Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mürşit 5 (Çok güzel bir dini proğram)

SAIRSEYMEN

New member

390_buyuk.jpg

KUR'AN
Diyanetten Onaylı Kuran Metni
Dört Adet Türkçe Meal - Prof. Dr. Suat Yıldırım
Türkiye Diyanet VakfıKomisyon
Ömer Nasuhi Bilmen, Elmahlı Hamdi Yazır
İngilizce Meal - Yusuf Ali
Almanca Meal - Prof. Dr. Muhammed Resoul
Fransızca Meal Prof. Dr. Suat Yıldırım (Komisyon)
Rusça Meal - Türkiye Diyanet Vakfı Doç. Dr Fazıl Karaoğlu
İki Adet Türkçe Tefsir - ö. Nasuhi Bilmen Elmahlı Hamdi Yazır
Üç Adet Hatim Davut Kaya, A. Abdussamed, Mehmet Emin Ay
Seslendirmeli Türkçe Meal (Suat Yıldırım) Okuyan: Yusuf Ziya Özkan
HADİS
Riyazü's Salihin - İmam Nevevi
500 Hadis - Ömer Nasuhi Bilmen
Kitap ve Sünnet - Asım Koksal
Büyük Hadis Külliyatı - Rudani {Onbin Hadis)
İLMİHAL
İslam İlmihali - Mehmet Dikmen
İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen
Şafi İlmihali - Halil Günenç
Dini Bilgiler- Sualli Cevaplı Ömer Nasuhi Bilmen
Fetvalar - Halil Günenç
Namaz Hocası - Komisyon
Evlilik Hayatı ve Mahremiyeti - A. Aydın
Sorular ve Cevaplar -Hasip Asutay
(Akaid, Oruç, Namaz, Kurban, Hac, Zekat, Öşür, Kadınlara Mahsus Haller, Alım-Satım ve Faiz, Helal ve Haram)
Kadın ve Aile İlmihali - Dr. Dilaver Selvi
Hanımların Özel Halleri - Y. Doç. Dr. Kemal Yıldız
TARİH
Peygamberler Tarihi - Asım Koksal
Büyük İslam Tarihi ve Efendimizin (S.A.V) Hayatı - Asım Koksal
Kerbela - Asım Koksal
Ashab-ı Kiram - Ömer Nasuhi Bilmen
Tefsir Tarihi - Ömer Nasuhi Bilmen
Sure-i Fetih Tefsiri ve İstanbul'un Tarihçesi - Ömer Nasuhi Bilmen
TASAVVUF
Sırr-ı A'zam - Ahmed Yılmaz
Marifetname - Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.
Altın Öğütler - İmam Gazali
Hak Yolunun Esasları - İmam Gazali
Kimya-i Saadet - İmam Gazali
DUA
Efendimizin (S.A.V) Dilinden Dualar - A. Aydın
Her Güne Bir Dua - Semine & Senai Demirci
ÇAY VAKTİ
Dini Hikayeler - A. Aydın
Rüya Tabirleri - Nablusi
Mesnevi'den Hikayeler - A. Kasım Fidan
Erkek ve Kız Çocuk İsimleri - Komisyon
ARAMALAR
Konu arama özelliği ile ilgilendiğiniz konuyla alakalı ayetlere, hadislere, ilmihal bilgilerine ve diğerlerine anında ulaşabilirsiniz.​

