Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tartışma

rusen_alp

New member
İslamforum bir türlü tartışmasını öğrenemedi.
Zira tartışan değil, sorgulamadan ezberciliği kabul eden bir toplum olduğumuz için eğitim sistemimimizin de böyle olması nedeniyle toplum olarak tartışmaya tahammül edemiyoruz.
Bir konu iyice tartışıldı mı, mutlaka ondan sonraki 3 sayfa konunun kapanması mı, silinmesi mi yoksa devam etmesi mi tartışılıyor. Tıpkı şimdi olduğu gibi....
Ama neye yarıyor, aynı konu bir şekilde yine gündeme geliyor, bu sefer tekrar tekrar aynı konu ısıtılmış oluyor....
Bence arkadaşlar fikirlere saygı duyalım...Hayatta her şey insanın hoşuna gitmediği gibi burada yazılan herşey hoşa gidecek diye de bir kural yoktur..Katıldığınız olur , katılmadığınız olur, her şeye saygı duymak gerek diye düşünenlerdenim.

asilnur

New member
Haklısınız fakat çok sert usluplar var ve insan nefsine hakim olamıyor.

MekSeLina

New member
Tartışmalara tahammül etmemek değil, tartışmayı bilmemeye tahammül edemiyoruz.

Sanki karşımıza almışız başka dine mensup birilerini, islami anlatıp kabule uğraşıyoruz. Siz - Biz, biz daha iyi ve doğrusunu siz yanlış ve çarpığını biliyorsunuza varan tabirleri şuraya gelipte islami hic bilmeyen birileri okusa... Ne acı bir durumda olduğumuzu göremiyormuyuz arkadaşlar.

Bir konu iyice tartışılmaya gelene kadar hakaretler, ince alayları, küçük görmeleri vs. vs. okumak çokmu hoş sizce? Hepimiz şöyle bir bakalım hallerimize...

Bu tarz tartışmalara gösterilen musamaha bu kadardır. Kapatılır, başka sebeple yine açılır, ahenk bozulunca yine kapatılır. Biz bundan yorulmayız yeterki her hareketin usulen'de olsa ahlaklısını koruyabilmeyi öğrenebilene dek.

Baki Saygı

radikal

New member
Biraz esprili bir cevap olacak, ama niyetim espri yapmak değil, bir gerçeği dile getirmek:"Eğitim şart!"
Çünkü eğitimsizlik yada kaliteden yoksun eğitim sonuçlarının doğal uzantılarıdır tartışmak.

Tahammül ise, insan hakları ile ilgili bir durum ki; biz müslümanlar; tahammül gösterip, ülkemize gelen misyonerlere dahi Dinimize alenen küfretmediği sürece; kendi incilini anlatmasına ve yaşamasına dahi imkan tanıyoruz.

Ama; hem kel, hem fodul olduğu zaman karşımdaki muhatabım; işte buna dayanamıyorum! Bu da benim eksikliğim. İnşaallah bu gibi yönlerimi düzeltirim.

Ahlaki çerçeveden ayrılınmadığı sürece, konular kapatılmasın istiyorum. Ama, maalesef sonradan görüyorum ki, konunun kapanmasını boş verin, sonradan tamamen silinmesi bile elzem olmuş bir hale geliyor.

S

safinaz

Guest
Biraz esprili bir cevap olacak, ama niyetim espri yapmak değil, bir gerçeği dile getirmek:"Eğitim şart!"
Çünkü eğitimsizlik yada kaliteden yoksun eğitim sonuçlarının doğal uzantılarıdır tartışmak.

Tahammül ise, insan hakları ile ilgili bir durum ki; biz müslümanlar; tahammül gösterip, ülkemize gelen misyonerlere dahi Dinimize alenen küfretmediği sürece; kendi incilini anlatmasına ve yaşamasına dahi imkan tanıyoruz.

Ama; hem kel, hem fodul olduğu zaman karşımdaki muhatabım; işte buna dayanamıyorum! Bu da benim eksikliğim. İnşaallah bu gibi yönlerimi düzeltirim.

Ahlaki çerçeveden ayrılınmadığı sürece, konular kapatılmasın istiyorum. Ama, maalesef sonradan görüyorum ki, konunun kapanmasını boş verin, sonradan tamamen silinmesi bile elzem olmuş bir hale geliyor.

