Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kutlu Doğum Haftası

gokhann

New member
Arkadaşlar bildiğiniz gibi Nisan ayının üçüncü haftasında Efendimiz Doğum günü olarak Kutlu doğum haftası kutlanmaktadır. Be konuda bir kaç sorum olacak.

Bildiğiniz gibi dini günler hep hicri takvime göre hesaplanmıştır mesela ramazan ayını hep hicri takvime göre kutlarız çünkü İslam dininde bir incelik vardır Hicri takvimde oruç tutulmasının nedeni insanları tek bir zaman dilinde robotlaştırmak değil değişen günlere yayarak monotonluğu ortadan kaldırarak insanları alıştırmaktır. Fakat Kurlu doğum haftasında büyük bir yanlış yaparak kutladığımızı düşünüyorum çünkü islam hukukuna uymayan bir takvimle kutluyoruz bunun yanında bütün hesaplamalara göre Efendimiz Nisan ayında değil Haziran Ayının 18'inde dünyaya gelmiştir. Fakat 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramından bir kaç gün önce Kutlu doğum haftasının kutlanması ve üstelik Miladi takvime göre kutlanması aklımda soru işaretleri bırakmaktadır. Diğer taraftan hicretin insanlık tarihinin bu en önemli günün miladi takvime göre 1 ocakta olduğunu bilmekteyiz fakat bu önemli olay ülkemizde arka plana atılıp hicri takvime göre ayarlamasının yapılması ve yılbaşının gölgesinde bırakılması beni düşündürmektedir. Bu konuda mutlaka bilgisi olan arkadaşlarımız vardır neden Kutlu Doğum haftasını Hicri takvime göre kutlamayıp ve islamın değişen günlerdeki gibi bir incelikten uzaklaştırıp üstelik yanlış bir tarihte kutluyoruz?

Mücahid

New member
Vardır bir hikmeti kardeş.Düşün bakalım.Dua ile

gokhann

New member
Vardır bir hikmeti kardeş.Düşün bakalım.Dua ile

Düşünüyorum bulamıyorum aslında bir cevabım varda o da benim klardeşlerimin kandırıldıklarıdır. Sende düşün kardeş.

Sadece zoruma giden Ulusal Egemenlik çocuk bayramının gölgelenmesi ve Yılbaşı gibi hristiyan bir bayram olan Yılbaşını (üstelik türkçede türk anlamına gelen Hindilerin kafalarının kesilmesi) Hicret gibi Müslümanlık tarihi için önemli bir günü yılbaşının gölgesinde bırakılmasına müsade etmelerine izin vermeleri, Ve bizim sözde müslümanım diyenlerin buemperyalizm canavarlarının oyunları göz yummaları hoş görmeleridir. Keşke diyanet Hicret içinde program düzenleseydi bizim ülkemizde ki müslümanlara acımamak elde değil nasılda köle zihniyetiyle idare ediliyor şaşırıyorum. Gözler kör kulaklar duymuyor!

rusen_alp

New member
Düşünüyorum bulamıyorum aslında bir cevabım varda o da benim klardeşlerimin kandırıldıklarıdır. Sende düşün kardeş.

Kehf suresi - 25
Yine bazıları, “Onlar mağaralarında üç yüz sene kaldılar” dedi; bazıları da buna dokuz daha ekledi."

Allah ( c.c. ) bize bu ayetle isterseniz miladi takvimle ( Güneş esaslı ) veya hicri takvimle ( ay esaslı ) zamanı belirleyebileğimize ruhsat vermiş, biz de bu ruhsatı kullanıyoruz, tabi dileyen hicri de kutlayabilir.

gokhann

New member
Kehf suresi - 25
Yine bazıları, “Onlar mağaralarında üç yüz sene kaldılar” dedi; bazıları da buna dokuz daha ekledi."

Allah ( c.c. ) bize bu ayetle isterseniz miladi takvimle ( Güneş esaslı ) veya hicri takvimle ( ay esaslı ) zamanı belirleyebileğimize ruhsat vermiş, biz de bu ruhsatı kullanıyoruz, tabi dileyen hicri de kutlayabilir.

Elbette bunda zaten anlaşıyoruz sorun buradaki çelişkide. İslam Tarihi için Hicretin önemi nedir?

Müminler için hicretin önemi nedir?
Hicret gibi önemli bir olayın 1 ocak tarihine rastlaması kanıtlandığı halde neden Neden Müslümanlar bu olayı Miladi takvimde kutlamıyorda hicri takvime göre kutluyor veya neden hem hicri tarihe göre ve hemde miladi tarihe göre kutlanmıyor.

Diyanet neden bu kadar duyarlı değil yıllardır biz müslümanların yılbaşı gecelerinin sürekli kutlanmasından rahatsızlık duymadık mı, ve miladi olarak Hicretin 1 ocakta olması çok güzel bir fırsatken ve tüm müminlerin böyle bir gecede bunu kutlaması yılbaşı gecelerini gölgede bırakacakken diyanet neden bu kadar duyarlı davranmamaktadır?

Üst Alt