Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ateizm Nedir?

raþid

New member
Elhamdülillah.

Gayem, Allah'ı (Celle celaluhu) hatırlatan insanlarla beraber olmak ve beraber bulunduğum insanlara da Allah'ı (Celle celaluhu) hatırlatmaktır inşaallah.

old_preacher

New member
elbetteki sordum ama bu sorulara beklediğiniz yanıtları alamazsınız ki. ben Tanrı birdir, oğlu ya da eşi olamaz dediğimde onlar ''neden olmasın'' diyor, bu kadar basit. inançları farklı, Hz.İsa yı peygamberlikten öte, tanrısallaştırmışlar. yani sizin onlara ''Tanrı nın oğlu olur mu'' diye sormanız, birinin size gelip de ''Tanrı olur mu'' diye sorması gibidir. siz nasıl inanıyorsunuz, onlar da o şekilde inanıyor.

K

kompLeks

Guest
elbetteki sordum ama bu sorulara beklediğiniz yanıtları alamazsınız ki. ben Tanrı birdir, oğlu ya da eşi olamaz dediğimde onlar ''neden olmasın'' diyor, bu kadar basit. inançları farklı, Hz.İsa yı peygamberlikten öte, tanrısallaştırmışlar. yani sizin onlara ''Tanrı nın oğlu olur mu'' diye sormanız, birinin size gelip de ''Tanrı olur mu'' diye sorması gibidir. siz nasıl inanıyorsunuz, onlar da o şekilde inanıyor.

peki yanlış olduğunu düşündüğünüz bu inancı değiştirebilir misiniz? ya da nasıl değişir biliyor musunuz?

old_preacher

New member
peki yanlış olduğunu düşündüğünüz bu inancı değiştirebilir misiniz? ya da nasıl değişir biliyor musunuz?

ben değiştirmeye çalışmam. ama değiştirmek istersem tek yapabileceğim, ona İslamiyet'in zannettiği din olmadığını, tarafsız şekilde araştırarak doğruyu öğrenebileceğini söylemek ve tavsiye etmek olur, fazlası değil. gerisi onun kendi bileceği şeydir.

neye inanacağı kişinin kendisine kalmıştır, eğer zihnini düşünmeye ve muhakemeye kapadıysa, gözüyle görebileceği deliller getirseniz dahi sonuç değişmez.

K

kompLeks

Guest
ben değiştirmeye çalışmam. ama değiştirmek istersem tek yapabileceğim, ona İslamiyet'in zannettiği din olmadığını, tarafsız şekilde araştırarak doğruyu öğrenebileceğini söylemek ve tavsiye etmek olur, fazlası değil. gerisi onun kendi bileceği şeydir.

neye inanacağı kişinin kendisine kalmıştır, eğer zihnini düşünmeye ve muhakemeye kapadıysa, gözüyle görebileceği deliller getirseniz dahi sonuç değişmez.

sayın old_preacher;

bir insanın zihnini düşünmeye ve muhakemeye kapamasından bahsediyorsunuz. bu size nasıl mantıklı gelebiliyor? bir insan zihnini düşünmeye ve muhakeme etmeye kapatamaz ki? siz bunu yapabilir misiniz?

old_preacher

New member
sayın old_preacher;

bir insanın zihnini düşünmeye ve muhakemeye kapamasından bahsediyorsunuz. bu size nasıl mantıklı gelebiliyor? bir insan zihnini düşünmeye ve muhakeme etmeye kapatamaz ki? siz bunu yapabilir misiniz?

sayın kompleks,

bunu daha önceden de konuştuğumuzu sanıyorum. kastettiğim, hayatı ve anlamını sorgulamayan, sorgulamaya zahmet etmeyen insanlardır. bu anlamda muhakemeye kapalıdırlar. aile ve yaşadıkları çevre gereği bir inancı benimserler ve üzerinde düşünmezler, ve evet, bu insanlar çok fazla. her insan bunu yapabilir, zihnini meşgul etmek istemeyebilir, öncelikleri farklı olabilir vs...

sumisali

New member
Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar. Oysa kâfirler istemese de Allah, kendi nurunu tamamlamaktan başkasını istemiyor. (Tevbe Suresi, 32)

