Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Varis deyip geçmeyin!

gelincik tarlasý

New member
Katılım
2 Ocak 2007
Mesajlar
284
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
43
Varis deyip geçmeyin!
Sağlığınızı tehdit edebilir...
Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla
Saraç, "Varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir" dedi.

Saraç, varisin, tedavi edilmediğinde ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini vurguladı.

Türk toplumunda hastalığın görülme sıklığının yüzde 20 dolayında olduğunu, hastalığın yaşla orantılı artış gösterdiğini belirten Saraç, "Yaş ilerledikçe hastalığın görülme sıklığı da artmaktadır. İleri yaşlarda görülme sıklığı yüzde 50 ile 60’a kadar çıkmaktadır" dedi.

Önemli sağlık sorunu olabilir

Varisin, sadece estetik açıdan önlem almayı gerektiren bir hastalık olmadığını, tedavi edilmediği tekdirde başka sağlık sorunlarına da neden olacağını kaydeden Saraç, şunları söyledi:
"Varisler tedavi edilmediğinde ciltte ülserlere, iyileşmeyen yaralara, kan pıhtılaşmasına yol açmaktadır. Bu durumlarda tedavi oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle varis yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı
gerektirir."

Ayakta hareketsiz kalmayı gerektiren meslekler ile hamilelik, aşırı kilo ve hormon tedavisinin varis oluşumunu kolaylaştırdığını ifade eden Saraç, varisin, kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat daha fazla görüldüğünü bildirdi.

Teknolojiye paralel olarak varis tedavisinde önemli gelişmeler sağlandığını da belirten Saraç, şöyle devam etti:
"Varisten korunmak için uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçınmak gerekir. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve kilo almamaya dikkat edilmelidir. Günümüzde artık varisler hasta yatırılmadan tedavi edilmektedir. Hasta 2 saat sonra yürüyerek evine gidebilmektedir. Ameliyat bile olsalar birkaç günlük istirahatin ardından işlerine dönebilirler."

Saraç, sigara ve alkol tüketiminin varis oluşumunun önemli nedenleri arasında olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Üst Alt