Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ne kadar Müslümansınız.?

LENÝN17

New member
Web sitesi
www.marksist.com
Hicran Şairi' Alıntı:
hayir Allah ne tesadufen olustu ne de kasıtlı olarak..

cunku o olusmadi.. o dogurmadi, dogrulmadi..

O hep vardi, her zaman da var olacak.. Bizim aklimiz bunu kavramakta biraz zorluk cekebilir ama zaten zaman kavramini yaratan da O. Onun icin Allah tesadufen mi olustu demek biraz abes oluyor.

sevgili hicran şairi, benim karnım masallara tok. :cool: aynı şeyleri ben de süpermen için söyleyebilirim.herşeye inansaydım önce müslüman olurdum. :confused:
marx:din dünyası, gerçek dünyanın yansımasından başka bir şey değildir.

M

mkilic

Guest
ayrıca bu mühürlenmiş falan laflarını geçsek diyorum.

hiçbirşeyin mühürlendiği yok ama size öğretilen o şekilde olduğu için aynı şeyi tekrarlayıp duruyorsunuz.

Hicran Þairi

New member
Gülüp geçiyorum sadece. Bakalım kurtaracak mı seni süperman.. Ama cevabi ogrendigin zaman senin icin cok gec olacak, uzulup aglayacaksin, keske inansaydim diyeceksin, hatta beni de suclayacaksin, neden israr etmedin, neden bana ogretmedin diyeceksin, ama cok gec olacak.. Ben tebliğ ettim inanmak veya inanmamak sana kalmış. Ama sunu unutma : Eger senin dedigin dogru ise ve Allah yoksa, ben ona inanarak hic bir sey kaybetmis olmam, sadece bosu bosuna ibadet etmis olurum, ama eger Allah varsa, sen herseyini kaybetmis olursun, omur boyu azap cekersin, cehennemin en dibinde yanarsin.. Sirf bu riski almamak icin bile inanir insan.

M

mkilic

Guest
Hicran Şairi' Alıntı:
Ama sunu unutma : Eger senin dedigin dogru ise ve Allah yoksa, ben ona inanarak hic bir sey kaybetmis olmam, sadece bosu bosuna ibadet etmis olurum, ama eger Allah varsa, sen herseyini kaybetmis olursun, omur boyu azap cekersin, cehennemin en dibinde yanarsin.. Sirf bu riski almamak icin bile inanir insan.
Eh bu mantığa biz şöyle diyoruz:

Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyelim de postumuz çizilmesin.

Ama hayır ben böyle demiyeceğim ve gerçekleri haykıracağım. Tanrı insanların yarattığı bir kavramdır. 5 harftten ibarettir. Allah da tanrının Arapça adıdır. o da 5 harfttir.

LENÝN17

New member
Web sitesi
www.marksist.com
sevgili hicran şairi, tekrar etmemi ister misin?masallara karnım tok..aslında çok güzel bir noktaya değindin.tüm dinlerin temeli korkutma üzerine kurulmuştur.

Hicran Þairi

New member
mkilic;

Tanri ile Allah kelimesi tamamen ayri seyler. Allah Tanri kelimesinin Arapcasi degildir. Tanri seninde dedigin gibi insanlarin uydurdugu 5 harfli bir kavramdir. Daha cok Yunan mitolojisinde kullanilir, gökyüzü tanrısı, şafak tanrısı gibi bir sürü inanç vardır. Tanrı kelimesi, gökyüzü manasına gelen "tan" kelimesinden türemiştir. Allah kelimesi ise kainati yaratan yaraticinin güzel isimlerinden biridir. Allah (cc)'ın Hay, Hak gibi bir sürü ismi vardır ve bunların hiçbiri Tanrı değildir. Yani kisaca ozetlemek gerekirse, Tanri bir cins isimdir Allah ise ozel isimdir.

LENİN17;

her koyun kendi bacagindan asilir, bunlari sana anlatmamin tek sebebi, yarin azap gunu geldigi zaman ateste yanmani onlemek, sen bunlari masal olarak algiliyorsan, kendin bilirsin.