Yaşadığımız dönem önemli bir dönemdir Asırlardır insanlara 'akıl ve bilimin yolu' gibi gösterilmek istenen ateizmin büyük bir akılsızlık ve cehalet olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır Bilimi kendisine araç edinmek isteyen materyalist felsefe, bilimin kendisi tarafından çürütülmektedir. Ateizmden kurtulan dünya Allah'a ve dine yönelecektir. Bununla birlikte 'hangi din' sorusu gündeme gelecektir Ve bu da insanlığın Allah'ın izni ile İslam'a yönelmesiyle sonuçlanacaktır

Ibadullah

New member
Sanırım zıt görüşleri ortaya koymak adına uygun bir başlık.Öncelikle şunun söylemek isterim ki burda olmamın temel amacı islam hakkındaki görüşlerinizi,bildiklerinizi öğrenmektir.Genel olarak tek tanrılı dinlerin mantığı tanrı insanları yaratır ve onları davranışlarına göre ödüllendirir veya cezalandırır.Fakat anlamadığım tanrı kadar kusursuz mükemmel bir varlığın ne için buna ihtiyaç duyduğudur?Bu kadar muazzam şeyi yaratabiliyorda insanların nasıl davranacağını ne tür huylara sahip olacağını bilmiyor mu?Ne için insanları yaratıyor madem yalnızlık ona mahsus bize neden ihtiyaç duyuyor?Son olarakta neden bizleri(bizzat kendi yarattığı) cezalandırıyor veya ödüllendiriyor tıpkı oyun oynarmış gibi.Cevaplarınız için teşekkürlerimi sunarım.

xyz

New member
şunu söylemeyi de unuttum. hristiyanlarla konuşuyor musunuz? onlar da mı küfür ve hakaret ediyorlar? bence hristiyanlarla münazara etmek, ateistlerle münazara etmekten daha çok şey kazandırır insana. ateistlerle münazara etmeyin demiyorum ama bir müslümanın bir hristiyanla münazara etmesinin ona daha çok şey kazandıracağına inanıyorum.
Sen de muhtemelen hristiyansın, buraya da misyonerlik yapmaya gelmişsin, deist ayağı yapma şimdi... :)

K

kompLeks

Guest
Sen de muhtemelen hristiyansın, buraya da misyonerlik yapmaya gelmişsin, deist ayağı yapma şimdi... :)

ben hristiyan değilim deistim. ayrıca hoşgeldin. sevindim bir deisti daha burada gördüğüm için.

yazdığım şeyi yanlış anladığınızı düşünüyorum. bir müslümanın ateistlerle tartışmaktan çok hristiyanlarla tartışmasını veya yahudilerle tartışmasını şu açıdan daha faydalı buluyorum. eğer ben şuan deistsem hristiyanları ve yahudileri anlamaya çalıştığım için deistim. yani inanan insanların neden inandığını anlamaya çalıştığım için deistim.

ilk başta müslümandım. herkesin müslüman olmasını istiyordum. herkesin gününü hiç günah işlemeden, ibadet ederek geçirmesini istiyordum. ben ibadet ederken başka birinin ibadet etmemesi bana çok saçma geliyordu. ben çok korkuyordum ama inanıyorum deyip ibadet etmeyen insanlar hiç korkmuyordu. çok saçma geliyordu bana. yani bir şeyi allah söylüyor ve yapmıyorsan, öl daha iyi. diğer dünya varken bu dünyada yaşamanın ne anlamı var. insan inanıyorsa ölmekten neden korkar ki? neden ölünün arkasından ağlar ki? ölünce sonsuz hayatı aralamış oluyoruz. o halde neden bu dünya da vakit harcıyoruz ki? ölmemek için bu kadar direniyoruz? her şeyin fani olduğu dünya da mutlu olmaya çalışıyoruz ve ne yaparsak yapalım herkesi aynı anda mutlu edemiyoruz. ne kadar çok yaşarsak o kadar çok düşman kazanıyoruz. o kadar çok günah işliyoruz. günahsız bir şekilde bir an önce ölüp kurtulmak daha iyi.

