Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an Her Detayı İçerir

Kur'an Ehli

New member
KURAN HER DETAYI İÇERİR

Allah'tan başka bir hakem mi arıyayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma.

6 Enam Suresi 114

Kuran ana konuları verip, yan konular için bizi başka kitaplara, şeyhlere, ilmihallere, kütübi sitteye havale etmiyor. Kendisinin detaylandırılmış olduğunu söylüyor. Eğer ki bir yasağı, detayı, ibadeti Kuran’da bulamazsak; bu, o yasağın, detayın, ibadetin dinimiz ile alakası olmadığı anlamına gelir. örneğin ipek giymek veya midye, karides yemek ile ilgili Kuran'da bir ifade olmaması, ipeğin giyilebileceğini, midye ve karidesin yenebileceğini gösterir. Kuran'da bir fiilin yapılmamasına dair izah aramak gerekir, yapılması gerektiğine dair izaha gerek yoktur. örneğin ipeğin giyilmesinin yasak olduğuna dair izahın bulunamaması yeterlidir. Ayrıca ipek giyilebilir manasında bir ayete gerek yoktur. Bu mantığı şu ayette de gözlemleyebiliriz.

Ey iman sahipleri; size açıklanınca hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. Kuran indirilirken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onları affetti. Allah Bağışlayandır, Merhametlidir.

5 Maide Suresi 101

Allah kullarına güçlük çıkarmak istemediği için birçok konuda açıklama yapmamıştır. Eğer açıklama yapsaydı, o konularda da üzerimize sorumluluk binerdi. Allah birçok ayette dinin kolay olduğunu, insanlara güçlük çıkarmak istemediğini söylemektedir. Oysa hadis uydurucuları ve mezhepçiler sanki Allah unutmuş gibi Allah'ın açıklama getirmediği konuları açıklayarak, din adına zorluklar üretmişlerdir. Dinin yasakladığı her şey kötüdür, ama din her zararlı fiili yasaklamak zorunda değildir. Dinin açıkladığı hususları yerine getirmek bir sorumluluktur. Bu yüzden, dinde açıklanmayan hususların Allah'ın bize verdiği özgürlük alanları olduğunu anlamalı ve acilen Kuran dışında dine yapılan ilaveleri temizlemeliyiz.

pusula

Üyeliði durduruldu
dinle ilgili parlak ifadeler patlatmadan önce "Dinin yasakladığı her şey kötüdür, ama din her zararlı fiili yasaklamak zorunda değildir." gibi ifadelerinizi yeniden tartmanızı öneririm.

siz dolmalanmış ve üfürülmüş bir çocuk gibi komşunun camına taş atmadan önce biraz daha okuyunuz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
kuran-ı kerim herşeyi içerirde herkes buna vakı folamaz sayın biraderim bu Rabbimin nasip kıldıklarına vakıf olmuştur . Rabbimuslübunca dileyenede bunu nasip etmiştir.

saygılarımla...

Kur'an Ehli

New member
sayın seyfullah putkıran,

Neden herkes vakıf olamasın? Allah Kur'an ı sadece alimler anlasın diye mi indirdi? Cahiller anlamasın, anlayan alimlere muhtaç kalsın diye mi indirildi bu Kur'an?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
hayır kardeşim islam dini biat üzerine kurulu bir din bunun altında kibiri yenmek yatar,
şeytan dahi kibir yüzünden yenildi. ebu cehilde Efendimizin peygamber olduğunu biliyordu ama biat etmediği için helak oldu. Şunu bilin kardeşim anlatan olmadıktan sonra nasıl anlıcaksınız kur'an-ı kerimde belirtiyor bazı ayetleri sadece ululelbabın açıkladığını söylüyor acaba siz ne yapıyosunuz o ayetlerde?
bakın bu gün yaşar nuride meal okuyor hatta meal yazıyor yahut zekeriyya beaz bunları yapıyor ama halleri ortada demek sadece okumakla olmuyor. bİr tabir vardır bakmakla öğrenise kedi kasap olur. Sevigli kardeşim bu bir sınavkibri yenmenin sınavı bir yerde aynı zamanda bir adrese varman için bir rehber olucaklar ve hedefe en yakın zamanda varıcaksın..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Hakkı bulayım dersen

Gel ey kardeş, Hakkı bulayım dersen,
Bil kamil mürşide varmasan olmaz,
Resulün cemalin göreyim dersen,
Bir kamil mürşide varmasan olmaz.

Niceler gittiler mürşid arayı,
Arayanlar buldu derde devayı,
Bin kez okur isen aktan karayı,

Gel şimdi kardeşler gidelim bile,
Nice aşıkların bağrını dele,
Cebrail delildir, Ahmet'e bile,
Bir kamil mürşide varmazsan olmaz.