Ne kadar doğru,eğitim şart.Hayvanlar bile eğitilince insanlar tarafından söylenenleri yapıyorlar ve hemen ısırmıyorlar.İnsanlar ise kendi söylediklerini kendileri bile yapmıyorlar...

radikal

New member
Ne kadar doğru,eğitim şart.Hayvanlar bile eğitilince insanlar tarafından söylenenleri yapıyorlar ve hemen ısırmıyorlar.İnsanlar ise kendi söylediklerini kendileri bile yapmıyorlar...
Zaten forumda hayvan olmadığına göre, insanlar yazdığına göre; demek ki ısırmak için herhangi bir sebep de yok, değil mi ?

radikal

New member
Amacın nedir ? (aslında hissediyorum da sırf topluluk önünde nezaketen sorayım istedim, safino)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Allah'ın selamı üzerinize olsun

Eskiden yaşanmış bir takım meselelerden ötürü bir arkadaşımzın maniplasyonlarını görüyoruz. Bir çok mesajda istihza ediyor. Kişilerle ve forumla...

Bu arkadaşımızın forumda olduğu dönemde, ben olmadığım için, nedir yaşananlar tabii ki hebersizim.

Ancak umulur ki geçmişte yaşanmış her neyse, yaşanmış ve geçmiştir. Adını ne koyarsanız koyun, hala aynı hissiyatlarda ısrar etmek müslüman için itibar olmaz.

Dileriz ki, gerek geçmişte ve gerekse bu gün kişisel sorunlar yaşamış arkadaşlarımız, bunları artık unutsunlar, zira müslümanın şiarındandır. Ve edeb(iyat) ile meydana çıkıp, ilim ile sahne alalım. Herkese yetecek kadar boş sayfa var İslam Forum da...

Sevgi ve selamla

S

safinaz

Guest
Kim kendini saklamış,kim edepsiz,kim yalan söylüyor?Sözlerinizi açar mısınız?

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Duha kardesim burada böyle derken baska yerde farkli diyorsun seni bende anlamis degilim bir tek cizginde yok hani bak senin bir yazindan alinti

Ben ravi değilim, duyanım. İtab edilmemem lazımdır. O söylentiyi yayana azar edilsin.

Yani dedigin birileri söylemis bunu söylemeye hakkim var asil bu meseleyi ilk söyleyenleri elestirelim ben onlara uydum:)

sadece su yukaridaki yazinin son KISMINI görünce söylemek geregi duydum

selametle

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
http://www.islamforum.net/genel-isl...nin-27-07-2005-tarihli-yazisina-cevabtir.html

Hem tartışmaların bir sebebi de; aklı tam inkişaf etmemiş, bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen kişilerin kendi aklına muhallif gelen, mantığına sığışmayan ve bilgisi olmadığı , ama bilgisi var zannı ile söylenene , bilmediğine düşmanlık yapamasındadır.

Yani, diyor: Ben böyle bir şey bilmiyorum. O zaman yok! Böyle bir şey söylemeye hakkın yok!

İşte aklına çok güvenenen dinsiz felsefenin insana verdiği en büyük zarar budur.

3 tane sart göstermissin elestiriye ama ama bazi istisnalar olur ki kaideyi bozar;)

Not:Linki acilan bir topikte ki konuya yazindan dolayi verdim amacim kalp kirmak degil eger KIRICI olduysam söyle silerim yazimi insallah)

selametle

sanem

New member
Linki tıklayınca ve burada yazılanları görünce insanın aklına, şu meşhur dize geliyor : " Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz"

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Alptraum kardeşim, hiç bir nefs eleştiriden hoşlanmaz. Hoşlanıyorum, diyen yalancıdır.

Ama eleştiri güzeldir. Kabiliyetlerin inkişafına medardır. Ama eleştirmek delile dayanır. Sadece hata yaptığını söylemek veya hatayı tasvir ile yetinmek eleştiri değildir. Hüsn ü zannı zorlar. Su i zanın validesidir. Böyle yapanında hakkı yoktur ki desin "Kızma, kızıyorsan bir daha yapmam". Hem hakkı yoktur ki "ben iyi niyetliydim" desin. Hem hakkı yoktur ki desin "omuzunda ki akrebi gösterdim" Zira gösterdiği bir şey yok! Hem eleştiride izah ve tarif olmadığı için eleştirinin hak ve hakikat olduğu inkişaf etmemiş, üçüncü şahısların su i zannına sebep olur.