sonra hristiyanların varlığından haberim oldu. nasıl olur dedim. müslümanlık varken bir insan nasıl hristiyan olur. hiç korkmaz mı cehenneme gitmekten? cayır cayır yanmaktan hiç korkmaz mı? son peygambere nasıl inanmaz dedim. o kadar mucize göstermiş son peygamberolduğunu kanıtlamış birine nasıl inanmaz dedim. yani inanmayacaksan ya hiç inanmayacaksın ya da en son gönderilen peygambere ve dine inanacaksın. yani mantık bunu gerektirir. eğer hristiyanlar son peygambere inanmıyorsa, son peygamberin yalancı ve sahtekar olduğunu düşünüyorlar demektir. yoksa inanırlardı. ha otoritelerini kaybetmemek için inanmıyorlar diyeceksiniz. belki papa otoritesini kaybetmemek için inanmıyordur. peki normal bir vatandaş neden inanmıyor. kaybedeceği bir otoritesi de yok. cehenneme gitmekten korkmuyor mu bu insanlar. o kadar mucizeyi gösteren son peygamber sahtekar olabilir mi? peygamber olmayan bir insan mucize gösterebilir mi? bunu nasıl açıklayabiliyorlar? hadi diyelim ki okumuyorlar bilmiyorlar. okumalarına gerek yok ben bilmeleri gereken her şeyi anlattım zaten. hazır bilgiyi onlara sundum. yine de korkmadılar cehenneme gitmekten. haberleri yok da diyemeyiz artık. haberleri var ve son peygamberin sahtekar olduğunu düşünüyorlar. onların değil müslümanların cehenneme gideceğini düşünüyorlar. ne söylersem söyleyim bir türlü inandıramadım son peygambere ve kur'ana. korkmadılar cehenneme gitmekten. aksine cehenneme gitmemek için inançlarından dönmediler.

sonra yahudileri araştırdım. neden hristiyanlığı kabul etmiyorlar diye araştırdım. hristiyanlığı kabul etmediklerine göre, hristiyanlığın peygamberini sahtekar olarak görüyorlardı. hristiyanlığı kabul etmeyen bir yahudi zaten müslümanlığı hiç kabul etmez. peki nasıl olur? isanın bakire meryemden doğduğunu nasıl açıklıyabiliyorlar? bir kaç aylıkken konuşmasını nasıl açıklıyorlar. gösterdiği mucizeleri nasıl açıklıyorlar? son peygamberin gösterdiği mucizeleri nasıl açıklıyorlar? eğer kendi inançlarından vazgeçmiyorlarsa bunlara bir açıklama getirmiş olması gerekir değil mi? mantıklı açıklamalar getirmeliler...

sonra alevilerle tanıştım. müslümanlardı. kur'ana inanıyorlar. son peygambere inanıyorlar. ama çok farklılar. çeşit çeşitler. camiye gitmiyorlar. çok farkllı inanıyorlar. tamamen islamdan farklı bir inanış ama müslümanlar. kendilerini yahudi gibi görüyorlar. alevi olamazsın alevi doğarsın felsefesi var. alevileri de değiştiremiyorsunuz. bu da beni çok etkiledi...

sonra bahaizmi öğrendim. bundan 2oo-3oo yıl önce ortaya çıkmış. müslüman bölgede ortaya çıkmış. kendinden önceki 4 büyük kitabı kabul ediyor. peygamberleri kabul ediyor. kur'an değiştirildiği için ve islam yozlaştığı için Allah tarafından peygamber olarak gönderildiğini söylüyor. türkiyede 5o bin taraftarı var. her geçen gün daha da artıyor. onları da inançlarından vazgeçiremiyorsunuz.

şunu farkettim. hepsinin ortak özelliği kendilerinin doğru diğerlerinin yanlış olduğunu düşünmeleri. hepsi kendi inancının mantıklı olduğunu düşünüyor. hepsi kendi inancı doğrultusunda cennete gideceğine inanıyor ve hiçbiri inancından vazgeçmiyor. hepsi fanatik oluyor yani. size tevratta ve mantıksız gelen her şey nedense onlara mantıklı geliyor. son peygamber ve gösterdiği mucizeler ve kur'anın gelecekten haber vermesi nedense yahudilerin ve hristiyanların inanmaları için yeterli bir sebep değil. neden böyle düşündüklerini anlamaya bile çalışmıyoruz. geçenler Yaşam Veren Nuh isimli üye vardı üyeliği silindi. adam ayağınıza gelmiş. onlara da sorsanıza bu soruları. neden son peygamberi kabul etmiyorsunuz diye. gösterdiği mucizleri nasıl açıklıyorsunuz. kur'anın gelecekten haber vermesini nasıl açıklıyorsunuz diye. cevaplarını versinler herkeste öğrensin. inançlarının arkasındaki gizem neymiş öğrenelim. öyle bir haftalığına ceza da almadı direk üyeliği silindi. yazmalarına izin verin. bir atesite, bir deiste sorduğunuz soruları onlara da soralım. her şeyi işin ehlinden öğrenelim onların adına yorum yazmayalım ya da bir iki tane istisna örnek vermeyelim, benzetmelerle geçiştirmeyelim. ben çok merak ediyorum bir yahudi din alimi, bir hristiyan din alimi ve bir müslüman din alimi herkesin soru sorabileceği bir platformda belgelerle tartışsa ne olur? istediğimize istediğimizi sorabilsek nasıl olur?