Tüm metinlerde Türkçe veya Arapça harf, kelime, cümle veya cümleleri aynı anda arayabilir; sonuçları İstatistiki olarak görüntüleyebilirsiniz.
NAMAZ
Boy Abdesti(Gusül) Nasıl Alınır?
Abdest Nasıl Alınır?
Namaz Nasıl Kılınır?
Hanımlar ve beyler için ayrı ayrı anlatımlar
Cuma, Bayram, Cenaze Namazlarının Kılınışı, Teyemmüm ve Sehiv Secdesinin Yapılışı
Vakit Namazlarının Kılınışı - Ayrıntılarıyla tamamı görüntülü ve sesli anlatım.
NAMAZ VAKİTLERİ
Türkiye ve dünyadaki beşbin adet merkez için namaz vakitleri. Yeni merkezler eklenebilir. Vakitlerde ezan okur.
EZGİLER
Kur'an'dan Aşırlar - Kadir Temel
Derviş Ahmed İlahi Grubu
Mevlit - Okuyan: Mehmet Atici
Türk Tasavvuf Musikisi
Esma'ul Hüsna - Mustafa Demirci
Ey :11_1_218v'ım 3 - Sami Savni Özer
Her Güne Bir Dua - Ses: Rıdvan Ağaoğlu
Osmanlı Saray Müzikleri-Yolculuk Başar Dikici
HATTAT
Türkçe ve Arapça harfler istenen renk, yazı tipi ve büyüklükte yazılabilir. Paragraf yönü soldan sağa (Türkçe paragraf) ya da sağdan sola (Arapça paragraf) olabilir. Türkçe metin içinde Arapça yazılabilir.
Arapça metin içinde Türkçe yazılabilir.
Yazıcıdan çıktısı alınabilir.
FIKIH
Hukuk-i İslamiyye ve Istılahat-ı Fıkhiyye
Kamusu - Ömer Nasuhi Bilmen
İlm-i Tevhid ve Akaid-i İslamiyye - Ömer Nasuhi Bilmen
Fetvalar - Halil Günenç
Sorular ve Cevaplar - HasipAsutay (Akaid, Oruç, Namaz, Kurban, Hac, Zekat, Öşür, Kadınlara Mahsus Haller. Alım Satım ve Faiz. Helal ve Haram)
KURAN KURSU
Kur'an Öğreniyorum - Sesli
Tecvid Öğreniyorum - Sesli
Dini Bilgiler -Sesli Haz: Hasip Asutay, Ses: Kadir Temel ı
Kur'an-ı Kerİm'den Aşırlar - Okuyan: Hafız Kadir Temel, A. Abdussamed
Cevşen - Okuyan: M. Said Özdemir
Yakarış, Zerre-i Esrar ı Fatiha ve Sofra Duası - Okuyan: İsmet Haraççı​

ÇALIŞTIĞI İŞLETİM SİSTEMLERİ
WındowsVısta/XP
Linux (Ubuntu 7.04)
MacOSX (Intel Tabanlı, 10.4 ve üzeri)
İnternetten Otomatik Güncellenebilir
Metinlerin Yazıcıdan Çıktısı Alınabilir
EskiTürkçe Kelimelere Yeni Türkçe Karalıklar
Farklı Arayüzlerle Çalışılabilir
Kullanımı Kolay - Kullanıcı Dostu​

MÜRŞİT İLE ÇALIŞMAK İÇİN
256 MB Ram (512 MB tavsiye edilir), 200 MB sabit diskte boş yer, DVD-ROM sürücü, ses kartı, hoparlör ve fare gereklidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

SAIRSEYMEN

New member
RAPİD PARTLARI

BURDA İNDİRDİGİNİZ PARTLARI DVD FORMATINDA ÇEKMENİZ İÇİN AÇIKLAMA İÇİNDE MEVCUT

Programdaki Şafi İlmihali ve Fetvalar konularının yazarı Halil Günenç’ in Günümüz Meselelerine Fetvalar I Kitabından Alıntı :
Teyp, video kasetlerinin, mp3 ve cd lerin de telif hakkı vardır. Bunlarda eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır.​

Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, cd veya vcd çekimi söz konusuysa, iş değişir. Örfen buna bir şey denmez.​

Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa telif ücreti ödemeye tabi olur.​

Ticaret kastı olmaksızın bir tane kopyalamak dinen haram değildir. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebebten tavsiye etmiyoruz. Korsan video ve cd lerin de telif hakkı olduğunu bunun ticaretini yapan insanların bunun telif ücretini ödemesi gerektiğini ve aksi halde bunun ticaretini yapan şahsın mesul olduğunu ifade edelim. Ancak ticaret kastı olmaksızın bir tek cd çoğaltan kişi bundan mesul olmaz. Çünkü malın ticaretini yapmamaktadır.​

Ayrıca çalıntı malı almakla bu aynı değildir. Mesela birisi bir kitabı çalıp satması başkadır. O kitaptaki bilgileri satın aldığı bir kağıda yazıp satması başkadır. Siz o çalıntı mala değil kişinin kendi parası ile aldığı kağıda para vermektesiniz. Ayrıca devletin yasakladığı her şey haram olmayacağı gibi yasaklamadığı her şey de helal olmaz.​

Zaten bu tür konular suistimale açık olduğu için korsan cd lerin alınmasını tavsiye etmiyoruz.​