Sakın yanlış anlama. Bu sözleri kırıldığım için yazıyor değilim ve kırılmadım. Böyle şeyleri aşalı çok oldu. Amacı hizmet olanın hizmet sırasında ayağı bir yere takılmış ne önemi var? Sadece eleştirideki ölçüleri bu vesile ile yazdım. Yani, amacım yine hizmettir.

Hem neye çelişki dediğini çok iyi biliyorum. İstersen çelişki dediğini bir yazı ver. Bak sana çelişki olmadığını göstereyim.
Muhabbetle

Simdi duha kardesim benimkisi nezaketen dedigim gibi disardan baktigimda yanlis görülebiliyor yazdigim cünkü genelleme olarak almadim duha diyerek aldim bunu özel mesaj yollayarak belirttim isterseniz silerim diye ama siz cvb i burada vererek silmeyin nezaketini gösterdiginizi anliyorum:)

Madem yazdik gerisini de getirelim yoksa duha kardesimiz
"Kızma, kızıyorsan bir daha yapmam". Hem hakkı yoktur ki "ben iyi niyetliydim" desin. Hem hakkı yoktur ki desin "omuzunda ki akrebi gösterdim" Zira gösterdiği bir şey yok!
böyle dedi bizde ünlem isaretine aciklama getirelim degil mi?

Simdi dün aksam bir kardesimizle konusurken o linki aradim ve o konu üzerine bir muhabbetimiz oldu ve bugunde yeniden actigimda seninde tartisma yazisina yazdigini gördügümde bunu dile getirdim mesele bu ha dile getirdiklerim nelerdir söyleyim

Link de 2005 tarihinde yazilan yeni asya yazarinin türban hakkindaki bir elestirisi idi bak o da elestiri yapmis yani degil mi?

Simdi elestiriyede cevaben bir konu astim bu elestiriye cevapti sonucta biliyorsun hz.ademden bu yana olan tüm tarihi tartisiyoruz elestiriyoruz kaldi ki 2000 li yillarda diyalogdan dügüne konusunu,bu diyalog nur a ait degildir diyerek elestiriyi yapiyorsun ama benim actigim yeni asya gazetesine cevaben konusunda su yaziyi yaziyorsun
Alptraum kardeş, bu yazıda ki amacın nedir? Şimdi aradan 2 sene geçmiş bir yazıyı gündeme getirmekte ki amacın nedir?

Senin savundugun elestiri ne oldu bak 2 sene ki yaziyi getirmisim ama 5 hatta 10 sene önceki getirilen bir mevzuya elestiri yapabiliyorsun ama böyle bir yazi geldiginde niyet sorguluyorsun:)

ve ondan sonraki cevabin su sekilde oluyor
Farz olan ilim ne ilimidir? Dünyevi hayatını kurtarmak için başörtüsünü açmak pahasına ilim farz değil düpedüz haramdır. Ve hiç kimse kim olursa olsun Peygamber dahi Farz olan bir hususa -başörtüsüne- teferruat, diyemez.

ve bende soruyorum sana bu yazindan sonra nerede teferruat denilmis kim demis diye soruyorum ve ekliyorum basörtüsü furuattandir diye

senin cevabin geliyor arkasindan

Hem ben Hoca Efendi başörtüsü teferruat demiştir ,diye bir ifade mi kullanmışım. Evet birileri "baş örtüsü füruattır" diyor. Bunu söyledim. Bunu söyleyenler Hoca Efendiye dayandırıyor. Ben ravi değilim, duyanım. İtab edilmemem lazımdır. O söylentiyi yayana azar edilsin. Söylentiyi yayanda Hoca Efendinin talebeleridir. Ben o sözü kabul edip ifa edeni elbette eleştiririm. Hakkımdır.