bir kere bir televizyon programında bir müslüman din alimi ile bir hristiyan din alimi habersiz olarak bir araya getirildi. müslüman din alimi çok sert çıkıştı ve adamı hiç konuşturtmadı sonra da programı terketti. izin verin onlara da soru soralım. onlardan da cevap alalım. anlamaya çalışalım. yaptığımız tek şey cahillikle suçlamak, kafirlikle suçlamak, ve hakaret etmek. arkadaş anlamaya çalışalım soru soralım. soruya cevap verebilecek insanlara fırsat verelim. ben üzüldüm açıkçası Yaşam Veren Ruh'un üyeliğinin silinmesine. bir kaç soru ona sormak isterdim. hakaret de etmiyordu. gayet güzel yazıyordu.

xyz senin hikayeni bilmiyorum. deist olana kadar hangi aşamalardan geçtin bilmiyorum. ama deist olmadan önce farklı bir inancın olduğu aşikardır heralde. ben ilk önce müslümandım hem de her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışan bir müslüman. sonra farklı inançtan kişilerle tanışınca ateist oldum. din hakkındaki düşüncelerimi yazılarımdan öğrenebilirsin. son olarak deistlikte karar kıldım ama bazen ateistliğe tekrar kayabiliyorum. madem forumda yazmaya başladın. sana biraz tavsiye. bu forumda sayın bekir'le ve sayın old preacher'le her şeyi saygı çerçevesinde tartışabilirsin. bir de mavigece var onu çok samimi buluyorum. ama çok fazla takılmıyor buralara. bir de sumisali var seni muhattap kabul ederse ve lutfederse sorularına cevap verir. genelde ayetlerle cevap verir. yazıştığım diğerleri cahil demeyi, kafir demeyi ve hakaret etmeyi çok sever. onlarla çok fazla muhattap olma derim. hiçbir şey anlatamadığın gibi hakaret yediğinle kalırsın. seni de anlamaya çalışmazlar. hadi kal sağlıcakla...

old_preacher

New member
kompleks, özel mesaj kutun dolu olduğu için mesajın devamını yollayamıyorum, boşaltırsan devamını da göndereyim...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sanırım zıt görüşleri ortaya koymak adına uygun bir başlık.Öncelikle şunun söylemek isterim ki burda olmamın temel amacı islam hakkındaki görüşlerinizi,bildiklerinizi öğrenmektir.Genel olarak tek tanrılı dinlerin mantığı tanrı insanları yaratır ve onları davranışlarına göre ödüllendirir veya cezalandırır.Fakat anlamadığım tanrı kadar kusursuz mükemmel bir varlığın ne için buna ihtiyaç duyduğudur?Bu kadar muazzam şeyi yaratabiliyorda insanların nasıl davranacağını ne tür huylara sahip olacağını bilmiyor mu?Ne için insanları yaratıyor madem yalnızlık ona mahsus bize neden ihtiyaç duyuyor?Son olarakta neden bizleri(bizzat kendi yarattığı) cezalandırıyor veya ödüllendiriyor tıpkı oyun oynarmış gibi.Cevaplarınız için teşekkürlerimi sunarım.

Bu soruların cevapları forum da var. Araştırın, okuyun, anlayın, cevaplayın Ibadullah...

Ibadullah

New member
Hayır malesef forumda cevapları yok bekir bey.Forumda yazılanlar 'neden müslüman olmalıyız çünkü allah öyle buyurdu ' gibisinden şeyler bana göre gerçekten inanan bir insanın bu soruları duraksamadan cevaplayabilmesi gerekir.Umarım cevap verirsiniz.

old_preacher

New member

merhabalar,

Fakat anlamadığım tanrı kadar kusursuz mükemmel bir varlığın ne için buna ihtiyaç duyduğudur

-Tanrı nın bir şeyi yapmış olması, ona ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. yapılan herhangi bir şey ihtiyaç olduğu için yapılmalı diye bir kural yoktur. mesela biz insanlar da yaptığımız her şeyi ihtiyacımız olduğu için yapmayız.