M

mkilic

Guest
eh şimdi yanıldın işte

bu bilgiyi bana din öğretmeni söylemişti. öğrencinin biri sormuştu tanrı ile allah aynı mıdır diye.

cevap aynıdır şeklindeydi. Tanrı öz be öz Türkçe, Allah ise Arapça bir kelimedir.

Hicran Þairi

New member
Dostum, Tanrı Türkçe Allah da Arapça bir kelimedir. Aksini iddia eden yok. Ben sadece ikisinin aynı şey olmadığını söyledim. Kesinlikle farklı şeyler. Din hocan yanlış ifade etmiş.

Bak mesela, Yunan'lıların inandığı Zeus bir Tanrıdır, Allah değildir. Biz müslümanların inandığı ise Tanrı değil Allahdır.

M

mkilic

Guest
Hicran Şairi' Alıntı:
ak mesela, Yunan'lıların inandığı Zeus bir Tanrıdır, Allah değildir. Biz müslümanların inandığı ise Tanrı değil Allahdır.
Allah Tanrı değil mi size göre????

isimsiz

New member
sizin taptıklarınızdan farklı olarak ona tanrı lafını kullanmayız.allah c.c deriz.ve daha 99 tane ismi şerifi var.fakat içinde sizin taptıklarınız adlandırdığınız tanrı ikelimesi yoktur.

Hicran Þairi

New member
Hayır. Allah'ın isimlerinden hiç biri Tanrı değildir. Ve Allah tektir, birdir. Tanri ise birden çoktur. Allahlar diyemezsin, ama Tanrılar diyebilirsin. Çünkü Allah bir Tanrı değildir. Kimi insanlar paraya tapar, onların Tanrısı paradır. Kimileri de Zeus'a tapar, onların Tanrısı da Zeus'tur. Bir sürü Tanrı vardır :

aphrodite, apollo, ares, artemis, asclepius, athene, cronus, cybele, demeter, dionysus, eos, eros, gaia, glaucus, hades, hebe, hecate, helios, hephaestus, hera, hermes, hestia, hyperion, hypnos, iris, leto, leucothea, moros, nemesis, nereus, nike, pan, persephone, pollux, pontus, poseidon, proteus, rhea, thetis, uranus, zeus.......

Diye gider uzar bu... Ama Allah ise birdir. Rahmandır, Rahimdir, Gafurdur ama Tanrı değildir.

M

mkilic

Guest
Bence hepiniz Tanrıya inanmayan inançsızlarsınız.
Tanrıyı inkar ediyorsunuz. Arabın Tanrısı Allaha inanarak sadece Araplaşıyorsunuz o kadar. Örneğin Çinliler Tanrıya özel bir isim verseydi o isim Tanrıyı anlatıyor olmayacak mıydı? Sonuçta hepsi aynı kapıya çıkar. Fakat farklı kültürlerden çıkarlar. Sizinkinin çıkışı Arap kültürü

"Lafa gelince, insanların söylediklerini dinleyin: kendi dinsel inançları kadar kesin bir şey yoktur. Yaşamlarını inceleyin: bunlara en küçük bir inanç beslediklerini düşünemezsiniz bile."

David Hume

isimsiz

New member
mkilic' Alıntı:
Bence hepiniz Tanrıya inanmayan inançsızlarsınız.
Tanrıyı inkar ediyorsunuz. Arabın Tanrısı Allaha inanarak sadece Araplaşıyorsunuz o kadar. Örneğin Çinliler Tanrıya özel bir isim verseydi o isim Tanrıyı anlatıyor olmayacak mıydı? Sonuçta hepsi aynı kapıya çıkar. Fakat farklı kültürlerden çıkarlar. Sizinkinin çıkışı Arap kültürü

"Lafa gelince, insanların söylediklerini dinleyin: kendi dinsel inançları kadar kesin bir şey yoktur. Yaşamlarını inceleyin: bunlara en küçük bir inanç beslediklerini düşünemezsiniz bile."

