Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Srebrenitza Katliamının Yıldönümü

talha_

New member
((11 Temmuz 2007 Çarşamba ))
107.jpg

Bugün 20'nci yüzyılın son büyük katliamının yıldönümü...
12 yıl önce bugün Srebrenitza'da 8 bin kadar Müslüman Boşnak, Sırplar tarafından katledildi.

Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan etmesine rağmen, 11 Temmuz 1995'te Sırp tanklarının girerek binlerce masum insanı öldürdüğü Srebrenitza'da yaşanan dram için, 30 binden fazla kişinin törenlere katılması bekleniyor.

Katliamın 12'inci yıldönümününde Bosna Hersek'te üç bin dolayında kişi, katliamda ölenleri anmak için bu zorlu kaçışta izlenen rotada pazar gününden bu yana yürüyor.

Yürüyüş bugün sona erecek.

Katledilenler arasında yer alan ve toplu mezardan çıkarılan 464 kişinin kalıntıları, katledilen 2 bin 400 Boşnak'ın gömülü olduğu mezarlıkta sembolik bir cenaze töreniyle yeniden toprağa verilecek.

Törene katliamdan kaçanları temsilen yapılan yürüyüşe katılan 2 bin kişi ile birlikte Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Başyargıcı Carla Del Ponte de katılacak.

Ancak, tüm bu yürüyüş ve törenler, Birleşmiş Milletler tarafından savaş suçuyla aranan Sırp kasabı Ratko Mladiç ile Sırp lider Radovan Karaciç'in hala bulunamamış olması nedeniyle Boşnaklar'ın acılarını dindirmiyor.

Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tanıklık ettiği en kötü insanlık suçu olan Srebrenitsa katliamında 8 binden fazla Müslüman Boşnak katledildi.

türkmani

New member
Allah rahmet eylesin.Makamları cennet olsun inşallah...

hasret

New member
........babanı ,abini, kardeşini toplayıp götürüyorlar...ve birdaha göremiyorsun...acımasızca katlediliyorlar...Rabbim yakınlarına sabır versin...
mekanları cennet olsun inş...tüm dünyanın seyirci kaldığı bir vahşet...
selametle...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Rabbim o katledinlen insanların şehaadetini kabul etsin... bence kimse onlar için üzülmesin. ne için üzülüyorsunuz?

Allah, Cennet karşılığında müminlerden mallarını ve canlarını satın almıştır. Allah yolunda savaşırlar, öldürür ve öldürülürler. Bu, Allah'ın Tevrat, İncil ve Kur'an'da onlara vadettiği bir haktır... Sözünde durmak için Allah'tan daha iyi kim olabilir? İşte ey müminler! Yaptığınız bu alışveriş ile müjdelenin, sevinin. Çünkü en büyük kazanç budur
Tevbe: 111.

bence biz kendi halimize üzülelim her canlı ölümü tadıcak ne mutluki onlar şehid oldular, üzülünücek bir hal varsa onların muhaddes ölümleri ve mübarek bedenleri değil , üzünülücek hal yanlız sağ kalanların iman savaşlarıdır. Allah yolunda öldürülenler , ölümün en güzeli ile nasiplenenler ve Allah tarafından müjdelenenler için neden üzülür insan, şehadet edilmeden önceki halleri ile muallak bir son beklerken bu güzel insanları bu şehadetleri ile hak olan cennet kevserleri bekler olmuşken neden üzülelim bu kadar güzel bir ölüm var mı? bu kadar güzel bir son varmı? bu kadar muhaddes bir göç var mı? Rabbim cümlemize şehadeti nasip etsin.... Bu şehidlerin bayramıdır onlar için sevinin .Sözünde durmak için Allah'tan daha iyi kim olabilir???

Allah yolunda öldürülenlere "ölüler"" demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız." Bakara/154

a l p e r

New member
Aklıma bir kitap geldi, Ayşe Kulin - Sevdalinka.

Boşnakların yaşadığı berbat olayların ve katliamların yanı sıra Sırpların ne kadar insanlık dışı mahluklar olduğunu anlatan ibret verici acı bir kitap...

Araya sıkıştırılmış bir aşk/sevgi dramı ile edebi anlamda kopuk olsa da baştan sona çok kısa bir zamanda okuduğumu ve sinirlerimi paramparça ettiğimi hatırlıyorum.

Sevdalinka 175. - 176. sayfalar...

...Çocuklar da bu vahşetten nasiplerini almışlardı. Örgüte sığınmış bir papaz üç ve dört yaşlarında iki çocuğun, annelerinin gözü önünde çimento karıştırma makinesinin içine nasıl atıldığını anlatmıştı Stefan’a.

Trnopolye Kampı'nda ise başka öyküler dinlemişti. Bu kamp, evlerini Sırp ailelere bırakarak sürgüne zorlanan zavallı insanlarla doluydu. Hemen hemen herkes çok yaşlıydı. Gençler Bosna Ordusu’na katılarak savaşta ölmüşlerdi. Hiç değilse, vatanları için çarpışırken birer kurşunla şehit düşmüşler, işkence görmeden, gözleri oyulmadan, dişleri sökülmeden, birbirinden güzel ve genç cesetler olarak gömülmüşlerdi.

Geride kalan yaşlılar sağ kalmanın dayanılmaz utancıyla ve hafızalarından asla silemeyecekleri korkunç anılarıyla yaşamaya mahkûmdular.

Bir yaşlı kadın, başına geleni anlatırken, titrek elleriyle sımsıkı kollarına yapışmıştı Stefan’ın, ondan güç almak ister gibi. Göğsüne bastırdığı iki yaşındaki torununu zorla çekip almışlardı kollarından. Köprüden tek başına geçmesin i söylemişlerdi. Çocuğun tek başına yürüyemeyecek kadar küçük olduğunu anlatmaya çalışmıştı ağlayarak. Bir asker çocuğu tuttuğu gibi nehre fırlatmıştı.
Kadın çocuğun nehre uçuşunu görmüştü. Gözlerini yummuştu sımsıkı. O da kendini köprüden aşağı bırakmaya çalışmıştı. Onu tutmuşlardı. Bir daha denerse başka bebekleri de nehre atabileceklerini söylemişlerdi. Yaşlı kadın sözlerini bitirdiğinde fenalaşıp kendinden geçmişti. Kadının ellerini güçlükle sökebilmişti Stefan kollarından. Parmak izleri mor çürükler bırakmıştı kollarında...

Mücahid

New member
Allah razı olsun Talha can.Emeğine sağlık.Dua ile

mhmt

New member
talha ALLah razı olsun...

selametle...

firdevs

New member
ALLAH (C.C) razı olsun. Makamları cennet olsun inşallah.

radikal

New member
Konu başlığını dün gördüm. Konuyu açana baktım, tabiki Talha'm açmış. Ağlatacak bu herif beni dedim, kaçtım,çıkış butonuna bastım. Gün içerisinde ara sıra girdim ve her seferinde ben buradayım diyen konu ile gözgöze gelmemeye çalıştım. Bugün teslim oldum. Ve bildiğim sonu yaşadım. Aslında kaçmamın mantığı okuduktan sonra dahi eli kolu bağlı olma hali yok mu, işte beni kahreden duygum. Çocuğumu yada eşimi böyle bir savaşta kaybetmedim, ama kaybedenlerin dağladığı yüreğim, kaybetmiş kadar acı çekiyor.

Sağol Talha, taze kabuğu yine kaldırdığın için...

Üst Alt