Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Karıncalardan Zehir Üreten Altın Kurbağalar

can

New member
Katılım
22 Eyl 2005
Mesajlar
61
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
44
Orta ve Güney Amerika’da yaşayan altın kurbağanın görüntüsü çok güzel olmasına rağmen salgıladığı zehir sebebiyle son derece tehlikeli bir hayvandır. Bu zehirin kaynağı ise derisinden salgıladığı alkaloid adlı bir kimyasaldır. Tek bir altın kurbağanın salgıladığı zehir, 10 kişiyi öldürecek kuvvettedir.

Geçtiğimiz günlerde araştırmacılar altın kurbağanın bu toksinleri “özenli besin seçimi” sayesinde elde ettiğini keşfettiler. Araştırmalar kurbağaların bol miktarda “karınca” ihtiva eden beslenme şekillleri sayesinde alkoloid ürettiklerini belirledi. Kolombiya Üniversitesi’nden Valerie Clark ve New York Doğa Tarihi müzesi çalışanları Madagaskar’da yaşayan kurbağa türlerinden aldıkları 3 zehri analiz ettiler ve kurbağaların “yedikleri karıncalar” sayesinde, toksik salgılar ihtiva eden kimyasallar salgıladıklarını belirlediler. Bu kurbağalar karıncaları hem besin hem de savunma faktörü olarak kullanmaktaydılar.

Bu noktada akla şu sorular gelmektedir:Kurbağalar savunmak için zehir üretmeleri gerektiğini nereden bilirler?


Bu zehri karıncaları yiyerek elde edebileceklerini, karıncaların zehir için gerekli olan kimyasallar açısından zengin olduklarını nereden bilirler?


Bu karıncalar, 10 insanı öldürebilecek kadar kuvvetli bir zehir üretilmesine yararken, kendilerini besin olarak yiyen kurbağalara nasıl zarar vermez ve nasıl sadece onun vücudunda bir savunma mekanizması oluşturmaya yararlar?


Peki ya kurbağalar yedikleri karıncaların zehrinin kendilerine zarar vermeyeceğini nereden bilirler?

Hiçbir akla sahip olmayan kurbağaların da karıncaların da tüm bu karmaşık işlemlere kendilerinin karar vermeleri ve bunları uygulamaları elbette imkansızdır. Kurbağaların bu özellikleri, onları ve yerle gök arasındaki her canlıyı yaratan ve tüm canlılara rızıklarını veren Yüce Allah’ın üstün yaratma sanatının bir delilidir.
 
Üst Alt