Kadılar mollalar cümle geldiler,
Kitapların hep bir yere koydular.
Sen bu ilmi kimden aldın dediler.

YUNUS EMRE bunda mana var dedi,
Bir kamil mürşide sen de var şimdi,
Hazret Musa'ya Hızır'a var dedi,
Bir kamil mürşide varmasan olmaz
YUNUS EMRE HZ

Kur'an Ehli

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
hayır kardeşim islam dini biat üzerine kurulu bir din bunun altında kibiri yenmek yatar,
şeytan dahi kibir yüzünden yenildi. ebu cehilde Efendimizin peygamber olduğunu biliyordu ama biat etmediği için helak oldu. Şunu bilin kardeşim anlatan olmadıktan sonra nasıl anlıcaksınız kur'an-ı kerimde belirtiyor bazı ayetleri sadece ululelbabın açıkladığını söylüyor acaba siz ne yapıyosunuz o ayetlerde?
bakın bu gün yaşar nuride meal okuyor hatta meal yazıyor yahut zekeriyya beaz bunları yapıyor ama halleri ortada demek sadece okumakla olmuyor. bİr tabir vardır bakmakla öğrenise kedi kasap olur. Sevigli kardeşim bu bir sınavkibri yenmenin sınavı bir yerde aynı zamanda bir adrese varman için bir rehber olucaklar ve hedefe en yakın zamanda varıcaksın..

Allah Kur'an da muhkem( anlamları açık) ayetler varken, muteşabih olanların peşinden gitmeyin buyuruyor. İnsanlar muteşabih ayetleri, uygun olmayan çağlarda açıkladılar mı, sadece saçmalarlar. Sizin o alimleriniz muteşabih ayetleri açıklayıp, dünyanın şekli için düz demediler mi? Halbuki dünya yuvarlak. 'Alak' için kan pıhtısı demediler mi? Halbuki 'alak' la kastedilen embriyo idi. Bunlar bir kaç örnek. Herşeyi anlamış demek ki o alimler. Belli ne kadar anladıkları. İnsanların inancını zayıflattılar. Bir çok kişinin ateist olmasına neden oldular. Günümüzde hala dünya düzdür, yuvarlak diyen dinden çıkar,katli vacibdir diyen şeyhler var. Bu mudur sizin mantığınız? Böyle açıklayacaklarsa ayetleri, hiç açıklamasınlar daha iyi.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ya kardeşim burdaki cümlelerin sadece sana söylenenler yoksa bu söylediklerinin hepsi sdece senin iddialarından ibaret sana hodri meydan bu yadıklarının cümle cümle kaynaklarını bekliyorum aksihlade çamuru at yaışmazsa izi kalsın. yapma iddialarını kaynkal belirt bakalım.

Kur'an Ehli

New member
Embriyo yerine, Alak Suresi 2. Ayette ,Kan Pıhtısı açıklaması için Kur'an meallerine bakmak yeterli olacaktır. Buyrun:

Elmalılı Sade. 1 İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!

Fizilalil Kuran O, insanı bir kan pıhtısından yarattı.

İ. Kesir O; insanı pıhtılaşmış kandan yarattı.

A. Gölpınarlı İnsanı da bir parça kan pıhtısından var etti.

MH Shakir (EN) He created man from a clot. * Clot: pıhtı

M. Pickthall (EN) Createth man from a clot. * Clot: pıhtı

Yusuf Ali (EN) Created man, out of a (mere) clot of congealed blood: * (clot of congealed blood: pıhtılaşmış koyu kan)

Bilmiyorlar madem ki alak yazsaydılar. Alak ta yazanlar vardı.

Tefhimü-l Kuran O, insanı bir alak'tan yarattı.

Mevdudi O, insanı bir alak'tan yarattı.

A. Bulaç O, insanı bir alak'tan yarattı.

Bilim sayesinde alakın ne olduğu anlaşıldı. İşte olması gereken.

E. Yüksel O, insanı bir embriyodan yarattı.

S. Yıldırım İnsanı (rahim cidarına) yapışan bir hücreden yaratan.

H. S. Yeter O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.

R. Khalifa (EN) He created man from an embryo. (embryo: embriyo = döllenmiş yumurta)

Herşeyi bildiğini sanan o alimler bilmediklerini de bilmiş gibi yapmasalardı, bilimle de çelişmezlerdi

Kur'an Ehli

New member
Ben size İbn Kesir tefsirinden Dünyanın yuvarlaklığıyla ilgili ayete örnek vereyim İbn Kesir tefsirinden.

Kuran: "Bundan sonra yeri yumurta biçimine soktu.”

79 Naziat Suresi 30

Hadis: "Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca Dünya'da depremler olur.”

