Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yaratılış

• Konbuyu başlatan Sacrificed
  • Başlangıç tarihi

onur

New member
biz neden yaratıldık

biz neden yaratıldık

arkadaşlar yüce allah'ın hiç bir şeye ihtiyacı yok ama bizi neden yarattı.belki yanlış düşünüyorum ama ALLAH bizi neden yarattıve her şeyin bir başlangıcı vardır insanların doğumu gibi dünyanında başlangıcı var bu başlangıcdan önce de allah vardı ama niye dünya yoktu.

edanur

New member
Sacrificed' Alıntı:
Allah(C.C) insanları,cinleri ve diğer canlı cansız varlıkları yaratmış.Bu yaratılışın sebebi nedir?

Ayette: ''Ben cinleri ve insanları, ancak bana kılluk etsinler diye yarattım.''
Cin taifesi ve taifedn bir birey olan şeytanı, Allah yaratmıştır.aynı insanları yartmış olduğu gibi.Bu yaradılma özelliklerinden dolayı,şer ve hayır Allah izniyledir.Şeytanı yaratan ve kıyamet oluşumuna kadar şeytana süre verip,şeytenın fitne olanı gerçekleşitrmesi,Allah izniyle oluşmaktadır.Allah dileseydi şeytanı yaratmaz veya yarattığı halde,böylesi fiiliyatları işlemesine izin vermezdi.Şeytanı yartıp onun yaptığı süse kapılarak peşinden gidenleri,''sen ve peşinden gidenlerle cehennemi dolduracağım.'' diyerek,şeytani hayatların önünü açan, şüphesiz Allahtır.Kuran içinde ,yaşanılması gereken hayrı anlatan, sakınılması gereken şerri anlatan yine Allahtır.Yani hayrın ve şerrin yaratılması Allah ilmi içindedir.Kura'ın beyanına baktığımızda.cin kavminin dahi :O bizim akılsızımız dediklri şeytan olan mahluka,Allah'ın izniyle dünyayı süslemesinden dolayı, bu süsün peşinden sürüklenen insan toplumu, nasıl bir oluşum içinde kaldığı açık değilmidir?Halbuki insanın hanif olarak yüzünü rabbine dönmesi gerekmezmi?Kurandan anlatılmıl olan güzel ahlakı kulların yaşamlarını, kendilerine örnek alarak, öylesi güzel bir ahlakı yaşaması gerekmezmi?Kuran emirlerinine uyup, nehiylerini sakınması gerekmezmi?Cin taifesini Allah yartmıştır:öyle ise cin taifesi,yartılmasındaki asliyet olan hayatlarını yaşamalı,kendi hilkatine uygun hareket etmelidir.öylesi hareket ederek, kendi oluşumlarındaki fiiliyatları yaptıklarına,zaten bizim hiçbir şüphemiz yoktur.Bizim şüphe duyduğumuz insan olan oluşumdur!İnsan olan oluşumu Allah yaratmıştır.Öyleyse insan yaradılmasındaki asliyeti yerine getirip, yaradılma hilkatine uygun haraket ederek kendi oluşumuna uygun fiiliyatları yapması gerekmezmi?Kim ne için taratılmışsa , yaraılmasına uygun yaşamalıdır.Cin taifesi ateşten yaratılmış is ateş olan yapıya uygun haraket etmeli,ahir olan hayatları içinde aslına uygun cehenneme girmek için mücadele etmeli .Cin taifesinin mkanı olan cehennm içini yaradılmış olan insanın mücadele tmesi ve ahir olan geleceğini ,hilkatinin layık olmadığı bir yere sunması ,insanın cehaleti değilmidir?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
sevgili kardeşim dünya neden yoktu insan önce neler vardI?
demişsin? insan öncede insan gini iradeli mahluklar vardı
ve onlardan sonra cinler ve insanlar yarıarılşdığı düşünülmektedir
buna ispat olarakta meleklerin ööğretilmeyenden başka bilgi bilmdeiği ve insan yataılırkende meleklerin Rabbimize yine bozgunculuk yapıcak kavim mi yaratıcaksın sorusu dur
bunlar kuranı kerimde yazılıdır
ve bizi yartmasına gelince
Efendimize
Habibim sen olmasaydın alemleri yaratmazdım diyor.
Ve şeytan insan yaratılmadan
evvel Rabbimin emirlerini yerine gitiriyor du ve Rabbim dilediğini yapıyordu bununşla beraber içinde beslediği kibiriyle kendini Rabbimin Halifesi olarak görüyordu Taki Rabbim bir halide yaratıcam dediği zamana kadar ve Rabbim sonzuz kudretini ve varlığını iradesiyle ve aklının ışığında onu kabul eden ve ona kulluk edicek ondan haberdar bir kavim yarratı ve şeytana secde et dedi şeytan emre itaat etmedi ve şeytan sınavı kaybetti bununla beraber izin istedi Rabbimde kıyamete kadar izin verdi şeytana uyanları sapıtıcak yalnı zsalih kullar hariç...
Rabbim bizi o salih kullardan eylesin

saygılarımla...

Nurgül06

New member
Birdavet demiş ki:
Başlangıçta herkes şeytanın kulu.Kim Allah'a yönelirse(Allah'a ulaşmayı dilerse) o zaman Allah'ın kulu olur.Bakın sahabe bu ayete göre başlangıçta şeytanın kuluydu herkes gibi.Daha sonra Allah'a ulaşmayı dilediler ve Allah'ın kulu oldular.Allahu Teala kullarımı müjdele diyor ayette.Demek ki sahabe şeytanın kulu iken bir dilekle Allah'ın kulu olmuşlar.

Bu mantığa aykırı olan bi yorum bana kalırsa. Yani sırf Allah'a ulaşmayı dilemekle mi Allah'ın kulu olunur? Peki Allah'a ulaşmayı dilemeyip de içi tertemiz olan insanlar da mı şeytanın kulu? Tabi bu durumda diyeceksin ki sen Allah'a ulaşmayı dilemeden tertemiz olunmaz. Ben tertemiz olmakla kötülükten sakınan Allah'a ibadet eden, iyilik yapmaya çalışan insanlardan bahsediyorum. Bu tür insanlar Allah'a ulaşmayı dilemedi diye neden şeytanın kulu olsun? Lütfen bunları mantık çerçevesinde düşünün, aynı noktaya takılıp kalmamaya çalışın. Yani saplantılarınızı bi kenara bırakmaya çalışın.

Üst Alt