Bak canim kardesim yukarida dedin ya zaten yukaridaki yazida itham edilen hocaefendi ve sen kime karsi yaziyorsun hocaefendiye bunu bilmemek icin egitim,kültür seviyemizin cok yüksekte olmasi gerekmiyor veya duha gibi düsünmemiz gerekmiyor

yani isin HASILI bu ben bu olayi yeniden zikretmek istememistim tevafuk olunca dünden bugune,yeniden ufak bir aciklama ile söyleyim dedim ama baktimki sana yolladigim özel mesaj dahi faide etmeyip
"Kızma, kızıyorsan bir daha yapmam". Hem hakkı yoktur ki "ben iyi niyetliydim" desin. Hem hakkı yoktur ki desin "omuzunda ki akrebi gösterdim" Zira gösterdiği bir şey yok!
senin bu yazini cvp vermeksizin buraya tasimis vay bizim göremediklerimizin ama bildiklerimizin haline

ve en sonda ne demistim su son yazdigin yeri aldim demistim

Yani, diyor: Ben böyle bir şey bilmiyorum. O zaman yok! Böyle bir şey söylemeye hakkın yok!

selametle

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Sen iki güzüde cemaatin biribirinden ayrıldıkları noktada ihtilafvari bir başlık açıyorsun.

Bu mesele yeni asya gazetesinde yayinlanmis bir yazidir ne yapayim yeni asya diye yayinlamayayimmi bumu ihtilaf oldu .Yeni asya gazetesi yazari ben yazmadan önce ihtilafvari yazisini yayinlamis mi oluyor senin deyiminle?

Hoca Efendiye ait bir sözü eleştirmek, Hoca Efendiyi eleştirmek değildir.
Ben duruma sahsi bakmadim ki?Sen elestirdigin sözün kime ait oldugunu bilmiyormus gibi davrandim halbuki yukaridaki makalede yeni asya yazarinin hocaefendiyi söyledigi sözü elestiriyordu .

Elbette ben teferruat olduğuna inanmıyorum. Fikrimi yazmak eleştirmek değildir.

Sen fikrini yazdigini elestirmedigini söyledin

Yani, baş örtüsü teferruatır , demek bir cinayettir. Başörtüsü füruattır deniyorsa ,ben ve cemaatim dahil böyle inanmıyoruz.

Senin Hocanın söylediği sözü eleştirmek ile başka birinin hocasının sözünü eleştirmek nazarımda birdir

bak iki satir asagisindada elestirdim diyorsun :)

İşte yazdıklarım arasında bir çelişki yok. Zaten sen de bu cevabında çelişkiyi göstermek yerinde daha önce içinde kalan şeye dem vurmuşsun. Oranın intikamını burada almak istemişsin. Zateni yazının hiç bir yerinde " Duha kardesim burada böyle derken baska yerde farkli diyorsun" iddianı doğrular bir kaşılaştırma yok.

Ben konuda senin son yazini senin yaptigin bir davranisla göstermeye calistim .Insan bugun bildigini bugun evet dedigini yarin yanlis oldugunu görebilir ama o sira bilmedigi zaman bir söz neleri yikar bilirsin senin dedigin gibi sen furuat i yanlis bilyiordun yanlis söyledin ve anlamini ögrendin yani önemsiz anlamina gelmiyormus ama bugun yazdigin tartisma konusunda ne diyorsun

Hem tartışmaların bir sebebi de; aklı tam inkişaf etmemiş, bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen kişilerin kendi aklına muhallif gelen, mantığına sığışmayan ve bilgisi olmadığı , ama bilgisi var zannı ile söylenene , bilmediğine düşmanlık yapamasındadır.

yani bir celsiki olmuyor mu?

Mesele bu

egerki bu kadar uzamasaydi ben bunu özel mesajla bildirecektim cünkü yanlis oldugunu hissettigimi söyledim

ama tanimayan bilmeyen bir kardesimiz okursa bilsinki duha kardesim cok cok sevgi besledigim bir kardesimdir.Asla hatasini ariyorum gibi kimse birsey düsünmesin duha kardesim sende düsünme tevafuk olmadi demissin ama tevafuk oldugunda israr ediyorum

selametle

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Tartisma konusunda da ben de kendi düsündüklerimi söyleyeyim.Tartisma illaki insanin ben dogru anliyorumdan ileri gelir.Ama bu siralamayi ne yazikki en dogru anlayan ya da en yanlis bilen gibi siraya sokmak mümkün degildir heleki iddialar yazili olursa!

Ya dogru olacak ya da yanlis olacak bunun arasindada ihtilaf olacaktir degil mi?

Her halükarda bir insanin bir seyi kesin bilmesi mümkün degildir lakin bilmek gibi bir sifati insan üstüne ne kadar yükleyebilirsiniz ki?