İbni Kesir Tefsiri 2/29 68/1’in açıklamaları

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ben sana tek tek cümlelerini açıklamanı istedim sen sadece birini yazdın . ikicisi Alak embriyo demek değldir embriyo zigotun gelişmiş halidir. sanırım sen arapçada bilmiyosun.
sadec işine gelen mealleri kabul ediyosun neyse hadi bunuda geçtik sen diğer cümlelerine bari kaynak göster.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
96:2 Arapça "Alak" kelimesi, üç anlama sahiptir. 1) Kan pıhtısı, 2) Asılı duran madde, 3) Sülük. Eskiler, doğal olarak birinci anlamı, yani kan pıhtısı anlamını yeğlemişlerdir. ama burda menidende bahsedilebiliceği olabileceği gibi zigot ta olabilir yani bu kısım artık kişiden kişiye değişen yorumdur sende yorumunu söylemişsin ama doğrudur gibi bir diretide bulunamazsın bunu en iyi Rabbim ve ilim verdikleri bilir. Buarada diğer cümlelerinde kaynak bekliyorum

Kur'an Ehli

New member
Niye bilimsel olarak insanın embriyo dan doğduğu kanıtlanmadı mı? Sen bilimi mi reddediyorsun? Bilim mi yanlış yapıyor yani? Dilin varmıyor mu söylemeye, eskiler yanlış yorumladı diye? Dilin varmıyor mu onlar bilmeden yorum getirdiler diye. Gerçek bulunmuş iken, embriyo iken hala kan pıhtısı diye diretilecek mi?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
sen okuduüğunuda anlamıyosun! sen en iyisi yazdıklarımı bir iki kere oku . bikere insan embriyodan doğmadı ya bir tabir vardır halk arasında hem kel hem bodur. ya sen bilimide bilmiyosun ? hayatında hiç biyoloji okumadın mı? embriyo nedir bana açıklasana sen bir? ben orda meniden bahsettiğini idia ediyorum yada zigot olabilir buyur aksini idddia etsene ne embriyosu sen embriyonun ne olduğunuda bilmiyosun merakım senin tahsilin ne? ne okuyosun bilimle bukadar ilgisizsin! sen internette bulduğun asılsız sadece yorumları buraya yazarak bişey kazanamazsın ara bakalı embriyo için ne bulucaksın?

Kur'an Ehli

New member
Embriyo, zigotla spermin birleşmiş halidir. Yani döllenmiş yumurta. İnsan da bundan meydana gelir. Ben açtığım konu başlıklarına yazdığım yazılar dışındaki yazıları bizzat kendim yazıyorum. zaten kendim yazdığımı , size verdiğim cevaplarda gözlemleyebilirsiniz. O, farklı kişilerden ayetleri , pc mde bulunan 27 türkçe ve de 4 ingilizce meal içeren bir araştırma progamından aldım. Sen araştırmıyorsun diye araştıranları neden suçluyorsun. Yazılanlar cevap verememeye başlayınca , karalama kampanyasına mı başlıyorsun?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
tekrar diyorum hala sorularıma cevap vermedin. ve sorularımın cevabını bekliyorum. Ben kimseyi karalamıyorum. sadece saçma 27 mealden sadece işine geleni kopyaladığını söylüyorum üstelik arapça bilmeden yaptığını kendinde söylüyorsun yalansa yalan de bunun ayrımınıda kafana göre yapıyosun bence bu sence bularla bu ilim öğrenilmez . işi ehline sormak lazım ikincisi madem ukadar meal diye tutturuyosun neden başkalarının mealine güveniyosunki madem araştırmayı seviyosun ilk öğrence öğren arapçayı böylelikle daha iyi anlarsın kelimelerin ne anlama geldiğini. tekrar diyorum Arapça "Alak" kelimesi, üç anlama sahiptir. 1) Kan pıhtısı, 2) Asılı duran madde, 3) Sülük. bilgin olsun ve en yakın zamanda arapça öğren mutezile fırkası için bu gerekli aksi halde başakalarının meallerinden anlamay çalışıcaksın o alime bu alime güvenmiyosun ama baıyorum meal sahiplerine güveniyosun;) Ve dediğim gibi diğer cümlelerinin kaynaklarını bekliyorum.

Kur'an Ehli

New member
Neyin kaynağını bekliyosun. MKeali yapanların adını yazdım. Git baksana doğrumu yazmışım . yanlışmı diye.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
onlardan doğru geçirmişsinde sana sorum onların doğru yazdığından emin misin? arpça araştırmalar sonucu test ettin mi? başkasının mealiyel gelme ozaman madem islam elimlere güzevnmiyorsıun bilmemk kimin mealiyle geliyorsun hemde meal doğrumu çevrilmniş yanlışmı bile bilmiyorsun.Hangi akla hizemt onları savunuyosun bana?
bunu ıspatla bir Alak kelimesinde bile hanigisne uyucağını rasgele seçiyosun kelime manasına bakmıyosun bile yapma böyle.

Üst Alt