Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran'a göre ise kadın ve erkek aynı sorumluluklara sahiptir

sumisali

New member
Allah, Kuran'da "ideal bir Müslüman karakteri"nden bahsetmiştir. Bu karakterde erkeğin sorumlu tutulduğu tüm ahlak özelliklerinden aynı şekilde kadın da sorumludur. Allah bir ayetinde Müslüman kadın ve Müslüman erkeğin yaşamakla yükümlü olduğu bu ortak İslam ahlakını şu şekilde tanımlamaktadır
Şüphesiz, Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, gönülden (Allah'a) itaat eden erkekler ve gönülden (Allah'a) itaat eden kadınlar, sadık olan erkekler ve sadık olan kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, saygıyla (Allah'tan) korkan erkekler ve saygıyla (Allah'tan) korkan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah'ı çokça zikreden erkekler ve (Allah'ı çokça) zikreden kadınlar; (işte) bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ecir hazırlamıştır. (Ahzab Suresi, 35)
Görüldüğü gibi Kuran'a göre kadının ve erkeğin karakteri, toplumun değer yargılarına ya da süregelen gelenek ve göreneklere göre değil, Allah'ın bildirdiği "ideal Müslüman ahlakına" göre şekillenmektedir.

sýyah_

New member
Peygamber efendimizin tavsiyelerinden evleneceğimiz eşimizi seçerken nasıl seçeceğiz, zenginmi, dinine bağlımı, güzelliğimi, seçeneklerden hangisi bilmiyorum ancak ALLAH'a çok şükür ben kaderli bir insanmışımki ALLAH bana çok hayırlı bir eş nasip etti. ALLAH ondan hem bu dünyada hem ahirette razı olsun, ben çocuklarımın annesine kendimi köle ilan ettim.

sumisali

New member
Hiçbirşey sonsuz güzelliklerin sahibi olan Rabbimize duyulan sevgi ve iman coşkusu kadar insan ruhunda huzur ve mutmainlik oluşturamaz

sýyah_

New member
köle dedik.. kul demedik...ayrıca mecazi olarak sevgimizi saygımızı anlatmak istedik. Hiç birşey ALLAH'a olan sevgimin verdiği huzurdan daha lezzetli olamaz.

Üst Alt