ciddimisiniz? sizce bunu yapan takva ehli olurmu?

Ben olsam böyle basit birşeyde sadece resmi bile değiştirmeyi nefsine yediremeyen daha büyük nefis işlerinde daha güzel hadisleri uygulamada ne kadar başarılı olabilir bence siz bu yazıdaki isteksizliğinizde bile sınavdasınız farkındamısınız ?
biz her daim sınavdayız buna itirazı olan yk. ama yazımın neresinde yanlış var? ben göremediğim için yazdım , ama hatamı gösterenin elini öperim..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
vallahi ne biliym şu ahir zamanda doğrularla yanlışlar birbirine karışmış.her bir alim farklı bir şeyi savunuyor.bana kalırsa kıyamet çok yaklaştı.

aslında kimi zamam ulemada arasında farklı şeyi söyler buda aralarındaki takva farkından doğarki bakış açıları farklı olur. mesela bunu imamı rabbani , ulemı rasihin ve ulemı zahiri olarak iki kısım ayardığı ulemaların farkında çok inceden inceye anlatıyro. ama ikiside çok değerli aliimler ne varki ulema-ı rasihinin eriştiği hakikatlere , ulema-ı zahiri erişememiştir. hoş bundan çok birine tabiyet yeterlidir hangisine olursa olsun...

T

teslimolan

Guest
INSANLARIN DÜSÜNCELERINI YOK SAYARSIN INSAN OLAN KENDININ SÖZLERINI DINLER OLMUSSUN BU NASIL CELISKI ANLAMADIM
ALIMLER YANLSI SEN DOGRU BEN DOGRU BUMUDUR DOGRU

Kim neye göre alim ? kim belirliyor bu alim mertebesini ?

Allah herkeze beyin vermis düsünsün kendi kararini versin. Nasil her insana Allah istedigi yönde gitme özgürlügünü vermisse ki sonuclarina katlanacaklarini da bildirerek o zaman her insan kendi düsünüp hersey hakkinda kendi kararini da verir artilarini ve eksilerini düsündükten sonra kararinin.

alem-i ervah

New member
Forumda buna benzer bir konu bende açmıştım...

http://www.islamforum.net/showthread.php?t=6234

yazılanların hepsini okumadım ama şahsi görüşüm avatarlarda resim
özellikle de dikkat çekecek resimler konulmamasından yana...
Yinede karar siz ait......Rahat edebiliyorsanız yahut bir sakınca görmüyorsanız neden olmasın.....

Ama şunuda belirtmeden geçemeyecegim ,
Yazılan mesajlarda aklımda kalan bir yazı vardı seyfullahın...takva ile ilgiliydi....
ve bu konuda ona katılıyorum...teşekürler seyfullah....

Dikkat çekmemek ,çekilmesine müsaade etmemek en güzeli degil midir ?

Bu yüzden tüm forumlarda (1 yer hariç) nick'imi değiştirdim ben....Ve mümkün mertebe resim kullanmıyorum.....
Yine de siz bilirsiniz !

V'esSelam

CCCCCC

New member
Bende siz bilirsiniz diyorum kardeş.Yani kaldıranda sağolsun kaldırmayanda.Bizim amacımız bıktırmak değil hatırlatmaktır.Mümkün olduğunca böyle çok göze batan avatarlar yerine iç açıcı manzara resmi koymak bencede güzel olur.

Teşekkürler.

Üst Alt