Bu kadar muazzam şeyi yaratabiliyorda insanların nasıl davranacağını ne tür huylara sahip olacağını bilmiyor mu?

-biliyor.

Ne için insanları yaratıyor madem yalnızlık ona mahsus bize neden ihtiyaç duyuyor?

-yalnızlık zaten O'na mahsus, insanları yaratmış olması onlara ihtiyaç duyması zorunluluğu oluşturmaz.

Son olarakta neden bizleri(bizzat kendi yarattığı) cezalandırıyor veya ödüllendiriyor tıpkı oyun oynarmış
gibi.

-
bizlere önemsiz gelen pek çok şeyi başkaları için önemli olabilir. dolayısıyla düşünürken, düşündüğümüz şeyi kendi mantığımıza göre düşündüğümüzü, ama işin aslının o şekilde olmayabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Allah, insanı vücuda getirirken ona kendi ruhundan bahşetmiştir. insan bambaşka bir yaratıktır, iradesi vardır, düşünebilir, hissedebilir, iyi-kötü ayrımı yapabilir, karar verebilir, önünde iyi varken kötüyü, kötü varken iyiyi seçebilir. bu özellikleriyle hayvan değildir. üstün bir yaratıktır ve tercihleriyle yönlendirebildiği bir hayatı vardır.dolayısı ile O'na sırt çevirmek, küfretmek, inkar etmek O'nun çok gücüne gider ve cezalandırır. sizin de buna itiraz etme hakkınız olamaz, çünkü size mesaj verilmiştir, aynı zamanda akıl ve zeka da verilmiştir, bunları kullanarak gerçeğe ulaşacak donanıma sahipsiniz. böyle yapmak istemesi de O'nu haksız çıkarmaz, siz ''Allah neden böyle kötü birşey yapıyor, neden herkesi affetmiyor, ya da neden herkes sonsuza dek mutlu yaşayacağı cennette doğmuyor, cehennem niye var'' tarzında düşünseniz de başta dediğim gibi bu sizin düşüncenizdir, Allah böyle düşünmek durumunda değildir, bizler sınırlı insan mantığımızla düşünebiliyoruz. bir bilim adamının bile düşünce mantığını anlayamıyor iken, herşeyi ve özellikle Allah ın yaptığı her şeyin amacını anlamamız zaten mümkün olamaz.

xyz

New member
Allah, insanı vücuda getirirken ona kendi ruhundan bahşetmiştir. insan bambaşka bir yaratıktır, iradesi vardır, düşünebilir, hissedebilir, iyi-kötü ayrımı yapabilir, karar verebilir, önünde iyi varken kötüyü, kötü varken iyiyi seçebilir. bu özellikleriyle hayvan değildir. üstün bir yaratıktır ve tercihleriyle yönlendirebildiği bir hayatı vardır.dolayısı ile O'na sırt çevirmek, küfretmek, inkar etmek O'nun çok gücüne gider ve cezalandırır..

Hani çok bağışlayıcı, çok esirgeyen ve çok merhametliydi, bu sıfatlarıyla söylediklerin çelişmiyor mu? :)

sizin de buna itiraz etme hakkınız olamaz, çünkü size mesaj verilmiştir, aynı zamanda akıl ve zeka da verilmiştir, bunları kullanarak gerçeğe ulaşacak donanıma sahipsiniz. böyle yapmak istemesi de O'nu haksız çıkarmaz, siz ''Allah neden böyle kötü birşey yapıyor, neden herkesi affetmiyor, ya da neden herkes sonsuza dek mutlu yaşayacağı cennette doğmuyor, cehennem niye var'' tarzında düşünseniz de başta dediğim gibi bu sizin düşüncenizdir, Allah böyle düşünmek durumunda değildir, bizler sınırlı insan mantığımızla düşünebiliyoruz. bir bilim adamının bile düşünce mantığını anlayamıyor iken, herşeyi ve özellikle Allah ın yaptığı her şeyin amacını anlamamız zaten mümkün olamaz.
Mantığımız sınırlı mı sınırsız mı? çok fena yakalandın :)
Allah benim önceden cehenneme gideceğimi ve inkar edeceğimi bile bile beni neden yaratmış? Cehennem boş kalmasın diye mi? Nerde kaldı merhamet?

old_preacher

New member
Hani çok bağışlayıcı, çok esirgeyen ve çok merhametliydi, bu sıfatlarıyla söylediklerin çelişmiyor mu?

hayır çelişmiyor. çok merhametli olması, kendisine küfreden ve tanımayanları cezalandırmayacağı anlamına gelmez.