Telîf, her hangi bir yazarın kendi görüşlerini yazmak veya başkalarından iktibaslar etmek ve kendinden de bir şeyler eklemek suretiyle bir eser meydana getirmesidir. Burada eserden kastettiğimiz, uzun veya kısa, geniş ya da dar hacimli bir metin veya ibaredir.​

Tercüme ise, herhangi bir eseri bir lisandan başka bir lisana çevirmek, aktarmak mânâlarına gelmektedir. Tercüme edilen eserde, sadece lafız mütercime mânâ ise müellifine (yazarına) aittir. Telif edilen eserdeyse, lafız ve mânâ müellife aittir, ancak müellif eserini meydana getirirken başka kimselerin eserlerinden iktibaslar etmek yoluyla yararlanmış da olabilir.​

İslâm hukukuna göre alışverişin rükünleri beştir:​

1) Bayi, yani satıcı,​

2) Müşteri, yani alıcı,​

3) Müsmen, yani satılık mal,​

4) Semen, yani satılan malın bedeli,​

5) Sîga, yani îcâb ve kabul.​

Bu beş rüknün veya bunlardan birkaçının ya da birinin eksik olması halinde yapılan bir alış veriş, İslâm hukukuna göre sahih değildir. Bu rükünlerden her birinin de kendine has birtakım şartları vardır. Burada bu şartları tek tek açıklamaya kalkışacak olursak söz çok uzar.​

Bunun için sadece sorunuzu gayet yakından ilgilendiren üçüncü rüknün, yani müsmen dediğimiz satılık malın üzerinde birazcık durmak istiyorum. Satılık mal demek, Hanefi fıkhına göre elle tutulan, gözle görülen yararlı bir **** demektir. Şayet bir şey elle tutulup gözle görülmüyorsa, faydalı da değilse fıkhen buna mal denilmez. Ed-Durru'l-Muntekâ, İbnu Abidîn ve diğer Hanefi fıkıh kitaplarının tümü bunu böylece ifâde etmektedirler.​

Şuf a Hakkı bunlardan birisidir. Meselâ birinin bir arsada sizinle ortaklığı veya komşuluğu vardır, sizin kendi hissenizi ya da arsanızı satmaya kalkışmanız halinde o ortağınızın veya komşunuzun müdahale edip sattığınız arsanın bedelini vererek onu satın alma hakkı vardır ki buna Şuf a Hakkı denir. İslâm'a göre Şuf a hakkı satılamaz.​

Yani Şuf a Hakkına sahip olan bir kimse, bu hakkını bir başkasına satamaz. Çünkü hukuku mücerrededendir, elle tutulup gözle görülmeyen bir haktır. İşte telif hakkı da bu kabil haklardandır. Elle tutulup gözle görülmeyen bir haktır. Bir kitap, satılabilir. Ben başkasının yazdığı bir kitabı veya kendi yazdığım bir kitabı, elle yazmak suretiyle kopye etsem, istinsah etsem; o kopyeyi, o nüshayı başkasına satabilirim. Burada satış sözkonusudur. Çünkü orada elle tutulan gözle görülen bir mal vardır. Ama telif hakkı dediğimiz şey, yukarıda tarifi geçen hukuku mücerrededendir ve onun satışı olamaz. Çünkü bu, mal tarifi içine giren birşey değildir.​

Buna göre ben, elimde bulunan herhangi bir eserin fotokopisini çektirebilir veya tab ettirebilirim. Çünkü benim elimde bir kitap vardır ve ben o kitabın maliki olduğum için kendi malım olan bu kitabı istediğim usulle çoğaltıp satabilirim. Yalnız zamanın âlimleri malın tarifini genişleterek elle tutulmayan ve gözle görülmeyen şey faydalı olduktan sonra malın şümulüne almışlar, tercüme ve icad gibi şeylerin haklarının satışını caiz görüyorlar. Şafii kitapları da menfâati mal sayıyor.​

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu proğramın bu şekilde yayınlanması, indirilmesi legalmidir? Yani eser sahibinin izni varmıdır? Zira bu eserin bilgisayar kurulumunda yayımcı haklarının saklı olduğunu ve Allah rızası için çoğaltılmamasını, hakkını helal etmeyeceği mealinde beyanlarda bulunuyor!

Son düzenleme:

SAIRSEYMEN

New member
Bu proğramın bu şekilde yayınlanması, indirilmesi legalmidir? Yani eser sahibinin izni varmıdır? Zira bu eserin bilgisayar kurulumunda yayımcı haklarının saklı olduğunu ve Allah rızası için çoğaltılmamasını, hakkını helal etmeyeceği mealinde beyanlarda bulunuyor!