David Hume
evet sizin tanrılarınıza inanmayan inançsızlarız.varmı diyeceğin.

hayatımızdan memnunuz bir dinsizin sözüylede hareket edecek kadar zavallı değiliz.sizin fikriniz sizin olsun....

M

mkilic

Guest
"Hayranlık, cehaletin kızıdır. İnsanlar ancak anlamadıkları şeylere hayran olur ve taparlar!" J. M.

isimsiz

New member
mkilic' Alıntı:
"Hayranlık, cehaletin kızıdır. İnsanlar ancak anlamadıkları şeylere hayran olur ve taparlar!" J. M.
bizim anlamadığımızı diyen oldumu????
biz anlıyoruz ve anlatıyoruz fakat karşımızdakinde anlayış olsa anlardı bu yüzden haliniz çok içler acısı ...

mehmetb

New member
isimsiz' Alıntı:
bizim anlamadığımızı diyen oldumu????
biz anlıyoruz ve anlatıyoruz fakat karşımızdakinde anlayış olsa anlardı bu yüzden haliniz çok içler acısı ...

Anlamak için algılamak lazım, değil mi? Algılamadığın birşeyi ancak diyalektik ile anlayablirsin bence. Örn. varlık olmadan yokluk da anlaşılamaz. Peki, denilmez mi, allah 5 duyumuzla algılayabileceğimiz birşey değil diye? demek ki, yokluk gibi, bunu da duyularımızla algılayamıyoruz... E alllah'ın bir karşıtı da yok, (şeytan demeyim, çünkü onun da algıya ihtiyacı var) bu yüzden allah'ı anlayamayız.

Hicran Þairi

New member
Dostum eğer 5 duyumuz ile Allahı algılayabilseydik. Yani Allahı görüp, duyup, işitseydik ona inanmayan kalmazdı ve imtihana ters düşerdi bu. Sen okulda sınava girince hiç cevaplar tahtada yazıyor muydu ? Yazmaz tabi, o zaman sinavin ne manasi kaldi?

Ayrica, algilayamiyorsak yoktur mantigi cok sacma. Senin şimdi benim yanımda olsan ve dişin ağrısa, ben ağrıdığını ne görebilirim, ne duyabilirim, ne hissedebilirim, dişçi'ye dahî gitsen, hangi dişin ağrıyor diye sorar çünkü algılayamaz 5 duyusu ile, ama bu olmadığını söylemez.

LENÝN17

New member
Web sitesi
www.marksist.com
Ayrica, algilayamiyorsak yoktur mantigi cok sacma. Senin şimdi benim yanımda olsan ve dişin ağrısa, ben ağrıdığını ne görebilirim, ne duyabilirim, ne hissedebilirim, dişçi'ye dahî gitsen, hangi dişin ağrıyor diye sorar çünkü algılayamaz 5 duyusu ile, ama bu olmadığını söylemez
.

sevgili hicran şairi, ben de senin söylediklerini süpermen için söylüyorum,teslis inancı için söylüyorum,zeus için söylüyorum,brahman için söylüyorum...sen niye bunları inkar ediyorsun peki?? :cool:

Hicran Þairi

New member
Çünkü ben Allahı göremesem de, algılayamasam da idrak edebiliyorum. Yani onun varlığını kanıtlayabiliyorum. Yine de çok şükür bir konuda ortak noktaya gelebildik sonunda. Artık sen de bir yaratıcının olduğuna inanıyorsun, ben Allah diyorum sen de Superman. En azından koskoca kainatın bir yaratıcısız olduğunu söyleyen ateistlerden farkın oldu artık. Şimdi bu yaratıcının kim olduğuna geldik. Senin superman'in insanların oluşturduğu bir masaldır. Teslis ise bir zamanlar hak din olan Hristiyanlığın sonra insanlar tarafından bozulması sonucunda çıkan bir inançtır. Zeus ise insanlar tarafından üretilen bir hayal ürünüdür.

Vesselam.

Üst Alt