Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Merhaba :)

ikez

New member
Ben bir lise son öğrencisiyim. Malum bu sene sınava hazırlanıyorum ama uzun zamandır namaza başlamak istiyorum bir türlü nefsime engel olup da başlayamadım sonunda başlamaya karar verdim anca sizden bir konuda yardım isteyecektim. Okuldan gelmem çoğu zaman ikindi vakitlerini buluyor. Sabah öğle ve ikindiyi kaza ederek sadece farzlarını mı kılmalıyım ? yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler :)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Merhaba, hoş geldiniz.

Sabah, ikindi, akşam ve yatsı namazı için bir engeliniz görünmüyor. Öğlen namazını kılabilecek bir ortam yok ise kaza edersiniz. Allah zaten öğle namazı için de size bir yol açar inşaallah...

Selim

New member
Allah c.c. bu dünyada 5 kişiden namaz istemiyor.

1-ÖLÜ
2-DELİ
3-ÇOCUK
4-HAYVAN
5-KAFİR

Bunun haricinde; uyuya kalmak ve savaş sırasında geçirilen namaz vakti dışında Allah c.c. mazeret kabul etmiyor.

Birde misal denizdesiniz (mahsur kaldınız) su, boynunuzu geçip kafanız tamamen suya batarsa namazdan mesul değilsiniz, aksi taktirde su boynunuza kadar bile olsa namaz kılmak zorundasınız.

Namaz meselesi ciddidir. Bir vakit kaçırılan namaz vakti için sahih hadisi şeriflerde 80 yıl cehennem azabı vardır buyuruluyor.

Namazımızı hiçbiryerde kılmaktan çekinmeyelim, birisi birşey dermi gibi vesveselere kapılmayalım. biz utanacağımıza namaz kılmadıkları için onlar utansın, gerekirse vakit geçiyorsa yolun ortasında kılalım ama yeterki Allah c.c. isyan noktası olan namazı terk meselesine önem verelim.

Son düzenleme:
K

kompLeks

Guest
Allah c.c. bu dünyada 5 kişiden namaz istemiyor.

1-ÖLÜ
2-DELİ
3-ÇOCUK
4-HAYVAN
5-KAFİR

Bunun haricinde; uyuya kalmak ve savaş sırasında geçirilen namaz vakti dışında Allah c.c. mazeret kabul etmiyor.

Birde misal denizdesiniz (mahsur kaldınız) su, boynunuzu geçip kafanız tamamen suya batarsa namazdan mesul değilsiniz, aksi taktirde su boynunuza kadar bile olsa namaz kılmak zorundasınız.

Namaz meselesi ciddidir. Bir vakit kaçırılan namaz vakti için sahih hadisi şeriflerde 80 yıl cehennem azabı vardır buyuruluyor.

Namazımızı hiçbiryerde kılmaktan çekinmeyelim, birisi birşey dermi gibi vesveselere kapılmayalım. biz utanacağımıza namaz kılmadıkları için onlar utansın, gerekirse vakit geçiyorsa yolun ortasında kılalım ama yeterki Allah c.c. isyan noktası olan namazı terk meselesine önem verelim.

sayın selim;

bu yorumu okuyunca, kur'anın insan eliyle yazıldığına daha da çok inanıyorum. kafamız suya tamamen batarsa namazdan mesul değiliz. ama kafamız tamamen batmazsa namazdan mesulüz. bir de kaba bir tabirle kafa diyoruz. kelle deseydiniz bari. başımıza ne olmuş yani. daha kibar değil mi? bir de 8o yıl cehennem azabı diyor. işi ticarete dökeceğiz yani. kaç yıl içerideyiz kaç yıl dışarıdayız onu hesaplayacağız. tevratın içinde yazılanlara, değiştirilmiş tahrib edilmiş diyorsunuz ki bunu nereden anladığınız da meçhul. ama kur'an da yazılanlar hakkında böyle bir düşünceye kapılmıyorsunuz. saçma da olsa size her şey mantıklı geliyor. çok ilginç. kusur aramaya çalışmıyorsunuz. varsa kusuru örtmeye çalışıyorsunuz.

sorgulamaktan korkmayın !
sorgulamak inkar etmek demek değildir !
sorgulamak gaflete düşmek demek değildir !
hiç kimse sorgulayarak, aklı ve mantığıyla ulaştığı doğruya inandığı için suçlanamaz ve cezalandırılamaz !

hiç kimse aklının ve mantığının kavrayamadığı bir şeyden sorumlu tutulamaz !