:eek: BENDE ŞÜPHEDE KALARAK ARAŞTIRDIM VE KONU İÇERİĞİNDE YAZDIM İNCELERSEN MÜSLÜMAN KARDEŞİM GÖRECEKSİNDİR. :eek:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Teyp, video kasetlerinin, mp3 ve cd lerin de telif hakkı vardır. Bunlarda eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır.​

Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, cd veya vcd çekimi söz konusuysa, iş değişir. Örfen buna bir şey denmez.

"Örfen buna bir şey denmez" derken, böyle bir örften bizim haberimiz olmadığı gibi, haklar; örfi alışkanlıklar nedeni ile hak olmaz, dini vecibelerle hak olur.

Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa telif ücreti ödemeye tabi olur.​

Ticaret kastı olmaksızın bir tane kopyalamak dinen haram değildir. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebebten tavsiye etmiyoruz. Korsan video ve cd lerin de telif hakkı olduğunu bunun ticaretini yapan insanların bunun telif ücretini ödemesi gerektiğini ve aksi halde bunun ticaretini yapan şahsın mesul olduğunu ifade edelim. Ancak ticaret kastı olmaksızın bir tek cd çoğaltan kişi bundan mesul olmaz. Çünkü malın ticaretini yapmamaktadır.

Ama bu forum, bunun çok sayıda çoğalmasına vesile olmayacak mı?

Ayrıca çalıntı malı almakla bu aynı değildir. Mesela birisi bir kitabı çalıp satması başkadır. O kitaptaki bilgileri satın aldığı bir kağıda yazıp satması başkadır. Siz o çalıntı mala değil kişinin kendi parası ile aldığı kağıda para vermektesiniz. Ayrıca devletin yasakladığı her şey haram olmayacağı gibi yasaklamadığı her şey de helal olmaz.

Bu örnek burada hiç usturuplu durmadı maalesef ...

Zaten bu tür konular suistimale açık olduğu için korsan cd lerin alınmasını tavsiye etmiyoruz.​

Telîf, her hangi bir yazarın kendi görüşlerini yazmak veya başkalarından iktibaslar etmek ve kendinden de bir şeyler eklemek suretiyle bir eser meydana getirmesidir. Burada eserden kastettiğimiz, uzun veya kısa, geniş ya da dar hacimli bir metin veya ibaredir.​

Tercüme ise, herhangi bir eseri bir lisandan başka bir lisana çevirmek, aktarmak mânâlarına gelmektedir. Tercüme edilen eserde, sadece lafız mütercime mânâ ise müellifine (yazarına) aittir. Telif edilen eserdeyse, lafız ve mânâ müellife aittir, ancak müellif eserini meydana getirirken başka kimselerin eserlerinden iktibaslar etmek yoluyla yararlanmış da olabilir.​

Burada bir takım eserlerden istifade edilmiş ancak, farklı bir metod ile komplike bir proğram oluşturulmuştur. Bir emek ve bir hak doğmuştur.

İslâm hukukuna göre alışverişin rükünleri beştir:​

1) Bayi, yani satıcı,​

2) Müşteri, yani alıcı,​

3) Müsmen, yani satılık mal,​

4) Semen, yani satılan malın bedeli,​

5) Sîga, yani îcâb ve kabul.​

Bu beş rüknün veya bunlardan birkaçının ya da birinin eksik olması halinde yapılan bir alış veriş, İslâm hukukuna göre sahih değildir. Bu rükünlerden her birinin de kendine has birtakım şartları vardır. Burada bu şartları tek tek açıklamaya kalkışacak olursak söz çok uzar.​

Bunun için sadece sorunuzu gayet yakından ilgilendiren üçüncü rüknün, yani müsmen dediğimiz satılık malın üzerinde birazcık durmak istiyorum. Satılık mal demek, Hanefi fıkhına göre elle tutulan, gözle görülen yararlı bir **** demektir. Şayet bir şey elle tutulup gözle görülmüyorsa, faydalı da değilse fıkhen buna mal denilmez. Ed-Durru'l-Muntekâ, İbnu Abidîn ve diğer Hanefi fıkıh kitaplarının tümü bunu böylece ifâde etmektedirler.