Mantığımız sınırlı mı sınırsız mı? çok fena yakalandın

mantık sınırlı, sınırsız olan ''akıl'' :) bak iyice anlatayım, doğru ya da yanlış, olan ya da olmayan, aklını kullanarak her şeyi düşünebilirsin, hayal kurabilirsin. kurgulamak sonsuzdur, istediğin kadar kurgularsın. ama senin kurgulamandan bağımsız bir olay üzerinde düşünürken, herşeyi anlayamazsın, sınırlı kalırsın. yani ''aklını'' kullanarak sonsuz sayıda şey kurgulayabilirsin, ama ''gerçek'' olan herşeyi anlayamazsın. :)

Allah benim önceden cehenneme gideceğimi ve inkar edeceğimi bile bile beni neden yaratmış? Cehennem boş kalmasın diye mi? Nerde kaldı merhamet?

peki sen niye bunu bile bile inkar ediyorsun? sonra da niçin merhametsiz diye şikayet ediyorsun? :) Allah merhametli, ama böyle olacağını bile bile inkar edenlere karşı değil..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Maşaallah, İslamForum da imansızlar fing atıyor. Hayırlısı olsun. Her defasında herkese ayrı ayrı yazmak zor da olsa yazılacak, usanmadan.

Allah'ı (cc) tarif ederken kusursuzluk ifadesi yetmez. O (cc) en güzel isimlerin, en mükemmel sıfatların, en muntazam tariflerin fevkine sahiptir ve layıktır.

O (cc) varlık değildir. Var olan her şeyi yaradandır.

O'nun (cc) hiç bir şeye ihtiyacı yoktur, ihtiyaçlılara lütfeder.

O (cc) Evvel ve Ahirdir. Başlangıcı ve sonu yoktur.

O'nun (cc) zatına ibadet ihtiyacı yoktur, O'nu (cc) insan muhayyilesinin alamadığı sayıca melek hiç aralıksız tesbih, tehlil, taktis etmektedir.

Yaratılan her şey O'nu bilir ve tesbih eder, İnsanı da Zatını bilsin, insanlarca bilinsin diye en şerefli mahluk olarak yaratmıştır.

O (cc) insanın her halini bilir. İnsana da şah damarından daha yakındır. İnsanı yarattığı fıtrat üzere itaat, ibadet, kulluk ister. Kimin ne işleyeceğini de bilir ancak mizanda "imtihan olmadan neden cezalandırılıyorum" serzenişine engel olmak için dünyada imtihan eder.

Yanlız ona mahsustur zira dengi yoktur. Ancak Allah (cc) insan gibi bir mahluk tarafından bilinmek istemiş ve insanı yaratmıştır.

Ceza ve mükafat. Fiillerin evsafının karşılığıdır, bir başka metod yoktur.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hani çok bağışlayıcı, çok esirgeyen ve çok merhametliydi, bu sıfatlarıyla söylediklerin çelişmiyor mu? :)

Bu meselenin aslını anlayabilirseniz aklınızın bu konuda ne denli sığ çalıştığını görüp şaşırabilirsiniz.

Allah insanı kısıtlı bir irade ile yaratmıştır. Buna "cüzi irade" derler. Yani insan bu cüzi iradeyi kullanırken hiç bir kısıtlılık yoktur. Sadece bu iradeyi doğru kullanmada insanı teşvik eden ilahi emirler ve yanlış kullanmaya teşvik eden nefis ve şeytan vardır ki imtihanın parçasıdırlar. Ne var bu cuzi iradede? Cüzi irade de günah ve sevaba taaluk eden hal ve hareketler vardır. Yani; namaz emri vardır, namazı kılarsanız sevap işler, kılmazsanız günah işlersiniz. Bu ve benzerleri dışında iradeniz yoktur ve mesul de olmazsınız. Bunların dışındakiler "külli irade" denilen Allah'ın iradesidir ki, cüzi iradenin kapsadığı fiil ve hallerden hariç her türlü dünyevi ve insani hali kapsar.