old_preacher

New member
sayın selim;

bu yorumu okuyunca, kur'anın insan eliyle yazıldığına daha da çok inanıyorum. kafamız suya tamamen batarsa namazdan mesul değiliz. ama kafamız tamamen batmazsa namazdan mesulüz. bir de kaba bir tabirle kafa diyoruz. kelle deseydiniz bari. başımıza ne olmuş yani. daha kibar değil mi? bir de 8o yıl cehennem azabı diyor. işi ticarete dökeceğiz yani. kaç yıl içerideyiz kaç yıl dışarıdayız onu hesaplayacağız. tevratın içinde yazılanlara, değiştirilmiş tahrib edilmiş diyorsunuz ki bunu nereden anladığınız da meçhul. ama kur'an da yazılanlar hakkında böyle bir düşünceye kapılmıyorsunuz. saçma da olsa size her şey mantıklı geliyor. çok ilginç. kusur aramaya çalışmıyorsunuz. varsa kusuru örtmeye çalışıyorsunuz.

hiç kimse sorgulayarak, aklı ve mantığıyla ulaştığı doğruya inandığı için suçlanamaz ve cezalandırılamaz !

Sayın kompleks, bu söylenenlerin hiçbir tanesi Kuran'da yazmaz. işte benim de arkadaşlara birkaç gündür anlatmaya çalışıp terslendiğim nokta bu, Kuran ın kendisi varken gidip de kendisine alim ya da hoca diyen insanların yazdığı şeylere inanıyorlar, ''onlar böyle yorumlamış, sen kimsin ki'' diye tersliyorlar bide üstüne üslük.

hani örneğini verdim ya, bizim caminin hocası da 200 kere amentü okursak bilmem kaç tane günahınız bağışlanır diyor.:p bunlar da aynı hesap, itibar etmeyin.

Selim

New member
Söylediklerimin hepsi sizin itibar etmediğiniz Ayet Hadis Fıkıh çerçevesi içerisindedir. Buradan sizlere (kafirlere) itibar etmediğiniz konuları kaynak göstererek kendimi yorma gibi bir niyetim bulunmamaktadır.

Bir Müslüman kardeşim soru sormuştur, cevabını vermişimdir, merak ettiği cevabımın kaynaklarını çok basit bir yöntemle bulabilir.

Rabbim cevap veriyor;

Allah'ın saptırdıklarını doğru yola getirmek mi istiyorsunuz? Allah'ın saptırdıkları için asla doğru yol bulamazsın.” (Nisa, 4/88)

İnkâra saplananları ise ister uyar ister uyarma onlar için birdir, imana gelmezler.”(Bakara, 2/6)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sayın selim;

İşte bu sayın kompLeks, aynanız yukarıda ki yazınız.

Saçma gibi görünen ama doğal kabul ettiğiniz milyonlarca günlük hadiseyi değil, İslamı ve şeriatını saçma bulmak sadece kısıtlı, kasıtlı,kayıplı bir sorgulama. Siz güya bana "sayın", diğerine "sayın" ,fadeleri ile yazışmayı sadece edeb diye biliyorsunuz ama en büyük edebsizlikten haberiniz yok!

sorgulamaktan korkmayın ! Ama akıl, mantık ve ilimle!
Ama ön yargısız isen!
Ama bilgin varsa!
kadar manasız ve mantıksız bir ifade olamaz!!!
ki onlar Mazhar Osman!a gönderilir...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sayın kompleks, bu söylenenlerin hiçbir tanesi Kuran'da yazmaz. işte benim de arkadaşlara birkaç gündür anlatmaya çalışıp terslendiğim nokta bu, Kuran ın kendisi varken gidip de kendisine alim ya da hoca diyen insanların yazdığı şeylere inanıyorlar, ''onlar böyle yorumlamış, sen kimsin ki'' diye tersliyorlar bide üstüne üslük.

hani örneğini verdim ya, bizim caminin hocası da 200 kere amentü okursak bilmem kaç tane günahınız bağışlanır diyor.:p bunlar da aynı hesap, itibar etmeyin.

Gelelim Size.

Size Kur'an dan bir soru sordum, hala cevap vereceksiniz, hoş Ben veremeyeceğinizi biliyorum ama bekliyorum sayın meal müslümanı.
Hem sen ne anlamışsın ki ne anlatacaksın. Sen tarzın itibari ile yaprakları bile olmayan bir kavak gibi dikine gitmektesin, hepsi o.
Ayrıca siz O küçümsediğiniz alimlerin eline su dökmeyi bırak, uzağından geçebilecek ilme sahip değilken, bu denli cesur olmanızın sebebinin bizim nezaketimiz olduğunun bile farkında olamaycak kadar da safsınız!