Şuf a Hakkı bunlardan birisidir. Meselâ birinin bir arsada sizinle ortaklığı veya komşuluğu vardır, sizin kendi hissenizi ya da arsanızı satmaya kalkışmanız halinde o ortağınızın veya komşunuzun müdahale edip sattığınız arsanın bedelini vererek onu satın alma hakkı vardır ki buna Şuf a Hakkı denir. İslâm'a göre Şuf a hakkı satılamaz.​

Yani Şuf a Hakkına sahip olan bir kimse, bu hakkını bir başkasına satamaz. Çünkü hukuku mücerrededendir, elle tutulup gözle görülmeyen bir haktır. İşte telif hakkı da bu kabil haklardandır. Elle tutulup gözle görülmeyen bir haktır. Bir kitap, satılabilir. Ben başkasının yazdığı bir kitabı veya kendi yazdığım bir kitabı, elle yazmak suretiyle kopye etsem, istinsah etsem; o kopyeyi, o nüshayı başkasına satabilirim. Burada satış sözkonusudur. Çünkü orada elle tutulan gözle görülen bir mal vardır. Ama telif hakkı dediğimiz şey, yukarıda tarifi geçen hukuku mücerrededendir ve onun satışı olamaz. Çünkü bu, mal tarifi içine giren birşey değildir.​

Buna göre ben, elimde bulunan herhangi bir eserin fotokopisini çektirebilir veya tab ettirebilirim. Çünkü benim elimde bir kitap vardır ve ben o kitabın maliki olduğum için kendi malım olan bu kitabı istediğim usulle çoğaltıp satabilirim. Yalnız zamanın âlimleri malın tarifini genişleterek elle tutulmayan ve gözle görülmeyen şey faydalı olduktan sonra malın şümulüne almışlar, tercüme ve icad gibi şeylerin haklarının satışını caiz görüyorlar. Şafii kitapları da menfâati mal sayıyor.

İlginç :) Elle tutulmuyor, gözle görülmüyor ama sen fotokopisini çekiyorsun. Çok ilginç...

Kısacası değerli kardeşim, bu proğramın burada tanıtılması mümkün olmakla beraber, çoğaltılmasına vesile olmak mümkün değildir.

Hakk adına gayretleriniz için teşekkür ederiz.

Selametle

SAIRSEYMEN

New member
Kısacası değerli kardeşim, bu proğramın burada tanıtılması mümkün olmakla beraber, çoğaltılmasına vesile olmak mümkün değildir.

Hakk adına gayretleriniz için teşekkür ederiz.

Selametle

aynı panalde aynı konu mevcut orda bir tepki yok burda var peki bu nasıl iştir? :confused: :confused: :confused:

freekays

New member
Din üzerinden kazanç sağlayan zihniyete şaşarım neyin hakkından bahsediyorsunuz beyler

o ilimler olmasa programda hiç birşey kalmaz boş bir program da para etmez

şaşarım aklınıza..!!

bana gelince ben ayırmam herşeyi paylaşırım paralı ücretli yada crack li farketmez

nette para söz konusu bile olamaz

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Din üzerinden kazanç sağlayan zihniyete şaşarım neyin hakkından bahsediyorsunuz beyler

o ilimler olmasa programda hiç birşey kalmaz boş bir program da para etmez

şaşarım aklınıza..!!

bana gelince ben ayırmam herşeyi paylaşırım paralı ücretli yada crack li farketmez

nette para söz konusu bile olamaz

Biz de sana şaştık kardeşim...

Aciz Kul

New member
Sevgili üstadlarım, değerli kardeşlerim. Mürşit 5.0 35 ytl satılıyor. Gerçekten çok güzel hazırlamışlar. Ben 4.0 kullandım ve 5.0 görünce ücret gözünüzde büyük durmuyor.

ademtunc

New member
Değerli kardeşim tmm program çok güzel fakat bu programları buralarda yayarsak sanırım kul hakkına girer tamam tavsiye edin adres falanda verin ama bu programları hazırlayan kardeşlerimizi de düşünün lütfen üstelik bu programı 4 yılda hazırlamışlar ... Allah razı olsun kusura bakma aeo

New member
cok guzel bir programa benziyor... baska yerden indirip indirmemekte tereddutteyim...baska yerden kesin bulunur ama hak yiyip yememek aklimi karistirdi....
neyse tanitim icin sagolun. Allah razi olsun!

mhmt91

New member
Paylaşım için teşekkürler. Eline emeğine sağlık. ALLAH razı olsun.

Üst Alt