Allah'ın; Sizin günah işleyeceğinizi bilmesi Sizin günah işlemenizin sebebi olmadığı gibi, sevap işlediğinizde o sevabın işleneceğini bilmesi de sevap işlemenizin sebebi değildir. Bu O'nun (cc) Evvel, Ahir, Zahir, Batın ve zamandan, mekandan münezzah olmak gibi beşeri hallerin fevkinde, benzemez sıfatlarının marifetidir.

Allah'ın, Sizin inkar edip cehenneme gideceğinizi önceden bilmesi, Sizin kaderiniz değil, kendi iradeniz ile işlediğinizin bilinmesidir. Ancak, hadislerde ki boyut farkı insanı yanıltabilir, algılayışını zorlaştırabilir.

Anlamanız ümidi ile... :)

Ibadullah

New member
Bekir bey imansız kavramı sizin ortaya koyduğunuz bir kavramdır ve çoğu zaman yanlış yorumlanır.Evet sizin tarafınızdan imansız olarak yorumlanabilirim fakat emin olun insanlara çoğunuzdan daha çok değer veririm.Ben sevap işleyim cennete gideyim öbür tarafta her istediğimi yapayım gibi pragmatist şekilde davranmam.Kendime yapılmasına tahammül edemeyeceğim şeyleri asla başkalarına yapmam.Yani demek istediğim imansız olmam insan olarak kötü olduğum anlamına gelmez o yüzden lütfen ön yargılarınızı bırakın.
Ayrıca sözlüğün 'imansız' dolması sizin yararınızadır çünkü kendi çapınızda yaptığınız şeylerin size bir yararı yoktur.Farklı görüşte insanlarla tartışmak size zarar vermez.
Gelelim konumuza;Genelde cevaplarınızı sizin doğrularınızı söylerek veriyorsunuz ben zaten onların ne için doğru olduğunu soruyorum.
Herkezin bildiği gibi islamiyet öncesi arabistanda kaos ortamı vardı.Her türlü adam öldürme,tecavüz,hırsızlık vb.Nedeni yarımadanın dağınık olması yani kabilelerden oluşması ve asayişin olmaması.Sizce bu kaos ortamını düzene sokmak birlik çatısı altında devlet kurmak için islamiyet yazılmış olamaz mı?Zaten akla çok zor gelen bir şey değil çünkü hristiyanlık gibi diğer ilahi dinlerde mevcut.
Soruma cevap verirseniz sevinirim.

raþid

New member
Aynı zamanda Kahhar'dır (Celle celaluhu) Çok esirger müğmin kullarını Rahman ve Rahim ismi ile yönelerek, tevbe eden çok kulunu aff eder Tevvab (Celle celaluhu) ismi ile o kuluna yönelerek. Sevdiği müslüman kullarına sıkıntı verenden de El Müntekım (Celle celaluhu) ismi ile intikamını da alır. El Kahhar (Celle celaluhu) ismi ile kafirleri kahırda eder. Daha bunun gibi 94 ismi şerifi ile ve her isminin anlamı ile kullarına her yönden yönelmesini de bilir. Nerede çelişti bu mantık ? Çelişki olup olmadığını, açık aramak ile değilde, anlamak gözü ile okuduğun zaman anlarsın, Umarım.

O kadar küfür dolu bir hayattan sonra belki merhameti ile son nefeste sana iman da nasip ederse, son nefeste imanlı giden cenneti de hakeder ilahi kanunu uyarınca, bütün ömrünü ibadet ile geçiren bir başkası ile aynı cennete gidersen ne olacak ? O zaman da nerede adalet diyecekmisin, yoksa Allah'ın merhametinin ve hikmetinin kendi ilmi ile bilindiği, bize sadece Tek Yaradan ve mutlak Hakim ile yöneldiğini, emir ve yasaklarını tutmak ile mükellef olduğumuzu azıcık dahi olsa anlamaya gayret edecekmisin ?

Not: Yukarıda anlatılan mizansen her zaman olmaz. Çok şanslı veya çok iyi bir insandan bir dua aldıysa belki olabilir. Çünkü, bize bildirildiği kadarı ile amel olmadan cennet hayal.

Üst Alt