Selim

New member
Bekir abi şunların söylediklerine tek tek cevap vermene hayranım.. Hakikaten uğraşmaya değmez, bir söz vardır ya "Nuh diyor Peygamber demiyor..." bunlar o kabileden. Nuh a.s. Bin sene boyunca sadece 11 kişiyi imana getirmiş. Hidayet Allah celle celaluhu'dandır.

Şeriat'ı yaşamadan hiç bir insan zaten edepli olamaz.. Sayın kelimesiyle edepli olunsaydı, şirketlerde birbirlerine sürekli yapmacık tevazular yapıyorlar, o zaman en büyük edepli onlar olurdu. Halbuki Allah c.c. buyuruyor ki "Şüphesiz sen büyük bir ahlaka sahipsindir" (Kalem 4) Demek ki neymiş? En büyük ahlak üzere olan Efendimiz sav. şeriatı yaşadığı için ahlaklı, şeriatı yaşamayan ahlaklı olamaz..

mavigece

New member
ikez,

öncelikle namaza niyet etmen çok güzel bir şey ..bende lise bitince namaza başlamıştım..ve bazı inançsız arkadaşlar sorgulamanı araştırmanı tavsiye etmişler ben onların bu görüşlerine katılıyorum...ama tabi sadece aklını ve mantığını baz alarak hareket etmek yanlış..akıl herşeyi açıklamada yeterli değil!..o arkadaşlar neden bu gerçeği görmede zorlanıyolar anlamıyorum...akıl yeterli olsaydı bilim adamlarının deney yapmasına bir takım araçlar kullanmasına gerek kalmazdı öyle değilmi?..herşeyi doğayı ve insanları akıl yardımıyla tedavi ederlerdi..kafalarına göre hareket ederlerdi...

Bende lise dönemlerinde bir sorgulama araştırma çeşitli kitapları okuma gibi bir devre geçirdim..bende inançsızlık anlamında bir şey yoktu..inanıyordum...ama inanmak takım tutmak gibi bir şey değildir...tabikide iman bizim ahiretteki biletimiz!..Ama bizim kulluk görevlerimiz var..namaz dinin direği...liseyi bitirdikten sonra kendimi boşlukta hissetmeye başladım..hani uçurumdan düşermiş gibi bir duyguydu bu...sonra bir gün bir bayanla parkta tesadüfen sohbet ettik..ölümden ve kabirden bahsediyoduk..kalp gözü açık birilerinden bahsetti..inançsız insanların kabirlerinde olacağı şeylerden...

sonra kendime sordum.."namaz kılmamam için bana engel olan şey ne?"...sonra buna mantıklı bir yanıt bulamadım..hep içimdeki ses.."sonra.." diyodu..ama o sonra gelmeyecekti...tabiri caizse şeytanın bacağını kırdım çok şükür...ama sana şunu söyliyim..seninle çok uğraşırlar..yani şeytanlar..onun ast ve üstleri özellikle yeni namaza başlayan gençlerle...yanlış anlama öyle korku filmlerindeki gibi şeytanlar musallat olmaz :D :D..öyle bi yetkileri yok zaten Allahu Teala cin ve şeytanlara o yetkiyi vermedi..kur'anı kerimdede onların vesveseden öte başka hiç bir zarar veremeyeceğini bazı ayetlerde bildirdi..ama çok vesvese verirler..özellikle namaza durmuş sure okurken sanki böyle arkanda biri bekliyomuş gibi ya da biri ittirecek gibi bir histir bu...bu tarz düşünceler hisler olursa aldırma..kararlı ol!!!..çok zor birşey değil gerçekten...çok şükür o gün bugündür elhamdülillah namazlarımı eda etmeye çalışıyorum..senin gibi öğlen namazlarını ya da sabah namazlarını kılamadığım zamanlar tabikide oldu..ama onlarıda hep kaza etmeye çalıştım..

sana tavsiyem kendine belli bi zaman koy ve sünnet namazlarının yerine kaza namazlarını kıl..yani sünnet yerine kazaya niyet et ve bugünün farz namazlarını kıl..o şekilde hem bugünün farzını hemde geçmiş kaza namazlarını ödemiş olursun...o belli zaman bitincede 3 yıl 5 yıl neyse kaza namazların bittiği için sünnet kılmaya devam edersin..

şimdiden Allah kabul etsin...inşaallah elinden geldiğince vakit namazlarını kazaya gerek kalmadan vaktinde kılmanı temenni ederim...

iyi forumlar...

Üst Alt