Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Moon Tarikatı

yýldýz

New member
Tapulu işgal iddiası!

Toplu düğünleriyle tanınan Sun Myung Moon'un Jardim kasabasındaki 'Yeni Umut' çiftliğinde yedi yıldır in cin top oynuyor. FOTOĞRAF: AP

Brezilya, ülkenin Paraguay sınırında binlerce hektarlık toprak alıp yedi yıldır boş bırakan Moon tarikatı yüzünden rahatsız

11/04/2002 (165 kişi okudu)

AP - CAMPO GRANDE - Brezilya, yedi yıl içinde Paraguay sınırında 43 bin hektar toprak alan Moon tarikatı nedeniyle diken üstünde. Brezilya federal polisi, Moon tarikatının kurucusu ve 'Unification (Birlik) Kilisesi'nin lideri 81 yaşındaki Sun Myung Moon'un, Mato Grosso do Sul eyaletinde, hatırı sayılır miktarda toprak satın aldığını
açıkladı. Alımlar, tarikata bağlı 'Dünya
Barışı ve Birlik için Aileler Vakfı' aracılığıyla yapıldı.
Brezilyalı senatör Jose Osorio dos Santos,
"Sorun şu ki, bu kadar toprak aldılar ve yedi yıl içinde üzerlerinde tek bir şey yapmadılar. Bu topraklarda ne yapmayı düşünüyorlar?" diyor.
Tarikatın Paraguay sınırında bütün bir kasabayı kapsayan 350 bin hektarlık araziyi de almak üzere olduğu belirtiliyor. Brezilya gizli servisi, tarikatın toprak alımlarının Brezilya'nın toprak bütünlüğünü tehdit etmesi olasılığına karşı soruşturma başlattı.
Brezilya ordusu da Moon tarikatı lideri Sun Myung Moon'un Güney Amerika'nın göbeğinde devlet kurmaya kalkışmasından endişeli.
Tarikat, Brezilya'da Koreli kadınları kaçırmaktan, dünya su kaynakları üzerinde kirli oyunlar oynamaya kadar 'her şeyden' sorumlu tutuluyor, ancak soruşturmalarla ilgili ayrıntılı bilgi vermiyor. Tarikat ise haklarındaki tüm iddiaları reddediyor ve tüm bunların kendilerinden para sızdırmak isteyen
yerel yetkililerin iftiralarından ibaret olduğunu savunuyor.

Tarikat 1954'de kuruldu
1954 yılında Güney Kore'de kurulan Moon tarikatı ve Birlik Kilisesi, kutsal kitap olarak İncil'i benimsiyor ama kitaba çok farklı bir yorum getiriyor. Tarikatın kurucusu Sun Myung Moon, müritleri tarafından
'yeni Mesih' olarak görülüyor: Müritleri Moon'un İsa evlenmediği ve öldürüldüğü için tamamlayamadığı 'fiziksel kurtuluşu' sağlayacağına inanıyor.
Dünyada 4.6 milyon üyesi bulunan tarikat, çeşitli ırklardan insanların evlendirildiği binlerce kişilik toplu düğünler organize etmesi ve iş dünyasında pek çok girişimiyle de tanınıyor.
Dünyanın en zengin ve güçlü tarikatlarından Moon, ABD'de çok sayıda küçük radyo ve TV'nin yönetimiyle, dünyanın en büyük haber ajanslarından 'United Press International'ın (UPI) hisselerine sahip. Tarikatın en büyük gelir kaynağı ise bizzat Sun Myung Moon'un belirlediği on binlerce kişilik toplu düğünler.
Sun Myung Moon, Brezilya'yı 1994 yılında balık avında keşfetmiş. Şimdi ülkede kiliseye
bağlı 1000 üye var. Moon'un Brezilya'da edindiği ilk araziler, 20 bin nüfuslu Jardim kasabası civarında. Bu engin finans kaynağının sebebi ise 1998 yılında işbaşı yapan yönetim tarafından incelense de yasaya aykırı bir durum görülmemiş. Bugün Jardim yakınlarındaki Nova Esperanca bölgesinde tarikatın 200 öğrencilik bir ilkokulu ve 700 kişilik bir yerleşim alanı bulunuyor.
Moon'un Brezilya'daki bir numaralı adamı Kim Yoon Sang'in açıklamalarına göre Moon'un amacı, 200 kilometreye yayılan bölgedeki 33 yerleşim biriminde eğitim, tarım ve turizmi geliştirmek. Ancak buna rağmen bu amaç uğruna gerçekleştirilen pek fazla faaliyet saptanmamış.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=34527

Her ne kadar reddetselerde, Yaptıkları ve bizim bazı din adamlarının katıldıkları toplantılarda bazı şeyleri itiraf ettiler. Hatta hastanelerde çocukları değiştirdiklerini ve yakında bunları açıklayacaklarını söylediler.

Üst Alt