Insan bir ömür boyu bilmekle ugasiyor ve belki bir ömür boyu bilmedigini görüyor.Lakin düsünmek kolay degil,idrak edebilmek kolay degil.Günümüzde cok soru soran bir cevre icindeyiz ve teknoloji hat safhada genislemis durumda

Her soruyu her ksinin yanitlayabilmesi mümkün degil sadece yorum getirebilmekte ve bu yorumlar farkli farkli olabilmektedir

O zaman kim biliyor kim bilmiyor yarismasi mi olur

Tartismak bilmediginide tartisabilirsin lakin insan bilmedigini bilmez degilmi

selametle

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Ben nerde alindim nerde darildim nerde KIZDIM

Yani tüm bu vasiflari nasil anladin yazilanlar ortada benim meselem o degilki sen anlatmaya calistigimida anlamadin yine söyle anliyorsun hocaefendiyi kimse elestiremez mi dedim ben böyle bir yazim varsa getir getirmezsen yalan söylüyorsun demektir.

Ve cemaatinde teferruat olarak kabul ettigini söylemissin.Varmi delilin kardesim yoksa yalan söylüyorsun demektir

Bak zan olayi farkli yalan olayi farkli.Benim yeniasya hakkinda bugune kadar bir elestirimi gördünmü sadece bu yazi idi ama benimde duydugum cok sey var ne yapayim burada yargilamayami geceyim görmedimki gözümle degilmi?

Ben sana elestiremezsinde demedim

Sen nerdesin ben nerdeyim bence bir dur düsün kendine gel

Ben senin bu yazini elestirdigimi ve senin anlayabilecegini düsündüm ama ne zor imis anlatabilmek ya da ben beceremiyorum bu anlatma isini

Yani kimin ne hakki oldugunu öyle bir dille yazmissinki sanki konusmaya, bilmeyenin hakki yokmus gibi söylemissin bende dedimki kisi bilip bilmedigini nasil anlayacak bak sen bilmiyordun o siraya kadar ve ögrendin ama o siraya kadar yanildin peki onca dediklerini düsündünmü öncesinde hakikaten öyle zannettin demekki insan bilmesede tartisabilirmis bu hakki imis degilmi hakki yok denilmez

Yani budur demek istedigim ama sen öyle bir konulara giriyorsunki ne diyim ben demek istedigimi anlatiyorum sen hala o gündesin ben o konuyu kapattim sadece o yazidaki KISIM örneklerdi senin yazdigin yaziya

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Konuyu öyle dallandirdinki ben sen ispat dedin diye oradaki yazinin örnegini verdim konu linki gösterdim sen yeniden hocaefendiyi elestirme konusuna geldin ben yokd a desem sen uslubun lisan-i halin öyle gösteriyor diyorsun ama yazik..
Karsindaki insanin sözlerine degil senin anladiklarina inaniyorsun ki yanlis ne anlatmak istiyordum ta nerelere kadar getirdin bravo....

acikcasi savunmani tamamen nefsine aldin nefse karsilik göstermeye calistin mevzuyu öyle astinki nereden acik bulabilirimden ta konunun bambaska boyutlarina girdin.

benim ne anlatmak istedigim gayet acik sana zorla anlatamam cünkü sen anlamak istemiyorsun anlamamak icin zorluyorsun ve hertarafdan bir örnekle geliyorsun ki konunun DISINA tamamen ciktin.

Neyse benim anlatmak istedigimi anlayan anlar anlamayan anlamaz benim niyetim ne idi nerelere geldi rahatsiz oldum acikcasi.

Ben bu yazinin bazi durumlarinla celistigini ifade ettim sende
Üstad demiş ya "İnsan bilmediğine düşmandır" İşte ben bu sözün tevilini yaptım
böyle dedin

Demekki tevili iyi yapamamissin ne anlatmak istedigin tek tarafli olmamis nereye cekersen cek cinsinden olmus en azindan Bak ben öyle anlamisim:)

kimki doğru bendedir der yalancının ta kendisidir.
kimki karşısındaki kişiyi aşağılar aşağılanmışın ta kendisidir.
kimki karşısındakini yada muhabbet ettiğini alaya alır, alaya alınmaya en layıktır.

Üst Alt